September 2009

Havlov „pozývací list“ tútorovi
predseda Panslovanskej únie
Úspešné Slovensko v bezpečnom svete
Hrad Dunajec v Niedzici
Nazbierajte si olivy i pomaranče
Libertas ako správna cesta
Kritika protiruskej politiky v Kijeve
Nová demokracia - sila regiónov
Srbský mediálny trh
Cena irackej ropy
Globálny teror
Charizma a imperiálny prezident - 2.časť
Ako zanikla Veľká Morava?
Jahodová idylka v Kelte
Pomáha mu chorobný optimizmus
A. Visco: Literárne dielo
Budúci sneh už túži po stopách
Walter H. J. Smeitink - Mühl¬bacher
Muž, žena či hermafrodit?

Havlov „pozývací list“ tútorovi
VYHLÁSENIE PANSLOVANSKEJ ÚNIE

Koncom januára 2003 uverejnil Wall Street Journal list s názvom Sme zjednotení, ktorého (prinajmenšom) spolutvorcom bol Václav Havel. Český exprezident, spolu s ďalšími siedmimi európskymi politikmi, žiadal prezidenta Spojených štátov, aby v mene demokracie a dodržiavania ľudských práv zbavil svet hrozby, ktorú predstavujú „zbrane hromadného ničenia Saddáma Husajna“. Hoci vo februári 2003 vyšli do ulíc miest na celom svete milióny ľudí, aby dali najavo, že odmietajú vojnové násilie, nech by bolo čímkoľvek ospravedlňované, o niekoľko týždňov George Bush zaútočil na Irak. Údajne aj preto, aby sa nenaplnili obavy jeho spojencov vyslovené v onom „havlovskom pozývacom liste“. Husajnovské zbrane hromadného ničenia sa v Iraku nikdy nenašli, ale smrť vo svojej okupovanej a rozstrieľanej vlasti odvtedy našlo vyše stotisíc Iračanov, prevažne civilných obyvateľov. Václav Havel s humanizmom jemu vlastným o irackom krviprelievaní dodnes mlčí, jeho kritici zo Západu však pripomínajú, že ak raz bude za vojnové zločiny v Iraku súdený George Bush, na lavici odsúdených by mal sedieť aj Václav Havel.
Pred niekoľkými dňami uzrel svetlo sveta ďalší otvorený list. Václav Havel, a spolu s ním ďalších 21 politických a diplomatických veteránov a penzistov, vrátane nášho exprezidenta Michala Kováča či ďalších politických „ex“ (napríklad Martina Bútoru a Rastislava Káčera), znovu píše americkému prezidentovi, tentoraz Barackovi Obamovi, pretože títo páni sa opäť umárajú kvôli hrozbe z Východu. USA, ktoré boli v 90. rokoch minulého storočia také štedré k novým mocipánom v krajinách strednej a východnej Európy, vraj na tento kút sveta zabúdajú a to v čase, keď sa na svetovú scénu ako veľmoc opäť vracajú Rusi. A to je zlé, neprípustné a nedemokratické!!! Expolitici, z ktorých niektorí sú už iba zaprášeným menej ako skromným heslom v ency¬klopédii z minulého storočia, v snahe upozorniť na seba za každú cenu, vyťahujú strašiaka. Démonizujú Rusko, vytvárajú z neho hrozivého nepria¬teľa, ktorý ohrozuje mier, demokraciu a stabilitu vo svete a preto by sa mali Spojené štáty opäť tútorsky venovať krajinám strednej a východnej Európy. Šokujúce na celej veci je aj to, že títo „emeritní politici“ píšu svoj „pozývací“ list drzo a cynicky v mene „obyvateľov strednej a východnej Európy“. Teda aj menom tých Stredoeurópanov, ktorí jednoznačne odmietajú americký protiraketový radar v Česku a raketový štít v Poľsku. Nuž, zdá sa, že pánom bývalým mocipánom vyschýňajú americké finančné zdroje, na ktoré si zvykli koncom minulého storočia a tak v snahe upozorniť na seba, vyťahujú z klobúka to málo, čo im v ňom zostalo, predovšetkým šírenie nenávisti voči potenciálnemu nepriateľovi, ktorého tak koloratívne maľujú.
Päťstranový „pozývací list“ je svojrázna vizitka bývalých politikov, ktorí skončili v 20. storočí a tam už aj definitívne patria. Samotný list je však hanebná vec, pretože ani Európska únia a ani krajiny strednej a východnej Európy nepotrebujú tútora. Žiadneho, ani toho amerického. Sme členmi EU a NATO a to je dostatočná záruka.
Ak páni Havel, Kováč, Bú­tora, Walesa a ďalší neveria v EÚ, je to ich problém. Nech však neklamú a nezavádzajú, že hovoria v mene nás všetkých. Nehovoria, pretože USA, EÚ a nepochybne aj Rusko už vstúpili do 21. storočia a urobili pár prvých krokov na dlhej a nepochybne komplikovanej ceste. Je to však cesta dialógu, cesta, ktorá vedie k zbližovaniu pozícií, zmierňovaniu rozporov a k postupnému chápaniu odlišných stanovísk. Václav Havel a jeho družina sú politici a diplomati s prívlastkom ex a aj ich politika majúca črty silovej politiky minulého storočia je už, našťastie, ex. Keď chcú, nech píšu, ale nech píšu iba vo svojom vlastnom mene.

JUDr. Milan Janičina,
predseda Panslovanskej únie

Úspešné Slovensko v bezpečnom svete
„Za dôležité a kľúčové považujeme budovanie jednotnej politiky EÚ vo vzťahu k Rusku, ktoré veľmi obratne využíva nielen názorovú nejednotnosť únie,“ tvrdí Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Hrad Dunajec v Niedzici
Ak vás zaujíma život, osud a kultúra slovenskej menšiny v Poľsku, mali by ste navštíviť pôvodnú slovenskú dedinu Nedeca. Je rodiskom významného slovenského herca Michala Dočolomanského.

Nazbierajte si olivy i pomaranče
More, zdravý vidiek, intímnu atmosféru, pohodlie a príjemný vynikajúco organizovaný kongresový turizmus vám na Brači ponúka turistický rezort Velaris.

Libertas ako správna cesta
Chce pan - európsku politiku a nie byrokratickú a nedemokratickú Európsku úniu.

Kritika protiruskej politiky v Kijeve
Posolstvo prezidenta Ruskej federácie Dmitrija Medvedeva prezidentovi Ukrajiny Viktorovi Juščenkovi.

Nová demokracia - sila regiónov
„Nechceme už čakať na zázraky a experimenty,“ hovorí Dušan Sarka, predseda košickej okresnej organizácie strany Nová demokracia - sila regiónov.

Srbský mediálny trh
Je ťažké odhadnúť dopad svetovej krízy na médiá v Srbsku. Za posledných dvadsať rokov srbské médiá zažili rôzne problémy, preto nemôžeme tvrdiť, že globálna ekonomická kríza iniciovala krízu v médiách. Len ju prehĺbila.

Cena irackej ropy
Dnes viac ako 6 rokov po okupácii Iraku pod vedením USA a ich mierumilovných spojencov je viac ako jasné, že jej dôvody neboli nezištné.

Globálny teror
Ilumináti z tieňovej vlády USA uskutočňujú projekt pre 80-te roky. Ich ideológia „ľudských práv“ je veľmi nebezpečný psychosociálny patogén.

Charizma a imperiálny prezident - 2.časť
Kým pre Obamu v mnohých oblastiach pracujú ľudia s novátorským myslením, v dvoch základných oblastiach pôsobia zástancovia starej washingtonskej línie. Sú zjavne staromódni.

Ako zanikla Veľká Morava?
Je pravdepodobné, že od roku 896 Mojmír II., nástupca Svätopluka, dobrovoľne či vynútene prenechal oblasť horného Potisia starým Maďarom.

Jahodová idylka v Kelte
Slizký a perverzný pracovník ,,sprostredkovateľskej kancelárie” jej odobral pas hneď pri prvej príležitosti a od tohto momentu sa milej Irine prestalo dariť.

Pomáha mu chorobný optimizmus
Okrem divadelných postáv si zahral v mnohých slovenských i českých filmoch pre kiná, v televíznych filmoch a inscenáciách, rozhlasových hrách.

A. Visco: Literárne dielo
Slovakistické state slovenského exulanta v Taliansku.

Budúci sneh už túži po stopách
Jej verše sú ako stupienky strmého chodníka, po ktorom zostupujeme do hĺbok človečenstva, ale zároveň aj vystupujeme k nadzmyslovému.

Walter H. J. Smeitink - Mühl¬bacher
Doteraz pripravil vyše osemdesiat samostatných výstav v rôznych holandských mestách, v Nemecku a v Česku. V septembri bude vystavovať v Košiciach.

Muž, žena či hermafrodit?
Získala ženský titul majsterky sveta. Má svalnaté telo, chĺpky na chlapčensky vyzerajúcej tvári, hrubý hlas. Je to žena alebo muž?

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac