Február 2012

Stredoeurópske brehy Dunaja ovládli dvaja silní politici
Wellness spa pre všetkých
Historická Apponyiovská knižnica
Sprenevera za 15 biliónov USD
Problém nie je justícia, ale politici
Pár minút na sebareflexiu
Za čo majú Slováci ďakovať sv. Rastislavovi?
Čo majú Židia a farizeji spoločného so Slovenmi a Indiou? (1.časť)
Poľovačka na Jamamota
Priekopníci v budovaní krízových centier
Majster zborových kompozícií
Zmysel existencie
Skončil v správnom čase

Editoriál
Stredoeurópske brehy Dunaja ovládli dvaja silní politici
Čo spája a nespája pánov Fica a Orbána?
Slovensko je prvou krajinou v Európskej únii a v strednej Európe, ktorá má jednofarebnú vládu. Postarali sa o to voliči v marcových parlamentných voľbách, v ktorých sociálni demokrati získali až 44, 41% hlasov. Strana SMER-SD dostala o takmer 10% hlasov viac ako v júnových voľbách 2010 a zdrvujúco prevalcovala rozhádané a vyhorené slovenské pravicové a liberálne strany. V rámci 50 volebných obvodoch zvíťazila až v 47 obvodoch. Vo zvyšných troch národnostne zmiešaných obvodoch na juhozápadnom Slovensku ju dokázali poraziť len maďarské strany.  V nich síce SMER-SD skončil až na treťom mieste, ale spomedzi všetkých slovenských politických strán bol jedinou stranou, ktorá získala viac ako 5% hlasov. Vo volebnom obvode Dunajská Streda ho volilo 6,1% voličov (Most-Híd - 43,87%, SMK - 39,55%), v obvode Komárno získal 12, 25% (SMK - 41,77%, Most-Híd - 31,16%) a v obvode Štúrovo nazbieral 7,47% hlasov (SMK - 47,03% , Most-Híd - 36,62%). V každom prípade si polepšil aj v týchto obvodoch.
Robert Fico svojim víťazstvom vytvoril nový volebný rekord na slovenskej politickej scéne po nežnej revolúcii v novembri 1989.  Absolútny volebný rekord však stále patrí bývalej Demokratickej strane,  ktorá vo voľbách v roku 1946 získala až 62% hlasov.
V každom prípade je jeho úspech porovnateľný s volebným úspechom maďarského premiéra Orbána v apríli 2010, v ktorom konzervatívna strana FIDESZ získala 52,7% hlasov. Výsledok strany SMER- SD je však o niečo cennejší. Robert Fico vyhral voľby sám, Viktor Orbán s osvedčenou volebnou koalíciou s kresťansko-demokratickými ľudovcami (KDNP). Aj preto nie je správne tvrdiť, že v súčasnom Maďarsku vládne FIDESZ absolútne. Nie je to pravda. V. Orbán získal ústavnú väčšinu v parlamente vďaka KDNP, ktorá obsadila 36 mandátov a vo voľbách získala 9,32 % hlasov. Ak by poslanecký klub KDNP prestal podporovať FIDESZ, Viktor  Orbán by vládol podobne ako Robert Fico na Slovenku - jednofarebne a s pohodlnou väčšinou v parlamente...
Zatiaľ čo V. Orbánovi blahoželali k víťazstvu a „svetovému rekordu“ lídri európskych pravicových strán, vrátane J.M. Barossa, predsedu Európskej komisie, R.Ficovi za impozantný výsledok gratulovali lídri socialistických a sociálnodemokratických strán. Osobitne aj Martin Schulz, predseda Európskeho parlamentu, a prekvapujúco aj francúzsky pravicový prezident Nicolas Sarkozy, ktorý mu pripomenul „strategické slovensko-francúzske partnerstvo“ z roku 2008.
R. Fico aj V. Orbán sú silné, populárne a vplyvné politické osobnosti. Jeden porazil „neschopnú pravicu, ktorá priviedla Slovensko do chaosu, hospodárskeho a sociálneho úpadku“, druhý „v revolúcii“ zase „bandu socialistov a komunistov, ktorí rozvrátili a zruinovali Maďarsko“. Obidvaja sú presvedčení etatisti a centralisti, chcú budovať silné a národné štáty. Obidvaja sa uchádzajú aj o podporu katolíckej cirkvi. Pán Fico v rámci budovania sociálneho štátu a sociálneho mieru, pán Orbán zase v rámci návratu Maďarska k Bohu a ku kresťanským hodnotám, tradičnej rodine a v zápase proti „ničivému a zhýralému liberalizmu“.
V zahraničnej politike zhodne presadzujú aj užšiu hospodársku spoluprácu s krajinami, ktoré nie sú v EÚ a NATO (najmä Rusko, Ukrajina, Čína, Vietnam, Balkán). Vo vzťahoch s Bruselom  Orbán odmieta „jednostranný diktát“, presadzuje nezávislejšiu a konfrontačnejšiu politiku voči „globálnej vláde“ a „európskym federalistom“ v prospech „zachovania Maďarska a jeho ďalšieho rozvoja“. Fico je voči Bruselu lojálny, správa sa ako presvedčený európsky federalista a hovorí o „silnejšej pozícii Slovenska v Európskej únii.“ V hospodárskej politike presadzujú oslabenie pozície monopolov a finančných skupín, sú proti „neúmerným“ platom manažérov a ziskom bánk. Obidvaja pochopili, že budúcnosť národa závisí aj od rozvoja vidieka, poľnohospodárstva a potravinovej sebestačnosti, podpory malého a stredného podnikania, cestovného ruchu, národnej kultúry a školstva. Pán Orbán je však v tejto agende úspešnejší a je ďalej ako pán Fico, ktorý len začína a nemá ešte konkrétne programy podpory.
Slovensku hospodársky bankrot nehrozí, Maďarsko mu odoláva s veľkými ťažkosťami. Slovensko má lepšie ratingy ako Maďarsko, nemusí drasticky zvyšovať dane a odvody, menej si požičiava. Napriek ťažkostiam však Maďari zarábajú viac ako Slováci. Obidve krajiny musia riešiť najmä rómsku problematiku a sociálne napätie, nárast chudoby a biedy, klesajúcu pôrodnosť a odliv mladých vzdelaných ľudí do cudziny.     
Bude iste zaujímavé sledovať, ako títo dvaja páni budú spolu komunikovať a aké gestá si vzájomne budú ukazovať, aké témy ich budú spájať a rozdeľovať.  Stretávať sa budú minimálne na rokovaniach premiérov krajín EÚ a Vyšehrádskej štvorky. Očakáva sa, že sa  budú usilovať o vzájomne dobré a priateľské susedské vzťahy. Určite by bolo príjemné, keby sa pán Orbán stal ochrancom vymierajúcej slovenskej menšiny v Maďarsku a pán Fico zase advokátom riešenia objektívnych problémov maďarskej menšiny na Slovensku. Alebo keby sa konečne na spoločnom zasadaní zišli premiéri a ministri obidvoch vlád, aby si vymenili skúsenosti a recepty na riešenie problémov občanov v obidvoch štátoch.
Táto predstava však naráža na poznanie, že V. Orbán nevníma slovenskú vládu ako vládu všetkých občanov Slovenska. Na škodu veci, slovensko-maďarské vzťahy posudzuje viac cez prizmu „spokojnosti“ maďarskej menšiny ako cez štandarné politické, hospodárske a kultúrne vzťahy medzi dvoma suverénnymi partnermi. Neviem si predstaviť, že by R. Fico (podobne ako ktorýkoľvek iný slovenský premiér) riešil tieto vzťahy len z pohľadu chýbajúceho zastúpenia Slovákov a iných národnostných menšín v maďarskom parlamente...
Tak či tak, pán Fico bude musieť politicky eliminovať nielen prehnané Orbánove predstavy o prosperite a budúcnosti Maďarov, ale aj vplyv radikálnej maďarskej etnickej opozície v niektorých regiónoch juhozápadného Slovenska. Tá nie je a asi ani nikdy nebude s ničím spokojná. Ani sama so sebou. Politicky ju zastrešuje Strana maďarskej koalície (SMK), partner či predĺžená ruka Orbánovej strany FIDESZ. A tá, ako je známe, neprestala snívať o zjednotení všetkých Maďarov v Karpatskej kotline a vytvorení  maďarskej územnej samosprávy či autonómii v tých štátoch, v ktorých žije početnejšia maďarská menšina. Slováci v Maďarsku takéto strany ani požiadavky nemajú. Už teraz som zvedavý na to, či vládnuci SMER-SD ponúkne týmto a iným občanom Slovenska, ktorí žijú v chudobnejších regiónoch, perspektívny regionálny program hospodárskeho rozvoja a zamestnanosti. Pokiaľ sa budú ľudia v niektorých prihraničných regiónoch spoliehať len na pracovné príležitosti v Maďarsku, nebudú mať dôvod vnímať Slovensko ako svoju plnohodnotnú vlasť.    
Róbert Matejovič, šéfredaktor
dimenzie@internet.sk   
         
Osobnosť
Wellness spa pre všetkých
„Naším cieľom je vybudovať samostatnú značku Bardejov Spa Convention Bureau,“ tvrdí Jaroslav Komora, generálny riaditeľ Bardejovských Kúpeľov, a.s.
 
Fotoreport
Historická Apponyiovská knižnica
Opäť zdobí kaštieľ v Oponiciach. Nachádza sa v nej viac než 17 300 zväzkov, ktoré sú majetkom štátu v správe Slovenskej národnej knižnice v Martine.
 
Zaujalo nás
Sprenevera za 15 biliónov USD
Vo finančnom škandále krádeže a prania teroristických špinavých peňazí, ktorý zverejnil Lord James Blackheath, sú zapletení bývalý americký prezident G.H.W. Bush, FED, CIA aj 20 európskych bánk.
 
Bez komentára
Problém nie je justícia, ale politici
Štefan Harabin, predseda Najvyššieho súdu SR, glosuje politizáciu a pomery v justícii za éry ministerky Lucie Žitňanskej a kauzu Gorila.  
 
Anketa
Pomohlo by hospodárskemu rozvoju regiónov na Slovensku, ak by sa kraje zmenili na spolkové krajiny s regionálnymi vládami?
 
Glosy
Pár minút na sebareflexiu
Píše Radoslav Lojan, rímskokatolícky kňaz.
 
Reflexie
Za čo majú Slováci ďakovať sv. Rastislavovi?  
Stál na počiatku slovenskej kresťanskej duchovnej kultúry a nezávislosti. Uchránil Slovanov pred stratou vlastnej identity, ale najmä pred klamstvom.
 
Sonda
Čo majú Židia a farizeji spoločného so Slovenmi a Indiou? (1.časť)
Aj keď civilizácia Sumerov dávno zanikla, cingalky dodnes zvonia v slovenských kostoloch. A nie sú jediným pozostatkom Boha Sina v Európe.
 
História
Poľovačka na Jamamota
Hrdého japonského generála zostrelili do džungle skôr ako stihol „nadiktovať“ mierové podmienky Američanom v Bielom dome.
 
Charita
Priekopníci v budovaní krízových centier
„Vybudovali sme ich vďaka veľkej pomoci individuálnych darcov a materiálnej zbierky od viac ako 300 firiem z celého Slovenska,“ hovorí Radoslav Dráb, koordinátor Nadácie DeDo pre zriaďovanie krízových centier.
 
Kultúra
Majster zborových kompozícií
„Hudba ovládla celú moju bytosť,“ konštatuje Zdenko Mikula, najstarší slovenský hudobný skladateľ, dirigent, pedagóg a oduševnený propagátor slovenskej hudobnej scény.
 
Umenie
Zmysel existencie
Ján Chlpka patrí k najlepším a najoriginálnejším slovenským insitným maliarom v Srbsku.
 
Šport
Skončil v správnom čase
Bývalý portugalský útočník Pedro Pauleta hovorí, že vo futbale treba o úspech bojovať na hranici existujúcich možností.
 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac