september 2002

Láka ju zahraničná politika a integrácia
Španielske príklady pre Slovensko
Africkí krstní otcovia
Kto je zodpovedný za masové úmrtia irackých detí?
Boj s detskou obrnou pokračuje
Rozhodne o vstupe SR do EÚ naše životné prostredie?
Kto a kedy dá bodku za kauzami?
Nitriansky šumivý hit
Hrad za korunu
Dve tváre Milana Hodžu
Delta V.O.D.S vrátila európsky basketbal do Košíc

Láka ju zahraničná politika a integrácia
Šarmantná mladá politička Monika Beňová (1968), podpredsedníčka SMER-u pre európsku integráciu, hovorí o sebe, že je aktívnym typom človeka - na jednej strane pragmatik, na druhej perfekcionalista. Je katolíčka, má rada súkromie, a tvrdí, že nie je spoločenský typ.

To sú krásne momenty!
Rád využívam možnosť dosť netypickú v našich zemepisných šírkach. Aj napriek mnohoročnej práci pre rôzne periodiká sa fotografie na tejto dvojstrane nikdy nepublikovali.

Španielske príklady pre Slovensko
Jeho Excelencia veľvyslanec Španielskeho kráľovstva v Slovenskej republike Estanislao de Grandes Pascual (1947) je absolventom Právnickej fakulty Madridskej univerzity a doktorand medzinárodných vzťahov na Diplomatickej škole.

Africkí krstní otcovia
Ak Roman Páleník nemohol uveriť tomu, že vo svojej podnikateľskej odvahe naletel, tak teraz sa svojich pochybností zbavil. Sedí v cele s dvadsiatimi černochmi a od dozorcu počul desivú správu, že ho z vyšetrovacej väzby prevezú do štátnej väznice. V Nigérii sa s podvodníkmi nemaznajú.

Kto je zodpovedný za masové úmrtia irackých detí?
Podľa UNICEF-u, detského fondu OSN, zomiera v Iraku každý mesiac o 4 000 detí mladších ako 5 rokov viac, než by zomrelo, keby neboli na Irak uvalené sankcie. Odhaduje sa, že za osem rokov (1990-1998) zomrelo o 500 000 takýchto detí viac. David Edwards, autor nasledujúceho príspevku, je spisovateľom a mediálnym analytikom. Svoje príspevky publikuje najmä v britských denníkoch The Independent a The Times. Nasledujúci článok napísal ešte v máji 2000.

Boj s detskou obrnou pokračuje
Kodani sa koncom júna t.r. oslavoval skvelý úspech celosvetového zdravotníctva. Regionálna komisia pre certifikáciu eradikácie poliomyelitídy potvrdila, že v 51 členských krajinách Svetovej zdravotníckej organizácie sa podarilo vyhubiť poliomyelitídu - detskú obrnu.

Rozhodne o vstupe SR do EÚ naše životné prostredie?
Pochádza z učiteľskej rodiny. Azda pre zachovanie rodinnej tradície sa aj on rozhodol pre profesiu učiteľa. Po ukončení štúdia na Pedagogickej fakulte UPJŠ v Prešove však veľmi rýchlo pochopil, že školstvo by ho neuživilo. V roku 1989 začal podnikať. Mgr. Igor Sidor (38) je v súčasnosti predsedom predstavenstva V.O.D.S., a.s. Košice a tieňovým ministrom životného prostredia Aliancie nového občana.

Kto a kedy dá bodku za kauzami?
Slovenskú verejnosť už niekoľko rokov neurotizujú nevyriešené politické prípady, procesy a mediálne štvanice na politikov. Dvanásť rokov trvajúci mocenský zápas o dominantný politický a ekonomický vplyv na Slovensku zatiaľ nevyšetril žiadnu kauzu, naopak, posunul našu krajinu do väčšieho bahna rôznych účelových politických a spravodajských hier.

Posilnená EÚ nesmie viesť k izolácii od USA
Vybudovanie silnej Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky (SZBP) predstavuje jednu z dôležitých priorít EÚ na ďalšie obdobie. Ide pritom o oblasť, ktorá sa donedávna považovala za najvnútornejšiu súčasť národnej suverenity štátu. Aj napriek zatiaľ len čiastočnému dosiahnutému pokroku, jej krátka história ukazuje, že túto politiku je možné ďalej koordinovať a harmonizovať.

Nitriansky šumivý hit
Sekt Pálffy nesymbolizuje iba grófsku chuť, ale aj čistotu a kvalitu slovenských vín.

Nezúfajte, keď sklame mužnosť
Viete, aký je rozdiel medzi dievčatkom a chlapčekom? Samozrejme v mozgu, hovorí starý vtip. Čiastočne je to pravda. Nie to je však našou témou. Vonkajšie pohlavné rozdiely sú zjavné. Sú témou vtipov, narážok a trápenia. To posledné tajíme. Nie, nie všetci. Česť výnimkám.

Načo chodiť, keď môžeme bežať
V letných dňoch si človek často nájde trochu času, aby zrelaxoval po fyzickej aj psychickej stránke. Na to sú aj dovolenky a chvíle strávené sladkým ničnerobením. Niekedy, keď je toho ničnerobenia dosť, vezmeme do rúk noviny alebo knihu a tak si krátime čas.

Hrad za korunu
Ak si Ružomberok vyslúžil označenie strategickej križovatky regiónov Oravy, Turca a Liptova, jeho Kaštieľ sv. Žofie získal podobné postavenie v dejinách mesta. V honosnom gotickom komplexe zo 14. storočia sa pretvárali záujmy celouhorskej politiky na župné pomery, tu sa miestni mocipáni schádzali s mocenskou reprezentáciou kráľovstva.

Dve tváre Milana Hodžu
Pred vyše dvoma mesiacmi pribudol na Národnom cintoríne v Martine nový hrob. Po polstoročí, presne 58 rokov po smrti, mohli konečne vo svojej vlasti spočinúť telesné pozostatky dr. Milana Hodžu, prvého Slováka vo funkcii predsedu československej vlády.

Naďa Ždiňáková
Je akademickou maliarkou. Od roku 1983 žije a tvorí v Košiciach. Venuje sa komornej a monumentálnej maľbe. Východiská a osobitosť jej autorského konceptu zaraďujú túto rodáčku z Bardejova k umelcom, ktorí prostredníctvom figúry odkrývajú vrstvy svojich pocitov a predstáv.

Festivalový most medzi Rómami a Nerómami
Nad Svojanovským hradom (na Morave neďaleko Hartmanice-Svojanova) svietili dve slnká a dva mesiace. K tým dvom na oblohe sa pridali rómske slnko Khamoro a rómsky mesiac Čhon a spoločne putovali päť dní a nocí nad hradom, ktorého múry sa rozozvučali rómskou hudbou. Konal sa Gipsy Celebration - rómska (ale aj nerómska) oslava hudby.

Delta V.O.D.S vrátila európsky basketbal do Košíc
V júni 2001 vznikla Dannax Šport, s.r.o, ktorá sa špecializuje na investície v oblasti športu a reklamy. Spoločnosť je momentálne stopercentným majiteľom ženského basketbalového klubu Delta V.O.D.S. Košice, po tom, čo odkúpila právo hrať prvú ligu a kúpila aj hráčky.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac