Úvod    Archív čísiel    2012    November/December 2012

November/December 2012

Bude Fico patriot a zoštátni železiarne a SPP?
Navštívte planétu Košice
Múzeum oravskej dediny
Testament svätého kráľa Ľudovíta IX.
Získa SPP Slovensko alebo Česi?
Prečo bol Obama taký smutný?
Ako zlepšiť financovanie súdnictva?
Decentralizácia Britského kráľovstva
Vyboxoval si zlato
Slovensko sa kristianizovalo z Bavorska
Vedená Božím duchom
Šíri krásu ľudového tanca
Krásy Báčskeho Petrovca
Nemá už miesto v cyklistike?

Editoriál
Bude Fico patriot a zoštátni železiarne a SPP?   
Robert Fico a jeho vláda majú jedinečnú šancu, ako môžu ukázať svoju odvahu a prejaviť svoj skutočný patriotizmus voči Slovensku. Šancu na vlastenecké skutky im ponúka ohlásený odchod Nemcov a Francúzov zo Slovenského plynárenského priemyslu a najmä avizovaný odchod Američanov z košických železiarní. Róbert Fico vládne sám a tak nepotrebuje žiadne koaličné kompromisy na to, aby zoštátnil 49% akcií SPP, a.s., ktoré vlastní nemecko-francúzska spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. a aby od spoločnosti U.S. Steel odkúpil  po desiatich rokoch zrazu a opäť „stratové“ železiarne... Obidve bývalé vlajkové lode slovenského hospodárstva by po zoštátnení mohli výrazne pomôcť nielen štátnemu rozpočtu Slovenskej republiky a slovenským občanom, ale aj ráznejšiemu znižovaniu deficitu a zadlženosti krajiny.
Z národno-štátnych záujmov Slovenska je toto zoštátnenie oveľa dôležitejšie ako neustále investovať napríklad do nekonečného eurovalu či do postupnej bankovej únie v rámci eurozóny či Európskej únie, ktorá zlikviduje posledné zvyšky „slovenskej nezávislosti.“  Toto zoštátnenie nemôže byť hanbou pre Slovensko ani pre Roberta Fica, keďže podobné zoštátňovanie veľmi dobre poznajú nielen v Nemecku a vo Francúzsku (strategickí partneri pre R. Fica), ale aj napríklad vo Veľkej Británii. A v konečnom dôsledku môže byť omnoho lacnejšie ako nové emisie štátnych dlhopisov či nové medzinárodné pôžičky, ktoré majú zachraňovať prevažne verejný sektor na Slovensku (platy štátnych a verejných zamestnancov, samosprávne kraje, mestá a obce).  
Zoštátnené podniky by určite nestratili svoje trhy ani súčasnú náplň práce, ani svoju otvorenosť pre medzinárodnú spoluprácu. V prípade SPP nie je dôležité, že nové ruské plynovody South Stream a Nord Stream obchádzajú Slovensko. Tieto plynovody znižujú „bezpečnostné riziko pre Rusko a energetické riziko pre západnú Európu kvôli politicky rozdelenej Ukrajine. Dôležité je a zostane, že Slovensko naďalej zostane po Ukrajine významným prepravcom ruského plynu do západnej Európy. A pre súčasné Slovensko, ktoré odoláva hrozbe krachu,  nemôže byť nezanedbateľné, či časť príjmov a ziskov (aj dividend) zostanú doma, alebo budú naďalej smerovať mimo Slovenska. Nezabúdajme ani na to, že občania na východnom Slovensku už niekoľko rokov čakajú na dokončenie plynofikácie niektorých regiónov a najmä vybudovanie zásobníkov plynu. Západné Slovensko sa už dávno zabezpečilo (akože inak), ale čo sa bude diať na východnom Slovensku, ak znovu prepukne ,,ukrajinsko-ruská“ plynová vojna a bude trvať niekoľko týždňov?
V prípade košických železiarní je situácia iná. Američania vďaka daňovým prázdninám na Slovensku riešili najmä finančné problémy svojej materskej spoločnosti  v Pittsburgu, ako napríklad rozvoj vedy a výskumu v oceliarskom priemysle v Košiciach či nové investície do životného prostredia, čo sa od nich pôvodne očakávalo. Neodchádzajú len kvôli tlaku z Bruselu, ale najmä preto, že nechcú investovať. Ak by chceli, už by to dávno oznámili verejnosti.
Lakonické a zjednodušené tvrdenie, že firmy sa predávajú a nakupujú, neobstojí v ich prípade. Prekrýva to skutočnú pravdu. Ich príchod na Slovensko nebol obyčajnou udalosťou. Minimálne mal podporiť servilnú orientáciu prvej Dzurindovej vlády na USA a NATO, aby Slovensko neskôr dostalo „pozvánku“ aj do EÚ... Určite bude preto zaujímavé vedieť, v akej kondícii sú železiarne v súčasnosti a kam ich pusunuli Američania po desiatich rokoch. Nájde odvahu aj M. Dzurinda a I. Mikloš a povedia verejnosti svoju analýzu?  
Samozrejme,  je tu aj druhý faktor – kto bude nový majiteľ železiarní a ako v nich udrží zamestnanosť?  Riziko straty zamestnania pre 8000 až 13 000 ľudí síce naháňa strach Robertovi Ficovi, ale to je tak momentálne a prekvapujúco všetko, čo vieme o záujme a aktivite slovenského premiéra voči ďalšej budúcnosti košických železiarní.
A pritom riziko straty zamestnania je porovnateľné aj s bezpečnostným rizikom, ktoré hrozí minimálne východnému Slovensku, ak sa železiarne dostanú do rúk ukrajinských či ruských oligarchov. Nová „obchodná vojna“ o ovládnutie trhu so šrotom či železnou rudou, respektíve zneužívanie Slovenska ako ,,menšej bázy bezpečnostných a ekonomickych záujmov Ukrajiny či Ruskej federácie v Európskej únii“, môže exportovať na Slovensko ďalšie sofistikované hospodársko-kriminálne praktiky a novú štábnu kultúru. Aké to je a môže byť jednoduché – Američanov vystriedajú Rusi alebo Ukrajinci, angličtinu ruština či ukrajinčina, ale je to naozaj v záujme Slovenska?  
V Srbsku, kde Američania „odovzdali“ srbskej vláde „stratové“ železiarne v Smedereve, ktoré paradoxne manažovali aj manažéri z U.S. Steel Košice, prebehol proces zoštátnenia bez výrazných bolestí a strát. Dačičova koalícia socialistov a národniarov (pokrokárov) zvládla situáciu a železiarne ďalej fungujú. Nikto v Európe za to neodsúdil ani nekritizoval srbskú vládu. Spomeňme si aj na situáciu, keď americká vláda zoštátnovala nielen banky, ale aj niektoré americké automobilky.
Je už na čase, aby Robert Fico prelomil svoje nepochopiteľné mlčanie a vyčkávanie, a spolu s ním aj minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Potrebujeme vedieť pravdu a viac, nie oznámenie jediného možného riešenia, ktoré sa nakoniec ukáže ako nevyhodné pre Slovensko a jeho záujmy. Príkladov takýchto oznámení poznáme dosť (napríklad euroval)
a sú dôvodom na ďalšie obavy z toho, či aj Ficova vláda nenahradzuje svoj patriotizmus servilitou voči bankám a finančným skupinám zo západu a oligarchom z východnej Európy.
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor                    
 
Osobnosť
Navštívte planétu Košice
,,Naše mesto je príkladom pre iné slovenské mestá. Košičania aj všetci občania Slovenska by si mali uvedomiť, že nie náhodou získalo titul Európske hlavné mesto kultúry 2013,” zdôrazňuje Renáta Lenártová, námestníčka primátora mesta Košice.   
 
Fotoreport
Múzeum oravskej dediny
Nachádza sa na poľane v Brestovej v prekrásnom podhorskom prostredí Západných Tatier – Roháčov na polceste medzi Zubercom a Zverovkou.
 
Bez komentára
Testament svätého kráľa Ľudovíta IX.
,,Boh ti nedáva dary preto, aby si sa stal horším, pyšným a ani nijakým iným. Boh ti žehná preto, aby si sa stal lepším. Lebo nie je dovolené viesť vojnu voči Bohu tým, čo ti sám daroval,“ povedal pred smrťou svojmu synovi.
 
Názor
Získa SPP Slovensko alebo Česi?
Premiér Fico by mal povedať konečne pravdu a vysvetliť občanom, ako chce jeho vláda zoštátniť či rozpredať 49% akcií SPP, ktoré vlastní spoločnosť Slovak Gas Holding Slovenska B.V.
 
Zaujalo nás
Prečo bol Obama taký smutný?
Čaká ho zachraňovanie americkej ekonomiky a rozpočtu, ktorý je hrozbou pre svetovú ekonomiku. Svet stojí na pokraji novej technologickej revolúcie.
 
Justícia
Ako zlepšiť financovanie súdnictva?
Združenie sudcov Slovenska ponúka niekoľko návrhov a čaká na reakciu ministerstva spravodlivosti a poslancov národného parlamentu
 
Zahraničie
Decentralizácia Britského kráľovstva
Škótski národniari chcú, aby nezávislé Škótsko zostalo členom EÚ, ale nebolo členom NATO. Ako referendum o nezávislosti využije britská koruna?
 
Úspešný
Vyboxoval si zlato
,,Za olympijskú medailu som dostal kožený kabát, tri metre látky, hodinky, Stalinove spisy, niekoľko pionierskych šatiek a rádio,“ spomína Ján Zachara, 83-ročný boxerista.
 
Anketa
Až 75% verejných investícií Slovenskej republiky pochádza z európskych fondov. Podstatná časť z nich sa vracia západným firmám. Považujete túto zavislosť Slovenska od fondov za prospešnú?
 
Reflexie
Slovensko sa kristianizovalo z Bavorska
Misijný biskup a franský benediktínsky mních sv. Emerám došiel až do Regensburgu, aby Slovanom zvestoval Krista a Slovanom kázal aj pozdĺž Dunaja a okolo Blatenského jazera.
 
História
Vedená Božím duchom
Johanka z Arku priniesla víťazstvá, ktoré nemali racionálne vysvetlenie. Stala sa symbolom národného zjednotenia Francúzov a pre Angličanov ideologickou nepriateľkou.  
 
Kultúra
Šíri krásu ľudového tanca
,,Prenášať na scénu niečo, čo ktosi videl kdesi na kopaniciach a nahral na videozáznam, to nemožno pokladať za autentické. Folklór je živý fenomén,“ hovorí Juraj Kubánka, prvý slovenský profesionál v oblasti ľudového tanca, choreograf, tanečník a režisér.
 
Umenie
Krásy Báčskeho Petrovca
Ivan Križan ako maliar pozná všetky zákutia Báčskeho Petrovca a jeho okolia. Je vyznávačom pekného, teplého, čistého a všetkého toho, čo v nás zobúdza nostalgiu po rodisku, zašlých časoch našich otcov a praotcov.
 
Šport
Nemá už miesto v cyklistike?
Z amerického cyklistu Lancea Armstronga sa zrazu v médiách stalo monštrum. A čo ostatní, ktorí dopovali, aby boli úspešní? Prežije svetová cyklistika bez dopingu?
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac