November 2004

Bude Európa úniou monarchií?
Federácia by bola začiatkom rozpadu Únie
Ústava nevytvára federálny štát
Slovenský raj
Lukašenko zatieňuje európske Bielorusko
Chce byť "verejnou tvárou" Európskej komisie
Biela šľahačka na čiernej torte
"Aby sme Vám trošku uľahčili život
Exil a Kráľovstvo československé: "Nikdo emigrovat nemusel"
KAREL KRYL - KDO JSEM...?
Jozefovo mesto - najvýznamnejší "ostrov" Slovákov v Budapešti
Prototyp nevypočítavého politika
Bontón na každý deň - práca na sekretariáte
Zrastený s národnými tradíciami
Imrich Fuhl "… Hľadám korene … zmysel vecí…"
Futbal je len zámienka?

Bude Európa úniou monarchií?
Iba niekoľko dní po tom, ako pápež Ján Pavol II. 3.októbra 2004 blahorečil v Ríme Karola I., posledného rakúsko-uhorského cisára, sa jeho najstarší syn Otto von Habsburg, ktorý 20. novembra 2004 oslávi už svoje 92. narodeniny, blysol zaujímavou myšlienkou. Hoci sa v roku 1961 oficiálne vzdal cisárskeho titulu a nároku na rakúsky trón, vyhlásil, že v Nemecku a v Rakúsku bude obnovená monarchia podľa španielskeho modelu.
Určite by nebolo korektné, keby sme si mysleli, že Otto von Habsburg je senilný "dedko", ktorý nemá vplyv a nevie, o čom hovorí, respektíve tvrdí niečo, čo nemôže byť skutočnosťou. Pán Habsburg je doktorom spoločenských a sociálnych vied, bývalým poslancom Európskeho parlamentu, v ktorom 20 rokov obhajoval záujmy bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU, ako nemecký štátny občan), spoluzakladateľom kresťansko-konzervatívnej Paneurópskej únie a presvedčeným zástancom zjednotenej veľkej Európy, hoci bez Ruska, ktoré mu naháňa strach. Otázka je, či je to kvôli dominujúcemu pravoslávnemu vierovyznaniu Rusov (ktorí inak vnímajú "večné pravdy viery, lásky, života a slobody" ako Vatikán, s ktorým sa pred 400 rokmi spojili Habsburgovci proti luteránom v Tridsaťročnej vojne) alebo hospodárskemu potenciálu, ktorý vždy dráždil európskych panovníkov, dnes európskych politikov, lobistické skupiny a ich vyklonovaných politikov...
Jedno však musíme Ottovi von Habsburgovi uznať. Je to vhodne načasovaná aktuálnosť jeho myšlienky, ktorá nás núti sa hlbšie zamyslieť. Nastavuje totiž zrkadlo obsahu a hodnotám najmä súčasných parlamentných politických systémov v Európe, ktoré sú kríze. V tomto zrkadle vidíme, že kedysi tak zbožňované a nedotknuté teórie o demokracii ako vláde ľudu, trpia na filozofickú a morálnu kvalitu vykonávateľov vysnívanej demokracie - najmä parlamentu a vlády. Každý, kto napríklad žije v parlamentnej demokracii a teda aj na Slovensku, vie, že jeho moc začína a končí v momente, keď do volebnej urny vhodí svoj hlasovací lístok. Zvyšok demokracie je potom stelesnený rečou čísel a vládnucich koalícií v rámci menšieho či väčšieho zla (všimnite si, nie dobra) a povinnej opozície. Paradox je, že celú túto hru na demokraciu, v ktorej dominujú peniaze, reformy nekonečných reforiem, osobné kšefty, mediálne a obchodné vydieranie, si občania musia povinne zaplatiť... A sú sťastní, ak sa nájde niekto, kto sa s nimi z vlády alebo parlamentu aspoň normálne porozpráva a sľúbi, že sa bude snažiť im pomôcť. Aj to je večná pravda parlamentnej demokracie.
V politickej kríze je celá Európa. Jej väčšia časť, ktorá je združená v Európskej únii, sa nevie dohodnúť na tom, či bude jednotným štátom s federálnou vládou, federálnym parlamentom-kongresom a regionálnymi samosprávnymi parlamentmi alebo konfederáciou nezávislých štátov. Nevie definovať svoje základnú ideológiu, ktorá ju zjednocuje a odlišuje od Ázie, Ameriky alebo Afriky. Nehlási sa ku kresťanstvu ani k Bohu. Ukazuje sa, že má byť akýmsi veľkým zjednoteným územím, na ktorom budú dominovať investori a banky. Ak budú chcieť ľudia, európski občania, prežiť, budú musieť veriť tomu, že majú ľudské a občianske práva a slobody. Tušia, že export z USA - novodobý Matrix s čipovými kartami - im okrem mzdy, emulgátorov, sexu, depresií, strachu a vojny neponúkne viac.
Prirodzenou črtou každého človeka je hľadať a uctievať autoritu, ktorej môže veriť a na ktorú sa môže obrátiť, keď mu je ťažko, cíti krivdu a nespravodlivosť. V Európe, okrem Boha, to boli monarchovia - prevažne katolícki králi a cisári. Aj keď sa dopúšťali mnohých chýb a častokrát žili pod obraz Boží, boli rešpektovaní a uznávaní. V očiach obyčajných ľudí stelesňovali stabilitu a mier, šľachetnosť, morálku, srdce a dušu krajiny - čiže starú, dobrú Európu.
Ak Otto von Habsburg nepriamo povedal, že Nemecko a Rakúsko, kedysi veľkí nepriatelia Francúzska a Veľkej Británie, sa zmenia na parlamentnú občiansku monarchiu s kráľom (ako v Španielsku v roku 1978), ktorý ako hlava štátu nahradí prezidenta, dal zrejme najavo, čo chýba dnešnej Európskej únii. A možno je to iba jeho filozofický pokus ako zreštaurovať a zjednotiť niečo, čo v podunajskom priestore stroskotalo v roku 1918 práve v dôsledku sociálnych a národnostných konfliktov ovplyvnených liberálnymi myšlienkami z USA presadzujúcimi ľudské, občianske a národné slobody.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Federácia by bola začiatkom rozpadu Únie
"Stále nevieme definovať to, čo chceme, nevieme dať jasné a zrozu-miteľné stanoviská, preberáme názory iných politických strán. Keď vidíme, že predstavy sú zhodné, bojujeme proti veľkým," tvrdíIrena Belohorská, poslan-kyňa Európskeho parlamentu.

Ústava nevytvára federálny štát
Vyjadrenie Josepa Borrella, predsedu Európskeho parlamentu, k Ústave Európskejúnie. Stane sa sen tých, ktorí 25.mája 1957 podpísali Rímske zmluvy, skutočnosťou? 29. októbra 2004 predstavitelia 25 štátov a vlád podpísali Ústavu. Aby sa tento sen stal skutoč-nosťou, musí byť podpísaná Ústava aj ratifikovaná. Prešlisme dlhú cestu. Boli položené pevné základy pre budovanie mieru a bezpečnosti, prinášajúc koniec storočívojny. Padol berlínsky múr, bola odstránená rivalita medzi Východom a Západom.

Slovenský raj
Slovenský raj patrí medzi najnavštevovanejšie územie na Slovensku. Radi ho vyhľadávajú domáci i zahraniční turisti.

Lukašenko zatieňuje európske Bielorusko
Bielorusko nie je Kuba. Bielorusi ako ľudia sú tolerantní a prispôsobiví. Málo podobní Rusom. Zdá sa mi, že vo viacerých povahových črtách sa skôr podobajú nám - Slovákom. Pavol Demeš, riaditeľ German Marshall Fund pre strednú a východnú Európu, opisuje bieloruské pomery.

Chce byť "verejnou tvárou" Európskej komisie
"Som pripravený a otvorený dialógu s občanmi, ktorý je kľúčovým prvkom v práci komisára. Podporujem princíp, podľa ktorého každý komisár nesie politickú zodpovednosť za činnosť vo svojej oblasti pôsobnosti bez toho, aby bol dotknutý princíp kolegiality Komisie," napísal európsky komisár J.Figeľ v dotazníku pre poslancov Európskeho parlamentu.

Biela šľahačka na čiernej torte
Ostrovu Santorini výbuch sopky síce veľa vzal, ale ešte viac dal. V Akrotiri nezahynuli tí, ktorí v ňom žili a ušli pred sopkou, ale ten, kto ho po tisícročiach objavil. Výlety na Nea Kameni a Palea Kameni patria k najväčším atrakciám. Na prvom ostrovčeku sa môžete vy-nadívať na paru stúpajúcu z kráterov a vyzrážané hromady síry, na druhom zase vykúpať v termálnych prameňoch, ktoré vyvierajú na pobreží do mora.

"Aby sme Vám trošku uľahčili život"
Z maminej kuchyne sa postupne vyvinul švédsky renomovaný výrobca domácich spotrebičov medzinárodnej značky ASKO. Jeho pračky, umývačky riadu a bubnové sušičky charakterizuje nízka spotreba vody a elektrickej energie.

Exil a Kráľovstvo československé: "Nikdo emigrovat nemusel"
"Vážení súdruhovia, páni emigranti, pomery u vás i u nás sa menia zo dňa na deň a ťažko sa v nich vyznať. Iba najbystrejší potomkovia oportunistov majú ešte aký-taký prehľad a vedia, za ktoré večné pravdy sa oplatí momentálne bojovať, ktoré sociálne záujmy treba presadzovať, ktoré názory sú teraz v móde a aká ideológia ich najrýchlejšie privedie k moci."

KAREL KRYL - KDO JSEM...?
Na vianočný trh prichádza ojedinelé DVD - obsahuje posledné profesionálne audiovizuálne materiály, ktoré vznikli pred Krylovou smrťou a dnes majú unikátnu a nevyčísliteľnú historickú hodnotu. Krstili ho Marlen Krylová, manželka K. Kryla, a herec Juraj Kukura, súčasný riaditeľ divadla Aréna.

Jozefovo mesto - najvýznamnejší "ostrov" Slovákov v Budapešti
"Prišli milí Slováčikovia z Oravy, Liptova, Trenčína, Zvolena v dávnych dobrých časoch(...) Priniesla ich hornozemská chudoba do Maďarského Kánaánu... Priniesli Spišskú voňavú maslovožltučkú bryndzu, ktorá je taká znamenitá na slovenských bryndzových zemiakových haluškách, strapačkami zvaných."

Prototyp nevypočítavého politika
Martin Rázus vyzýval k národnej jednote Slovákov bez ohľadu na náboženskú a politickú príslušnosť. V úvahách ekonomického charakteru venoval pozornosť štátnemu rozpočtu, všímal si investície na Slovensku, kritizoval cenovú politiku zameranú proti slovenským roľníkom, upozorňoval na machinácie českého veľkokapitálu so slovenským priemyslom, dopravou a poľnohospodárstvom.

Bontón na každý deň - práca na sekretariáte
Pri návšteve stránky sa vychovaná sekretárka alebo vychovaný sekretár vždy postaví! To je to prvé, čo musí urobiť. Návštevu vždy usádza šéf, nikdy nie pracovník sekretariátu. Ani sa nikdy nepýta, čo jej môže ponúk-nuť. Táto otázka patrí do kompetencie hostiteľa, čiže nadriadeného!

Zrastený s národnými tradíciami
"Slovenský film sa definitívne rozpadol zásluhou ľudí, ktorí nepatria do občianskeho spolku tohto národa. Je to robota zlodejov a podvodníkov. No najmä ľudí, ktorí slovenský film nikdy nemali radi," hovorí režisér Martin Ťapák.

Imrich Fuhl "… Hľadám korene … zmysel vecí…"
Slovenský novinár, básnik, spisovateľ a fotograf žijúciv Maďarsku. Narodil sa v Mlynkoch (Pilisszentkereszt, 1961), maturoval na budapeštianskom slovenskom gymnáziu a vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V októbri mal v Budapešti svoju prvú umeleckú výstavu, na ktorej predstavil 100 digitálnych fotografií.

Futbal je len zámienka?
V Poľsku neplatí nič. V jednej z bitiek sa použili kladivá, nože nie sú výnimkou. Bežnou "lahôdkou" sú pomaranče, vyzdobené zastoknutými žiletkami... Pri stretnutiach varšavskej Legie, krakovskej Wisly či Katovíc tečie veľa krvi, pri zrážkach zahynulo už pár policajtov i ,,kibicov".

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac