November 2007

Vredy SNS a Jána Slotu
Za živa v Bystrici, po smrti v nebi
Kaplnka v Hrastovlji
Lajčák versus Srbi, alebo kto za koho urobí špinavú prácu?
Ekuménu narušila maďarská politika
Príloha Európski socálni demokrati - Európski socialisti prídu na Slovensko
Podporíme kombinovanú výrobu elektrickej a tepelnej energie?
Tiene schengenského veľkomaďarstva
Ako sa žilo na obsadenom južnom Slovensku?
Dva svety nevidiacej keramikárky
Osobnosti slovenskej bluesovej scény
Slovensko je srdce naše – a vstupenky nech sú vaše...

Vredy SNS a Jána Slotu
Slovenská národná strana, ktorá tvrdí, že jej historickou úlohou a povinnosťou je snažiť sa vyviesť Slovensko z materiálneho, sociál­neho, ale i duchovného úpadku, začala po roku koaličného spoluvládnutia so stranami SMER?-?SD a ĽS?-?HZDS stagnovať. Jej ambiciózny a moderný Národný program obrody Slovenska, ktorým oslovila voličov mladšej a strednej generácie, zostal iba víziou a nestal sa politickou bibliou vedenia strany. Namiesto dynamiky sme svedkami jej zakuklenia sa do tém a problémov, ktoré neťahajú Slovensko hore a neposúvajú myslenie jeho občanov. Ukričaná a niekedy až hysterická rétorika jej lídrov zostala na úrovni 90?-?tych rokov a má prvky krčmovej ako intelektuálnej a odbornej debaty. Žiaľ, stále platí, že SNS nereprezentuje slovenskú inteligenciu a nepriťahuje slovenské mozgy do jej radov. Nie je motorom modernej národnej politiky, netvorí jej koncept ani perspektívu. Toto je najväčší hendikep jej vedenia, ktoré sa hrdo hlási k historickej tradícii tejto najstaršej slovenskej politickej strany. Žiaľ, hlási sa iba formálne. Zatiaľ nemá na to, aby sa národným myslením, znalosťami národnej histórie a politickou kultúrou priblížila k aristokratom ducha a osobnostiam SNS, ktoré zdobili túto prevažne evanjelickú stranu až do jej fúzie s katolíckou Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou v roku 1938. Ak by to bolo opačne, cítili by sme nielen toto dedičstvo, ale aj odvahu pokračovať v tradícií Milana Hodžu, Martina Rázusa alebo zakladateľa Viliama Paulínyho-Tótha. Pravda je dnes iná a predstavitelia SNS sa na vodcov národa iba hrajú, nie sú ani ich nepodarenými kópiami...
Strana nie je schopná zaujať zásadné a odborné stanoviská ku kľúčovým národným, historickým, európskym, hospodárskym či kultúrnym témam. A aj tie, ktoré vysloví, sú slabo zrozumiteľné. Je síce chvályhodné, že strana iniciovala prijatie zákona o Andrejovi Hlinkovi a spomienkovú slávnosť na 100. výročie černovskej tragédie, ale akým štýlom to presadzovala? Krikom a hádaním sa v parlamente s maďarskými poslancami? Alebo pretekmi s KDH a hrou na to, kto je viac národný? Prečo SNS nepropagovala aj odkaz Andreja Hlinku, jeho dielo, prečo neprišla s iniciatívou propagácie kresťanstva, lásky, tolerancie a zmierenia? Na čo nám je zákon, ktorý nemá dušu? Ako si SNS pripomenie a uctí obete prvej a druhej Viedenskej arbitráže na južnom Slovensku a horthyovského režimu? Bude iba plakať a kričať, alebo zorganizuje niečo, čo bude odrazovým mostíkom pre slovensko?-?maďarské vzťahy? Alebo toto je už téma, ktorá je nad sily vedenia SNS? Všimnime si aj jej politiku v zahraničí. Prakticky neexistuje. Vedenie strany nemá odvahu komunikovať mimo Slovenska, stále si nevie nájsť svojich stabilných zahraničných partnerov a krváca na neschopnosti vybudovať si nový a iný imidž, ktorý si získala vďaka škandalóznym výrokom Jána Slotu. Tento v súčasnosti druhý najpopulárnejší slovenský politik dodnes nenašiel odvahu, aby vycestoval do Bruselu a Štrasburgu, kde by vysvetlil program a politiku SNS v rámci vládnej koalície, kde by vyvrátil argumenty SMK a obviňovanie SNS, že je rasistickou, xenofóbnou a fašistickou stranou... Hoci hovorí, že pán Fico je jeho priateľ, v zahraničí mu doteraz nijako politicky nepomohol. A tak nepomohol ani Slovensku.
Personálnu a koncepčnu krízu, v ktorej sa SNS zmieta už niekoľko rokov, zviditeľňujú aj jej traja ministri. Aj po roku naďalej ťarbavo a nezrozumiteľne manažujú rezorty školstva, životného prostredia, výstavby a regionálneho rozvoja. Pôsobia nevýrazne, pripomínajú aktérov t­rochárskej politiky. Verejnosť nepozná ich k­oncepciu a priority. Minister Janušek je v konflikte s predstaviteľmi vyšších územných celkov, obviňujú ho z centralizmu a neschopnosti naštartovať regionálny rozvoj. Pán minister Izák, žijete vôbec a za čo vás platia daňoví poplatníci? Nebyť lykožrútov v Tatrách, neboli by asi ani tie vaše občasné tlačové konferencie. Áno, malá infor­movanosť o práci ministerstiev v réžii SNS, to je ten problém. Minister Mikolaj sa síce aspoň snaží riešiť problémy a „tlačí na pílu“, ale kto podporuje jeho koncepciu rozvoja školstva a budovanie vedomostnej ekonomiky? Poznáme iba kritiku ich filozofií zo strany opozície a najmä Strany maďarskej koalície.
Ak chce SNS politicky prežiť, musí sa zobudiť, začať pracovať a otvoriť verejnosti. Prieskumy verejnej mienky, ktoré dávajú strane 10 až 12 percentné preferencie, nie sú žiadnou garanciou, že strana uspeje aj v ďalších parlamentných voľbách. Bude musieť v nich rekapitulovať výsledky svojej vládnej politiky a tie nie sú zatiaľ ničím výnimočné. Je jasné, že strana musí začať budovať svoje štruktúry aj na južnom Slovensku a v mestách, kde má zopár svojich komunálnych poslancov a politikov. Musí presvedčiť aj mladšiu generáciu. Hovoriť o tom, že južné Slovensko je agenda SMK, je veľmi nezodpovedné a nerozumné. Nie je to pravda, v tejto časti štátu sú v majorite Slováci. Južné Slovensko je naopak veľkou výzvou pre SNS, je zrkadlom jej národnej i občianskej politiky, ktorú proklamuje aspoň na papieri. Miliardy z európskych fondov, ktoré chce takmer monopolne manažovať, jej d­ávajú veľkú príležitosť, aby nezopakovala chyby SMK a potvrdila, že nepodporuje kosovskú politiku na juhu Slovenska. Tie peniaze potrebujú všetci, nielen Slováci a Maďari.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor

Za živa v Bystrici, po smrti v nebi
„Nejde nám o vybudovanie súmestia, ide o hospodárske spojenie dvoch samostatných miest do geopriestoru a priemyselného priestoru, kde bude žiť 200 tisíc obyvateľov Banskej Bystrice, Zvolena, Sliača a okolitých dedín,“ hovorí Ivan Saktor, primátor mesta Banská Bystrica.

Kaplnka v Hrastovlji
Jej fresky ponúkajú odpovede na základné otázky: Kto sme? Kam spejeme?

Lajčák versus Srbi, alebo kto za koho urobí špinavú prácu?
V pozadí politického napätia, ktoré vyvolali Lajčákove návrhy na zvýšenie efektívnosti štátnych orgánov, je aj neschopnosť Západu zastaviť albánsky tlak na vyhlásenie nezávislosti Kosova a narastanie napätia v severnom Macedónsku.

Ekuménu narušila maďarská politika
Aj keď generálnu záštitu nad prestížnym ekumenickým koncertom NAPS v Prešove prevzali predsedovia Katalin Sziliová a Pavol Paška, celkovú atmosféru zbytočne poznačilo politické napätie v slovensko-maďarských vzťahoch.

Príloha Európski socálni demokrati - Európski socialisti prídu na Slovensko
„Prijatie Smeru - SD do PES bolo veľmi reálne,“ tvrdí Gabriella Kečkéšová, vedúca kancelárie slovenskej delegácie vo frakcii sociálnodemokratických strán (PES) v Európskom parlamente a politická poradkyňa pre zahranično-politické otázky.

Podporíme kombinovanú výrobu elektrickej a tepelnej energie?
V krajinách, kde sa najprv uvažuje hospodárne, až potom individuálne, bol veľký rozvoj kombinovanej výroby, pričom na čelo tohto procesu sa dostali škandinávske krajiny Dánsko a Švédsko.

Tiene schengenského veľkomaďarstva
Mŕtve i živé telá nahádzali do Tisy a Dunaja Kedy sa Maďarsko ospravedlní Srbom, Rómom, Rusínom, Rusom, Slovákom, Židom za masakru a etnické čistky v roku 1942 v Novom Sade a Báčke, počas ktorých zahynulo viac než 5 000 nevinných civilistov?

Ako sa žilo na obsadenom južnom Slovensku?
Po Viedenskej arbitráži na jeseň 1938 si pohoršili nielen Slováci, ktorí ostali, ale i časť Maďarov, ktorí sa vrátili do „staronovej vlasti“. Mnoho Rumunov, Rusínov či Slovákov zahynulo za Dneprom s tým, že sú Maďari...

Dva svety nevidiacej keramikárky
„Rodina a láska mi pomohli vrátiť sa do života. Hlina mi však prináša obrovskú radosť, uvoľnenie, nabíja ma energiou a prostredníctvom nej som sa dostala aj späť k mojej milovanej práci s deťmi,“ vyznáva sa Soňa Zelisková.

Osobnosti slovenskej bluesovej scény
„Plánujem naspievať album s ľudovými pesničkami, ktoré mapujú celé Slovensko od východu až po západ,“ tvrdí Jozef „Barry“ Barina, spevák, gitarista, skladateľ a aranžér.

Slovensko je srdce naše – a vstupenky nech sú vaše...
Opäť sme sa červenali. Najprv pri pohľade na zelené more na Tehelnom poli, potom po koncerte jedného waleského futbalistu a nakoniec po bitke fanúšikov v Trnave. Päťdesiat ošetrovaných mladých ľudi, sedem zranených policajtov, zásah vodným delom, zdemolované policajné autá. Kde sa ocitol slovenský futbal?

Dimenzie č. 4/2021Hybridná vojna Západu proti Rusku
Srbské výzvy na ceste do EÚ
Rozprávkový zámok Hluboká
Nebyť ,,otrokmi strachu“
Život na fare
Veľká „zmena“ musí nastať
Čo vás najviac zaujalo na politike Roberta Fica?
Od nacizmu ku Covidu-19
Zachránila ju väznica
Tarantinov dvorný herec
...Čítať viac