Október 2003

Pozícia regiónov sa posilňuje
Záhreb
Budú zo slovenských univerzít inovačné centrá?
Kukčínov Brač - kde je kuča Mate Beraca?
Kechnecké zrkadlo morálky štátu a politikov
Z Košíc cez Viedeň do celej Európy i sveta
Optima-moderné obchodné a zábavné centrum
Nemocnica, ktorá nemôže byť stratová
Sto významných hodín
Hrdinovia a obete hamburgerového sveta
Ruská byrokracia buduje vlastnú stranu
Zvíťazí zálohovanie alebo biznis?
Idi Amin - výsmech 20. storočia
Miesta kde spí čert
Barokové mesto zábavy a hudby
Marek Lukáč
Symbol skromného športovca

Pozícia regiónov sa posilňuje
"Ak sa nám podarí dosiahnuť ciele našej vízie, tak sa pri hodnotení regió­nov Európy automaticky posunieme do prvej dvadsiatky. Je to vypočítané," konštatuje Rudolf Bauer, predseda Košického samosprávneho kraja.

Záhreb
S prímestskými oblasťami takmer mi­liónové hlavné mesto, diplomatické, ekonomické, kultúrne a športové centrum Chorvátska. Po stáročia bolo a je mestom vzdelanosti a kultúry.

Budú zo slovenských univerzít inovačné centrá?
"V každej hodnotiacej správe Európskej komisie sa neustále opakuje, že slovenská veda, výskum a vysoké školstvo sú finančne podhodnotené," prízvukuje profesor Juraj Sinay, prezident Slovenskej rektorskej konferencie a rektor košickej Technickej univerzity.

Kukčínov Brač - kde je kuča Mate Beraca?
Mal chýr výborného diagnostika, lekára dobrého srdca. Od chudobných pacientov ani nebral peniaze.

Kechnecké zrkadlo morálky štátu a politikov
Príbeh starostu J.Konkolyho, ktorý úspešne zápasil 6 rokov o priemyselný park, zahraničných investorov (Molex) a ekonomický rozvoj obce. Pre svoje postoje a názory si získal napríklad rešpekt amerických diplomatov a podnikateľov. Prežil však aj slovenskú klasiku - osočovanie a kampaň zo strany regionálnych predstaviteľov samosprávy a štátnej správy.

Z Košíc cez Viedeň do celej Európy i sveta
"Novú leteckú linku sme naplánovali tak, aby v priebehu jedného dňa mohli manažéri a podnikatelia z východného Slovenska absolvovať pracovnú cestu do ktoréhokoľvek západoeurópskeho finančného centra a večer sa vrátiť späť domov," hovorí Dr. Josef Burger, vedúci obchodného oddelenia Austrian Airlines.

Optima-moderné obchodné a zábavné centrum
"Zo začiatku sme mali problém obsadiť obchody v nákupnej galérii predajcami známych značiek. Nedôverovali kúpnej sile regiónu, zvolili vyčkávaciu taktikuSituácia sa však začala pomerne rýchlo meniť," hovorí Ing. Drahomíra Englišová, riaditeľka OC Optima v Košiciach.

Nemocnica, ktorá nemôže byť stratová
"Som šťastný, že nemáme žiadne dlhy. Tento úspech znamená, že skutočne žijeme v tvrdých podmienkach. Napríklad každý mesiac najprv odložíme na výplaty, potom bližšie skúmame na čo máme a na čo nemáme," tvrdí Juraj Vančík, riaditeľ a spolumajiteľ Nemocnica Košice-Šaca a.s., 1. súkromná nemocnica.

Sto významných hodín
Pápežovi išlo v prvom rade o vieru Slovákov a o vieru vôbec. Slovensko sa stalo pre neho prostriedkom k zdôrazneniu úlohy viery v živote dnešného človeka, ako aj sprítomnením základov tejto viery.

Hrdinovia a obete hamburgerového sveta
McDonald´s vyrástol s televíziou. Myšlienka ovplyvňovania detí prostredníctvom televíznej reklamy vznikla v jednej z licenčných pobočiek, známej ako spoločnosť Gee Gee, ktorá sponzorovala program - cirkus klauna Bozoa.

Ruská byrokracia buduje vlastnú stranu
Zjednotené Rusko vyhlásili za víťaza volieb ešte pred začiatkom volebnej kampane. Jeho hlavným zápasom teraz nie je vyhrať voľby, ale presvedčiť prezidenta Vladimíra Putina, že budúcu vládu treba zostaviť na základe jeho rád.

Zvíťazí zálohovanie alebo biznis?
Ročná produkcia nápojových PET fliaš na Slovensku predstavuje cca 240 miliónov kusov, pričom drvivá väčšina z nich končí na skládkach odpadu. Pre vyše 100 občianskych združení, obcí, odborníkov z akademickej obce je neprípustné, aby novela zákona zrušila ich zálohovanie.

Idi Amin - výsmech 20. storočia
V pokojnom exile v saudskoarabskej Džidde zomrel jeden z najväčších diktátorov. bol na čele Ugandy v rokoch 1971 až 1979. V priebehu ôsmich rokov jeho krutovlády prišlo o život od 300 tisíc do 500 tisíc Uganďanov. Keďže v Afrike sú štatistiky ľudských strát relatívne, musíme sa uspokojiť s týmto údajom.

Miesta kde spí čert
Pôsobenie geopatogénnych zón spôsobuje zníženie hladiny vápnika, zinku a draslíka v krvi, zvýšenú sedimentáciu, narušuje celý regulačný proces v organizme, čo vyvoláva vážne, väčšinou karcinogénne ochorenia. Bolo rovnako dokázané, že viac ako 65% kardiovaskulárnych a onkologických ochorení vzniká pôsobením týchto zón.

Barokové mesto zábavy a hudby
Špancirfest a festival barokových večerov sú najvýznamnejšie turistické atrakcie, ktoré do Varaždína priťahujú tisícky turistov zo strednej Európy. Mária Terézia kedysi nariadila, aby toto mesto bolo aj hlavným mesto Chorvátska.

Marek Lukáč
Absolvent Akademie Sztuk Pieknych v Krakove, fakulta grafiky. Diplom získal v ateliéri litografie u profesora Romana Żygulského. Venuje sa grafike, maľbe a fotografii. Svoje práce podpisuje menom Luca Maro. Grafiky si môžete pozrieť aj na internete www.lucamaro.sk

Symbol skromného športovca
Pred 45 rokmi sa Jozef Plachý, košický rodák, predstavil na prvej olympiáde. Dnes je jediným bežcom na stredných tratiach, ktorý sa zúčastnil štyroch olympiád. Jeho československý rekord z roku 1969 je stále slovenským rekordom! Skromný Slovák vyhral majstrovstvá USA dvakrát. Mohol ostať v Amerike, bežať za doláre.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac