September 2005

Emigranti
Európska komisia bude prehodnocovať asi 900 smerníc Slovenska
Pán Dzurinda, prečo ignorujete slovenské deti v Maďarsku?
Marija Bistrica, chorvátska národná svätyňa
BK group stvorili zákazníci
Garantujú úspory tepla
Bundy aj pre Lacoste
Aký je súčasný človek v upadajúcej západnej civilizácii?
Nadvláda vo vzduchu, podmienka úspechu
Apokalypsa Drážďan
Komunikácia bez slov
Martin Kellenberger
Jeho svetom je film
Legionári v ofsajde

Emigranti
Keď sme si na Slovensku 21.augusta 2005 vlažne pripomínali 37.výročie okupácie bývalého Česko-Slovenska vojskami Varšavskej zmluvy, nezamýšľal som sa paradoxne nad projektom socializmu s ľudskou tvárou v rokoch 1968-1969, ktorý dnes už mojej, strednej, a mladšej generácii nič nehovorí, ale nad príbehmi ľudí, ktorým sa podarilo emigrovať na západ, do USA alebo Kanady od invázie do roku 1989. Niektorých z nich som osobne navštívil, keď som bol na študijných pobytoch v zahraničí alebo pracovných cestách v západnej Európe. Takmer všetci mi tvrdili, že utekali za slobodou do slobodných krajín, pretože nevládali dýchať komunistický, či socialistický kyslík, nechceli sa podriadiť ruskému (komunistickému) štýlu myslenia a spôsobu života. Verili, že na západe budú mať to, čo by doma nikdy nemali - osobnú a podnikateľskú slobodu, pracovné príležitosti, vyššie zárobky a dôchodky. Takisto verili tomu, že svojim deťom zabezpečia lepšiu a krajšiu budúcnosť. Niektorým sa to podarilo viac, niektorým menej.
Neviem presne, koľko tisíc Slovákov za tých 20 rokov normalizácie komunistických reforiem emigrovalo cez bývalú Juhosláviu alebo preplávalo rieku Morava, koľkí z nich boli komunisti a nekomunisti, koľkí z nich boli zastrelení vojakmi socialistickej ľudovej armády. Neviem ani to, koľkí z nich sa na Slovensko po roku 1989 v tichosti vrátili, aby vo svojej rodnej krajine dožili a našli pre seba i svoju dušu miesto posledného odpočinku. Neviem ani to, koľkí moji krajania zatrpkli a prestali sa hlásiť k svojim koreňom, pretože sa hanbia za svoj pôvod a necítia, že môžu byť hrdí na Slovensko. Sú to zatiaľ témy, o ktorých sa nahlas nehovorí.
S tými, s ktorými som sa stretol, žijú v relatívnom blahobyte. Naučili sa niekoľko cudzích jazykov, majú stabilné postavenie i pozície. Zmenili myslenie, prispôsobili sa buď Nemcom, Švédom, Rakúšanom, Švajčiarom, Britom, Francúzom alebo Američanom a Kanaďanom. Získali občianstvo, prešli tvrdou tortúrou, aby ich uznali a rešpektovali najmä tí, medzi ktorých prišli. Niektorým sa to aj podarilo, dostali sa medzi najvyššie vrstvy spoločnosti. Niektorí tvrdia, že sú spokojní, že im nič nechýba. "Tu sme doma, čo by sme boli, keby sme zostali tam? Obyčajní chudáci, trosky," hovoria často, keď sa stretnú s krajanom zo Slovenska. Iní zase nadávajú, že keby vedeli o tom, kam a do akého systému utekajú, radšej by zostali doma. "Vieš, za nami bol iba múr a komunisti, bieda a chudoba, pred nami veľký svet a bohatstvo, ktorý sme však nepoznali. Mysleli sme si, že to nebude také ťažké, že nás všetci pochopia a pomôžu nám," povedal mi môj priateľ v Chicagu. Keď som s ním popíjal koňak, čím viac sme ho pili, tým viac bol otvorenejší. "Najhorší pocit mám vtedy, keď cítim, že moje deti, ktoré sa asimilovali, nechápu, prečo som ušiel. Rozmýšľajú inak, necítia už tak, ako ja. Hanbia sa za mňa, považujú ma za chudáka...Nemáš nejaký slovenský film, nedáme si bryndzové halušky?"
Našich emigrantov vyhnala z vlasti politika a systém, nesloboda. Ušli, lebo neverili, že komunisti padnú. Mnohí z nich dnes čakajú, kedy ich domáca krajina aspoň symbolicky rehabilituje a vyzve k tomu, aby sa vrátili a pomohli slobodnému Slovensku. Čo im chceme závidieť? Slobodu? Veď už 15 rokov žijeme v demokracii. Podnikanie? Veď podnikáme aj my. Peniaze? Veď aj u nás ľudia môžu zarábať milióny...
Oni čakajú na novú iskru, ktorá im pomôže zmysluplne dožiť a necítiť sa stále cudzo tam aj doma, keď prídu z času na čas dobiť svoje baterky a utíšiť svedomie, presvedčiť sa, že konali správne, lebo to tak cítili. Pomôžme im, požiadajme ich o spoluprácu. Nehľadajme ich iba vtedy, keď tam chceme poslať naše deti na štúdiá alebo u nich vyzbierať peniaze na náš projekt. Nie je to slušné ani korektné.
Pomôžme aj ich deťom, keď sa chcú naučiť po slovensky a lepšie rozumieť slovenskej kultúre. Podporme ich v tom, nehovorme im, že na toto nemáme peniaze. Neskúmajme, ako kvalitne hovoria po slovensky a s akým prízvukom. Hľadajme u nich srdce, dušu a ľuds­kosť. Navyše, Európska únia už nie je iba o štátoch, ale je najmä o národných komunitách, národnom lobingu, národných záujmoch, národnej kultúre. Myslíme na to, keď chceme prežiť ako národ. Po roku 1918 nás udržali pri živote naši emigranti z Rakúsko-Uhorska, za národnú slobodu a štátnu nezávislosť sa za nás v zahraničí angažovali aj naši emigranti po roku 1945 (obnovení Česko-Slovenska) a po roku 1948, keď sa na Slovensku začali mocensky uplatňovať komunisti.

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Európska komisia bude prehodnocovať asi 900 smerníc Slovenska
"Účelom Smernice o službách je vytvoriť bezbariérový vnútorný trh so službami, zjednodušiť ho a odstrániť byrokratické prekážky. Nevytvárajme smernicu pre občanov na to, ako majú dýchať, ale nechajme ich dýchať," konštatuje Zita Pleštinská, európska poslankyňa a členka Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa.

Európsky piknik pod Šomoškou
Novohradský medzinárodný folklórny festival pomáha oživovať a rozvíjať slovenský kultúrny život v maďarskej Novohradskej župe. Jeho symbolom je hrad Šomoška, ktorý vybudovali nad čadičovým vodopádom.

Pán Dzurinda, prečo ignorujete slovenské deti v Maďarsku?
A druhá otázka - kedy slovenská vláda začne plniť slovensko-maďarskú medzivládnu dohodu o podpore národnostných menšín v oblasti vzdelávania a kultúry? V roku 2004 nedostala slovenská menšina ani korunu. To isté hrozí aj v tomto roku. Maďarská menšina má k dispozícii už miliardu forintov.

Marija Bistrica, chorvátska národná svätyňa
Je symbolom kultúrnej spätosti Chorvátov a Slovákov. V rokoch 1688-1786 bolo v nej zaznamenaných 1109 zázračných udalostí. Zázračná čierna socha Panny Márie, z briežka na Vinskom vrchu, je uctievaná od roku 1684.

BK group stvorili zákazníci
Jej komplexné služby a skúsenosti v oblasti developerstva a facility managementu využívajú najmä investori. Vďaka nim preniká na zahraničné trhy. V Rumunsku je lídrom v oblasti správy a údržby výškových budov a obchodných centier.

Garantujú úspory tepla
"Tým, že zavádzame nové trendy a technológie do výrobného procesu, dokážeme efektívne znižovať náklady na výrobu tepla. Zákazníka vedieme k tomu, aby sa interaktívne podieľal na svojej energetickej politike, aby rozumne hospodáril s teplom, znižoval tepelné úniky a straty," tvrdí Irena Zozuľáková, konateľka spoločnosti IRPS, s.r.o.

Bundy aj pre Lacoste
Vďaka americkému trhu zvyšujú v Starej Ľubovni výrobu špičkových pánskych a dámskych búnd, ktoré sa predávajú za via než 200 euro. "Konkurencie z Ukrajiny, Bulharska, Bieloruska, Rumunska alebo z Číny sa neobávame, pretože náročné modely sa šijú na Slovensku ," hovorí Jozef Kandráč, manažér Mosupo KFK, s.r.o.

Aký je súčasný človek v upadajúcej západnej civilizácii?
Pod nijakou zámienkou si nesmieme dať zničiť kultúru života. Ľudstvo si musí dať pozor na samovražednú "anti-life mentality", ktorá zabíja desiatky miliónov ľudských bytostí. A nesmie sa dať zvábiť pokušením bezcitnej technológie, ktorá chce vyrábať ľudí nie z lásky, ale bez ohľadu na najhlbšie hodnoty ľudskej osoby.

Nadvláda vo vzduchu, podmienka úspechu
Slovensko môže počítať len s kapacitou na tzv. air policing, teda udržiavanie kontroly nad vzdušným priestorom v podmienkach mieru a zasahovanie vzdušnou silou len v nevyhnutnom prípade proti jednotlivým narušiteľom režimu alebo suverenity.

Apokalypsa Drážďan
Najpustošivejšie bombardovanie v histórii ľudstva nepostihlo Hirošimu, ani Nagasaki, ale "Florenciu na Labe". Tisícštyristo spojeneckých lietadiel zvrhlo 650 tisíc bômb. Piloti spomínali, že cítili obrovskú horúčavu a že žiaru bolo vidieť do vzdialenosti 250 kilometrov.

Komunikácia bez slov
Reč tela je pre podanie odkazu alebo informácie oveľa dôležitejšia ako slová. Namierený ukazovák je jedným z najnevhodnejších gest, ktoré možno v rozhovore použiť, vyjadruje agresivitu.

Martin Kellenberger
Ako výtvarný redaktor pracoval vo vydavateľstvách Tatran (1981-1982) a Mladé Letá (1983-1992). Je akademickým maliarom, venuje sa voľnej maľbe, grafike, knižnej ilustrácii a animovanému filmu.

Jeho svetom je film
Dnešná pohroma darwinovského kapitalizmu je oveľa zhubnejšia a slovenskú kinematografiu bez fanfár pochováva. Nepáči sa mi likvidácia slovenskej kinematografie, ktorá v tej "neslobode" (1945-1989) vydala svoje najkrajšie a trvalé plody. Vstane z popola nová slovenská kinematografia? Neprestanem v to dúfať," zamýšľa sa režisér Eduard Grečner.

Legionári v ofsajde
Okrem súperových obrán a brankárov musia futbalisti v zahraničí zvládnuť záludnosti cudzieho jazyka, inej kuchyne, klímy a ďalšie úskalia.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac