Úvod    Archív čísiel    2012    Júl/August 2012

Júl/August 2012

Kto zastaví a vylieči punk aj „Mačičku nepokoja“?
Nový stredoeurópsky kultúrny koridor
Múzeum krapinských neandertálcov
Smrť Západu
Kto sú Bunevci?
Špecialista na ovocné vína s liečivými účinkami
Sudca versus politici
Raj v EÚ je na konci
Európa potrebuje nových Machabejcov
Kto je a aký má byť kňaz?
Viac zbraní, menej kriminality?
Trápenie s Klementom Gottwaldom
Letová správa OK 89-90
Štyri knihy za 24 mesiacov
Sedem hriechov
Brankársky unikát

Editoriál
Kto zastaví a vylieči punk aj „Mačičku nepokoja“?
Aj vy sa pýtate, ako je možné, že sa venuje toľko mediálnej, politickej i diplomatickej pozornosti absurdným vulgárnym činom a politickej agende zvrátených a uletených mladých žien, ktoré tvrdia, že hrajú punkovú muziku? Hovoria si Pussy Riot, čo v preklade znamená Mačička (alebo vagína) nepokoja. Už len tento „úžasný“ názov hudobnej skupiny svedčí o intelektuálnej vybavenosti, ktorý v rámci absolútnej anarchie, slobody slova a ľudských práv netreba ani ďalej komentovať. Chcem radšej uvažovať nad inými myšlienkami ako nad hraným či naozajstným sexuálnym deficitom a apetítom týchto nových „disidentiek“ a feministických bojovníčiek proti ruskému prezidentovi a Ruskej pravoslávnej cirkvi.
Ak sú všetky dostupné informácie pravdivé, táto skupina vznikla len koncom októbra 2011.    
Vo svojej hudobnej tvorbe, ktorej úroveň mi pripomína súboj vyhladovaných opíc v ZOO o banány a oriešky, sa zaoberá s „problémom“ chýbajúcej rovnoprávnosti pohlaví, kritizuje rôzne druhy diskriminácie, podporuje hnutie lesbičiek, gejov, trans a bisexuálov, a vyslovuje nespokojnosťs vládou. S pobavením som sa dozvedel, že jej politickým ideálom je socializmus škandinávskeho typu... Ale zatiaľ som sa napríklad nič nedozvedel o tom, ako členkám tejto skupiny ublížil ruský prezident alebo Ruská pravoslávna cirkev.
To, čo je pre nás podstatné, to je fakt, že takmer všetky koncerty, ktoré stihli odohrať za 4 mesiace od októbra 2011 do škandalózneho vystúpenia v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa, boli neohlásené a nelegálne. Čiže už vtedy vedome a cielene porušovali zákon. Odohrali ich na staniciach metra, strechách trolejbusov, na Červenom námestí alebo v luxusných butikoch pre ruskú vyššiu triedu, samozrejme bez toho, že by si ich chcel niekto vypočuť. Svoju úroveň kultúry a myslenia násilne prezentovali a vnucovali ľuďom, ale, žiaľ, beztrestne.      
Svet sa o tejto skupine dozvedel 21. februári 2012. V ten deň v chráme pred ikonostasom zaškriekalo 5 členiek slová údajnej punkovej modlitby a piesne pod názvom Bohorodička, vyžeň Putina. V texte kritizovali prepojenie ruského právoslávneho kléru s tajnými službami, ruskou politikou a prezidentom Putinom, ktorý v tom čase viedol prezidentskú kampaň. Kritizovali aj patriarchu Kirilla a ďalších duchovných. Po niekoľkých minútach boli vyvlečené z chrámu. Je zaujímavé, že sa o podobný škandál pokúsili o dva dni skôr na inom mieste - v Bogojavlenskom chráme v Moskve. Tam však bolo málo veriacich a ochranka ich stihla vyhnať skôr než si stihli zapojiť zosilovaciu aparatúru a osvetlenie. Je zvláštne, že v Chráme Krista Spasiteľa mali dostatok času na prípravu, ozvučenie i nakrútenie klipu, ktorý neskôr zavesili na internet. Z  nelegálnej a násilnej akcie urobili senzáciu, ktorú však slobodné médiá, európski politici, ani svetoví speváci či LGBT neodsúdili. Pozornosť sa radšej nasmerovala inam – na súdny proces s „nepokojnými mačičkami“, ktoré údajne vo väzbe trpeli hladom a smädom, na kritiku ruskej justície a ako inak, na prezidenta Putina.
Takmer celé leto médiá otravovali verejnosť týmto prípadom. Neporovnávali a neskúmali hodnotový svet „nepokojných mačičiek“, ich životný štýl a zodpovednosť. Nehľadali tých, ktorí sa vyhrážali sudkyni, ktorá musela požiadať o ochranu, nepoukazovali na zneužívanie slobody slova a prejavu, ale stádovito šírili správy o „protestoch“ a podpore mienkotvorných ľudí zo šoubiznisu. A samozrejme, komentovali obvinenie prokuratúry (podľa § 213 ruského trestného zákonníka sa dopustili chuligánstva s charakterom organizovaného zločinu) a neskôr aj rozhodnutie nezávislého súdu. Ten 17. augusta 2012 odsúdil tri členky skupiny na 2 roky väzenia v nápravnom ústave so špeciálnym režimom za „výtržnosti motivované náboženskou neznášanlivosťou a za vážne urazenie presvedčenia veriacich svojim trestným činom.“ Proti rozsudku sa chcú odsúdené odvolať. A nielen na najvyšší a ústavný súd Ruskej federácie, ale aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.
Cirkus okolo „väzenkýň svedomia“, ako ich subjektívne nazvala skompromitovaná a politicky zneužívaná organizácia Amnesty International, bude pravdepodobne pokračovať ďalej. Takisto protiruská a protikresťanská hystéria. Potvrdzuje to aj „znepokojenie“ barónky Catherine Ashtonovej, nevolenej a nanominovanej šéfky diplomacie Európskej únie, ktorá odsúdila rozsudok a dala ,,otáznik nad ruskou justíciou”. Vyzvala Moskvu, aby verdikt zvrátila, keďže ,,tento rozsudok je neadekvátny”. A zároveň vyhlásila, že očakáva jeho ,,prehodnotenie”.
Ticho nezostalo ani slovenské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré rozsudok ,,zaskočil”. ,,Vystúpenie členiek Pussy Riot bolo možno rozporuplné, ale v súlade s nespochybniteľnou slobodou prejavu občanov Ruska,” povedal rezort diplomacie vo svojom stanovisku. Podľa ministerstva by príslušné ruské orgány mali v ďalšom konaní zvážiť svoje rozhodnutie, prihliadať na medzinárodno-právne záväzky Ruska v oblasti ľudských práv a do úvahy vziať aj humanitárny a ľudský rozmer väznených členiek skupiny Pussy Riot.”
Čo dodať k týmto prejavom ,,nesúhlasu”? Napadá mi anarchistická a v súlade so slobodou slova a prejavu súvisiaca otázka: Viete si predstaviť situáciu, že by ruskí pravoslávni kresťania nabehli do LGBT podnikov, alebo na zhromaždenie punkérov plného feťákov, drog a chlastu, aby sa so sviečkami v rukách začali modliť napríklad exorcistickú modlitbu, alebo modlitbu za uzdravenie a spásu ich duší? Napríklad slovami: ,,Bože, vyžeň z týchto posadnutých ľudí Zlého ducha, osloboď ich z otroctva a závislosti.” Čo by sa potom dialo s týmito kresťanmi?
Alebo si predstavme ešte absurdnejší prípad. Nahovorme ,,nepokojné mačičky”, aby navštívili budovu Európskeho parlamentu a slovenského ministerstva zahraničných vecí. A navrhnime im, aby si tam verejne zasúložili aj s úradníkmi a úradníčkami. Za prítomnosti kamier a fotoaparátov. Aj s transparentom: Toto je škandinávsky typ socializmu vo Veľkej Británii a na Slovensku...
Vráťme sa však k podstate, ktorú veľmi dobre vystihol Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí. Vo Fínsku prednedávnom ,,znepokojeným novinárom”, ktorých trápi neprimeraný rozsudok, povedal: „Nie sme oprávnení zasahovať do práce súdu. Ako súkromná osoba môžete súhlasiť alebo nesúhlasiť s výrokom, ale zasahovať do tejto práce je neprípustné. Čo sa týka primeranosti trestu, prípad môžem hodnotiť len podľa skutkového stavu. V Nemecku, napríklad, sa svätokrádež a rúhanie v chrámoch trestá odňatím slobody až na tri roky, vo Francúzsku, podľa mojich vedomostí, väzením na 2 roky, v Rakúsku až na šesť mesiacov. Z toho, čo som zistil, je vo Fínsku za takéto činy trest až dva roky. Nedávno som prečítal o prípade, ktorý sa stal v Izraeli, človek dostal dva roky väzenia za to, že priniesol oddelenú prasaciu hlavu na Chrámovú horu.“
Dovoľte mi, aby som pripomenul tým, ktorí sa snažia prezentovať prípad tak ako keby Súdny dvor nerozhodoval nezaujate, že deň pred vyhlásením súdneho verdiktu sa prezident Ruskej federácie vyslovil o zhovievavosť voči týmto dievčatám. Podobný postoj zaujalo aj vedenie Ruskej pravoslávnej cirkvi. Ale súdne konanie nikto nezrušil. Je možnosť odvolania sa proti rozsudku. Nebudeme robiť unáhlené závery a najmä vyvolávať hystériu okolo tohto prípadu.“
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
Nový stredoeurópsky kultúrny koridor  
,,Chceme, aby sa Košice stali výrazným kultúrnym bodom v priestore medzi Budapešťou, Viedňou, Prahou, Krakovom a Ľvovom,“ hovorí Vladimír Beskid, umelecký riaditeľ neziskovej organizácie Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013.
 
Fotoreport
Múzeum krapinských neandertálcov
Viete, kde sa nachádza najväčšie nálezisko neandertálca v Európe? Na Hušnjakovom kopci v jaskyni na okraji mesta Krapina v Chorvátsku.
 
Zaujalo nás
Smrť Západu
Z Londýna sa postupne stalo globálne teroristické centrum. Britské divízie Moslimského bratstva dostávajú údajne 500 miliónov dolárov ročne.  
 
Interview
Kto sú Bunevci?
V Podunajsku, Bosne a Hercegovine i v Dalmácii žijú od 6.-7.storočia. „Zatiaľ iba v Srbsku sa nám podarilo dosiahnuť, že sme uznaní za etnické spoločenstvo,“ konštatuje Ivan Sedlak, predseda Matice bunevskej.
 
Investstory
Špecialista na ovocné vína s liečivými účinkami
K vyhľadávaným vínam z čiernych ríbezlí a arónie čiernoplodej pribudnú dve novinky spoločnosti Pereg - ríbezľové víno rosé a víno z bazy čiernej.     
 
Bez komentára
Sudca versus politici
Kedy sa poslanec Beblavý ospravedlní predsedovi Najvyššieho súdu SR? Budú Výbor pre nezlúčiteľnosť funkcií NR SR zaujímať aj avizované podnety Š. Harabina k obrovským majetkom viacerých poslancov?
 
Anketa
Ani 22 rokov od nežnej revolúcie sa občania Slovenska nedozvedeli, kde a ako sa použil majetok KSČ a kto s ním nakladal. Doterajšie vlády to ani nevyšetrovali.
 
Európska únia
Raj v EÚ je na konci   
Jedine cieľ, ktorý je časťou kultúrnej tradície, môže spojiť ľudí a ponúknuť model rozvoja, ktorý by viedol k budúcnosti. Kríza poháňa dezintegráciu.
 
Európa potrebuje nových Machabejcov
Kto a čo rozloží Európsku úniu skôr – kríza v eurozóne, demontáž národných štátov či násilná protikresťanská globalizácia?
 
Reflexie
Kto je a aký má byť kňaz?
,, Je ešte možné vzkriesiť, revitalizovať,  znova vybudovať rozpadajúcu sa cirkev a tu nemyslím len na katolícku, baptistickú, anglikánsku či evanjelickú?,” pýta sa reverend Dušan Tóth.
 
Sonda
Viac zbraní, menej kriminality?
Uľahčeniesebaobranys pomocoulegálnedržanejstrelnejzbrane umožňuje občanom, ktorírešpektujúzákony, znižovať násilnútrestnúčinnosťvUSA. NaSlovenskujetátotémastáletabu.
 
História
Trápenie s Klementom Gottwaldom
Jeho zabalzamované telo sa postupne rozpadlo, potom spopolnilo, uložilo do pamätníka a až v roku 1990 pochovalo na cintoríne.
 
Kultúra
Letová správa OK 89-90
,,Celá hra na vzdelanostnú ekonomiku v humanitných smeroch veľakrát  dopadne tak, že študenti sa nič nenaučia a nikdy pôžičku nevrátia,“ tvrdí Iľja Ruppeldt, producent dokumentárnych filmov, ktorý žije na Novom Zélande.
 
Literatúra
Štyri knihy za 24 mesiacov
„Napísať a vydať knihu na Slovensku je luxus,“ konštatuje Katyla Halag, začínajúca spisovateľka.
 
Umenie
Sedem hriechov
Je to názov obrazu alebo ide o skutočných sedem hriechov výtvarníka Andreja Smoláka?
 
Šport
Brankársky unikát
Marián Kelemen prebrázdil pol Európy, chytal v Holandsku, Turecku, Lotyšsku, Španielsku, Grécku i v Poľsku. Kedy bude konečne chytať aj za Slovensko?
 
 
 

 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac