Január 2011

Virtuálnych politikov porazí iba pravda
Najväčším nepriateľom je virtuálna ekonomika
Kaštieľ Péchy a jeho svet
Desanaderizácia juhovýchodnej Európy
Kto a čo komplikuje výkon sudcu?
Od maďarčiny k slovenčine
Moc myšlienok
Priority Maďarska v EÚ
Ako vzkriesiť rozpadávajúcu sa Cirkev?
Úpadok a pád Amerického impéria (2.časť)
Bábky Západu a USA
Brusel nemá národné onkologické plány
Slováci za veľkou mlákou (I.)
Vnútorný život skla mladého dizajnéra Achilleasa Sdoukosa
Firma FC Barcelona

 
Editorial
Virtuálnych politikov porazí iba pravda
 
Pokrytectvo, alibizmus, neúprimnosť, falošnosť, neférovosť, neúcta k pravde a hodnotám... Asi takto stručne by sme mohli charakterizovať súčasnú mentálnu a charakterovú výbavu väčšiny západoeurópskych vrcholných politikov a ústavných činiteľov. Mnohí z nich sa už niekoľko rokov neprofilujú ako skutoční a mysliaci politici, ale viac ako špekulujúci manažéri a figúrky silných nadnárodných korporácií a lobistických skupín. Čím viac naučených nezmyslov a fráz hovoria, čím lepšie pritom využívajú mimiku tváre, očí a obočia, alebo rôzne nevinné grimasy a úsmevy, čím viac pôsobia nasprostalo, hlúpo a prirodzene, o to viac sú vraj úspešnejší, dôveryhodnejší a žiadanejší. Takto zjednodušene vidí a tvorí „moderného politika“ súčasný západný politický marketing. Aj ten, podobne ako americký, sa však už dávno prestal inšpirovať skutočnou pravdou, úctou a láskou k ľuďom či národom. Uplatňuje lož a chytráctvo, zneužíva dôveru a naivitu ľudí. Rovnako ako showbiznis sa inšpiruje najmä výdavkami, ziskom a návratnosťou investovaných prostriedkov od „herca alebo herečky“, ktorí budú neskôr hrať svoje úlohy v rámci výkonnej či zákonodárnej moci.
Kedysi sa kvalita politika hodnotila najmä podľa jeho odbornosti, čestnosti a osobných schopností uskutočňovať reálnu politiku a reálny program v praxi. To znamená pre občanov a národ, ktorý ho platí, a štát, v ktorom žije a ktorý reprezentuje. Dnes sa takýmto politikom hanlivo hovorí, že sú populisti...
Tak ako v súčasnosti existuje virtuálna ekonomika a komunikácia, existujú aj virtuálna politika a virtuálni politici. Ani túto oblasť si stredná Európa neustrážila. Počas uplynulých 20 rokov ju prijímala nielen s otvorenou náručou, ale aj slepo a nekriticky. Podobne ako všetko ostatné, najmä globalizáciu, NATO, európsku integráciu, nanútené reformy a tzv. prispôsobovanie sa vyspelému svetu. Ľudia v strednej Európe už 20 rokov v rámci naivnej predstavy dobiehajú svoj vzor – Západ, ale akosi ho nevedia a nedokážu dobehnúť. Sú ochotní sa ďalej neklaňať Bohu a počúvať len to, čo im cez virtuálnych politikov prikazuje Svetová banka, Medzinárodný menový fond, Európska centrálna banka a rôzne európske inštitúcie. Sú schopní vydržať aj ďalšie reformy a následné reformy reforiem, ktoré im mocensky naliňajkujú virtuálni  politici pod rôznymi heslami. Zabúdajú však na jedno, že sú de facto i de jure pod neustálou kontrolou. Západ nemá záujem na hospodárskej a kultúrnej renesancii strednej Európy. Neuvedomujú si, že Západ si zo strednej Európy urobili kolóniu a kontrolovaný trh, vďaka ktorému mohol doteraz prežiť a prosperovať. Euroval a ďalšie výmysly by už prišli omnoho skôr, ak by nepadlo RVHP. Berlín, Londýn, Paríž ani Rím nechcú dnes vidieť sebavedomých a silných Čechov, Maďarov, Poliakov, Slovákov, Slovincov, Rumunov, Bulharov, Chorvátov alebo Srbov, ale iba poslušných a podriadených. Tak ako sa Západ nikdy neospravedlnil strednej Európe za 2. svetovú vojnu, neprizná si a neospravedlní sa ani za chyby a príkorie, ktoré spôsobili Stredoeurópanom. Veď si len porovnajme, ako sú tieto národy mizerne sebestačné v rámci poľnohospodárstva a rozvoja domácej výroby, produkcie, investícií do vzdelania, vedy, školstva, kultúry, zdravotníctva či športu. Kedy o túto sebestačnosť a schopnosť prišli? Keď sa podriadili Západu a jeho ekonomickým teóriám. Otvorme si konečne oči a pozrime sa lepšie, čo sa ukrýva sa tou takzvanou proexportnou a otvorenou ekonomikou, aká je to závislosť? Ako je možné, že cena práce za rovnaké výkony je v strednej Európe niekoľkonásobne nižšia ako v západnej Európe? Skúmajme lepšie to, čo sa ukrýva za európskymi podpornými a štrukturálnymi fondami, ktoré dnes manažujú a ovládajú vyvolené skupiny úradníkov a podnikateľov. Alebo hľadajme odpovede na otázku, prečo nadnárodné a veľké západné firmy nechcú spolupracovať s domácimi firmami? O akom partnerstve a solidarite sa to potom hovorí?
Našťastie, nezabudli sme na to, že existuje aj pravda. Ak by sme sa jej držali a dožadovali sa jej, museli by nám virtuálni politici povedať napríklad pravdu o finančnej a hospodárskej kríze. Nie teórie a špekulácie. Kto a čo ju spôsobilo, kto a ako za ňu nesie zodpovednosť. Dnes nám však títo politici nevedia povedať pravdu ani o korupcii, ktorá je najsilnejšia nie medzi občanmi a podnikateľmi, ale vo vládnucich kruhoch, korporáciách, na ministerstvách a regionálnych úradoch. Ruku na srdce, splodili ju však chudobní alebo bohatí, podporujú alebo nepodporujú ju banky, vlády a európske inštitúcie? Divadlo o zverejňovaní zmlúv na internete je fraška a neodhaľuje skutočné pozadie korupcie. Iba víťaza. Nie je preto férové, ak sa zodpovednosť za korupciu teatrálne a neférovo pripisuje iba justícii a prokuratúre. Prečo len im? Kto najčastejšie na nich ukazuje prstom? Politici a ministri...
Nie je však korupcia aj to, ak virtuálni politici, alias ministri hospodárstva a financií, daňovými prázdninami a dotáciami na pracovné miesta lákajú investorov na úkor domácich investorov a podnikateľov? Alebo im ponúkajú štátne dlhopisy za výhodné úrokové sadzby, ktoré splácajú všetci daňoví poplatníci? Nie je zaujímavé, že ako štátni zamestnanci napríklad nezakladajú nové štátne firmy a nepodporujú domácu výrobu? Radšej budú reštrukturalizovať, prepúsťať, zvyšovať dane. Alebo je spravodlivé a čestné dotovať iba tie farmy, ktoré majú najmenej 100 kráv, na druhej strane likvidovať malé mliekarne a syrárne, malých producentov potravín a mäsových výrobkov?                
To, čo je asi najviac najkomickejšie na správaní sa virtuálnych politikov, sú frázy, ktoré používajú a za ktoré sa usilujú skryť svoju odbornú neschopnosť a neschopnosť povedať ľuďom pravdu. V prípade niektorých slovenských politikov navyše platí, že vedome nerobia to, čo voličom sľúbili. Menia názor zo dňa na deň a nemajú ani koncepciu svojej virtuálnej politiky. Tvária sa však tak, že problémom rozumejú a vedia ich riešiť. Už v čase tlačovej konferencie veľmi dobre vedia, že klamú či zahmlievajú pravdu. Ich úlohou nie je hovoriť pravdu, ale klamať. Inak vypadnú z divadla politiky. Klamú preto cielene, sú vlastne chudáci, ktorí musia slúžiť virtuálnej politike, virtuálnym hodnotám a virtuálnym občanom.  
Róbert Matejovič, šéfredaktor časopisu Dimenzie
dimenzie@internet.sk     

Osobnosť
Najväčším nepriateľom je virtuálna ekonomika
„Centrálna vláda a regionálne vlády akceptujú komoru podľa politickej línie. Ak je menej kritická voči vláde a parlamentu, je prijatelná,“ tvrdí Vladimír Chlebo, krstný otec Košickej regionálnej komory SOPK, najstaršej obchodnej komory v Uhorsku a na Slovensku.
 
Fotoreport
Kaštieľ Péchy a jeho svet
V šarišskej obci Hermanovce neďaleko Prešova stojí uprostred trojhektárového anglického parku šarmantný komplex usadlosti z konca 18. storočia.
 
Zahraničie
Desanaderizácia juhovýchodnej Európy
Bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader čaká v rakúskom väzení na svoje vydanie. Nie je možné, aby nikto nič nevedel o organizovaných krádežiach prostredníctvom personálnej siete preverených priateľov, mileniek a hráčov.
 
Justícia
Kto a čo komplikuje výkon sudcu?
„Nezávislý môže byť len ten sudca, ktorý ovláda právne predpisy a záväznú judikatúru, ktorú interpretuje a aplikuje rýchlo a spravodlivo,“ zamýšľa sa Dana Bystrianská, prezidentka Združenia sudcov Slovenska. ;
 
Anketa
Na aké pracovné pozície by ste zamestnali súčasných slovenských politikov vládnej koalície? Sú podľa vás schopní a ochotní pracovať?
 
Úspešná
Od maďarčiny k slovenčine
V Novom Meste pod Šiatrom učiteľský zbor a slovenská menšinová samospráva bojovali s mestom, aby sa výučba slovenského jazyka zachovala. V Holloháze a vo Fizéri sa ju ľudia učia s nádejou, že budú pracovať v priemyselnom parku v Kechneci.  
 
Európska únia
Moc myšlienok
„Potrebujeme silnú hospodársku kontrolu. Musíme koordinovať, zosúladiť sa a spolupracovať. Každá krajina je zodpovedná za stabilitu celej eurozóny,“ povedal v Budapešti Herman van Rompuy, prezident Európskej rady.
 
Priority Maďarska v EÚ
Presadí Budapešť ciele slabších štátov na úkor záujmov Berlína a Paríža, ktoré usmerňuje Herman Van Rompuy, predseda Európskej rady?
 
Zaujalo nás
Ako vzkriesiť rozpadávajúcu sa Cirkev?
Potrebuje revitalizáciu a renesanciu misijnej práce. Cirkev sú predovšetkým ľudia, nie budovy, respektíve kostoly.
 
Sonda
Úpadok a pád Amerického impéria (2.časť)
V lete roku 2010 začalo narastať vojenské napätie medzi USA a Čínou. Pekinské noviny Global Times uviedli, že „americko-čínsky zápas o Juhočínske more vyvoláva otázku, kto sa stane skutočným budúcim vládcom sveta.“
 
Reflexie
Bábky Západu a USA
Zaduje po tuniskom vánku demokratizačný vietor aj do ostatných arabských štátov? Ropa je aj v pozadí rozdeleniu Sudánu. Irak a Libanon sú výkričníkom Američanmi kontrolovanej korupcie.  
 
Charita
Brusel nemá národné onkologické plány
„Moderná liečba vie síce zachrániť až 50 percent ľudí s rakovinou, ale je tu ďalší problém - ako sa o týchto ľudí ďalej starať?,“ zamýšľa sa lekárka Eva Siracká, prezidentka Ligy proti rakovine SR. .
 
História
Slováci za veľkou mlákou (I.)
Prví priekopníci. Krajčír Andrej Jelík ukončil svoj dobrodružný život ako kapitán armády a radca holandskej štátnej správy v Batávii.
 
Umenie
Vnútorný život skla mladého dizajnéra Achilleasa Sdoukosa
 
Šport
Firma FC Barcelona
Prečo je katalánsky veľkoklub lepší ako Real Madrid? ,,My hráčov vytvárame, Real ich kupuje,” vraví Joan Laporta, bývalý prezident klubu a predseda politickej strany Katalánska strana solidarity pre nezávislosť.
 
 
 
 

 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac