Január 2012

Chuť a sila volebných kociek
Európa v malom
Vizuálny kód slovenskej Vojvodiny
Špitál ako palác nemocných
Museli byť tvrdí (3. časť)
Kto nahradí Júliu?
Hybridy amerikanizácie trestného práva
Aká je cesta ku kvalite?
Prečo na Slovensku neexistuje silná pravicová strana?
Ruská cesta do Orientu
Príbeh Kazua Sakamakiho
Rád sníva v labyrinte reality
Ikony ako okná do Neba
Prekonal sám seba


 
Editoriál
Chuť a sila volebných kociek
Všetko nasvedčuje tomu, že v marcových predčasných parlamentných voľbách dosiahne SMER-SD minimálne podobný výsledok ako v parlamentných voľbách v júni 2010. V nich strana Roberta Fica získala 34,8% hlasov a zvíťazila až v 43 volebných obvodoch z celkového počtu 50. Z pohľadu sociálnych demokratov a ich kampane bude iste dôležité, aký volebný výsledok dosiahnu v obvodoch Bratislava a Senec, v ktorých zvíťazila SDKÚ-DS, pravicová strana nepopulárneho Mikuláša Dzurindu, a najmä v slovensko-maďarských zmiešaných obvodoch Galanta, Senica, Komárno a Dunajská Streda, v ktorých zase výrazne dominoval MOST-HÍD, nová pravicová strana dlhoročného a etnického (maďarského) politika Bélu Bugára. Jeho bývalá srdcová strana, Strana maďarskej koalície (SMK), ktorá začala otvorene spolupracovať so stranou FIDESZ (maďarského premiéra V. Orbána), zvíťazila len v najmenšom volebnom obvode Štúrovo.
Volebné kocky sú opäť hodené. Paradoxne ich na slovenskú politickú scénu nehodili volebné programy strán, ale rôzne kauzy. Z nich kričia najmä dve – Euroval, s tichou transformáciou eurozóny na federálny štát,  a slovenská Gorila. Obidve odhaľujú zvrátené pôsobenie finančného systému a nadnárodného kapitálu, centralizáciu a presadzovanie ich moci v politickom, hospodárskom a spoločenskom živote EÚ a Slovenska. Obidve spája korupcia, beztrestnosť, politické vydieranie, výmeny vlád, eurofondy, úpadok malého a stredného podnikania, rastúci zisk úzkej skupiny ľudí, nárast chudoby, pokles životnej úrovne väčšiny občanov EÚ a Slovenska, demonštrácie i pouličné nepokoje, mediálne manipulácie, sklamanie a apatia. Obidve spája morálna i duchovná kríza, ktorá už v rozmaznanej západnej Európe dávno prestala robiť rozdiely medzi ľavicou a pravicou, medzi globalistami a antiglobalistami, kresťanmi a nekresťanmi, medzi stúpencami federatívnej a konfederatívnej Európskej únie. Napríklad nemecko-francúzsky tlak na vznik „Európskeho menového fondu“, ktorý núti členské štáty EÚ požičiavať si peniaze od Európskej centrálnej banky, aby ich ďalej požičiavali Medzinárodnému menovému fondu (pod kontrolou USA) a na údajnú „záchranu eura a eurozóny“, je takisto amorálne „vyciciavanie“ deficitných štátnych rozpočtov a daňových poplatníkov (najmä cez zvyšovanie daní), ako pôsobenie niektorých finančných skupín napríklad v slovenskom zdravotníctve, v energetickom sektore či bankovníctve (drahé hypotéky a spotrebné úvery).  
Na Slovensku, ktoré má od vstupu do NATO a EÚ minimálny vplyv na vývoj v Európe,   Euroval najprv rozdelil pravicu na dva tábory, neskôr spôsobil pád pravicovej vlády I. Radičovej a predčasné voľby. Väčšia časť pravice (KDH, SDKÚ-DS a MOST-HÍD), ktorá kritizovala „ficovu grécku cestu“ na Slovensku, začala zrazu chápať Euroval rovnako ako Ficovi sociálni demokrati – ako nástroj európskej solidarity aj súdržnosti. Keď sa už začal lámať chlieb a ukazovalo sa, že v kampani predčasných parlamentných volieb bude nosnou témou aj Euroval a ďalší vývoj v EÚ s dopadmi na Slovensko, objavila sa kauza Gorila. A tá opäť nezatriasla so slovenskou ľavicou, ale iba s pravicou. A súčasne aj s jej nespokojnými a sklamanými voličmi, ktorých „ktosi“ poslal do ulíc protestovať proti „gorilám a ich systému“ a za dôkladné vyšetrenie celej kauzy.
Aké sú však doterajšie výsledky zápasu o pravdu, morálku, pravicové či ľavicové hodnoty? Viac než schizofrenické.  Robert Fico, ktorý na jednej strane podporuje Euroval (a tým zadlžovanie Slovenska) a na druhej strane vedie zápas proti zdražovaniu, nárastu chudoby, nekontrolovanému vplyvu nadnárodného kapitálu a monopolov na Slovensku, čelí riziku vysokého víťazstva. Sulíkova liberálna strana Sloboda a Solidarita, ktorá demaskovala Euroval slovenskému národu aj Bruselu, presadzuje očistec v pravicových stranách od vyslúžilých a skompromitovaných politikov. Preferencie Dzurindovej SDKÚ-DS sa prepadli na historické minimá a atakujú prah zvoliteľnosti do parlamentu. A ďalšie dve bývalé koaličné a pravicové strany koketujú s myšlienkou, že s Robertom Ficom zostavia stabilnú a najmä proeurópsku vládu...
Béla Bugár a Ján Figeľ, predseda kresťanských demokratov, mali takúto príležitosť aj po voľbách v júni 2010. Vtedy ju odmietli, pretože verili projektu pod názvom „koalícia pravicovej alternatívy“, chceli bojovať proti korupcii a klientelizmu, chceli šetriť v štátnych výdavkoch a ozdravovať slovenskú ekonomiku, ktorú však vykazovala najvyšší rast HDP v EÚ.
Vtedy Ján Figeľ, ktorý v máji 2010 pripúšťal vytvorenie širokej pravo-ľavej koalície v zložení SMER-SD, SDKÚ-DS a KDH, zaujal „chlapský postoj“ iba 10 dní pred voľbami. Jeho váhavosť náhle vyriešili zverejnené informácie a dokumenty, ktoré mali údajne svedčiť „o protizákonných finančných postupoch v strane SMER-SD, kupovanie mandátov, štátnych funkcií a štátnych zákaziek“.  Ján Figeľ vtedy povedal: „KDH urobí všetko pre víťazstvo zodpovednej stredopravej alternatívy vo voľbách 12. júna. K tomuto cieľu vyzývame aj našich voličov a sympatizantov. K zápasu s korupciou pozývame všetkých,  ktorým záleží na zdravom rozvoji Slovenska. Ponúkame k tomu svoje skúsenosti, odvahu a zodpovednosť. Ponúkame svoj program ako cestu pre Slovensko, lebo cesta je viac ako smer.“
Ak dnes KDH uvažuje nad vládou s R. Ficom, mal by pán Figeľ vysvetliť Slovákom, či sa R. Fico a SMER-SD naozaj dopustili korupcie a protizákonných finančných postupov. Istú odvahu by mal prejaviť aj minister vnútra D. Lipšic, podpredseda KDH, ktorý sa nevzdal myšlienky nákupu nových odpočúvacích zariadení (pre spravodajskú službu, políciu alebo pre KDH?) a možno vie viac nielen o kauze Gorila, ale aj o tajnej nahrávke s údajným hlasom R. Fica, ktorý mal dokazovať korupciu v strane SMER-SD... Bola to pravda alebo sa zmenilo KDH?      
Mlčanie a možnú zmenu v postojoch k Ficovej strane by mal vysvetliť aj Béla Bugár. Na jeho názor nie sú zvedaví iba slovenskí voliči, ale aj tí, ktorí majú maďarskú národnosť a žijú vo volebných obvodoch, v ktorých pred dvoma rokmi zvíťazil MOST-HÍD. Pán Bugár to teraz nemá vôbec jednoduché. V rámci zápasu o maďarského voliča s radikálnou Stranou maďarskej koalície môže stratiť hlasy za pád Radičovej vlády, za zhoršenie životnej a sociálnej situácie Maďarov v chudobných regiónoch i za „zradu maďarských záujmov“ (dvojité občianstvo, spolupráca so Slovákmi). Hlasy nemusí získať ani od slovenských pravicových voličov, ktorí sa rozhodnú, že nepôjdu voliť alebo budú voliť nové „malé“ strany.
Aj keď to pán Fico oficiálne nerád pripúšťa, z pohľadu stavu, v akom sa nachádza súčasná pravica na Slovensku, bude pre SMER-SD lepšie a výhodnejšie, ak v prípade vysokého víťazstva zostaví vládu sám. Ak bude chcieť naozaj zabezpečiť „istoty všetkým ľuďom“ na Slovensku, bude musieť hľadať partnera a podporu na zmeny zákonov, ktoré si vyžadujú ústavnú väčšinu. A z tohto pohľadu bude jedno, ktorá pravicová strana jeho návrhy podporí. Súčasné strašenie občanov a voličov z vlády jednej strany nie je preto opodstatnené. Ak o jej vláde rozhodnú demokratické voľby, takéto výsledky musí každý akceptovať. Nezabúdajme, že pri stopercentnej účasti by sa volieb malo zúčastniť viac než 4,3 milóna oprávnených voličov. Nie je preto pravda, že o Ficovi, pravici a Slovensku sa rozhoduje iba v Bratislave. Najviac voličov zapísaných na zoznamoch majú 3 kraje – Košický (takmer 610 000), Prešovský (609 000) a Nitriansky (578 000). Bratislavský kraj je až na piatom mieste. Ak pravica v týchto voľbách neuspeje, nemôže za to viniť R. Fica, „hlúpych a negramotných voličov“ na východe či v iných regiónoch západného a stredného Slovenska. V každom prípade bude Brusel a „európsku vládu“ aj tak najviac zaujímať to, či sa pán Fico (alebo iný premiér) podriadi všetkým pokynom a nariadeniam, ktoré na Slovensko z Bruselu prídu, alebo sa rozhodne pre väčšiu hospodársku a zahranično-politickú nezávislosť, aby posunul Slovensko smerom k hospodárskemu oživeniu a zvýšeniu životnej úrovne.
Mgr.Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
Európa v malom
„Vďaka titulu Európske hlavné mesto kultúry majú Košice šancu stať sa najväčším vedeckým a umeleckým centrom na východnej hranici EÚ,“ tvrdí Richard Raši, primátor mesta Košice.
 
Fotoreport
Vizuálny kód slovenskej Vojvodiny
Obrazy dávno zabudnutých predkov zachytávajú slovenskú komunitu v plnej kráse, so svojimi obyčajmi, tradíciami, mýtmi a legendami. Prečo? Aby bola zachovaná od zabudnutia.
 
Bez komentára
Špitál ako palác nemocných
Sci-fi pre slovenské nemocnice, zdravotnícke i sociálne zariadenia? Nie, pozitívny príklad o tom, ako fungovala starostlivosť o nemocných v „zaostalom“ stredoveku koncom 11. storočia...
 
Zaujalo nás
Museli byť tvrdí (3. časť)
„Od čias Petra Veľkého sme naučení prispôsobovať sa západným vzorom a vyzývame ľudí, aby si brali príklad zo Západu. Nemôžeme donekonečna opakovať, ako je tam vždy všetko lepšie,“ tvrdí ruský premiér Vladimír Putin.  
 
Zahraničie
Kto nahradí Júliu?
Ukrajinská opozícia hľadá nového lídra za odsúdenú expremiérku Tymošenkovú.
 
Justícia
Hybridy amerikanizácie trestného práva
Dve otázky pre JUDr. Igora Burgera, predsedu trestného senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.
 
Školstvo
Aká je cesta ku kvalite?
„Vyžaduje si pravidlá, ktoré nie je možné podliezť, obísť alebo ich nejakým iným spôsobom zmäkčiť,“ konštatuje Emil Pilipčinec, rektor košickej Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie.
 
Anketa
Prečo na Slovensku neexistuje silná pravicová strana?
 
Reflexie
Ruská cesta do Orientu
Veľká hra medzi Západom a Rusmi v Strednej Ázii pokračuje aj v tomto storočí. O ruskom „Drang nach Osten“, o ktorom Hitler mohol iba snívať.
 
História
Príbeh Kazua Sakamakiho
Japonci sa ho vzdali, pretože spáchal neospravedlniteľný zločin – vzdal sa, namiesto toho, aby spáchal samovraždu podľa samurajského kódexu bušidó.
 
Kultúra
Rád sníva v labyrinte reality
„Kameraman je v tvorivom štábe ako brankár v mužstve. Keď pustí gól, teda ak urobí zlý záber, prehrávajú všetci,“ priznáva popredný slovenský kameraman Laco Kraus.
 
Umenie
Ikony ako okná do Neba
 
Šport
Prekonal sám seba
Skromný slovenský motocyklista Štefan Svitko obsadil na dobrodružnej Rallye Dakar skvelé 5. miesto – doráňaný, nevyspatý a s nedostatkom finančných prostriedkov.
 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac