Máj 2010

Sme lepší ako kňazi a pápež?
Chcú silné a sebavedomé Slovensko v EÚ
Mesto, kde stále kvitnú ruže...
Bude to židovský alebo demokratický štát?
Prečo euro ešte nenahradilo dolár?
Lýbia vyhlasuje džihád proti Švajčiarsku
Nahradí dominanciu USA dominancia Číny?
Čo je kresťanský humanizmus?
Šoférovo sarajevské svedectvo
Dotýkal sa filmového neba
Bolí to, preto sa smejem...
Ateliér tri kamene
Slovenský blesk na trase Paríž - Nice

Dilema Orbánovho predsedníctva v EÚ: Maďarstvo v strednej Európe alebo problémy Európy?
Slovenská diplomacia je zatiaľ voči maďarskej novele zákona o maďarskom občianstve neefektívna a nevýrazná. Na jej argumenty a najmä zdôrazňovanie, že Maďarsko schválilo novelu zákona bez konzultácií so Slovenskom a v rozpore s medzinárodným právom, nikto doteraz oficiálne v Bruseli a v susedných štátoch nezareagoval. Zdá sa, že Slovensko testuje svoje sily, diplomatické schopnosti a vplyv podobne ako kedysi Srbsko v otázke nezávislosti tzv. Kosovskej republiky. Srbsko v obhajobe medzinárodného práva získalo aspoň podporu dvoch veľmocí - Ruska a Číny a piatich členských štátov Európskej únie - Cypru, Grécka, Španielska, Rumunska a Slovenska. Samozrejme, nie je možné porovnávať medzinárodné právo v otázke získavania dvojakého občianstva a vyhlásenia nezávislosti na území suverénneho štátu po nespravodlivej vojne a jeho okupácii. Možné je však porovnávať prístupy a spôsoby, ako sa presadzuje a uplatňuje medzinárodné právo. V prípade tzv. Kosovskej republiky sa neustále porušuje, pretože sa ignoruje najmä rezo¬lúcia BR OSN (garantuje zvrcho¬vanosť Srbska nad Kosovom a Metohijou) a srbská provincia je stále pod nanúteným protektorátom EÚ a NATO (KFOR). V prípade udeľovania maďarského občianstva z medzinárodného práva jasne vyplýva, že štát si síce môže určiť okruh osôb, ktoré považuje za svojich občanov, ale súčasne platí aj s tým spojená podmienka, že právna úprava nesmie porušiť právo iného štátu a teda jeho suverenitu!
Viktor Orbán neodštartoval svoj návrat do premiérskeho kresla šťastne, zodpovedne a priateľsky voči Slovensku. Chcel začať vo veľkom štýle, ako presvedčený a uvedomelý Maďar a Európan. Do histórie sa síce zapíše ako absolútny a rekordný víťaz parlamentných volieb, ale aj ako politik, ktorý budoval napätie medzi Maďarskom a jeho susednými štátmi. Ak by chcel urobiť európske a maďarské gesto hneď na začiatku svojho vládnutia, nemal naplánovať svoju prvú zahraničnú cestu do Poľska, ale na Slovensko. Mohol prísť a mohol Slovákom vysvetliť zmysel a načasovanie novely zákona o maďarskom občianstve. Alebo sa mohli stretnúť aj predsedovia slovenského a maďarského parlamentu. Scenár je však presne opačný a zdá sa, že maďarsko-slovenské politické vzťahy majú produkovať len napätie a konflikt. A takisto sa zdá, že slovenskí Maďari sú a majú byť odstavení len do pozície nemých štatistov. Na ich názor, napriek spolitizovanému a jednostrannému Fóru maďarských poslancov Karpatskej kotliny, nie je zvedavá ani slovenská, ani maďarská vláda. Slovenskí politici už dávnejšie nechali riešenie ich sociálnych a ekonomických problémov na Stranu maďarskej koalície a najnovšie na stranu Most-Híd. Sú to však v prvom rade občania Slovenskej republiky, ktorí nepožadujú ani územnú autonómiu, ani maďarské občianstvo. Žijú na Slovensku v pokoji a trápia ich presne tie isté problémy ako Slovákov...
Viktor Orbán a FIDESZ prezentuje svoju súčasnú silu a popularitu. Prijatie novely zákona o maďarskom občianstve v maďarskom parlamente naplánoval tesne pred 90. výročím Trianonskej zmluvy. Zákon má vstúpiť do platnosti 20. augusta 2010, na deň sv. Štefana, zakladateľa uhorskej monarchie, a aplikovať sa má od 1. januára 2011, keď bude Maďarsko predsedať Európskej únii. Môže existovať lepšia, vhodnejšia a krajšia oslava historicky prvého maďarského predsedníctva Európskej únie, ako je udeľovanie maďarského občianstva Maďarom, ktorí nežijú v Maďarsku? Otázne je, či to bude symbolická, alebo naozaj jedna z najdôležitejších priorít maďarského predsedníctva...
A v tomto fakte sa možno ukrý¬va aj čaro celej Orbánovej diplomacie a štylizovania sa do pozície premiéra všetkých Maďarov v strednej Európe. Ale je tomu naozaj tak? Podporujú Maďari za hranicami Maďarska jednoznačne Viktora Orbána a FIDESZ? Alebo JOBBIK? Tak potom prečo Viktor Orbán tlačí maďarské menšiny, občanov iných štátov, do kúta a hovorí v ich mene? Ponúka im na výber dve jednoduché možnosti - buď sa pridajú alebo zostanú bokom, ako „zradcovia“.
Pán Orbán bude musieť o pol roka presadzovať aj reprezentovať záujmy Európskej únie, ktorá sa zmieta v hospodárskej, sociálnej a v duchovnej kríze. Presne ako Maďarsko. Namiesto hľadania východísk, lídrov Európy viac trápi napríklad zrovnoprávnenie lezbičiek a gejov a rodová rovnosť (Maďarsko zase maďarské menšiny), ako zbavenie sa závislosti od americkej ekonomiky, oživenie domácej výroby a spotreby. V hre je aj euro. Po Grécku narastá tlak na Španielsko. Aj keď je Maďarsko aktívnym členom v trojke rotujúceho predsedníctva EÚ (Španielsko, Belgicko, Maďarsko), FIDESZ ani pán Orbán nehovoria o riešení európskych problémov. Nepoznáme ich návrhy ani komentáre. Naopak, skutočnosť, že pán Orbán kladie väčší dôraz na maďarsko-poľské vzťahy, ktoré nie sú poznačené negatívnymi historickými skúsenosťami, naznačuje, že nová maďarská vláda nesleduje európske, ale svoje re¬gionálne záujmy. Ak by sme hľadali konkrétne maďarské návrhy do obsahu východnej politiky EÚ či východného partnerstva, nenašli by sme nič, okrem neformálnej orientácie na maďarskú menšinu na Ukrajine.
V strednej Európe chcelo Poľsko vždy hrať úlohu lídra, teraz sa zdá, že mu chce sekundovať aj Orbánove Maďarsko. Poľsko, ktoré má svoje záujmy na Ukrajine, v Bielorusku i v Litve, však zlyhalo, pretože presadzovalo silnú protiruskú politiku a podporovalo politické rozdelenie Ukrajiny na proeurópsku a proruskú časť. Poľsko v tejto politike neuspelo, aj keď ho povzbudzoval Brusel, Londýn a Washington. Maďarsko hľadá svojho nového stredoeurópskeho spojenca v Poľsku, s ktorým ho spája len história Uhorska a obnovenie maďarsko-poľskej hranice v marci 1939. Poľsko nemá svoje špecifické a etnické záujmy v Zakarpatskej Ukrajine, v Sedmohradsku v Rumunsku, vo Vojvodine v Srbsku a na južnom Slovensku a preto je nelogické, aby podporovalo maďarskú tichú či otvorenú ofenzívu voči susedným štátom cez maďarské menšiny. Viktor Orbán ohrozuje nielen medzinárodnú dôveryhodnosť Maďarska, ale aj spoluprácu krajín Vyšehrádskej štvorky. Jeho promaďarská politika v Karpatskej kotline môže naraziť na tvrdý odpor a môže vyvolať vznik protimaďarskej koalície. Na maďarský nacionalizmus a patriotizmus sú citliví aj Chorváti, Srbi, Rumuni, Ukrajinci, Slovinci, nielen Slováci. Je preto veľkým prekvapením, že pán Lajčák, ktorý získal kredit uznávaného diplomata, doteraz nenavštívil štáty, v ktorých žije početná maďarská menšina, aby v nich hľadal spoločný názor a postup voči jednostranným krokom maďarskej vlády.
Prekvapením je aj to, že maďarský parlament doteraz nenašiel spôsob, ako by mohli byť v parlamente zastúpené v Maďarsku žijúce národnostné menšiny. Aspoň symbolicky, na čo čakajú od roku 1990. Namiesto toho chce maďarský parlament riešiť novelu volebného zákona a v nej počet poslaneckých kresiel pre zahraničných (zjednotených) Maďarov. Kedy sa a ako sa skončí táto hra? A komu a v čom pomôže? Na záver možno jedna špekulácia. Predpokladajme, že Pál Csáky, líder Strany maďarskej koalície, ktorá úzko spolupracuje s Viktorom Orbánom, bude opäť zvolený za poslanca slovenského parlamentu. Ak získa aj maďarské štátne občianstvo, bude prisahať aj vernosť Maďarskej republike a bude môcť kandidovať aj do maďarského parlamentu? Vzdá sa kvôli tomu slovenského štátneho občianstva a bude žiť na Slovensku ako cudzinec? Na odpovede na tieto otázky zatiaľ nenašiel odvahu.

Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor, e-mail: dimenzie@internet.sk

Východ potrebuje Bratislavu
„Nepotrebuje sekundárne riešenia vo forme sociálnych programov. Je ťažké vybudovať korektné vzťahy s centrom a získať projekty pre východné Slovensko,“ tvrdí Igor Sidor, ktorý chce v slovenskom parlamente reformovať prácu Výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody.

Mukačevo a jeho Palanok
Je druhým najväčším a najvýznamnejším mestom v Zakarpatskej oblasti na západnej Ukrajine s množstvom kultúrnych pamiatok.

7 x 7 Robme to inak
Európska demokratická strana prináša politickú alternatívu pre všetkých mladých (vekom i duchom), moderných, dynamických, aktívnych Slovákov, ktorí sa zároveň cítia byť Európanmi.

Globálna vláda je výzva pre demokraciu
Európska únia je jedným z najodvážnejších experimentov v dejinách nadnárodnej vlády. Vládne systémy musia ponúkať občanom viac než kedykoľvek predtým, musia im ponúknuť budúcnosť pre ich deti.

Viac územia, menej Arabov
Izrael oddeľuje Arabov od Židov, palestínske mestá a dediny od seba, oddeľuje ulice a štvrte v rámci jedného mesta.

Vplyv Platóna na kresťanské myslenie
Grécka filozofia vedie starostlivosť o dušu teoretickým spôsobom života, cestou nahliadnutia a pýtania sa. Kresťanská zvesť otvára starostlivosť o dušu v kontexte nášho časného života.

Prečo potrebujeme jazdecký pomník Svätopluka na Bratislavskom hrade?
Projekt postaviť na Bratislavskom hrade jazdeckú sochu Svätopluka vyvolal v určitých kruhoch tvrdé, satirické, ba až hysterické reakcie.

V obchodoch sme všetci sme zlodeji a basta
Niektorí ho nenávidia, iní ho milujú. Pre jednu časť ľudí je to každodenný koníček a možnosť, ako sa po náročnom týždni odreagovať. Druhá časť ľudí to berie len ako nevyhnutnosť potrebnú pre život.

Pasca sultána Saladína
Radikálny a agresívny križiacky veliteľ Rainald z Châtillonu plienil kresťanský Cyprus, nerešpektoval žiadne prímerie, prepadával moslimské karavány a uniesol Saladínovu sestru.

Nikdy nechcela byť herečkou
„Ak sa človek cíti byť Slovákom, môže to dať najavo tak, že sa vzdeláva, pozná tradície a históriu svojho národa, že si ctí slovenský jazyk a má v úcte slovenskú kultúru,“ hovorí profesorka Emília Vášáryová.

Spisovatelia si ctia Antona Bernoláka
Trnava opäť privítala literátov z celého Slovenska. Do súťaže zaslali svoje verše a prózu 160 autori z celého Slovenska.

Project Painted Equator
Naša reťaz ľudských rúk bude merať 40 075 kilometrov, toľko kilometrov má planéta Zem v oblasti Rovníka a povedie cez každú krajinu na svete.

Po striebre z Chile chodí každý deň
Jozef Štibrányi, prvý Slovák, ktorý strelil na majstrovstvách sveta gól, spomína na futbalový šampionát z roku 1962.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac