Apríl 2010

Sme lepší ako kňazi a pápež?
Chcú silné a sebavedomé Slovensko v EÚ
Mesto, kde stále kvitnú ruže...
Bude to židovský alebo demokratický štát?
Prečo euro ešte nenahradilo dolár?
Lýbia vyhlasuje džihád proti Švajčiarsku
Nahradí dominanciu USA dominancia Číny?
Čo je kresťanský humanizmus?
Šoférovo sarajevské svedectvo
Dotýkal sa filmového neba
Bolí to, preto sa smejem...
Ateliér tri kamene
Slovenský blesk na trase Paríž - Nice

Sme lepší ako kňazi a pápež?
Ak by sa 10. apríla 2010 tragicky nezrútilo lietadlo s poľským prezidentom Lechom Kaczyńskim v Pečorsku pri Smolensku, Európanov, teda aj Slovákov, by médiá naďalej masírovali kritikou rímskokatolíckej cirkvi a pápeža Benedikta XVI. z pedofilných deliktov niektorých kňazov a rehoľníkov. Zbytočná smrť a solidárny smútok za niekoľkými špičkami poľského politického, hospodárskeho a duchovného života aspoň na pár dní preťali škandalizovanie Vatikánu, ktoré paradoxne kulminovalo pred Veľkonočnými sviatkami, keď si kresťania pripomínajú ukrižovanie a oslavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Morálna panika kritikov Vatikánu sa šírila najmä z USA, Írska, Nemecka a Rakúska. Poukazovala najmä na neriešenie a utajovanie prípadov pedofílie v cirkvi a zastávala sa obetí, ktoré Vatikán neodškodnil. Veriaci i neveriaci Európania sa opäť mali venovať téme, ktorú, priznajme si, nedokáže vyriešiť nikto. Pedofíliu vymyslelo ľudstvo, nie cirkev či pápež. Je pravdepodobne rovnako stará ako homosexualita, promiskuita, prostitúcia, alkoholizmus alebo zlodejstvo a zabíjanie ľudí. A čím bude ľudí na našej planéte neustále pribúdať, tým viac týchto deliktov bude. Človek je tvor nedokonalý a európska spoločnosť, aj keď sa usiluje žiť podľa istých noriem a pravidiel, nemá dostatočné páky, aby ich odstránila. Inými slovami, nad prípadmi pedofílie v rímskokatolíckej cirkvi sa môžeme „vzrušovať“ a samozrejme najmä z hľadiska morálky a duchovnej čistoty človeka - kňaza alebo rehoľníka a takisto z pohľadu trestnoprávnej zodpovednosti. Ale také isté „vzrušenie“ potom musíme prejaviť aj voči iným ľuďom a iným cirkvám, združeniam, organizáciám, spolkom a hnutiam. Aj voči ateistom a neveriacim, aj voči gayom a lezbičkám, voči politikom, bankárom, finančníkom, vydavateľom a ďalším, ktorí sa vo svojom živote a v Európe neriadia Mojžišovým Desatorom a Božími zákonmi, ale svetskými zákonmi, spoločenskou morálkou a etikou. Ak by sme si položili akademickú otázku, kde je pedofilných prípadov viac - v kresťanských cirkvách či mimo nich, určite by sme automaticky odpovedali, že v druhom prípade, teda vo všeobecnej spoločnosti. A presne o to ide. Zjednodušene: prečo sekularizovaná, atomizovaná a aj globálna spoločnosť útočí cez pedofíliu a iné ľudské delikty na kresťanské cirkvi? Prečo si médiá nevšímajú aj ich svetské morálne a etické delikty, poklesky a pády? Ak sa ich dopúšťa veriaci kresťan, hľadá nápravu a zmenu vo svojom živote cez pokánie. Hľadá ju najmä cez kňaza a rehoľníka (rehoľníčku) u Boha a v modlitbách, pretože si uvedomuje, že konal zlo, že zlyhal, pretože bol slabý a nedokonalý. Ako je na tom neveriaci a ateistický delikvent? Stačí mu iba pokuta, rozsudok, väzenie a potom psychológ či psychiater? A potom sa očakáva, že sa polepší? A naozaj sa zmenil a polepšil? Alebo je pre neho konečným riešením to, že ho spoločnosť izoluje v špeciálnych ústavoch a zariadeniach?
My ľudia sme naozaj častokrát smiešni. Na jednej strane sme veľmi kritickí voči cirkvám, kňazom a rehoľníkom, na druhej strane tolerujeme v rámci slobody, demokracie a ľudských práv mnoho vecí, a už aj tie, ktoré pôsobia likvidačne voči každému z nás. Svetské médiá si okrem pedofílie, morálnych deliktov duchovných, vianočných a veľkonočných sviatkov nevšímajú každodenný život cirkví a kňazov, rehoľníkov a laikov. Nevidia a nie sú zvedavé na ich duchovnú a sociálnu prácu, na ich obetavosť, nehľadajú medzi nimi vzory pre spoločnosť a najmä mladých ľudí. Vytesňujú ich do roviny akéhosi spoločenského prežitku a starej tradície, ktorú ľudstvo prekonalo. A časť z nich, rovnako ako časť európskej i slovenskej spoločnosti, ktorá má kresťanské korene, si radšej všíma nekresťanské náboženstvá napríklad v Ázii. A paradoxne im verí viac, hoci im dobre nerozumie, pretože si myslia, že sú tolerantnejšie, slobodnejšie a duchovnejšie ako je kresťanstvo. Je zvláštne, ak takýto Európania a Slováci vedia prijať iné náboženstvo, jeho duchovnú disciplínu, vrátane bojového umenia, a nevedia pochopiť kresťanské náboženstvo a jeho duchovnú disciplínu.

Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor, e-mail: dimenzie@internet.sk

Chcú silné a sebavedomé Slovensko v EÚ
„Potrebujeme zmeniť Slovensko, „vyvetrať ho“ a oslobodiť od rôznych stereotypov, mýtov a legiend, vrátane negatívneho vplyvu finančných a lobistických skupín,“ tvrdí Antonio Parziale, predseda Európskej demokratickej strany na Slovensku.

Mesto, kde stále kvitnú ruže...
Varaždín je stredoeurópskou barokovou atrakciou a symbolom chorvátskej i rakúsko-uhorskej aristokracie.

Bude to židovský alebo demokratický štát?
V Izraeli, ktorý sa dodnes nevyrovnal so sionistami a s tragickými etnickými čistkami, platí viac ako 30 zákonov, ktoré diskriminujú Arabov.

Prečo euro ešte nenahradilo dolár?
Američania si môžu požičiavať peniaze kdekoľvek na svete v ich vlastnej mene a za výhodnejších podmienok ako ostatní a tým financovať verejný a súkromný deficit. Európania sa zatiaľ nevedia dohodnúť.

Lýbia vyhlasuje džihád proti Švajčiarsku
Západ sa bojí Tripolisu. V hre sú miliardy dolárov, ropa, švajčiarske banky a obchody s Kaddáfiho ríšou.

Nahradí dominanciu USA dominancia Číny?
„Čína bude menej expanzívna, menej agresívna sila, ako boli Európa a USA,“ hovorí Martin Jacques, autor knihy Keď Čína vládne svetu: Koniec západného sveta a zrod nového globálneho poriadku.

Čo je kresťanský humanizmus?
Pravá hodnota človeka nespočíva v tom, čo „má“, ale v tom, „čím on je“. Technický pokrok nenapreduje ruka v ruke s duchovným pokrokom.

Šoférovo sarajevské svedectvo
Prekliate auto smrti, prekliata loď, prekliaty rozkaz. Leopold Lojka, ktorý slúžil grófovi Harrachovi, veril tomu, že keby nesplnil rozkaz generála a auto nezastavil, prvá svetová vojna by nebola.

Dotýkal sa filmového neba
„Keď sa zistilo, že mám dedičnú očnú chybu - šeroslepotu, musel som odísť zo školy, čo som veľmi ťažko niesol, lebo mi zobrali môj sen,“ hovorí Ivan Palúch, herec a pedagóg.

Bolí to, preto sa smejem...
Na otázky básnika Teodora Križku odpovedá Mark Galesnik, hosť z Jeruzalema, spisovateľ a vydavateľ satirického časopisu Beseder?.

Ateliér tri kamene
Sochári z ateliéru Tri kamene sú opanta¬ní túžbou kováča preniknúť k odvekej podstate materiálu. Svoje bronzové sochy odlievajú sami.

Slovenský blesk na trase Paríž - Nice
Mladý cyklista Peter Sagan sa teší na preteky Okolo Švajčiarska a na klasické jednodňové preteky Paríž - Roubaix, na ktorých ako junior skončil druhý.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac