Október 2004

Protipól Bratislavy, Viedne či Budapešti?
Josep Borrell
Maroko - oáza pre všetky zmysly
Moskva - mesto plné kontrastov
Europa Shopping Center
Ľudia sa rodia slobodní a rovní vo svetle zákona
Najradšej má džez
Paneurópa bude musieť prijať aj slovanské myslenie
Ako sa tvorí rozpočet EÚ
Otázniky a riziká reformy slovenského zdravotníctva
Cez Česko ďalej na európske trhy
Desať Božích rán
Oravská šľachta
Bontón na každý deň - obliekanie a spoločenské akcie
Je mojou povinnosťou byť vlastenkou
Slavomír Brezina
Cár žŕdky sa už nevráti

Protipól Bratislavy, Viedne či Budapešti?
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda (kresťanský ľudovec) si po rokoch konečne našiel čas, aby sa pracovne stretol so Zdenkom Trebuľom (sociálnym demokratom), primátorom mesta Košice, a vypočul si témy, ktoré trápia druhé najväčšie slovenské mesto (pozri Dimenzie č.06/2004). Premiér tvrdí, že toto mesto je jeho milovaným mestom...
Neinformovaní občania, najmä Košičania, sa môžu tešiť - slovensko-maďarská koaličná vláda konečne objavila hospodársky význam metropoly východného Slovenska a chce jej pomôcť. Aspoň tak to tvrdí M.Dzurinda, ktorý doteraz košického (opozičného) komunálneho politika ignoroval. "Želám si, aby Košice dostali nový impulz pre svoj rozvoj a stali sa protipólom hlavného mesta Bratislavy. Dobre viem, že najmä po roku 1989, keď došlo na západnej časti Slovenska k rozmachu, to vyvolávalo pocity, že na východ sa zabúda," povedal. Súčasne pripustil, že to neraz tak bolo vzhľadom na presmerovanie trhov, geografickú polohu a politické siločiary a pripomenul, že regionálne rozdiely existujú nielen v nových členských krajinách Európskej únie, ale aj v starších členských štátoch. Slúži ku cti pána premiéra, že prejavil úprimný záujem o riešenie najväčších problémov Košíc. Vláda sa chce angažovať najmä vo financovaní priemyselného parku Pereš - letisko, v dobudovaní dopravnej infraštruktúry, stavieb, pri prezentácii mesta a jeho uplatnení sa v euroregióne. Za tieto sľuby mu môžu Košičania poďakovať aj zatlieskať. Stihne ich však aj realizovať?
My si však všimnime aj iné aspekty tejto pozitívnej premiérovej zmeny a položme si základnú otázku: nie je už neskoro, pán premiér? Čo chcete zachrániť - postupný ekonomický a národný rozpad štátu, zdanie, že súčasťou Slovenska sú stále aj Košice či oslabiť vplyv Strany maďarskej koalície, ktorej ste nepriamo dovolili, aby ju zahraničie i slovenská politická scéna akceptovala ako hovorkyňu slovenského juhu, teda aj Košíc?
Ak si pripomenieme návštevu Viktora Orbána, bývalého maďarského premiéra a vodcu opozičného (nacionalistického) Fideszu v Košiciach, a jeho výrok o tom, že "Košice sú strategickým mestom pre rozvoj severovýchodného Maďarska," musíme premiérovi položiť aj inú otázku: prišli ste, pretože ste si uvedomili riziko straty vplyvu vlády a slovenského štátu na hospodársky rozvoj v Košiciach, ktoré sú v centre pozornosti najmä maďarských investičných a lobistických kruhov zviditeľňujúcich sa najmä cez euroregionálnu rétoriku? Tieto skupiny sú silnejšie ako slovenský kapitál v meste a jeho okolí, respektíve doterajšia mizerná pomoc v rámci ešte mizernejšej regionálnej vládnej politiky. A na rozdiel od vlády i regionálnej samosprávy majú pripravené projekty, za ktoré lobujú v Bruseli i v Štrasburgu.
Košice sú v kurze v Maďarku, kde Budapešti takisto chýba výrazný hospodársky protipól (Debrecín a Miskolc nimi nie sú) a kde sa oficiálne hovorí o zjednotení maďarského národa, teda aj ekonomických záujmov v rámci EÚ. V bývalej Rakúsko-uhorskej monarchii Košice práve úspešne (historicky aj ekonomicky) dopĺňali Budapešť, nie Bratislavu...
Keďže sú Košice aj v Európskej únii, ktorá z hospodárskeho hľadiska sleduje zjednocovanie a rozvoj väčších regiónov, nie štátov, dá sa predpokladať, že význam metropoly východu bude rásť aj v európskych investičných a lobistických kruhoch, ktoré začali vnímať Košice ako potencionálnu "druhú Viedeň" na posunutej východnej schengenskej hranici. A tam každý vie, že či s diaľnicou alebo bez nej, z Košíc do Bratislavy bude vždy viac ako 400 kilometrov a vždy to bude (národnostne, myslením aj ekonomicky) iný región ako bratislavský. A po fiskálnej decentralizácii bude ešte viac hladný po nových zahraničných investíciách.
Zdá sa, že M.Dzurinda prišiel do Košíc už po funuse, v čase, keď jeho obyvateľov zaujíma už iba jedna jediná vec: starších ako prežiť a mladších ako vypadnúť zo ďalej na západ a už sa do Košíc nevrátiť.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Josep Borrell
Nadišiel čas, aby občania Európy začali konať Rozprava, ktorú musíme viesť, by však mala slúžiť k tomu, aby občania hlasujúci v referende mohli vyjadriť svoj názor na text ústavnej zmluvy, a nie na meniaci sa politický kontext v rámci jednotlivých krajín," tvrdí Josep Borrell Fontelles, predseda Európskeho parlamentu.

Maroko - oáza pre všetky zmysly
Pri cestovateľských potulkách po západnej časti arabského sveta natrafíme na Maroko. Krajina rozkladajúca sa v severozápadnom cípe Afriky, zo severu obmývaná Stredozemným morom, zo západu príbojom Atlantického oceánu, zaberá plochu približne ako Nemecko, Taliansko a Švajčiarsko. Toto islamské kráľovstvo ukrýva mnohokilometrové pláže na pobreží Atlantického oceánu a Stredozemného mora, majestátne horské masívy Rifu, Stredného a Veľkého Atlasu, ako aj púšte na juhu krajiny.

Moskva - mesto plné kontrastov
V septembri sa kurz ruského rubľa a amerického dolára pohyboval v pomere 29:1, čo je porovnateľné s kurzom slovenskej koruny voči doláru. Priemerná moskovská rodina mala v júli 1998 príjem v hodnote 295 USD. Situácia sa zlepšila, príjem moskovskej rodiny sa zdvojnásobil.

Europa Shopping Center
V marci 2005 sa v Banskej Bystrici začne stavať 30 -poschodový štvorhviezdičkový hotel a trojposchodové obchodno-zábavné centrum, ktoré majú do mesta prilákať nové investície a pracovné príležitosti.

Ľudia sa rodia slobodní a rovní vo svetle zákona
Pokiaľ ide o vysoké školstvo, štáty sa zaviazali postupne zaviesť bezplatnú výučbu. Všetky činnosti smerujúce k zavedeniu poplatkov za vysokoškolské štúdium sa považujú za porušenie medzinárodných paktov OSN.

Najradšej má džez
Po zamatovej revolúcii odrazu neboli peniaze na kultúru a tak bol rozpustený aj televízny orchester, ktorého som bol posledné roky dirigentom. Objavili sa u nás niektorí chytráci zo Západu, ktorí sa tam nenaučili ničomu slušnému iba trikom a podvodom," tvrdí Braňo Hronec, muzikant a majiteľ hotela No 16.

Paneurópa bude musieť prijať aj slovanské myslenie
"Ja nechcem, aby mi Európa niečo darovala zadarmo. Očakávam, že mi vytvorí priestor na prezentovanie môjho mesta a Slovenska," hovorí Karol Jadaš, predseda mladých paneurópanov v Banskej Bystrici.

Ako sa tvorí rozpočet EÚ
Európsky parlament kontroluje v súčasnosti viac ako 50 percent rozpočtu Únie. Stále nemá konečné slovo v otázke povinných výdavkov, ktoré kontroluje Rada ministrov. Európska komisia navrhuje na budúci rok rozpočet vo výške 109,5 miliardy eur. V návrhu je vyčlenených 139 miliónov eur na odstavenie JE v Jaslovských Bohuniciach a v Litve.

Otázniky a riziká reformy slovenského zdravotníctva
Ak má byť solidárny systém zdravotného poistenia udržateľný, nemôže každý poberať zdravotnú starostlivosť v neobmedzenom rozsahu. Všetky štátne zdravotnícke zariadenia sa majú zmeniť na akciové spoločnosti s majoritou štátu. Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná poisťovňa majú byť 100-percentné štátne akciové spoločnosti.

Cez Česko ďalej na európske trhy
Technologicko-produkčné centrum Facility Management (TPC FM) spoločnosti Datalan sa zaoberá komplexným riešením problematiky zberu, spracovania a distribúcie presných grafických technických informácií a ich integrácie do prostredia firemných informačných systémov a globálnych IT riešení.

Desať Božích rán
Vieme určiť, v ktorom roku začal exodus Židov z Egypta? Bol Amenofis II. faraónom exodu? Je Starý zákon časovo presný? Zdržiavali sa Židia skutočne 40 rokov v púšti? Svoju zasľúbenú zem dobyli a jej obyvateľstvo vyvraždili či zotročili.

Oravská šľachta
Pápežský prelát Viktor Trstenský ako jediný spomedzi šľachticov na Slovensku môže používať kráľovský purpur a je tak formálne najvyššie postaveným šľachticom na Slovenku.

Bontón na každý deň - obliekanie a spoločenské akcie
Počas dňa môže muž nosiť oblek podľa svojho vkusu. Od 17.00 do 19.00 hod. má nosiť tmavší oblek, smoking až po 19.tej hodine. V prípade košieľ platí, že od 17. do 19. hodiny by sa mali nosiť košele jemnejšie a ľadovej, bledomodrej a holubovej farby.

Je mojou povinnosťou byť vlastenkou
"Viem, že v našich ľuďoch, i v tej zatracovanej a odpisovanej mládeži, tlie túžba po trvalých ľudských hodnotách - túžba po kráse, ľudskosti, cite i po kultúre. Ešte stále je možná záchrana," tvrdí Eva Kristinová, herečka a recitátorka.

Slavomír Brezina
V roku 1969 pracoval v Atelier Artistique International de Seguret vo Francúzsku. Venuje sa voľnej maľbe, kresbe a monumentálno-dekoratívnym realizáciám pre architektúru.

Cár žŕdky sa už nevráti
Sergej Bubka, poslanec ukrajinskej Dumy, podniká. Je spolumajiteľom reštaurácie a niekoľkých menších barov. V Donecku má detskú atletickú školu. Jeho syn Sergej je v prvej tridsiatke vo svetovom tenisovom rebríčku juniorov.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac