November 2007

Vredy SNS a Jána Slotu
Za živa v Bystrici, po smrti v nebi
Kaplnka v Hrastovlji
Lajčák versus Srbi, alebo kto za koho urobí špinavú prácu?
Ekuménu narušila maďarská politika
Príloha Európski socálni demokrati - Európski socialisti prídu na Slovensko
Podporíme kombinovanú výrobu elektrickej a tepelnej energie?
Tiene schengenského veľkomaďarstva
Ako sa žilo na obsadenom južnom Slovensku?
Dva svety nevidiacej keramikárky
Osobnosti slovenskej bluesovej scény
Slovensko je srdce naše – a vstupenky nech sú vaše...

Vredy SNS a Jána Slotu
Slovenská národná strana, ktorá tvrdí, že jej historickou úlohou a povinnosťou je snažiť sa vyviesť Slovensko z materiálneho, sociál­neho, ale i duchovného úpadku, začala po roku koaličného spoluvládnutia so stranami SMER?-?SD a ĽS?-?HZDS stagnovať. Jej ambiciózny a moderný Národný program obrody Slovenska, ktorým oslovila voličov mladšej a strednej generácie, zostal iba víziou a nestal sa politickou bibliou vedenia strany. Namiesto dynamiky sme svedkami jej zakuklenia sa do tém a problémov, ktoré neťahajú Slovensko hore a neposúvajú myslenie jeho občanov. Ukričaná a niekedy až hysterická rétorika jej lídrov zostala na úrovni 90?-?tych rokov a má prvky krčmovej ako intelektuálnej a odbornej debaty. Žiaľ, stále platí, že SNS nereprezentuje slovenskú inteligenciu a nepriťahuje slovenské mozgy do jej radov. Nie je motorom modernej národnej politiky, netvorí jej koncept ani perspektívu. Toto je najväčší hendikep jej vedenia, ktoré sa hrdo hlási k historickej tradícii tejto najstaršej slovenskej politickej strany. Žiaľ, hlási sa iba formálne. Zatiaľ nemá na to, aby sa národným myslením, znalosťami národnej histórie a politickou kultúrou priblížila k aristokratom ducha a osobnostiam SNS, ktoré zdobili túto prevažne evanjelickú stranu až do jej fúzie s katolíckou Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou v roku 1938. Ak by to bolo opačne, cítili by sme nielen toto dedičstvo, ale aj odvahu pokračovať v tradícií Milana Hodžu, Martina Rázusa alebo zakladateľa Viliama Paulínyho-Tótha. Pravda je dnes iná a predstavitelia SNS sa na vodcov národa iba hrajú, nie sú ani ich nepodarenými kópiami...
Strana nie je schopná zaujať zásadné a odborné stanoviská ku kľúčovým národným, historickým, európskym, hospodárskym či kultúrnym témam. A aj tie, ktoré vysloví, sú slabo zrozumiteľné. Je síce chvályhodné, že strana iniciovala prijatie zákona o Andrejovi Hlinkovi a spomienkovú slávnosť na 100. výročie černovskej tragédie, ale akým štýlom to presadzovala? Krikom a hádaním sa v parlamente s maďarskými poslancami? Alebo pretekmi s KDH a hrou na to, kto je viac národný? Prečo SNS nepropagovala aj odkaz Andreja Hlinku, jeho dielo, prečo neprišla s iniciatívou propagácie kresťanstva, lásky, tolerancie a zmierenia? Na čo nám je zákon, ktorý nemá dušu? Ako si SNS pripomenie a uctí obete prvej a druhej Viedenskej arbitráže na južnom Slovensku a horthyovského režimu? Bude iba plakať a kričať, alebo zorganizuje niečo, čo bude odrazovým mostíkom pre slovensko?-?maďarské vzťahy? Alebo toto je už téma, ktorá je nad sily vedenia SNS? Všimnime si aj jej politiku v zahraničí. Prakticky neexistuje. Vedenie strany nemá odvahu komunikovať mimo Slovenska, stále si nevie nájsť svojich stabilných zahraničných partnerov a krváca na neschopnosti vybudovať si nový a iný imidž, ktorý si získala vďaka škandalóznym výrokom Jána Slotu. Tento v súčasnosti druhý najpopulárnejší slovenský politik dodnes nenašiel odvahu, aby vycestoval do Bruselu a Štrasburgu, kde by vysvetlil program a politiku SNS v rámci vládnej koalície, kde by vyvrátil argumenty SMK a obviňovanie SNS, že je rasistickou, xenofóbnou a fašistickou stranou... Hoci hovorí, že pán Fico je jeho priateľ, v zahraničí mu doteraz nijako politicky nepomohol. A tak nepomohol ani Slovensku.
Personálnu a koncepčnu krízu, v ktorej sa SNS zmieta už niekoľko rokov, zviditeľňujú aj jej traja ministri. Aj po roku naďalej ťarbavo a nezrozumiteľne manažujú rezorty školstva, životného prostredia, výstavby a regionálneho rozvoja. Pôsobia nevýrazne, pripomínajú aktérov t­rochárskej politiky. Verejnosť nepozná ich k­oncepciu a priority. Minister Janušek je v konflikte s predstaviteľmi vyšších územných celkov, obviňujú ho z centralizmu a neschopnosti naštartovať regionálny rozvoj. Pán minister Izák, žijete vôbec a za čo vás platia daňoví poplatníci? Nebyť lykožrútov v Tatrách, neboli by asi ani tie vaše občasné tlačové konferencie. Áno, malá infor­movanosť o práci ministerstiev v réžii SNS, to je ten problém. Minister Mikolaj sa síce aspoň snaží riešiť problémy a „tlačí na pílu“, ale kto podporuje jeho koncepciu rozvoja školstva a budovanie vedomostnej ekonomiky? Poznáme iba kritiku ich filozofií zo strany opozície a najmä Strany maďarskej koalície.
Ak chce SNS politicky prežiť, musí sa zobudiť, začať pracovať a otvoriť verejnosti. Prieskumy verejnej mienky, ktoré dávajú strane 10 až 12 percentné preferencie, nie sú žiadnou garanciou, že strana uspeje aj v ďalších parlamentných voľbách. Bude musieť v nich rekapitulovať výsledky svojej vládnej politiky a tie nie sú zatiaľ ničím výnimočné. Je jasné, že strana musí začať budovať svoje štruktúry aj na južnom Slovensku a v mestách, kde má zopár svojich komunálnych poslancov a politikov. Musí presvedčiť aj mladšiu generáciu. Hovoriť o tom, že južné Slovensko je agenda SMK, je veľmi nezodpovedné a nerozumné. Nie je to pravda, v tejto časti štátu sú v majorite Slováci. Južné Slovensko je naopak veľkou výzvou pre SNS, je zrkadlom jej národnej i občianskej politiky, ktorú proklamuje aspoň na papieri. Miliardy z európskych fondov, ktoré chce takmer monopolne manažovať, jej d­ávajú veľkú príležitosť, aby nezopakovala chyby SMK a potvrdila, že nepodporuje kosovskú politiku na juhu Slovenska. Tie peniaze potrebujú všetci, nielen Slováci a Maďari.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor

Za živa v Bystrici, po smrti v nebi
„Nejde nám o vybudovanie súmestia, ide o hospodárske spojenie dvoch samostatných miest do geopriestoru a priemyselného priestoru, kde bude žiť 200 tisíc obyvateľov Banskej Bystrice, Zvolena, Sliača a okolitých dedín,“ hovorí Ivan Saktor, primátor mesta Banská Bystrica.

Kaplnka v Hrastovlji
Jej fresky ponúkajú odpovede na základné otázky: Kto sme? Kam spejeme?

Lajčák versus Srbi, alebo kto za koho urobí špinavú prácu?
V pozadí politického napätia, ktoré vyvolali Lajčákove návrhy na zvýšenie efektívnosti štátnych orgánov, je aj neschopnosť Západu zastaviť albánsky tlak na vyhlásenie nezávislosti Kosova a narastanie napätia v severnom Macedónsku.

Ekuménu narušila maďarská politika
Aj keď generálnu záštitu nad prestížnym ekumenickým koncertom NAPS v Prešove prevzali predsedovia Katalin Sziliová a Pavol Paška, celkovú atmosféru zbytočne poznačilo politické napätie v slovensko-maďarských vzťahoch.

Príloha Európski socálni demokrati - Európski socialisti prídu na Slovensko
„Prijatie Smeru - SD do PES bolo veľmi reálne,“ tvrdí Gabriella Kečkéšová, vedúca kancelárie slovenskej delegácie vo frakcii sociálnodemokratických strán (PES) v Európskom parlamente a politická poradkyňa pre zahranično-politické otázky.

Podporíme kombinovanú výrobu elektrickej a tepelnej energie?
V krajinách, kde sa najprv uvažuje hospodárne, až potom individuálne, bol veľký rozvoj kombinovanej výroby, pričom na čelo tohto procesu sa dostali škandinávske krajiny Dánsko a Švédsko.

Tiene schengenského veľkomaďarstva
Mŕtve i živé telá nahádzali do Tisy a Dunaja Kedy sa Maďarsko ospravedlní Srbom, Rómom, Rusínom, Rusom, Slovákom, Židom za masakru a etnické čistky v roku 1942 v Novom Sade a Báčke, počas ktorých zahynulo viac než 5 000 nevinných civilistov?

Ako sa žilo na obsadenom južnom Slovensku?
Po Viedenskej arbitráži na jeseň 1938 si pohoršili nielen Slováci, ktorí ostali, ale i časť Maďarov, ktorí sa vrátili do „staronovej vlasti“. Mnoho Rumunov, Rusínov či Slovákov zahynulo za Dneprom s tým, že sú Maďari...

Dva svety nevidiacej keramikárky
„Rodina a láska mi pomohli vrátiť sa do života. Hlina mi však prináša obrovskú radosť, uvoľnenie, nabíja ma energiou a prostredníctvom nej som sa dostala aj späť k mojej milovanej práci s deťmi,“ vyznáva sa Soňa Zelisková.

Osobnosti slovenskej bluesovej scény
„Plánujem naspievať album s ľudovými pesničkami, ktoré mapujú celé Slovensko od východu až po západ,“ tvrdí Jozef „Barry“ Barina, spevák, gitarista, skladateľ a aranžér.

Slovensko je srdce naše – a vstupenky nech sú vaše...
Opäť sme sa červenali. Najprv pri pohľade na zelené more na Tehelnom poli, potom po koncerte jedného waleského futbalistu a nakoniec po bitke fanúšikov v Trnave. Päťdesiat ošetrovaných mladých ľudi, sedem zranených policajtov, zásah vodným delom, zdemolované policajné autá. Kde sa ocitol slovenský futbal?

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac