Október 2008

AKO VOĽNÝ TRH POTRESTÁ ŠPEKULANTOV?
Slovensko potrebuje silných jedincov
Medžugorský hrad
EÚ ako ručiteľ mieru
Investor pre najcennejšiu žilu kovov na Slovensku
Trnavská regionálna samospráva zvyšuje investície do kultúry a baziliky
Rusko opäť skúma mesiace Marsu
Keď písmo prehovorí
Ako vznikala prvá SNR (1.časť)
Teodor Križka a jeho Bozk slzou
Kto obnoví slovenskú operetu?
Juraj Turtev, gitarista, spevák, skladateľ a textár
Ján Beljak
Rekordný výsledok v ženskom hokeji
„Mojím najväčším súperom som ja sám!”

AKO VOĽNÝ TRH POTRESTÁ ŠPEKULANTOV?
Sme svedkami bankrotu americkej a západoeurópskej ekonomickej filozofie, ktorá donedávna hlásala, že jedinou možnosťou zdravej hospodárskej prosperity sú voľné, čiže neregulované trhy a že len kapitalizmus môže priniesť a zabezpečiť rast. Finančná kríza sa valí z USA do Európy a má svoje prvé obete. Západná Európa už bije na poplach a poslanci Európskeho parlamentu žiadajú od Európskej komisie, ktorá nemá žiadnu právnu ani kolektívnu zodpovednosť, aby prijala prísnejšie opatrenia. Čo však môže urobiť tento politický orgán voči súkromným bankám a ich manažérom, ktorí nesú zodpovednosť za vklady klientov a najmä ich využívanie (tzv. zhodnocovanie) v rámci bankových investícií do rôznych cenných papierov, dlhopisov či iných akcií na americkom a európskom trhu? Nemôže urobiť nič. Bol by to diktát voči súkromnému sektoru, čo je neprípustné, asi tak by reagovali najmä tí, ktorí špekulatívnymi investíciami priviedli mnoho spoločností ku krachu. Zisky však stihli pred krachom výhodne sprivatizovať. Tvária sa nevinne a namiesto toho, aby teraz hovorili o „bad a good news for the market“, pchajú hlavy do piesku a vyčkávajú. Na čo? Ako straty znárodnia štáty, čiže daňoví poplatníci, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť za obchodovanie na kapitálových trhoch. Všimnime si, ani jedna skrachovaná americká banka a finančná inštitúcia nevydala tlačovú správu, podľa ktorej vyvodí dôsledky voči svojím (zazobaným) manažérom a akcionárom. Výsledok? Americkí daňoví poplatníci sa poskladajú na znárodnenie, čiže štátny výkup „nepohodlných a nechcených akcií a cenných papierov“, len aby sa nezrútila ekonomika. Na druhej strane, čo je to za ekonomický model, ktorý závisí od špekulantov na burzách a ich vôli zvyšovať, či nezvyšovať cenu akcií, a tak rozhodovať nad osudmi zamestnávateľov a zamestnancov? Alebo byť závislý od ratingových agentúr, ktoré nenesú za nič zodpovednosť a ich praktiky sú fakticky nekontrolovateľné? Nie je to náhodou umelo riadený proces a systém pre systém na tzv. voľnom trhu? Je zaujímavé, že americká finančná kríza nepostihla ruskú, čínsku, alebo indickú ekonomiku. Nepla­če ani Latinská Amerika.
V Európe začali ako prví kričať Nemci a Francúzi. „Nemôžeme nechať zopár špekulantov, aby si požičiavali za akýchkoľvek podmienok a kupovali za akúkoľvek cenu, bez toho, aby vedeli, kto im požičiava a položili pri tom na lopatky celý medzinárodný systém!“ Týmito slovami otvoril francúzsky prezident Nicolas Sarkozy svoj boj za väčšiu kontrolu finančného trhu v Európskej únii.
Po nedávnom stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou na zámku neďaleko Berlína bolo jasné, že francúzsko?-?nemecký tandem to nebude mať jednoduché, pretože chce potlačiť americkú globálnu finančnú krízu, a teraz pozor, reguláciou a transparentnosťou! „Chce­me kapitalizmus pre podnikateľov, nie pre špekulantov“, dodal dokonca na tlačovej konferencii prezident Sarkozy. Angela Merkelová zašla ešte ďalej a oznámila, že chce väčšiu pozornosť venovať aj postupom ratingových agentúr. Je presvedčená, že zlyhali, keďže nedokázali včas odhadnúť riziko na americkom hypotekárnom trhu: „Ako máme povedať ľuďom doma, že nikto nič nevedel o tom, čo sa deje, ale teraz musia všetci niesť následky?“
Riešenie, ktoré ponúkajú, obsahuje spoločné vyhlásenie, ktoré zdôrazňuje najmä potrebu väčšej transparentnosti finančných trhov, ich regulácie a dozoru. Konkrétne návrhy by mali prerokovať ministri financií EÚ na najbližšej rade. V Berlíne padla aj myšlienka vzniku „spoločnej zahraničnej ekonomickej politiky.“ Londýn a Paríž by ňou chceli vyvinúť agresívnejšiu politiku EÚ voči zahraničným vládam, ktorých politika podkopáva konkurencieschopnosť európskych firiem. Hovorí sa predovšetkým o Číne a Rusku. Nič nové. Ak sa hľadá vinník, nehľadá sa ten skutočný, ale politicky sa fackuje iný ekonomický konkurent. Viete si predstaviť, že by európske banky prestali investovať na americkom finančnom trhu a vyhlásili by americký trh za nedôveryhodný? Môžu si to vôbec dovoliť, keď je EÚ úzko prepojená s USA a NATO? To by sme museli otvoriť inú tému - prečo je pre západnú a už aj pre strednú Európu neprijateľný a nezaujímavý ruský, čínsky alebo škandinávsky model demokracie a trhového hospodárstva...

Slovensko potrebuje silných jedincov
„Priznám sa, že nemám veľmi rada slovo liberalizmus, lebo dostáva rôzne podoby a asociácie. V politike skôr používam slovo tolerancia. Chceme robiť politiku tolerantnú a spravodlivú,“ hovorí Zuzana Martináková, predsedníčka Slobodného fóra a kandidátka na slovenskú prezidentku.

Medžugorský hrad
Slúži ako útočisko pokoja Svätého Srdca Panny Márie. Už 12 rokov ho stavajú manželia Lattovci z Kanady. Po svojom obrátení sa všetko predali a prišli žiť do pútnického Medžugoria, vďaka ktorému sa znovu narodili.

EÚ ako ručiteľ mieru
„Odmietam myšlienku, že by sa Európa mala stať ringom, v ktorom by si USA a Rusko vyrovnávali účty,“ vraví Irena Belohorská, poslankyňa Európskeho parlamentu na okraj gruzínsko-ruského konfliktu.

Investor pre najcennejšiu žilu kovov na Slovensku
Nachádza sa v ložisku Strieborná v Mária bani pri Rožňave, kde slovenskí a kanadskí odborníci z firmy Global Minerals Slovakia pripravujú oživenie ťažby vďaka moderným ekologickým technológiám na ťažbu a spracovanie rudy.

Trnavská regionálna samospráva zvyšuje investície do kultúry a baziliky
„Kultúrny a duchovný rast je garantom národnej zhody a predpokladom ekonomickej prosperity štátu. Dobrým vlastencom môže byť len ozajstný národovec,“ tvrdí Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Rusko opäť skúma mesiace Marsu
Misia Fobos-Grunt má odhaliť pôvod planét slnečnej sústavy, vrátane Zeme. Študovaním vzoriek pôdy na Fobose by sa vedci mali dozvedieť viac o pôvodnom zložení solárneho systému.

Keď písmo prehovorí
Navštívte stálu výstavu o počiatkoch kresťanskej a národnej minulosti Slovákov na Nitrianskom hrade. Jej perlami sú napríklad Kyjevské listy, bula Industriae tuae pápeža Jána VIII. a Metodov Zákon sudnyj ljudem a jeho kázeň Svätoplukovmu kráľovskému dvoru.

Ako vznikala prvá SNR (1.časť)
Ako osemčlennú ju založili 16.septembra 1848 vo Viedni. Vojenské záležitosti mali na starosti Česi, politické pätica evanjelikov. Kým sa dobrovoľníci zbierali, Štúr oddychoval v chorvátskom exile.

Teodor Križka a jeho Bozk slzou
Pokiaľ ide o Teodora Križku, básnika a šéfredaktora dvojtýždenníka Kultúra, nedá sa nevšimnúť si istú hlbokú básnickú, motivickú, výrazovú či významovú spätosť s poéziou autorov slovenskej katolíckej moderny.

Kto obnoví slovenskú operetu?
„To, čo som kedysi robil za plat, dnes robím pre potešenie. Kumšt ma baví a celý život som mu oddaný. Je to moje všetko - moja láska, moja práca, moje hobby,“ vyznáva sa jubilujúci dirigent Zdeněk Macháček.

Juraj Turtev, gitarista, spevák, skladateľ a textár
Na začiatku bol klavír. Ako päťročný som začal hrať na veľký a čierny klavír, ktorý bol u susedov v domčeku, kde som chodil cvičiť. Môj otec mal však gitaru z 50. rokov, starého Gibsona, na ktorej som robil prvé pokusy s tónmi.

Ján Beljak
Okrem výtvarného umenia sa venuje aj fotografii. Zúčastnil sa medzinárodných výstav Caminos de Hiero v Madride, Greater Lynn, Massachusetts v USA, Békescsaba a Orosháza v Maďarsku.

Rekordný výsledok v ženskom hokeji
Slovenky porazili Bulharky 82:0. Slovenska brankárka nemala ani jeden zásah. Tabuľku najproduktívnejších hráčok predkvalifikačného turnaja na ZOH 2010 ovládli takisto Slovenky.

„Mojím najväčším súperom som ja sám!”
Sebavedomý kubánsky atlét Dayron Robles sa už teší na trojdňové oslavy olympijského víťazstva v Pekingu. Do Dubnice chce prísť aj na budúci rok.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac