Marec 2010

Slováci musia rozmýšľať národne a európsky
Slovenská ekonomika a jej rozvoj závisí od EÚ
Kamenárska škola v Pučišći
Abov Business Park Košice
Môžu robiť len muziku
Stratégia EÚ 2020: sci-fi, šanca alebo krach?
Náboženstvo a eutanázia
Vojny v zastúpení Talibanu
Čierna diera v štátnom rozpočte?
Neznámy sv. Gorazd
Pätnásť minút slávy
Kamera nie ako remeslo, ale ako umelecká tvorba
Kresbička v rukách básnikových farieb
Andrej Smolák a jeho svet, kde kvitnú ruže
Medveď z Ajaxu

Slováci musia rozmýšľať národne a európsky
Už to začalo. Opäť bilbordy s heslami a takmer na všetkých sú opäť tie isté tváre. Dvadsať rokov ten istý politický marketing. Na voliča sa útočí najmä cez fotografie a slogany. Žiadna zmena a žiadne nové vízie. Ani menšie či väčšie politické gestá lídrov politických strán. Začala hra, v pozadí ktorej sú opäť finačné skupiny a slovenskí oligarchovia. Jeden z nich, ktorý podporuje (a pravdepodobne aj kontroluje) vládnuci SMER-SD, zároveň podporuje mimoparlamentný spolok pod názvom Únia - Strana pre Slovensko, ktorá povinne sfúzovala neúspešné marketingové projekty Slobodné fórum a Ligu a nemarketingových Občianskych kandidátov. A pravdepodobne ten istý oligarcha a jeho konkurent sú v pozadí aj ďalšej marketingovej strany Sloboda a Solidarita, jedinej strany, ktorá vznikla (či mohla vzniknúť) počas vlády Roberta Fica. Na čele tejto pravicovej bubliny „čistých, morálnych a zodpovedných teoretikov“ je pán, ktorý si myslí, že robí politiku. Sám o sebe tvrdí, že síce „nie je fešák, ale hrá fér.“ On však určite politiku nerobí a zdá sa, že ju ani robiť nevie. Stále napríklad nepochopil, že oficiálne síce hrá proti strane SMER-SD, ale neoficiálne Ficovej strane výrazne pomáha, pretože rozbíja volebný tábor zdiskreditovanej SDKÚ-DS, podobne ako Únia - Strana pre Slovensko, a dezorientuje pravicových a stredopravicových voličov, ktorí nechcú voliť ani konzervatívne KDH, provinčnú a nekoncepčnú SNS a nevýrazné a možno aj dožívajúce HZDS-ĽS. A presne toto veľmi vyhovuje Robertovi Ficovi, ktorý stále čaká na alternatívu voči svojmu modelu sociálneho štátu.
Oligarchovia, ktorí sa „hrajú“ s SDKÚ-DS, podporujú novú a mimoparlamentnú Stranu demokratickej ľavice, ktorá má najviac bilbordov po celom Slovensku! S heslom „Za demokratickú ľavicu“ a s pomocou bývalých štruktúr, ktoré opustili Ligu, chcú oslabovať vplyv najsilnejšej slovenskej politickej strany v regiónoch. Je to zatiaľ ich jediný oficiálny výkrik, na ktorý sa zmohli. Stále platí, že slovenská pravica, nadnárodná, občianska i národná, sa nevie a nedokáže zjednotiť. Aj etnická Strana maďarskej koalície, ktorá sa nevie zbaviť závislosti od maďarskej strany FIDESZ, a občiansky Most-Híd, ktorý sa unavil a zasekol, súperia zatiaľ iba o maďarské hlasy a vzájomne sa obviňujú z toho, kto viac zradil maďarstvo. Ani tieto strany nehovoria o nových víziách, pretože sa sústreďujú iba na kritiku a dokazovanie chýb v agende sociálnych demokratov a kauzy ich spoločného vládnutia s ľudovcami a národniarmi.
A tak tri mesiace pred voľbami je zrejmé, že opozičné politické strany na Slovensku ničí stereotypné videnie a zmýšľanie ich unavených a vyčerpaných lídrov. Potvrdzuje sa, že pokiaľ za slovenskými politickými stranami budú stáť iba oligarchovia a finančné skupiny, kvalita slovenskej politiky bude ďalej upadať a strany nebudú výraznejšie slúžiť občanom. Slovenské politické strany ešte stále nepochopili, že potrebujú mať napríklad svoje stranícke akadémie alebo školy, ktoré ponúkajú jedinečný priestor na vzdelávanie svojich členov, straníckych funkcionárov a lídrov. Ak je politika povolanie a služba, jej aktéri musia mať na to aj kvalifikáciu, nielen imunitu. Musia sa ďalej vzdelávať, inak sú len hovorcami a zajatcami oligarchov a finančných skupín a vykonávateľmi cudzích scenárov.
Slovenská politika potrebuje výraznú obsahovú zmenu. Chýbajú jej politici, ktorí vedia zjednocovať občanov - mladých, starších i tých najstarších za niečo a nie proti niekomu. Slovenská politika sa doteraz nevyrovnala s hodnotami, ktoré mala na Slovensku obnoviť, vybudovať a rozvíjať. Stala sa otrokom horších a lepších krátkodobých reforiem, stala sa sluhom cynického egoizmu a jednotlivcov, ktorí ovládajú napríklad štrukturálne fondy EÚ. Slovenská politika sa nevyrovnala ani so vstupom Slovenska do Európskej únie a NATO. Slovensko tam hrá posledné husle, väčšinou prikyvuje a počúva, nepresadzuje výraznejšie svoje záujmy. Plne sa to prejavilo napríklad počas hospodárskej krízy v USA a v západnej Európe. Slovenskí politici sa boja navrhnúť riešenia, ktoré oživia domácu výrobu, slovenský vidiek, národnú i regionálnu kultúru, vybudovať novú infraštruktúru a dať zmysel života mladým ľuďom (okrem ich odchodu za prácou mimo Slovenska). Pasívne čakajú na riešenia zo Západu alebo z Bruselu a na to, ako všetko automaticky vyrieši globálny trh a konkurenčné prostredie.
Vývoj v Európskej únii sa blíži k etape, ktorá bude postupne tlačiť do popredia politiky európskych strán - európskych socialistov, ľudovcov, liberálov, kresťanských demokratov, federalistov i konfederalistov. Tým zatiaľ velia silné európske národy, najmä Nemci, Francúzi, Taliani a občas aj Španieli. Čoskoro príde doba, keď tieto strany budú budovať vlastné štruktúry alebo pohlcovať podobné strany na národnej úrovni v členských štátoch EÚ a cez ne budú presadzovať európske programy pre európskych občanov a európske národy. Súčasné slovenské strany nie sú pripravené na tento vývoj a nevenujú mu žiadnu zvýšenú pozornosť. A aj preto nevedia interpretovať a vysvetľovať občanom a svojim voličom ani obsah a dopady napríklad Lisabonskej zmluvy na praktický výkon vlády a jej vládnuci program, respektíve na legislatívny obsah činnosti národného parlamentu.
Je preto sympatické, že na Slovensku začala skupina aktivistov, nadšencov i osobností podporovať projekt, ktorý môže pomôcť Slovensku a jeho občanom. Tento projekt sa volá EURÓPSKA DEMOKRATICKÁ STRANA na Slovensku (EDS) a jeho základným politickým cieľom je silné Slovensko v silnej Európe. Táto nová politická strana nechce slovenských občanov rozdeľovať, ale spájať. Chce riešiť ich problémy odborne a nie ideologicky. Orientuje sa najmä na mladých ľudí a občanov, ktorí neveria alebo prestali veriť slovenskej politike, uplatňovaniu politickej kultúry a kultúry budovania medziľudských vzťahov. Na spoluprácu pozýva aj Slovákov, ktorí žijú za hranicami vlasti. Jej tvárami sú ľudia a osobnosti v mestách a v regionóch, ktorí nepotrebujú žiť z politiky a z funkcií, ale chápu politiku ako službu pre ostatných a priestor na súťaž v riešení odborných alternatív a koncepcií. Aj keď ju neobjektívne médiá ignorujú a nazývajú outsiderom, keďže nie je za ňou žiadny „marketingový projekt a kúzelník“, jej program nás môže motivovať minimálne k zmene myslenia a zbaviť nás dvadsaťročných stereotypov a zlozvykov, ktoré zamorili slovenskú politiku a v konečnom dôsledku nepomohli nášmu Slovensku.

Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor, e-mail: dimenzie@internet.sk

Slovenská ekonomika a jej rozvoj závisí od EÚ
„Vláda od 1. júla 2006 do konca minulého roka podporila 76 investičných projektov, ktoré vytvorili 26 000 nových pracovných miest. Môžeme dokázať vyrobiť čokoľvek, ale ak to nemá kto kúpiť, nepohneme sa nikam,“ tvrdí Peter Žiga, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.

Kamenárska škola v Pučišći
V celej Európe sú dnes iba tri funkčné stredné kamenárske školy. Jedna je v Londýne, druhá v severnom Taliansku a tretia v Chorvátsku na ostrove Brač, ktorá sa v posledných dvoch rokoch stala hitom pre turistov a rôznych samoukov.

Abov Business Park Košice
Bude najväčším nákupným, spoločenským a podnikateľským komplexom na východe Slovenska, bude lákať zákazníkov aj z Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Na jeho príprave a realizácii sa chcú podieľať slovenskí a zahraniční investori svojim kapitálom a know-how.

Môžu robiť len muziku
Legendárna švédska skupina Europe navštívila Slovensko. Koncertovala v Prešove a v Trnave, kde predstavili aj päť nových skladieb. Ľudia s nimi spievali, tancovali a skákali ako žaby.

Stratégia EÚ 2020: sci-fi, šanca alebo krach?
Dva roky globálnej krízy zmarili 20 rokov konsolidácie verejných financií EÚ.

Náboženstvo a eutanázia
Katolícka cirkev má k eutanázii jednoznačný postoj - pokladá ju za vraždu.

Vojny v zastúpení Talibanu
Dlhá vojna nevyčerpáva Afgáncov, ale najmä Američanov a ich spojencov. Dokedy to vydržia? Budú ako neúspešní okupanti nasledovať Britov a Sovietov? Afgánci nemajú čo stratiť.

Čierna diera v štátnom rozpočte?
Slovenské zahraničie má šancu prežiť a rozvíjať sa len vtedy, keď bude vzájomne spolupracovať a nie súťažiť o priazeň štátnych úradníkov.

Neznámy sv. Gorazd
Pripomíname si 1125. výročie vymenovania prvého slovenského biskupa Gorazda. Je to zároveň prvý historicky známy muž, ktorý pochádza z rodiny dávnych slovenských predkov v Nitrianskom kniežatstve.

Pätnásť minút slávy
Magazín Time nazval v jednom článku Gavrila Principa „spúšťačom udalostí celého dvadsiateho storočia.“ Dlhé dni bol zavretý v chladnej cele v úplnej tme, pripútaný reťazou. Zomrel v terezínskej nemocnici na tuberkulózu.

Kamera nie ako remeslo, ale ako umelecká tvorba
„Človek za kamerou by mal byť perfektný profesionál bez vyhraneného štýlu. Musí vždy nájsť pre scenár adekvátne obrazové riešenie, nerobiť pekné, ale potrebné obrázky,“ zamýšľa sa Ján Ďuriš, významý slovenský kameraman a pedagóg.

Kresbička v rukách básnikových farieb
Keď sa vytráca dieťa, vytráca sa aj budúcnosť človeka. Dieťa je vždy pre druhého, nemá vedomie byť samo sebou. Dieťa v sebe uchováva ešte neznečistený „stvoriteľský poriadok.“

Andrej Smolák a jeho svet, kde kvitnú ruže
...Snívate? Vnímate spev vtákov v prírode? Cítite vôňu ruží, ktoré venujete milovanej?

Medveď z Ajaxu
Holandská brankárska legenda Piet Schrijvers hovorí o tom, ako sa zrodil totálny futbal, ako fajčil a pil kávu každý deň. A spomína na zmätok v tíme „oranjes” na ME 1976 v Juhoslávii, kde v semifinále prehral s tímom Československa.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac