Január 2010

Nadávajú Íri na svoj štát, keď zlyhá človek?
Liptov bude európskou destináciou
Najkrajšia kaviareň na svete
V Kodani predstavili nový poriadok sveta
Kto vládne Európskej únii?
Trójsky kôň Tonyho Blaira
Vidiecka usadlosť Brontvai
Knihy pre slovenské deti v srbskej dedine Pivnica
Prečo sú v kríze slovenské vysoké školy?
Dánsky vidiek a jeho jednoduchý život
Ježiša poznajú aj iné náboženstvá
„Do čerta so Srbskom!“
V hrdle má stále cenné zlato
Úbohé dejiny
Chorvátske etno betlehemy
Spartathlon je boj

Nadávajú Íri na svoj štát, keď zlyhá človek?
Slovensko prežilo rušný nástup do roka 2010. Najprv kompetentní úradníci a zamestnanci nezvládli zavedenie mýta na hraničných priechodoch, neskôr na letisku v Poprade test letiskového protiterorostického cvičenia. V obidvoch prípadoch nezlyhal štát ani jeho systém, ale najmä komunikácia a kontrola zainteresovaných ľudí. A výsledkom boli hysterické a zosmiešňujúce útoky slovenských a zahraničných médií, rôzne komentáre „vždy múdrych a spravodlivých“ občanov či politikov. Ale naozaj mohlo za to Slovensko, ktoré nevedno prečo už 17 rokov 1. januára oslavuje nie obnovenie, ale len „vznik Slovenskej republiky“? Bratia Česi v ten istý deň oslavujú obnovenie českej štátnosti...
Poďme však k našej téme. Stačilo tak málo. Stačilo lepšie komunikovať a kontrolovať. V prípade zavedenia mýta najmä pripravenosť hraničných priechodov na nával kamiónov a registračné miesta. Banálne chyby, za ktoré imidžovo zodpovedajú štátna Národná diaľničná spoločnosť a spoločnosť SkyToll, boli chýbajúce inštrukcie na vyplnenie registračných tlačív v iných jazykoch, chýbajúce bufetové občerstvenie a aspoň suché toalety pre vodičov kamiónov, nedostatok pracovníkov na registračných miestach... A lavína sa spustila. Na adresu Slovenska nenašiel jedno dobré slovo takmer ani jeden vodič, ktorý musel v zime na hraniciach nocovať a stáť v rade niekoľko hodín. Médiá si samozrejme nevšímali tieto „detaily“, ale súboj tvrdení o tom, či zavedenie mýta bolo na Slovensku pripravené alebo nebolo. Našťastie, nemusel som sa začiatkom januára 2010 prechádzať pri zvodidlách ciest, kde postávali zaparkované kamióny a kde celkom prirodzene končili odpadky z jedál, nápojov a ľudské výkaly, kde inde aj mali skončiť, že? Čosi podobné prežívali a prežívajú vodiči kamiónov na slovensko-ukrajinskej hranici vo Vyšnom Nemeckom už niekoľko rokov, ale ako sa vraví, príroda znesie všetko. A čo nie je v Bratislave, to nikoho nezaujíma...
Pár slov k niekoľkodňovému štrajku a nezákonnému blokovaniu ciest nahnevaných slovenských malých dopravcov. Bol oprávnený alebo len politicky motivovaný? Určite bol oprávnený v dôsledku nespravodlivého platenia mýta bez toho, aby zohľadňovalo, či vodiči prejdú celé trasy, alebo iba časť z nich, respektíve či vodiči používajú slovenské územie len ako tranzit od jednej hranice k druhej. Aj v tomto prípade zlyhali konkrétni ľudia, ktorí nedostatočne komunikovali a najmä cynicky pristupovali k etickej a morálnej stránke biznisu s mýtom. Asi viac mysleli na zisky ako na ľudí.
„Nemáte v batožine výbušninu?,“ takto hlúpo sa opýtala redaktorka spravodajstva TA3 jedného odchyteného cestujúceho pred bratislavským letiskom, aby demonštrovala „novinársku múdrosť a kvalitu novinárskej práce“ na margo prípadu na popradskom letisku. To, čo sa tam stalo počas protiteroristického cvičenia psa so zabudnutým či strateným balíčkom nefunkčnej výbušniny RDX, sa stalo a je predmetom policajného vyšetrovania a nemá byť dôvodom nadávania na štát a na policajtov! Nebyť tohto cvičenia, nikdy by sme nezistili, aké riziko hrozí každému cestujúcemu na letisku, ktorý ani nemusí tušiť, že mu nejaký terorista môže aj takýmto spôsobom uložiť aktivovanú trhavinu.
Pozrime sa na to aj inak. Slovensko sa o tejto udalosti dozvedelo z írskych médií. Írske ani slovenské, či iné európske médiá sa nezaoberali informáciami o tom, prečo írska polícia zasahovala proti slovenskému občanovi tak, že nechala vyprázdniť domy a ulice, kde nič netušiaci „dovozca bomby medzi batožinami“ býval. Bol tento zásah adekvátny a potrebný? Prečo írska polícia vôbec zverejnila tento nešťastný incident a nedôverovala informáciám slovenskej polície?
Áno, zlyhal konkrétny človek, ale aj kontrola a základná komunikácia. Ale nezlyhal štát a jeho systém. Keď profesne zlyhá lekár, učiteľ, politik, herec, novinár alebo študent, tiež zlyhal štát? Opýtam sa aj inak. Je Írsko čudná a zaostalá krajina, keďže sa manželka írskeho premiéra vyspala s 19-ročným tínedžerom a teraz musí opustiť dobre platený post poslankyne parlamentu? Nepustia preto slovenskí rodičia svojich synov do Írska, aby náhodou „nenarazili“ na staršie dámy a vdovy, či političky, ktoré ich pohlavne „zneužijú“? Alebo sa budú slovenskí katolíci vyhýbať Dublinu, kde niektorí kňazi sexuálne obťažovali a znásilňovali chlapcov a dievčatá?
Budú írski novinári teraz v Dubline otravovať ľudí s otázkami: „Neznásilnil vás kňaz? Nevyspali ste sa s manželkou írskeho premiéra?“ Ozaj, zodpovedá za tieto činy írsky štát a jeho systém? Nadávajú preto Íri na svoj štát? Alebo ohrozili tieto činy napríklad obchodné vzťahy Írska s inými štátmi? Obávam sa, že určite nie.

Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor, e-mail: dimenzie@internet.sk

Liptov bude európskou destináciou
„V tomto regióne sa zrealizovali najväčšie investície do infraštruktúry cestovného ruchu na slovensku,“ tvrdí Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša a predseda predstavenstva záujmového združenia Klaster Liptov.

Najkrajšia kaviareň na svete
Hotel Boscolo New York Palace a jeho secesný štýl, atmosféra Belle Époque v Budapešti.

V Kodani predstavili nový poriadok sveta
Stále čakáme na dohodu medzi 190 národmi, ktorá bude vyhovovať rozvojovým krajinám aj Globálnemu Severu.

Kto vládne Európskej únii?
Presvedčený federalista a európsky prezident Herman Van Rompuy navrhuje zaviesť širokú európsku daň. Antifederalistická a konfederalistická opozícia je zatiaľ ticho.

Trójsky kôň Tonyho Blaira
Kam odložili Javiera Solanu? Bude barónka Ashtonová „Edith Piaf“ Európskej komisie alebo silná ministerka zahraničných vecí EÚ?

Vidiecka usadlosť Brontvai
„Ak chceš ísť do raja, pi pivo Brontvaia,“ hovorí marketing regionálneho brontvaiovského piva, novej gurmánskej atrakcie na Liptove, ktoré sa vyrába v dedine Kvačany pri Ružomberku.

Knihy pre slovenské deti v srbskej dedine Pivnica
Prvý veľký dar zo Slovenska. Žiaci Základnej školy Bernolákova 16 v Košiciach zozbierali viac než 400 kníh pre žiakov srbsko-slovenskej školy.

Prečo sú v kríze slovenské vysoké školy?
„Profesor, ktorý prednáša na dvoch, niekedy aj troch rôznych univerzitách, si ťažko môže nájsť čas, ktorý potrebuje na štúdium, sledovanie a vyhodnocovanie najnovšej domácej a zahraničnej literatúry,“ píše prof. M.S.Ďurica.

Dánsky vidiek a jeho jednoduchý život
Ľudia si tu upravili rebríček hodnôt. Na prvé miesta dali rodinu a priateľov. Majetky sú druhoradé.

Ježiša poznajú aj iné náboženstvá
Židia ho považujú za izraelského mudrca a odmietajú jeho božstvo, hinduisti ho uctievajú a moslimovia vnímajú ako proroka Mohamedovho príchodu. Patrí výlučne kresťanom?

„Do čerta so Srbskom!“
István Tisza, uhorský premiér, sa obával, že ak by Srbsko bolo porazené a jeho územie pripojené k monarchii, maďarskej veci by to skôr uškodilo.

V hrdle má stále cenné zlato
„Keď dnes po odstupe času počúvam staré nahrávky, zdá sa mi, že slovenská tanečná hudba bola naozaj na úrovni,“ zamýšľa sa speváčka Zuzana Lonská.

Úbohé dejiny
Matica slovenská zaštítila knihu, ktorá devastuje slovenskú a európsku kultúru.

Chorvátske etno betlehemy
Predstavuje ich výstava Narodil sa kráľ nebeský v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave.

Spartathlon je boj
Slavomír Lindvai zabehol trať dlhú 246 kilometrov zabehol za 27 hodín a 16 minút. Cieľom najťažšieho ultramaratónu na svete je pobozkať nohu sochy kráľa Leonidasa.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac