September 2006

Falošná hra SMK
Slovensko potrebuje silné regióny
Storočnica golfu vo Vysokých Tatrách
Matný lesk vŕšku s menom Montmartre
Experti na osvetlenie a svetelnú signalizáciu pre automobily
Potrebujeme oživiť bytovú výstavbu
Výsledky summitu G-8
Zbrane pre Venezuelu
Pocta Zabalovi, argentínskej bežeckej legende
Keď národniari nemali šancu...
Hľadal pravdu o Štefánikovej smrti
Osobnosti slovenskej jazzovej scény
Berberov portrét Bosny
Cukor, med a feferónky

Falošná hra SMK
Béla Bugár, predseda etnickej Strany maďarskej koalície, ktorá sa od parlamentných volieb zviditelňuje protislovenskou zákulisnou rétorikou a diplomaciou, panikou a arogantným správaním sa, falošne bije na poplach. Podľa neho sa na Slovensku údajne zvyšuje národnostné napätie medzi Slovákmi a Maďarmi, množia sa slovné útoky na Maďarov, vodcovia SMK dostávajú anonymné výhražné listy. Namiesto toho, aby počkal na výsledky policajného vyšetrovania všetkých prípadov, ktoré majú skôr rukopis spravodajských hier alebo pubertálnych výstrelkov, aby sme sa konečne dozvedeli o tom, kto a akým spôsobom chce narušiť tolerantné spolužitie na Slovensku, kričí na všetky možné strany. Správa sa ako malé uplakané dieťa, ktorému v pieskovisku iný chlapček zbúral hrad a vodnú priekopu, pretože mu nechcel požičať lopatku a uvolniť viac miesta v ňom. Pán Bugár kritizuje z údajnej nečinnosti premiéra Róberta Fica a ďalších slovenských ústavných činiteľov. Zašiel dokonca až tak ďaleko, že v Budapešti ako slovenský ústavný činiteľ vyzýval, aby k údajnej protimaďarskej vlne na Slovensku zaujali vážne stanovisko Európska únia, Rada Európy a dokonca aj NATO(!)...
Podarilo sa mu priamo či nepriamo zmanipulovať aj neskúsenú maďarskú ministerku zahraničných vecí. Počas leta vystrájala s apelmi a žiadosťami o stanoviská slovenskej diplomacie a vlády k výrokom Jána Slotu pre Lidové noviny a Die Presse, ktoré boli vyslovené v rovine osobných názorov v rámci slobody prejavu a sú možno námetom pre prokuratúru. Keďže však mlčí a nekoná, zrejme je všetko v poriadku. Podobne, ako v prípade radikálneho slovenského poslanca Miklósa Duraya, ktorý prednedávnom šokoval, keď podporil snahu kosovských Albáncov vyhlásiť Kosovo za nezávislý štát...
Na druhej strane, aby si pán Bugár zachoval tvár údajne rozumného a umierneného Maďara, snaží si na Slovensku nasadiť masku bojovníka proti extrémizmu a nacionalizmu. Nehovorí však proti ktorému, predpokladajme, že iba proti údajne slovenskému, pretože navrhuje, aby slovenský parlament prijal deklaráciu odsudzujúcu protimaďarské útoky. Ale aké útoky má na mysli a kto dokázal, že na Slovensku niekto útočí proti Maďarom? Slovenská polícia zatiaľ vyšetruje útok dvoch mladých neznámych mužov na študentku v Nitre, ktorá bola údajne napadnutá a zranená len preto, že chodiac po ulici telefonovala po maďarsky... Ale takýto primitívny prípad, ktorý je potrebné odsúdiť, sa môže stať kdekoľvek na svete, aj v Maďarsku. Táto správa však stačila maďarskému socialistickému premiérovi Ferencovi Gyurcsányimu na to, aby na druhý deň po tomto incidente vyzval cez médiá premiéra Róberta Fica, aby prelomil mlčanie a odsúdil už nielen údajne protimaďarské útoky, ale aj útoky voči iným menšinám na Slovensku...Je zrejmé, že bol viac než zle informovaný a že sa touto výzvou minimálne strápnil. O čom bude možno už o chvíľu hovoriť Viktor Orbán, šéf opozičného Fideszu, ktorý zatiaľ našťastie vzácne mlčí? Nepochopiteľne však mlčia vodca slovenskej opozície Mikuláš Dzurinda a Pavol Hrušovský (KDH), ktorí s SMK na Slovensku osem rokov vládli. Je podľa nich v národnom a štátnom záujme Slovenska, aby jednej suverénnej krajine diktovala názory, vyjadrenia a politiku iná suverénna krajina, ktorá má napríklad problém prijať volebný zákon, aby v národnom parlmente boli zastúpené aj národnostné menšiny?!
Podľa pána Bugára a ďalších predstaviteľov SMK, za údajným národnostným napätím na Slovensku je účasť Slovenskej národnej strany v koaličnej vláde. Doteraz však nie je známe ani jedno stranícke rozhodnutie či uznesenie vlády, ktorými by SNS alebo vláda podnecovali občanov k národnostnému napätiu alebo začali zvýhodňovať Slovákov na úkor národnostných menšín. Na mieste je preto skôr otázka, či nie sme svedkami protislovenskej nálady v SMK, ktorú jej lídri exportujú do zahraničia a najmä Maďarska len preto, že majú problém tolerovať novú slovenskú vládu a vyrovnať sa s volebnou porážkou, s neúčasťou vo vláde a so stratami pozícií v štátnej správe? Zaujímavá je tiež otázka, prečo s účasťou SNS vo vláde nemajú problém iné menšiny -Rómovia, Nemci, Ukrajinci, Rusíni?
Strana maďarskej koalície, ktorá má vážny problém s budovaním občianskej spoločnosti v národnostne zmiešaných regiónoch na južnom Slovensku, strašila zahraničie údajným národnostným napätím aj pred voľbami do vyšších územných celkov a po nich, keď prehrala voľby v Nitrianskom samosprávnom kraji. Vtedy v dôsledku necitlivej politiky SMK na regionálnej úrovni vznikla slovenská koalícia, aby zastavila expanziu maďarského politického a personálneho nacionalizmu v regionálnej školskej, kultúrnej a hospodárskej politike na úkor väčšinovej slovenskej populácie. Ak dnes opäť straší, musí si sám nastaviť zrkadlo a opýtať sa, či svojou politikou nevyvoláva extrémistické prejavy práve ona. Tie, ktoré údajne zaznamenali v Šamoríne, Nových Zámkoch či Komárne, môžu byť reakciou práve na ich politiku a paradoxne sa udiali v mestách, ktoré politicky kontroluje SMK.
Pre budúcnosť a rozvoj slovensko-maďarských vzťahov, ktorý si želá každý inteligentný Slovák a Maďar, bude veľmi nedôstojné a nešťastné, ak tieto vzťahy začnú padať do suterénu a bude ich ovládať mentalita šovinistov, skinhedov a extrémnych futbalových fanúšikov, ktorí sa vzájomne provokujú cez médiá urážlivými transparentmi. Rozdiel je v tom, že slovenská polícia v takýchto prípadoch rázne koná, maďarská ich zatiaľ ignoruje podobne ako maďarská vláda.

Mgr. Róbert Matejovič
Šéfredaktor
kurier@dodo.sk

Slovensko potrebuje silné regióny
„Bez spolupráce a dôvery to nepôjde. Podľa všetkého podnikatelia našli recept na uplatnenie sa aj v tvrdej globálnej konkurencii - vlastnou inováciou alebo spojením sa so strategickým partnerom,“ tvrdí Alexander Slafkovský, primátor mesta Liptovský Mikuláš a poslanec NR SR.

Storočnica golfu vo Vysokých Tatrách
Novú, v poradí druhú deviatku v golfovom areáli Black Stork vo Veľkej Lomnici, otvoril Peter Craker, legendárny austrálsky učiteľ golfu.

Matný lesk vŕšku s menom Montmartre
„Prasatá, zatvárame! Končíme! Dnes ste už chlastali dosť!,“ vykrikuje čašník, aby navodil atmosféru zlatej éry spred sto rokov.

Experti na osvetlenie a svetelnú signalizáciu pre automobily
Francúzska spoločnosť CEMM THOME, ktorá má v Prešove svoj najväčší európsky a strategický výrobný závod, hľadá mladých kvalifikovaných a vzdelaných ľudí v oblasti automobilového priemyslu.

Potrebujeme oživiť bytovú výstavbu
„Myslím si, že jedným zo základných problémov slovenských stavebných firiem je nízka kapitálová sila. V Nemecku musia naše firmy platiť za pracovné povolenie 75 euro za každý mesiac a za každého pracovníka,“ hovorí Michal Rumanský, generálny riaditeľ spoločnosti STAVOINDUSTRIA Liptovský Mikuláš, a.s.

Výsledky summitu G-8
Podľa mienky politológov sa Moskva odklonila od prozápadného smerovania a nabrala smer na obranu vlastných záujmov pri rovnocennom partnerstve s Washingtonom a Brusselom.

Zbrane pre Venezuelu
Ruské dodávky zbraní do Venezuely nesúvisia s Chavezovým antiamerickým postojom. Ruskí výrobcovia zbraní tvrdia, že ide len o obchod, nie je to nič osobné.

Pocta Zabalovi, argentínskej bežeckej legende
Prekoná jeho výkon z roku 1931 na košickom maratóne štafeta štyridsiatich dvoch juniorských bežcov? Budú košické ulice plné ako pred 75 rokmi?

Keď národniari nemali šancu...
V prvých rokoch existencie SNS boli jej členovia perzekuovaní, na voličov bol vyvíjaný tlak a strana sa musela prehrýzať neúspechmi.

Hľadal pravdu o Štefánikovej smrti
„Moja kniha sa opiera o dokumenty, ktoré ležali akoby zakliate v Masarykovom a Benešovom archíve v Prahe,“ priznáva sa Emil Karol Kautský, stavebný inžinier, projektant a spisovateľ literatúry faktu.

Osobnosti slovenskej jazzovej scény
Bratislava je už svetoznáma jazzovým festivalom. Napriek tomu tu počas roka nie je možné účinkovať na jednej stabilnej, reprezentačnej, jazzovej scéne,“ hovorí Berco Balogh, spevák a skladateľ.

Berberov portrét Bosny

Cukor, med a feferónky
Taliani najprv vo veľkom trestali, potom vo veľkom tresty zmierňovali. Tí, ktorí tvrdia, že AC Miláno je protekčným klubom, sú teraz „na koni“.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac