Október 2011

Ficov SMER-SD čaká na súpera
Bude SaS lídrom slovenskej pravice?
Progresívny a aktívny hráč
Národné akademické divadlo opery a baletu Solomije Krušelnyckej
Zamlčaná Bazilika Svätého Kríža
Kto a ako má hodnotiť sudcov?
Špecialisti na náročné projekty
Trvalý euroval – trvalý tunel
Slovenské univerzity versus Maurícius
Museli byť tvrdí (1. časť)
Prečo je Palestína v UNESCO?
Židia a kresťania
Koniec ,,Tretej svetovej teórie”
Verí v úžasnú silu slova
Verše Teodora Križku
Tradície a história očami keramikára
Baví ho práca s mládežou
Teší sa na londýnsku olympiádu

 
Ficov SMER-SD čaká na súpera
Bude SaS lídrom slovenskej pravice?
Na Slovensku končí najneschopnejšia a najkomplikovanejšia vláda, akú kedy Slovensko mohlo mať od roku 1989. Namiesto konsolidácie a prosperity, jasných koncepcií a vízií rozvoja, pokračuje prehĺbenie hospodárskeho a spoločenského úpadku, zvyšovanie cien a nezamestnanosti, a nejasná budúcnosť pre mnohých občanov.
Dosluhujúca vláda Ivety Radičovej, ktorej bude ešte 4 až 5 mesiacov veliť prezident Ivan Gašparovič, sa zapíše do histórie moderného Slovenska ako vláda neúspešných pravicovo-liberálnych politikov a teoretikov, ktorí sa medzi sebou neustále politicky vydierali a nevedeli sa dohodnúť na žiadnych národných a štátnych rozvojových impulzoch. Slovenská pravica opäť sklamala a potvrdila, že pokiaľ v jej radoch nedôjde k radikálnej personálnej a odbornej výmene, bude stále reprezentovať iba prekonané nadnárodné neoliberálne koncepty, ktoré slúžia iba úzkej skupine zahraničných investorov. A paradoxne v konečnom dôsledku likvidujú alebo obmedzujú konkurencieschopnosť domácich investorov a podnikateľov a takto národnú slobodu a nezávislosť. V prípade strán SDKÚ-DS a KDH, ktoré do predčasných volieb ponúkajú takmer tie isté technokratické a unavené tváre, sa ani nedá očakávať, že by sa v týchto stranách vykonala výraznejšia reflexia. Ich vnútorná agónia pokračuje. Privatizačné hity a lacné výpredaje štátneho majetku, ktoré boli zdrojom záujmu nadnárodného kapitálu a príjmovej položky štátneho rozpočtu, má Slovensko aj stredná Európa už dávno za sebou. Potvrdzuje sa, že tieto dve politické strany sú vyčerpané a nedokážu už ponúknuť Slovensku moderné programy. Dokážu iba presvedčivo reprodukovať frázy nekonečných a nových fráz. Je smutné, že sa nemôžu opierať o podporu väčšiny malých a stredných podnikateľov, živnostníkov a farmárov, ale iba o nadnárodné banky, poisťovne, zopár finančných skupín a farmaceutických firiem, ktoré ako celok naďalej kartelovo ničia a dusia Slovensko, aj jeho kresťanské hodnoty, tradície a myslenie. Takže zastupujú viac ich záujmy ako záujmy domácej výrobnej sféry. Ak by to bolo opačne, zo Slovenska by neodchádzali za prácou do zahraničia tisíce sklamaných mladých ľudí, živnostníkov, príslušníkov strednej i staršej generácie. Ako je možné, že ich pravicové programy nedokážu udržať doma a zabezpečiť im prácu, vyššie dôchodky a slušné živobytie?  
Samozrejme, SDKÚ-DS a KDH sa opierajú aj o časť vysokoškolsky vzdelaných ľudí, lekárov, právnikov a učiteľov pravicového a konzervatívneho zmýšľania, ale povedzme si to otvorene, aký má tento pravicový tábor, ktorý nedisponuje kapitálom a je pravicový iba verbálne a filozoficky, vplyv na zlepšenie podnikateľského prostredia či oživenie hospodárstva a slovenského vidieka? Takmer nulový. A tak sa páni Dzurinda, Mikloš, Hrušovský a Figeľ môžu ako „nenahraditeľní lídri“ viac spoliehať iba na slepú vieru týchto svojich voličov ako na svoje rečnícke schopnosti a politikárčenie. Títo páni sú v politike už 20 rokov a doteraz si nedokázali vychovať svojich nástupcov. Možno aj preto, že tí by určite neboli schopnejší ako sú oni, ale určite by boli poslušní a vďační.
Z tohto pohľadu sa Sulíkova pravicovo-liberálna strana Sloboda a Solidarita (SaS) môže javiť ako nová pravicová alternatíva voči nielen SDKÚ-DS a KDH, ale aj voči ľavicovej alternatíve Róberta Fica. Skupina ekonómov, finančníkov a účtovníkov okolo Richarda Sulíka našla odvahu, aby na eurovale a konkrétnych číslach, ktoré nedokázal spochybniť ani Brusel, otvorila novú tému na Slovensku – chcú Slováci žiť vo federálnej a neustále zadlžovanej byrokratickej Európskej únii, alebo chcú žiť v pôvodnej Európskej únii, ktorá má byť úniou suverénnych národných štátov? Tejto strane slúži ku cti, že sa nebála povedať svoju pravdu o eurovale a dlhovej kríze niektorých štátov v eurozóne a nastaviť tak zrkadlo bojazlivým M. Dzurindovi, J. Figeľovi i R. Ficovi, ktorí odvahu nenašli a rétoricky radšej obhajovali hospodársku závislosť Slovenska od Nemecka a strašili odchodom zahraničných investorov zo Slovenska. Aké to bolo detinské a smiešne, keď si uvedomíme, že Nemecko rozhoduje v EÚ (aj o osude eura) bez toho, čo si myslí a čo chce Slovensko... A nezabudnime na to, že vzápätí ako padla Radičovej vláda, sa v Berlíne i v Paríži začalo diskutovať o rozdelení eurozóny a Európskej únie na dve skupiny – na štáty, ktoré si želajú užšiu integráciu a na štáty, ktoré si ju neželajú. Nechcem v súvislosti s „drámou okolo eurovalu a pádu Radičovej vlády“ vyvolávať duchov II. svetovej vojny, ale aj počas nej bolo Slovensko hospodárskym a politickým satelitom Nemecka tak ako aj iné štáty v západnej či v strednej Európe. Ktorý štát mohol vtedy povedať nie?
Práve vznik Európskej únie bol odpoveďou na to, ako sa má žiť v Európe ďalej po II. svetovej vojne. Alternatívou voči vojnám a prehnanému nacionalizmu malo byť vytvorenie spoločného hospodárskeho priestoru a trhu bez colných bariér a prekážok. Zakladatelia EÚ však nikdy nehovorili o spoločnej mene ani o spoločných prebyrokratizovaných inštitúciách. Nikdy nehovorili o vzniku akéhosi elitného klubu prosperujúcich štátov či vytvorení spoločnej meny. Hovorili o zjednotenej Európe spolupracujúcich štátov, ktoré vyznávajú a rešpektujú spoločné civilizačné a kultúrne hodnoty. Nielen euroval, ale aj Lisabonská zmluva sú ciele, ktoré deformujú a ničia myšlienky zakladateľov EÚ. Euroval najmä v tom, že likviduje finančnú nezávislosť štátov a prehlbuje ich zadlženosť (čiže neustály nedostatok zdrojov pre národný rozvoj), Lisabonská zmluva a jej navrhovaná reforma najmä v tom, že federalizuje EÚ a národné štáty postupne zmení na spolkové krajiny.      
Ak chce Richard Sulík oživiť predvolebnú kampaň na Slovensku o nové témy, mal by jednoznačne povedať, či sa jeho SaS hlási k európskym skeptikom a konfederalistom a aký alternatívny hospodársky program a koncept ponúka Slovensku. Mal by Slovákom vysvetliť, či je za obnovenie napríklad potravinovej sebestačnosti, zavedenie bankovej dane, zvýšenie či zníženie daní (rovnej dane a DPH) a aj to, ako chce obhajovať záujmy domácich výrobcov, zamestnávateľov a podnikateľov. Ako podrobne pozná ich problémy? Nevieme. Odvodová reforma nestačí. Jeho mlčanie v prípade nedávneho poskytnutia nových stimulov deviatim zahraničným investorom (75 mil. eur na 45 mesiacov) na úkor domácich zamestnávateľov zatiaľ svedčí o tom, že o túto tému nemá záujem. V konečnom dôsledku, ak chce poraziť SDKÚ-DS a KDH a byť lídrom slovenskej pravice a opozície voči R. Ficovi, musí Slovákom oznámiť, koho záujmy naozaj reprezentuje.
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
dimenzie@internet.sk              
 
Osobnosť
Progresívny a aktívny hráč
„Našej univerzite sa podarilo za obdobie svojej existencie vybudovať rešpektované postavenie, domácu a aj medzinárodnú reputáciu a uznanie,“ tvrdí Dana Farkašová, rektorka Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.
 
Fotoreport
Národné akademické divadlo opery a baletu Solomije Krušelnyckej
Je najznámejším kultúrnym stánkom v Ľvove v najväčšom meste na západnej Ukrajine.
 
Report
Zamlčaná Bazilika Svätého Kríža
Nad Údolím padlých neďaleko Madridu sa vypína najvyšší kríž na svete. Postaviť ho dal generál Franco ako symbol zmierenia medzi monarchistami a republikánmi.
 
Justícia
Kto a ako má hodnotiť sudcov?   
„Hodnotenie majú vykonať sudcovia a musia ho prediskutovať s dotknutým sudcom,“ tvrdí Juraj Sopoliga, člen a hovorca Súdnej rady Slovenskej republiky.
 
Investstory
Špecialisti na náročné projekty
Na začiatku bol Dupres, na konci je Group...Vedeli ste napríklad, že pracovníci spoločnosti DCA Engineering s.r.o. sa podieľajú na konštrukcii častí lietadiel Airbus a Boeing?
 
Názor
Trvalý euroval – trvalý tunel
„Guvernéri a generálny riaditeľ ESM si môžu robiť, čo len chcú. Môžu vytunelovať štáty do posledného centu, môžu požičiavať, komu len chcú a môžu si dať akékoľvek odmeny.“
 
Školstvo
Slovenské univerzity versus Maurícius
„Ak sa na Slovensku nechceme dostať do pozície muzeálnych exponátov, musíme bezodkladne konať,“ hovorí René Matlovič, rektor Prešovskej univerzity.
 
Anketa
Ako komentujete Putinov sen - vytvorenie Euroázijskej únie v roku 2015? Bude konkurovať EÚ?
 
Zaujalo nás
Museli byť tvrdí (1. časť)
„Budem pracovať na budovaní a rozvoji demokratických inštitúcií a trhovej ekonomiky s dôrazom na sociálne potreby,“ sľuboval ruský premiér Vladimír Putin v rozhovore pre tri hlavné ruské štátne televízie.   
 
Zahraničie
Prečo je Palestína v UNESCO?
Proti jej plnoprávnemu členstvu hlasovali USA, Kanada a Nemecko. Izrael rázne protestuje, uvalil sankcie na Palestínu a vyhlásil urýchlenie nezákonného osídľovania okupovaných území.   
 
Reflexie
Židia a kresťania
Kresťanstvo nevidí nepriateľa v Židoch, ale vidí ich ako bratov, ktorí boli prví povolaní a oni dostali prisľúbenia i Zmluvu na Sinaji.
 
Sonda
Franz Liszt:
,,Moja vlasť je na Slovensku v Bratislave.” Slovenský Uhor, ktorý nehovoril po maďarsky!
 
História
Koniec ,,Tretej svetovej teórie”
Kaddáfího po 42 rokoch moci poslali do minulosti bojové jednotky NATO a rebeli, ktorí pol roka pustošili najbohatšiu africkú krajinu.
 
Kultúra
Verí v úžasnú silu slova
„Profesionálny herec, ktorého hlavným pracovným prostriedkom je jazyk, musí mať bezchybnú výslovnosť,“ zdôrazňuje Libuša Trutzová-Balková, herečka, recitátorka a pedagogička Štátneho konzervatória Bratislava.
 
Poézia
Verše Teodora Križku
 
Umenie
Tradície a história očami keramikára
Rumunský umelec Bledeau Adrian Zamfira, ktorý žije a tvorí v Baia Mare, reprezentuje už štvrtú generáciu hrnčiarov - keramikárov  v rodine.
 
Šport
Baví ho práca s mládežou
Franco Baresi, legendárna opora milánskeho AC, považuje súčasnú hru FC Barcelona za vrchol futbalu a pýta sa: ,,Vymyslieť sa dá viac, len či sa to dá aj hrať?”
 
Teší sa na londýnsku olympiádu
Katarský jazdec Nasser Al-Attiyah sa predviedol i na Slovensku.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac