Október 2002

Slovenské súdy mi už dali za pravdu
Z krokodílej farmy
Irak a Afganistan: ďalšie déją vu
Investujte do kapitálového životného poistenia
Motroctvo v XXI. storočí a jeho prikázania (2)
Medzinárodné slovanské hnutie
Španielske lahodné Campo Viejo
Zachráňme hrad Muráň
Smutný osud „nacistického" Titanicu
Luboš Pahuli
Zmeníme vnímanie Rómov?
Jágr chce študovať psychológiu

 Slovenské súdy mi už dali za pravdu
Dlhodobo medializovaný, kritizovaný, prenasledovaný a obhajovaný Ivan Lexa (1961) bol predstaviteľmi bývalej vládnej koalície pred voľbami 1998 a po nich permanentne obviňovaný z viacerých trestných činov.

Waliské Alpy
Oblasť Zermattu vo Waliských Alpách (Švajčiarko) je turisticky najznámejším a najvyhľadávanejším alpským strediskom. Je zároven ekologicky najčistejším miestom v Európe. Prednedávnom ho navštívila aj skupinka horolezeckej amatérskej výpravy nadšencov zo Slovenska, ktorí milujú prírodu.

Zlatý mys - nová „Mekka" chorvátskeho turizmu
Tohtoročným symbolom či logom chorvátskeho leta sa stala vari najfotogenickejšia prírodná pozoruhodnosť krajiny - Zlatni rat čiže Zlatý mys, unikátna pláž pri mestečku Bol na Brači.

Z krokodílej farmy
Koorana - Crocodile Farm je nepochybne jednou z najznámejších krokodílích fariem v Austrálii. Pre verejnoť je otvorená denne okrem Vianoc. Atraktívne sú návštevy farmy v noci, keď oči krokodílov hrôzostrašne svetielkujú do tmy.

Irak a Afganistan: ďalšie déją vu
„Na druhý deň po bombardovaní som išiel do úkrytu. Všade sa tam váľalo mäso a bolo počuť deti, ako kričia v sutinách, ale nedalo sa k nim dostať. Pamätám sa na ženu, ktorá hľadala svoje deti. Tiekli jej slzy, ale nevydávala žiaden zvuk. Našla ich sedem, ale svojho dvojročného nenašla. Boli tam iba spálené telá, ktoré nemohla rozoznať." (Dr. Amíd Hámid, riaditeľ irackej organizácie Červeného polmesiaca Opis spálenia 500 Iračanov vo februári 1991 v úkryte Amirija v severozápadnom Bagdade)

Dbajte na úsporu energií
V priemere až 60% z celkových spotrebných nákladov na bývanie tvoria prostriedky vynakladané na vykurovanie. Výška tohto podielu však nie je ovplyvnená iba cenovým vývojom palív, ale aj zbytočnými tepelnými stratami vznikajúcimi únikom cez rôzne konštrukčné časti stavieb. Izomat = Nobasil a Agroban. Od roku 2000 zvýšil export na východné trhy trojnásobne.

Chcú byť vždy najlepší a nezávislí
Už rok a pol je námestníkom generálneho riaditeľa akciovej spoločnosti B.O.F., historicky prvej, najstaršej a najskúsenejšej slovenskej lízingovej spoločnosti. Začínal vo Výskumnom ústave ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva. Dnes je Ing. Igor Ďurič, PhD. (1964) považovaný za skúseného a vcelku úspešného manažéra.

Investujte do kapitálového životného poistenia
Uvažujete ako sa zabezpečiť do budúcnosti a nepáči sa vám, že postupujúcou infláciou môže reálna hodnota vašich peňazí citeľne klesnúť? Hľadáte niečo, do čoho sa oplatí výhodne investovať dlhodobo? Ak áno, ponúkam vám exkluzívne kapitálové životné poistenie Excellent, produkt Slovenskej poisťovne, a.s. vyvinutý v spolupráci s jednou z najväčších svetových zaisťovacích spoločností - švajčiarskej Swiss Re.

Motroctvo v XXI. storočí a jeho prikázania (2)
V dávnych dobách pred sto, tisíc aj desaťtisíc rokmi súčasťou dobovej politiky bol aj všeobecne prijatý princíp, že keď nejaká skupina ľudí, kmeň, národ alebo štát zistili, že sú vojensky silnejší ako iná skupina ľudí, kmeň, národ alebo štát, využili svoju prevahu. Každý zúčastnený uznával tento zaužívaný princíp vzťahov ako všeobecne prijatý princíp vtedajšej demokracie.

Medzinárodné slovanské hnutie
Slovanský svet je bohatý svojou mnohotvárnosťou. Šest-násť národov, ktoré vzišli z jedného koreňa, obýva veľké územia Európy a Ázie od Jadranského mora až po Tichý oceán. Tvoria tri mohutné vetvy: východoslovanskú (Bielorusi, Rusi a Ukrajinci,), západoslovanskú (Česi, Kašubovia, Lužickí Srbi, Poliaci, Slováci) a juhoslovanskú (Bosňania, Bulhari, Čiernohorci, Chorváti, Macedónci, Slovinci, Srbi).

Španielske lahodné Campo Viejo
Dnes sa presunieme do Španielska, druhej najvýznamnejšej európskej krajiny vo výrobe vína. Konkrétne do jej severnej časti, do regiónu Rioja a Cantabrianskeho pohoria. V jeho údolí pozdĺž rieky Ebra sa rozprestiera 37 500 ha vinohradov, v ktorých sa každoročne vyrobí okolo 12 miliónov kartónov (1 080 000 hl) vína.

Lieči podľa farieb a tvarov ľudského biopoľa
Študoval operný spev. Mal špičkových profesorov, ktorí doňho vkladali obrovské nádeje. Plány mladého hudobníka zmenili vážne zdravotné problémy. Vtedy v sebe Igor Pokorný objavil „dar z nebies" - schopnosť diagnostikovať zdravotný problém v tele človeka a liečiť ho. Svet tak prišiel o nádejného umelca, ale získal skvelého liečiteľa.

Naučme sa umenie oddychovať
Čistý stôl je čistá myseľ. Plný stôl je plná hlava starostí. Jedny štatistické údaje uvádzajú, že len v USA sa denne užíva viac ako dvanásť miliónov tabletiek na spanie.

Zachráňme hrad Muráň
Muránsky hrad stojí v nadmorskej výške 938 m, ktorá ho tak radí medzi tri najvyššie postavené hrady v strednej Európe. Ročne ho navštívi 12 až 14 tisíc návštevníkov. Nevyhnutné opravy si vyžadujú iba 300 000 Sk. Nájdete sa prvý sponzor medzi slovenskými, či zahraničnými investormi? Štát to asi nebude.

Smutný osud „nacistického" Titanicu
Rokmi „titanikmánie" môžeme nazvať 90. roky minulého storočia. Prispeli k nim atraktívne zábery z rozlomeného vraku nepotopiteľnej lode, množstvo literatúry, ale najmä masový trhák kín v podobe Cameronovho filmu. Ten odsunul do úzadia všetky filmy, ktoré sa osudu lode doteraz venovali. Osudy a okolnosti nakrúcania jedného z najpozoruhodnejších Titanicov sú však širokej verejnosti stále skôr neznáme. Reč je o nemeckom Titanicu z roku 1943...

Luboš Pahuli
Ateliér End Side (nájdete ho v košickej Optime, čoskoro v Prahe a vo Viedni) vznikol na prelome storočí ako súčasť firmy V.O.D.S., a.s. Košice, ktorá spracováva kovové a iné druhotné suroviny. Všetky predmety sú vyrábané ručne s využitím farebných kovov, železa, skla, kameňa, betónu a ďalších surovín. Pomocou rôznych kyselín, zvarov, živíc a farieb sú štylizované do rôznych kreácií, takže každý výrobok je vlastne unikát.

Zmeníme vnímanie Rómov?
„Panstvo" bielych (alebo tzv. bielych), ktorí napriek tomu, že sú celosvetovou menšinou, sa určite čoskoro skončí. Agresivitu „dobývania" a vládu ekonomiky vystrieda ľudskosť?, tvrdí Daniela Hivešová-Šilanová.

Jágr chce študovať psychológiu
K hokeju ho priviedli rodičia. Korčuľovať začal, keď mal tri roky. Stal sa jedným z najväčších talentov hokeja v Československu, neskôr jednou z najväčších hviezd svetového hokeja. Jeho priateľkou je niekdajšia Miss Slovenska, Žilinčanka Andrea Verešová. Počas tohtoročného leta zmaturoval na strednej škole. Rozhovory neodmieta, aj keď niekedy sa vám z jeho odpovedí krúti hlava, na čom sa Jaromír Jágr evidentne baví.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac