Október 2005

Chápaví a hlupáci
Únia hľadá finančné „modus vivendi“
Fiľakovský hrad
Slonie chrbty na Jadrane
Kechnec prišiel o MAN kvôli politikom
Cesta alebo investor?
Záhrebský veľtrh nastavil zrkadlo aj Slovensku
Pogrom na slovenských dramatikov
Súmrak Ameriky
Sme bezpečnejší, keď môžeme strieľať?
Talleyrand – muž niekoľkých tvárí
Čo je to tím?
Rock-Pop-Jazz... Vo fotografii 2
Osobnosti slovenskej džezovej scény
Fascinuje ho sólové violončelo
„Srpski div” bojuje proti korupcii

Chápaví a hlupáci
To, čo hurikán Katrina odhalil a vyplavil v nešťastnom New Orelans na povrch, mi pripomína súčasnú podstatu slovenskej politickej a kultúrnej revolúcie, ktorá sa začala po roku 1998. Pod heslami „chceme zmenu“ a „je najvyšší čas na zmenu“ sa architekti a propagátori novej filozofie takzvaného moderného občana, ktorí sa stihli už niekoľkokrát pohádať, rozísť a zmeniť na úhlavných nepriateľov, pustili do radikálneho vymývania mozgov o zodpovednosti a novej kvalite života, respektíve do obchodovania so všetkým, čo sa dá predať alebo kúpiť. Hodnotou sa stal iba tovar a ten človek, ktorý vie získať, doniesť alebo vyrobiť veľké LÓVE alebo MONEY. Týmito rečami tvrdo zasiahli mladé, staršie aj najstaršie ľudské duše, ktoré vystresované neustálymi zmenami politických názorov, orientácií, zákonov a životných podmienok, rozdelili na dva tábory – na „chápavých“ a na „hlupákov“. Pre chápavých pripravila nová elita kariérne posty, členstvo vo vyvolených politických, privatizačných a reformných skupinách, respektíve v kluboch neomylných a veľkých realizátorov cudzích reformných scenárov. Ich členovia veľmi rýchlo pochopili, že sa nedá piškať proti silnému euroatlantickému vetru ani proti transparentnej, jasnej a zrozumiteľnej transformácii Slovenska, ktorú slobodným občanom naplánovala Svetová banka alebo Medzinárodný menový fond po roku 1989 ako multilevevelový marketing. Veď keď mohol zrodiť Európsku úniu, prečo by nemohol obrodiť a postaviť na nohy aj Slovensko? Aby tí chápaví mali ešte väčšiu radosť zo svojej geniality a modernosti, reformátori im pripravili nekonečnú sériu zábavných televíznych programov a seriálov, valentínskych, halovénových a pabových večierkov, ktoré majú dokončiť a upevniť výchovu novej modernej generácie. Ako ju spoznáte? Na všetko prikyvuje, nad všetkým ufká, vavká a radostne píska. Stačí iba jesť, chlastať, vrieskať, cvičiť a sexovať ako divé zvieratá, najlepšie v priamo prenose a za „lacné“ esemesky. Že ich nechápem? A čo mám chápať? Sú to pre mňa cvičené a neslobodné opice, ktoré sa nevedia vyjadrovať, namiesto filozofie, literatúry a kultúry, hulákajú a kričia o akýchsi očných dialógoch a férovosti vo vzťahoch. V mojich očiach sú chudákmi a otrokmi peňazí, výsledkom zanedbanej výchovy rodičov, ktorí ich tam kvôli peniazom so slzami poslali. Asi aj oni sa tešia z novej kvality života a zo zodpovedných reforiem, nepotrebujú peniaze a z detí nemusia robiť tovar ani exportný genetický fond...
Že si nemám robiť veľké starosti, že táto chorá doba prejde a bude zase lepšie? Alebo že Slovensko musí vidieť a spoznať aj toto bahno, aby sa spamätalo a odrazilo nahor? Mám veriť týmto nádejám? Veď kam sa pohla západná Európa a Amerika, ktorá do konca 2.svetovej vojny bola viac kresťanská ako ultraliberálna, či občianska?
Áno, viem. Pre tých hlúpych zostali kluby intelektuálov, cirkev a ľavicové strany, spovede u kňazov alebo psychológov, politické a antidepresívne schôdzky pri pive, rozhrešenia, útecha v záhradke, nekonečný boj proti materializmu a reči o kultúrnom a duchovnom dedičstve. Keď sme pri ňom, napríklad tí ,,hlúpi“ veriaci si ho paradoxne vlažne a bez hrdosti pripomínajú až jeden krát v roku – 5.júla, keď sa zamýšľajú nad dielom a hodnotami, ktoré Slovákom priniesli učenci a kresťanskí misionári Cyril a Metod. Chápem, väčšina z nich nemala rada v škole históriu, samé dátumy... Dnes však nevedia, či sa majú správne hlásiť k pravoslávnym, katolíkom alebo gréckokatolíkom. Stále počúvajú, že dedičstvo Cyrila a Metoda je dôkazom toho, že Slováci patria kultúrne a civilizačne na západ. Ak je to naozaj tak, prečo pápež Štefan V. zrušil dielo týchto patrónov Európy a Slovanov? Prečo Mária Terézia vytvorila uniatov, čiže gréckych katolíkov? Prečo Habsburgovci 300 rokov presadzovali v monarchii katolicizmus a sedmohradské uhorské kniežatá zase protestantizmus a nezávislé Uhorsko? Pohovoríme si aj na túto tému? Možno inokedy.
Zase som skeptický? Prosím vás...Cítite, že sa v našom štáte rozvíja národ ako národ, národná kultúra ako národná kultúra? Hľadáme napríklad stopy, kde všade a v ktorých kláštoroch sa používala hlaholike na Slovensku? Ako sme na to hrdí? Vieme napríklad o tom, že od veľkomoravskej hlaholiky bola odvodená mladšia chorvátska hlaholika, že v prístavnom meste Rijeka je veľké múzeum tohto jazyka? Položme si otázku, sú Slováci ešte Slovania a čo tvorí ich národnú kultúru? Nie sme už viac hamburgerovými a prekečupovanými Američanmi? Na záver jedna skúsenosť. Vždy, keď som v zahraničí, moji kolegovia a ľudia zo strednej i vyššej vrsty sa ma pýtajú: čo je to Slovensko? Čím sa Slováci líšia od Čechov a Rusov? Čo okrem bryndze (tento výrobok nepoznajú všetci, viac v Maďarsku, Poľsku a Čechách) vyrábate? Čo by ste im povedali vy, milí čitatelia?

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Únia hľadá finančné „modus vivendi“
V prípade nesúhlasu s rozpočtom EÚ môže Európsky parlament pri záverečnom hlasovaní rozpočet zablokovať a vynútiť tak stav rozpočtového provizória, pokiaľ nedôjde k dohode,“ tvrdí Sergej Kozlík, európsky poslanec a člen Výboru pre rozpočet.

Fiľakovský hrad
Vo Fiľakove, ktoré bolo 39 rokov základňou pre turecké výboje v Uhorsku, sa vystriedalo 10 begov. V roku 1584 sa na fiľakovskom verejnom trhu predalo do otroctva 2 000 kresťanov rôzneho veku a pohlavia.

Slonie chrbty na Jadrane
Z lietadla vyzerajú Kornaty akoby patrili inej planéte. Je to vskutku magický pohľad. Stali sa magnetom či erbom tunajšieho priemyslu cestovného ruchu. Labyrinty kanálov, úžin, zátok sú plné plachetníc, jácht, motorových člnov a výletných lodí.

Kechnec prišiel o MAN kvôli politikom
Slovenská vláda v lete nekorektne poškodila hospodárske záujmy Košického kraja. Ministri za SDKÚ, KDH a ANO sa tvária, že je všetko v poriadku. Mlčí aj premiér Dzurinda. Sme zvedaví, koho do priemyselného parku v Kechneci donesú a za aké štátne stimuly.

Cesta alebo investor?
Myšlienka rýchlostnej cestnej komunikácie z Košíc do Miškolca do určitej miery súperí s projektom vlády spojiť Košice s Bratislavou severným diaľničným ťahom. Vytvorila by konkurenčné spojenie dvoch slovenských centier cez Budapešť. Má preto množstvo oponentov na západe.

Záhrebský veľtrh nastavil zrkadlo aj Slovensku
Pre hospodárstvo je okrem iného dôležitá manažérska schopnosť veľvyslancov, preto chorvátski, ale aj slovenskí výrobcovia dúfajú, že nový veľvyslanec SR, ktorého v týchto dňoch v Chorvátsku očakávajú, bude práve takouto osobnosťou.

Pogrom na slovenských dramatikov
V trezore STV sú uväznené nakrútené filmy za desiatky miliónov. Najdlhšie Strecha úniku od Osvalda Záhradníka, 32 rokov. Slovensko nie je slobodná krajina a dramatickí autori sú občanmi druhej kategórie.

Súmrak Ameriky
Parazitizmus povýšený na etickú normu nemôže zabezpečiť ekonomický rast a v konečnom dôsledku sa negatívne odrazí na stave ekonomiky akejkoľvek krajiny. Američania sa v prevažnej časti spoliehajú nie na prácu, ale na náhodné šťastie (fenomén hollywoodskej rozprávky).

Sme bezpečnejší, keď môžeme strieľať?
Konkrétne výpočty jednoznačne ukazujú, že ak neexistuje včasné varovanie zo strany spravodajstva alebo iných zdrojov, tak prekvapivý útok civilným dopravným lietadlom, ktorý je rozvinutý zo vzdialenosti menšej ako 50 až 80?km od cieľa, nie je možné odvrátiť ani mu zabrániť.

Talleyrand – muž niekoľkých tvárí
Jeden z najznámejších ministrov zahraničia bol i najznámejším úplatkárom v histórii. Bývalý biskup bral peniaze od Rakúšanov i Rusov, poskytoval im za to aj informácie tajného charakteru. Keď Napoleon Bonaparte rozdrvil Prusov a ich spojencov, saskému kurfirstovi Fridrichovi Augustovi zachránil krásnu galériu v Drážďanoch – za čo si surovo vyžiadal milión zlatých.

Čo je to tím?
Nezlučuje sa kvôli „súzvuku duší“, ale na riešenie problémov. Jeho členovia sú ochotní sa pohádať, nevyhýbajú sa konfrontácii a nie vždy sú k sebe príjemní.

Rock-Pop-Jazz... Vo fotografii 2
Ojedinelá výstava začala v Katovom dome v Trenčíne, skončí v máji 2006 v Prahe.

Osobnosti slovenskej džezovej scény
3X Ad Libitum pre Antona Jara

Fascinuje ho sólové violončelo
„K Bachovi pristupujem ako k hudobnému Shakespearovi, takže ho vnímam ako základ všetkej hudobnej literatúry. Považujem ho tiež za skúšku seba samého, pretože pri interpretácii Bacha sa niet kam skryť. Interpret sa ukáže v celej svojej nahote,“ vyznáva svoj vzťah k tomuto géniovi violončelista Jozef Lupták.

„Srpski div” bojuje proti korupcii
"Ja svoju krajinu veľmi milujem, mám rád svojich krajanov a preto chcem pomôcť. Komunisti, postkomunisti, politici, tí, ktorí napáchli predchádzajúcou érou, to nie sú adresáti. Ale mladí ľudia, budúcnosť našej krajiny, tí áno. Ak títo budú veriť, tak to pôjde. tvrdí legendárny basketbalista Vlade Divac.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac