September 2004

Z čoho pramení duša Slovenska?
Zostane Slovensko sebestačné vo výrobe elektriny?
Vrbnik
Prežili vďaka termálnej vode
V Oraviciach sa buduje Meander Park
Nemecký kríž za zásluhy profesorovi J. Sinayovi
Kedy si Slováci všimnú zabudnutý Blatnohrad?
Únia musí mať silnú a nezávislú Komisiu
Moc v EP si rozdelili ľudovci a socialisti
SNP očami Jozefa Tisa
Šťastný kovboj a teflónový muž
Čierny pondelok
Bontón na každý deň: predstavovanie
Divadlo zaručene bez žánru
Kristína Subjaková (výber z tvorby)
Mníchovské prebudenie a operácia Západ

Z čoho pramení duša Slovenska?
Tak ako sa máte, milí čitatelia? Užili ste si leto? Ste po príjemných dovolenkách a rozmýšľate nad tým, prečo sa musíte hlavou vrátiť naspäť do slovenskej reality, do pomerov, ktoré nemáte radi, neviete ich zmeniť a musíte v nich ďalej žiť? Chytá vás panika a občas aj depresia, ktorú sa snažíte potlačiť buď kvalitným koňakom, pivom alebo klebetami medzi dámami...Niektorí z vás čoskoro zase vyberú z účtu peniaze a opäť "vybehnú" sa odreagovať za spriaznenými mužskými, či ženskými dušami. Iní zase prepadnú workoholizmu a sem-tam sa "vybijú" s činkami, so sekretárkami, šéfmi alebo v kaderníckych salónoch, či v nákupných strediskách. Sú aj takí, ktorým je jedno, čo sa okolo nich deje - hlavná vec, že majú prácu, môžu prísť domov, dať si pivo, pozrieť "vygumované" správy alebo "vymytý" seriál v televízii a mož­no potom stihnú aj pomilovať svoju manželku. V ženskom prípade pivo nahradí varenie a káva a pravdepodobne i "depka", pretože ona sa nemá doma s kým porozprávať, nie aj pomilovať...jej starý zaspal skôr, ako sa stihla osprchovať.... Šťastie pre tých, ktorí majú aspoň malé deti.
Aj vám lezie takýto život na nervy? Nie ste sami, podobné problémy majú ľudia aj v iných štátoch. Sú psychológovia, ktorí tvrdia, že takýto život je normálny, len potrebuje od vás zmenu - pozitívne myslenie. Kňazi tvrdia, že vám chýba viera a pokora, že vaša duša je v bludisku a trpí na nevedomosť o inej - duchovnej kvalite života, ktorú nerozvíjate, pretože tejto kvalite neveríte. A keďže máte chorú myseľ, máte aj chorú a neslobodnú dušu.
Keď som bol prednedávnom v Chorvátsku, môj priateľ, skromný elektroinštalatér, mi pri bielom suchom víne a talianskom parmazáne z Terstu porozprával príbeh o smrti svojej mamy a jej duši. Rozprávali sme sa o tom, že človeku nikto nemôže vziať slobodu a dušu, keď si ich nedá vziať - ani systémom, v ktorom musí žiť, ani mocou, ktorej sa musí oficiálne podriadiť, ani tým, že nemá napríklad dostatok peňazí.
"Kým som to nezažil, nikdy predtým som tomu neveril. Smial som sa, keď mi niekto rozprával o tom, že najprv odíde duša a až potom zomrie človek, že duša môže blúdiť aj po smrti a hľadať si iné telo...Bol som pri mame, keď zomierala. V izbe bolo ticho. Zrazu začala chrapčať, nič už nevnímala. Ja som vtedy cítil, že ju opúšťa jej duša. Zomrela až o pol hodiny neskôr. Neviem to vysvetliť, ale tak sa to stalo. A už dlho mám pocit, že sa mi jej duša prihovára, v duchu sa s mamou rozprávam," povedal.
Keď som ho počúval, spomenul som si aj na iný príbeh. Ďalší môj priateľ, podnikateľ, bol prednedávnom v jednej africkej krajine. "Býval som v luxusnom hoteli. Každý deň som dával poslíčkovi pár centov. Jedného dňa som nemal drobné, dal som mu až päť dolárov. Potom som ho týždeň nevidel. Keď som ho opäť stretol, spýtal som sa ho: prečo si nebol tak dlho v práci? On sa usmial a povedal: vďaka vám som zarobil na celý týždeň. Nemusel som pracovať, mal som z čoho kúpiť potraviny a postarať sa tak o svoju rodinu."
Myslím si, že keby sme poznali dušu nášho štátu a chránili ju pred dovezeným systémom, ktorý ju napadol oveľa skôr, ako sa stihla spamätať z komunistického systému, cítili by sme sa aj my lepšie. Mnohým z nás by sa chcelo na Slovensku žiť aj pracovať a slovenská realita by bola o niečom inom. Ale dnes si ani neuvedomujeme, z čoho duša nášho štátu pramení, čo má spájať moc a občanov nášho štátu, ktorá filozofia sa musí ďalej uplatňovať, aby sme prežili najmä duchovne, nie fyzicky. Niekto si myslí, že duša Slovenska pramení z Česko-Slovenska, ďalší z bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie, iní poukazujú na francúzsku revolúciu. Podľa našej ústavy sa hlásime k cyrilometodskej tradícii, sme však ešte stále aj jej nositeľmi? Ako sme, štát i občania, oslávili štátny i cirkevný sviatok sv. Cyrila a Metoda, patrónov Európy, piateho júla 2004? Hľadal premiér, prezident alebo predseda parlamentu zmysel ich misijnej činnosti aj pre našu súčasnosť? Počuli ste ich prejavy alebo budú "kecať" iba 1. 9., keď oslavujeme Ústavu SR? Sme ešte stále hrdí na to, čo Cyril a Metod urobili, keď prišli na Veľkú Moravu a do Pribinovho kniežatstvu a k ďalším Slovanom, našim predkom, aby ich politicky oslobodili, keď im z Byzancie priniesli vlastný (starosloviensky) liturgický jazyk a hlaholské písmo, učili ich čítať a písať, aby neskôr mohli podporovať a šíriť kresťanskú kultúru a vzdelanie (kresťanské neznamená katolícke)? Alebo nás to vôbec nezaujíma, pretože máme záhradky, sme na dovolenkách a v škole nás poriadne neučili národné dejiny a preto o tejto téme nič nevieme? Nerozvíjame ich dedičstvo tým, že budeme robiť lokajov iným štátom, ničiť si kultúru (vraj nie sú na ňu peniaze) a zatvárať školy (aj slovenské), respektíve súhlasiť s reformami, ktoré nás ekonomicky ničia, pretože nemajú práve dušu ani dlhodobú víziu. Majú len čísla. A tie sa stále menia. Ale duša musí zostať, inak nás premenia na drobné a odmocniny priamych či nepriamych investícií.

Mgr. Róbert Matejovič
šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Zostane Slovensko sebestačné vo výrobe elektriny?
"Mottom celej privatizácie na Slovensku doteraz bolo tvrdenie, že musíme privatizovať, lebo štát je zlý vlastník. Áno, bola to možno pravda v prvých desiatich rokoch existencie štátu. Dovolím si tvrdiť, že práve v SE, a.s. vyrástol manažment nového typu, ktorý je schopný efektívne riadiť aj štátnu akciovú spoločnosť," tvrdí Gabriel Fischer, predseda dozornej rady Slovenských elektrární, a.s.

Vrbnik
Malé mestečko na ostrove Krk, postavené na skale vo výške 48 metrov nad morom. Je srdcom chorvátskej hlaholiky, strediskom vinohradníctva a výroby slávneho vína.

Prežili vďaka termálnej vode
"Komunálnej politike by najviac prospelo, keby vláda ani parlament nezasahovali do samosprávy. Nech štát obciam a mestám neberie hodnoty, ktoré si vytvoria," hovorí Ivan Šaško, primátor Tvrdošína.

V Oraviciach sa buduje Meander Park
Na najväčšej investícii v cestovnom ruchu na Orave sa podieľajú slovenskí, poľskí a dánski investori. Kúpele vyhľadávajú najmä Poliaci. Geotermálnou vodou budú vykurovať aj mesto Tvrdošín.

Nemecký kríž za zásluhy profesorovi J. Sinayovi
Rektor Technickej univerzity v Košiciach vidí za týmto najvyšším nemeckým vyznamenaním predovšetkým znalosť nemeckého jazyka, ktorá mu umožnila osobnostný a odborný rast na Slovensku i v Nemecku. Ako tlmočník sa spoznal aj s H.D.Genscherom, bývalým ministrom zahraničných vecí, a J.Rauom, nemeckým prezidentom.

Kedy si Slováci všimnú zabudnutý Blatnohrad?
Súsošie sv. Cyrila a Metoda na mieste niekdajšieho Pribinovho mesta financovali Bulhari, Zalánska župa a budapeštianska univerzita Eötvösa Lóranda. Slováci toto pamätné miesto nepoznajú.

Únia musí mať silnú a nezávislú Komisiu
"Sme hlasom európskeho ľudu. Potrebujem vašu silnú podporu. Mojím prísľubom je pracovať aktívne na výstavbe Európy, ktorá je jednoducho viac než len trhové miesto. Chcem Európu so­ciálneho a kultúrneho rozmeru, Európu, kde si každý môže nájsť svoje miesto."

Moc v EP si rozdelili ľudovci a socialisti
Maďari sa zviditeľnili svojou ošúchanou témou - menšinovými právami, Poliaci Geremekom a Slováci Annou Záborskou. Česi majú jedného a Poliaci dvoch podpredsedov Európskeho parlamentu. Nemci majú predsedov najsilnejších politických skupín.

SNP očami Jozefa Tisa
"Slováci, do boja, lebo Nemci zavraždili prezidenta! Hľa, tu je dôkaz, keď hovorím k vám, ako ma zavraždili. Beneš a jeho ľudia prišli s tým, že Nemci odvliekli slovenskú vládu. A zasa hľa: tu sú so mnou činitelia tej vlády."

Šťastný kovboj a teflónový muž
Americký prezident Ronald Reagan dosiahol prakticky všetko, po čom túžil. ,,Bol hrdinom, ktorý vyhral studenú vojnu bez jediného výstrelu," povedala o ňom Margaret Thatcherová.

Čierny pondelok
Najväčší akciový krach v histórii? Všeobecne je zaň považovaný "čierny piatok" - 28. október 1929, keď bol krach burzy na Wall Street iskrou k svetovej hospodárskej kríze. Ani 19. október 1987 však nezaostával, hoci spojeným úsilím niekoľkých inštitúcií sa ekonomický Titanic vyhol skazonosnému ľadovcu krachu na poslednú chvíľu. K Reaganovej vláde je totiž viazaný i jeden z najväčších otrasov newyorskej burzy.

Bontón na každý deň: predstavovanie
V spoločnosti sa dáma nikdy nepredstavuje sama. Ani vtedy, ak príde sama a nikoho nepozná. Počká, či v spoločnosti predsa len nenájde niekoho známeho. Ak nenájde, vyhliadne si prvú dámu, ktorej sa predstaví.

Divadlo zaručene bez žánru
"Zmyslom divadla je však zaznamenávať dobu, provokovať, klásť otázky a hlavne ísť s dobou a nastavovať zrkadlo moci," tvrdí Juraj Kukura, riaditeľ divadla Aréna.

Kristína Subjaková (výber z tvorby)
Od skončenia vysokej školy, fakulty architektúry v Bratislave v roku 1983, žije, pracuje a tvorí v Martine. Je členkou združenia výtvarníkov Detvianska umelecká kolónia.

Mníchovské prebudenie a operácia Západ
Pred 32 rokmi počas prebiehajúcej letnej olympiády v Mníchove zahynulo jedenásť izraelských športovcov, päť palestínskych teroristov a jeden nemecký policajt.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac