September 2008

JE GRUZÍNSKY PREZIDENT GAMBLÉR ALEBO VOJNOVÝ ZLOČINEC?
Slovensko potrebuje obnoviť svoju potravinovú sebestačnosť
Je skutočne cena ropy tak neuveriteľne vysoká?
Nová ruská zahraničná politika
Aký je život bez Boha a aký s Bohom?
Krvavá grófka
Vždy hral prvé husle
Olympiády vždy ponižovala politika

JE GRUZÍNSKY PREZIDENT GAMBLÉR ALEBO VOJNOVÝ ZLOČINEC?
Je Gruzínsko členom Európskej únie? Nie je, odpovie každý, kto ovláda zoznam členských štátov únie. Prečo táto otázka? Z jednoduchého dôvodu - ako môže potom gruzínsky prezident Michail Saakašvilli rečniť pred televíznymi kamerami zo svojej pracovne a mať za svojim chrbtom nielen gruzínsku zástavu, ale aj zástavu Európskej únie?
Všimol som si tento detail, keď som sledoval záznamy jeho emotívnych vystúpení a rozhovorov, ktoré poskytoval najmä americkým a západoeurópskym médiám. Chcel som lepšie pochopiť človeka, politika a prezidenta, ktorý presadzuje vo svojej krajine americký a západný model demokracie, silnú demagógiu a mediálnu kampaň na americký spôsob. Na jednom zázname som videl, ako cez mobil odpovedá na otázky a pritom nervózne žuje svoju červenú kravatu. Že by to potvrdzovalo, že je psychicky labilný? Na inom zázname som zase videl jeho herecký výkon. Hral sa na prezidenta, ktorému sa podarilo uniknúť pred útokom ruských stíhačiek. Ako? Keď vystúpil zo služobného auta, urobil pár krokov, najprv sa usmial, potom sa vystrašene pozrel na oblohu, kde mal uvidieť ruské lietadlá, rozbehol sa, potom si čupol na zem a čakal, kým na neho naskáču jeho osobní strážcovia, aby ho vlastnými telami chránili...Túto scénku zahral tesne predtým, ako si chcel oficiálne pozrieť vojenskú infraštruktúru gruzínskej armády pri Tbilisi. To už boli Rusi na koni a práve dohadovali šesťbodový plán prímeria s francúzskym prezidentom Sarkozym.
Premýšľal som aj nad tým, prečo pán Saakašvili, ktorý v Kyjeve vyštudoval medzinárodné vzťahy, v USA medzinárodné právo a v Haagu európske právo, tvrdil CNN, že na vlastné oči videl, ako na trhovisko v centre Gori padla poltonová bomba, keď tam žiadna bomba nepadla? To len následne americká CNN dokázala ilustrovať jeho tvrdenia zábermi z masakru, ktoré spôsobil bombový útok neznámeho útočníka na sarajevskú tržnicu v roku 1995.
Pán Saakašvili, ktorý bol kedysi aj ministrom spravodlivosti, tiež tvrdil, že ruské tanky postupujú na Tbilisi, že „ruskí agresori“ bombardujú gruzínske mestá a dediny... Nič z jeho tvrdení sa však nepotvrdilo. Vyšlo napríklad najavo, že v okolí gruzínskeho mesta Gori, ktoré leží v blízkosti administratívnej hranice s Južným Osetskom, sa odohrávali ťažké boje, keďže aj z týchto pozícií gruzínske jednotky kaťušami ničili Južné Osetsko a jeho obyvateľov, prevažne ruských štátnych občanov. Neskôr bolo úsmevne sledovať, ako ruská televízia Russia Today po 11. auguste 2008, keď ruské jednotky vstúpili do Gori, priniesla zábery z takmer nepoškodeného mesta, jeho centra a námestia, ktoré stále zdobí socha najslávnejšieho rodáka - J.V.Stalina. Obyvatelia mesta, ktorí sa vyjadrovali pred kamerou, dokonca príchod ruských jednotiek privítali, pretože „zvýšili bezpečnosť, chránili majetok a obchody pred rabovaním“.
Rozmýšľajme nad tým, či je tento bývalý vodca gruzínskej „ružovej revolúcie“ naozaj svojprávnym a suverénnym prezidentom krajiny, ktorá mala vždy priateľské vzťahy s Ruskom. Ak je, prečo potrebuje mať okolo seba mnoho amerických politických, vojenských či mediálnych poradcov a konzultantov? Prečo ich mal pri sebe aj vtedy, keď rokoval o podmienkach mierového plánu s prezidentom Sarkozym? Neverí sám sebe, neverí svojím občanom? Boli to Američania, ktorí mu navrhli, aby po 16 rokoch porušil medzinárodné právo, mierovú zmluvu a poslal jednotky do Južného Osetska, kde zruinovali 10 dedín a hlavné mesto Cchinvali, zlikvidovali jeho infraštruktúru, vrátane nemocnice a jedinej pekárne, pozabíjali civilistov, najmä deti a ženy, vyhnali 35 000 ľudí, ktorí ušli do Ruska, najmä do Severného Osetska? Takto chceli obnoviť ústavný poriadok a územnú celistvosť Gruzínska? Prečo pritom napadli ruské mierové jednotky, s ktorými spoločne v Južnom Osetsku a Abcházsku pôsobili v súlade s mandátom OSN, aby ochraňovali civilné obyvateľstvo a mier? Alebo mu Američania poradili podobnú akciu, ktorou Chorváti v roku 1995 v rámci reintegrácie Slavónska a ďalších území bývalej Srbskej pokrajiny vyhnali z Chorvátska takmer 300 tisíc Srbov? Vtedy americkí piloti lietadiel NATO urobili predprípravu - zničili srbské radarové stanice.
Keď Rusi po niekoľkých hodinách odpovedali protiútokom na gruzínsku ofenzívu a vstúpili na územie Južného Osetska, bolo jasné, že Gruzínci túto vojnu nemôžu vyhrať. Prezident Saakašvili hneď na druhý deň vyhlásil jednostranné prímerie, o niečo neskôr vojnový stav a oznámil svetu, že Rusko agresívne napadlo Gruzínsko! Americké, západné i slovenské médiá prvé štyri dni trvania konfliktu nepriniesli žiadne správy z Južného Osetska a výsledkov gruzínskeho útoku, ale iba správy o tom, ako Rusko vedie vojnu s Gruzínskom, ako Rusko agresívnym spôsobom okupuje malú krajinu a „bombarduje gruzínske mestá“. Moskva, ktorej počas prvých dní zlyhala mediálna kampaň (na druhej strane kto by očakával, že sa dá vojna viesť aj mediálne), naopak hlásila, že cieľom ruských operácií je prinútiť gruzínsku armádu, aby sa stiahla z Južného Osetska, ochrana civilného obyvateľstvo a zabezpečenie koridoru pre humanitárnu pomoc, ktorú Gruzínci blokovali. A takisto prinútiť Tbilisi, aby podpísalo dohodu o nepoužití zbraní voči civilnému obyvateľstvu. Gruzínci takúto dohodu doteraz nepodpísali. Tesne pred vypuknutím konfliktu Gruzínsko kúpilo zbrane od Izraela, USA, Ukrajiny, Bulharska aj Rumunska.
Krátko z histórie. V roku 1801 sa pravoslávne Gruzínsko stalo súčasťou cárskeho Ruska, aby prežilo tureckú expanziu, podobne ako Osetsko, ktoré neskôr Leninov režim v bývalom Sovietskom zväze rozdelil na dve časti. Severné Osetsko zostalo súčasťou Ruska, Južné Osetsko ako autonómnu oblasť v roku 1922 pričlenili do Gruzínskej sovietskej socialistickej republiky. Nasilu, podobne ako Abcházsko, ktoré bolo nezávislým kniežatstvom až do roku 1910, keď sa stalo súčasťou Ruska. V roku 1931 ho Stalin násilne pričlenil do Gruzínska a spolu s Berijom nesie najväčšiu zodpovednosť za etnické čistky, genocídu Abcházov a násilné osídľovanie Abcházska Gruzíncami. Keď sa rozpadol ZSSR a Gruzínsko vyhlásilo nezávislosť, zrušilo autonómiu Južnému Osetsku aj Abcházsku. To bol začiatok konca mieru v tejto časti Kaukazu a začal sa boj o sebaurčovacie právo národov, ktoré násilne potlačili boľševici po roku 1917 a o územnú celistvosť Gruzínska.
Pán Saakašvili kričal na námestí a do televíznych kamier, aby sa svet zobudil a pomohol Gruzínsku v boji proti ruským okupantom. Naliehal, aby Gruzínsko bolo čo najrýchlejšie prijaté do NATO a Európskej únie. Možno je pravda opačná a kvôli ropným poliam v Kaspickom mori a možnom tranzite tejto suroviny cez Gruzínsko ho chce NATO aj niektoré členské krajiny Európskej únie. Tá sa opať začala hrať na sprostredkovateľa mieru a akúsi európsku veľmoc a partnera USA a Ruska. Niektorí jej členovia, ako Poľsko, Ukrajina, Litva, Estónsko a Lotyšsko dokonca vyjadrili solidaritu a podporu režimu Saakašviliho. Iné štáty ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia hovoria o rešpektovaní územnej celistvosti Gruzínska a možných sankciách voči Rusku. Je zaujímavé, že doteraz EÚ, ani jej vojenský ochranca USA, neodsúdili Gruzínsko za nočné útoky a zabíjanie Osetíncov, ktoré nevedel pochopiť ani francúzsky minister zahraničných vecí, keď navštívil utečenecký tábor v Severnom Osetsku. Aspoň tak to povedal ruskej televízii Russia Today.
Európska únia, lepšie povedané jej vedúca štvorka, sa správa pokrytecky. Na jednej strane neuznáva územnú celistvosť Srbska, suverénneho štátu, a uznala nezávislosť Kosova bez mandátu OSN, na druhej strane uznáva územnú celistvosť Gruzínka a ignoruje Abcházsko a Južné Osetsko ako nezávislé republiky, v ktorých Tbilisi už 16 rokov fakticky nevládne. Nechce si priznať zásadné chyby a omyly vo svojej spoločne­j zahraničnej politike (najmä na Balkáne a osobitne v Srebrenici), ktorá však nemôže byť nezávislá od USA.
Saakašviliho opozícia tvrdí, že prezidentov režim a vládnuca strana Národné hnutie nesú najväčšiu zodpovednosť za korupciu a zhoršenie životnej úrovne Gruzíncov. Prezident však v predčasných prezidentských voľbách v januári 2008 opäť zvíťazil. Získal o 25% hlasov viac ako jeho súper. Ale pozor, voľby sa konali počas výnimočného stavu, ktorý sám vyhlásil.
Bývalý nemecký kancelár G.Schroder ho označil za gambléra.

Slovensko potrebuje obnoviť svoju potravinovú sebestačnosť
„Našou ambíciou je vychovať aj vysoko­školsky vzdelaných odborníkov, ktorí budú schopní garantovať zdravotnú a hygienickú bezpečnosť a neškodnosť vyrábaných potravín,“ tvrdí Emil Pilipčinec, rektor košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva.

Je skutočne cena ropy tak neuveriteľne vysoká?
Rusko sa stáva superveľmocou v oblasti energie spoločne s niektorými arabskými krajinami. Američania, západná európa, číňania a indovia sú najmä spotrebitelia. V prípade, že by sa cena ropy oproti dnešnej úrovni zniekoľkonásobila, to by mohlo mať vplyv na politické aliancie týchto krajín.

Nová ruská zahraničná politika
Medvedev povedal, že ruská zahraničná politika prestáva fungovať na „čestnom slove“, ktoré partneri Ruska vo väčšine prípadov nedodržali.

Aký je život bez Boha a aký s Bohom?
Mrazivé i radostné svedectvo Gorana Čurkoviča, bývalého narkomana, bezdomovca, bitého žobráka a niekoľkonásobného neúspešného samovraha zo Splitu, ktorého zachránila úprimná modlitba k Matke Božej v agónii.

Krvavá grófka
Impulzívna sadistka Ažbeta Báthoryová sa vydávala vo Vranove nad Topľou. Na svadbe bolo 4500 hostí. Stále nevieme, kde je pochovaná.

Vždy hral prvé husle
„Rýchlokvasený superstárista, spevák bez hudobného vzdelania, si za jednu zle odspievanú pieseň zapýta 40 000 korún a hudobník, ktorý hrá na tom istom podujatí celý program, dostane horko-ťažko štyritisíc,“ konštatuje Miroslav Dudík, primáš Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu.

Olympiády vždy ponižovala politika
Deje sa tak už od čias čistenia Augiášovho chlieva. Prvý bojkot vyvolala účasť žien, ďalší prohibícia v USA a apartheid.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac