Úvod    Archív čísiel    2013    Júl-August 2013

Júl-August 2013

Priznám sa, že som chcel tento editoriál pôvodne venovať úvahe slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý si myslí, že Slovensko a Slováci môžu budovať silný štát pod klenbou Európskej únie. To Slovensko, ktoré je z roka na rok viac chudobnejšie a zadlženejšie a existenčne závislé od fondov Európskej únie, ktoré zase tlačí Nemecko do transformácie na silný federálny a centralistický štát. Môžu byť dva silné štáty v jednom štáte?
Aká bude nová regionálna politika EÚ?
Najväčšie alpské pastvisko v Slovinsku
,,San Marino” nad Mirnou
Druhý domov na Dračích brázdach
Začína sa hľadať vinník krízy
Nebankové subjekty paralyzujú justíciu
Matica nie je starina, ale...
Fikcia či skutočnosť?
Ako vtlačiť Moldavsko do NATO?
Kováči ,,amerického šťastia“
Dielo pre Slovensko
Slovenčina či staroslovienčina?
Cez vojny ku Kráľovstvu SHS
Nikdy nebola bez práce
Múzy prežijú rok 2013
Prežil „svoj pohreb“

Putinova kázeň na írskom summite G-8
Priznám sa, že som chcel tento editoriál pôvodne venovať úvahe slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý si myslí, že Slovensko a Slováci môžu budovať silný štát pod klenbou Európskej únie. To Slovensko, ktoré je z roka na rok viac chudobnejšie a zadlženejšie a existenčne závislé od fondov Európskej únie, ktoré zase tlačí Nemecko do transformácie na silný federálny a centralistický štát. Môžu byť dva silné štáty v jednom štáte?
Keď som však dostal do redakcie zaujímavú správu, ktorá sa odvoláva na diplomatické zdroje o Putinovom prejave na júnovom summite skupiny G-8 v Severnom Írsku, rozhodol som sa, že ju uprednostním pred mojími úvahami. Obsah tejto správy zverejnil internetový portál 12. júla 2013 (afinabul.blog.cz/rubrika/ponerologia), takmer o mesiac neskôr, ako ruský prezident „čistil žalúdok“ americkému prezidentovi a ďalším európskym lídrom. Vtedy som netušil, že obsah tejto správy je už akousi „predohrou“ celého politického a mediálneho cirkusu okolo Sýrie, ktorý sa spustil koncom leta z Washingtonu, Londýna a Paríža. Ak sú však tvrdenia a citácie tejto správy pravdivé, nuž potom Putinova kázeň odhaľuje to, o čo Západu a USA v skutočnosti ide. A to zase vytvára tlak na slovenskú diplomaciu a slovenskú vládu, aby začala s občanmi Slovenskej republiky otvorene debatovať o tom, akú pozíciu chce Slovensko zaujať v rámci tzv. spoločnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie... Zdá sa, že si každý robí čo chce.   
Správa sa odvoláva na diplomatické zdroje, ktoré uvádzajú, že vedúci predstavitelia G-8 na summite diskutovali aj o otázke nástupu islamistov k moci v arabských krajinách, vrátane Egypta. Diplomatický zdroj uvádza, že v priebehu tohto zasadnutia mal ruský prezident Putin dlhý prejav, v ktorom okrem iného povedal: ,,Chcete, aby prezident Basár al-Assad odstúpil? Pozrite sa na lídrov,  ktorých ste dosadili na Blízkom východe v priebehu toho, čo ste nazvali ,,Arabská jar“.  Národy regiónu teraz odmietajú týchto vodcov. Revolúcia proti Muhammadovi Mursímu
v Egypte pokračuje a každý,  kto pozná charakter egyptskej spoločnosti, si uvedomuje skutočnosť, že sa jedná o hlboko zakorenenú sekulárnu spoločnosť rozmanitých kultúr a civilizácií s históriou modernej politickej činnosti. Tí nikdy nebudú akceptovať pokusy zakladať veci na sile.
Pokiaľ ide o Erdogana (Turecko), tak ulica sa proti nemu postavila a jeho hviezda začína hasnúť. Vláda Moslimského bratstva - salafistov v Tunisku už nie je stabilná. A osud Tuniska nebude ďaleko od situácie, keď moc uchopí armáda, pretože Európa nikdy neprijme chaos na hraniciach a Tunisko je vstup do Európy (Putin to povedal skôr ako odstúpil tuniský predseda Zboru náčelníkov štábu a ohlásil svoju kandidatúru na prezidenta republiky).“
Putin pokračoval: ,,Rozšírili ste anarchiu v Líbyi,  po Muammarovi al-Kaddáfímu nikto nemôže dať dohromady vládny orgán, ktorý by bol schopný znovu pracovať a obstáť. Jemen po odchode Alího Abdalláha Sáliho postráda stabilitu vo vláde a nie je tam žiadny mier na uliciach. Nepokoje pretrvávajú vo všetkých regiónoch krajiny. Ako v celom Perzskom zálive aj v Bahrajne sedí zvyšok vládnej moci na vrchole sopky,“ povedal Putin.
Ruský prezident ďalej hovoril: ,,Chcete, aby Rusko opustilo Assada a jeho režim a išlo spolu s opozíciou,  ktorej predstavitelia nevedia nič okrem vyhlasovania fatvy (interpretácia islamského práva – pozn.red.) a vyhlasovania ľudí za kacírov, a ktorej členovia, ktorí pochádzajú z rôznych krajín a majú viac smerovaní, nevedia nič iné než to, ako zabíjať ľudí a jesť ľudské mäso. Klamete svojim vlastným ľuďom tak, ako to vyhovuje vašim záujmom. To ale nie je náš biznis. Je však neprípustné,  aby ste klamali nám, krajinám a národom sveta, pretože medzinárodná politika už nie je len vaša. Vaša schopnosť monopolizovať,  ako ste to dokázali pred dvoma desaťročiami, je teraz nadobro preč.“
Putin pokračoval: ,,V Sýrii vy všetci stojíte na strane síl, proti ktorým ste, podľa vášho tvrdenia, posledných 10 rokov bojovali pod hlavičkou ,,boja proti teroru“. Teraz ste s nimi a pomáhate im chopiť sa moci v celom regióne. Vyhlasujete, že ich budete vyzbrojovať a posielať svojich bojovníkov do Sýrie s cieľom ju oslabiť a rozbiť.“ Putin sa opýtal: ,,V mene Božom sa vás pýtam, o akom druhu demokracie hovoríte? Chcete demokratický režim v Sýrii namiesto režimu Assada, ale sú Turecko a vaši spojenci v oblasti požehnanými demokraciami?“
Putin na adresu amerického prezidenta Obamu konkrétne povedal: ,,Vaša krajina poslala armádu do Afganistanu v roku 2001 pod zámienkou, že sa bojuje proti Talibanu, al-Káide a ďalším fundamentalistickým teroristom, ktorých vaša vláda obvinila z vykonania útokov 11. septembra na New York a Washington. A dnes s nimi robíte alianciu v Sýrii. Vy a vaši spojenci vyhlasujete vaše priane poslať im zbrane. A máte tu Katar, v ktorom máte vašu najväčšiu základňu v regióne a na území tejto krajiny Taliban otvára zastupiteľský úrad.“
Putin sa obrátil na francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda s otázkou: ,,Ako môžete poslať vašu armádu do boja proti fundamentalistickým teroristom v Mali a na druhej strane robíte spojenectvo s nimi a podporujete ich v Sýrii a chcete im poslať ťažké zbrane na boj proti režimu v Sýrii?“
Britský premiér David Cameron sa bránil niektorým z najostrejších Putinových poznámok, keď mu ruský prezident povedal: ,,Vy hlasno požadujete, aby boli teroristi v Sýrii ozbrojení napriek tomu, že sú to fundamentálne tí istí ľudia, z ktorých dvaja zabili britského vojaka na ulici Londýna za bieleho dňa pred okoloidúcimi a nestarajú sa o vašu krajinu alebo vaše úrady. A tiež sa dopustili podobného zločinu proti francúzskym vojakom v uliciach Paríža.“
Z diplomatickej správy vyplýva, že na summite boli hlavy štátov prekvapené z toho, ako nemecká kancelárka Angela Merkelová podporila každé slovo, ktoré povedal Putin vo svojom prejave. Vyhlásila, že odmieta akéhokoľvek iné riešenie v Sýrii ako je pokojná mierová cesta. Povedala: ,,Pretože vojenské riešenie povedie Sýriu a celú oblasť do neznáma.“ Silne oponovala vyzbrojovaniu sýrskej opozície, ,,lebo tieto zbrane sa dostanú do rúk teroristov, ktorí ich plánujú používať na útoky proti mestám v Európskej únii.“ Uviedla tiež,  že nechce vidieť,  aby sa niektorí z jej európskych partnerov zapájali do vojenských a politických dobrodružstiev,  ktoré by iba slúžili k ďalšiemu prehĺbeniu ich finančnej a ekonomickej krízy, pretože Nemecko už nie je schopné slúžiť ako finančná a hospodárska pomoc pre tieto krajiny a pomáhať zakrývať ich chyby.“
Tak čo poviete na túto zaujímavú správu, ktorá sa odvoláva na nemenované diplomatické zdroje? Po tomto summite sa pomaličky začal rozbiehať cirkus okolo použitia chemických zbraní v Sýrii a nevyhnutného vojenského zásahu proti „Assadovmu režimu“. Putinova kázeň asi nepadla na úrodnú pôdu.     
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
Osobnosť
Aká bude nová regionálna politika EÚ?
,,V situácii, keď Veľká Británia či Holandsko vyzývali k zrušeniu regionálnej politiky, nie je jednoduché obhajovať jej nevyhnutnosť a priority,“ tvrdí Monika Smolková, poslankyňa Európskeho parlamentu.   
 
Fotoreport
Najväčšie alpské pastvisko v Slovinsku
Nachádza sa na náhornej plošine Velika Planina v nadmorskej výške 1666 metrov v podhorí Kamnických a Savinjských Álp neďaleko mesta Kamnik.
 
Reportáž
,,San Marino” nad Mirnou
Motovun je unikátnou pamiatkou na benátsku koloniálnu architektúru a stredovekým mestečkom, ktoré priťahuje náročnejšiu turistickú klientelu.
 
Investstory  
Druhý domov na Dračích brázdach
Hotel Kaštel v Motovune, ktorý sídli v renesančnom paláci, využíva prameň pozitívnej energie Zeme a svojim hosťom ponúka aktívnu a tvorivú dovolenku.  
 
Zaujalo nás
Začína sa hľadať vinník krízy
MMF priznal chyby, ale obviňuje aj americký FED. Nemecký protikrízový múr Angely Merkelovej má vážne trhliny.
 
Anketa
Oživí sa slovenské hospodárstvo a pomôže mu banková, fiškálna a politická únia v eurozóne a v EÚ?
 
Interview
Nebankové subjekty paralyzujú justíciu
,,Nikto sa nehrnie do reformy Špecializovaného trestného súdu, ktorý sa mal zreformovať podľa vzoru zo Španielskeho kráľovstva,“ hovorí Jarmila Urbancová, podpredsedníčka Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.
 
Bez komentára
Matica nie je starina, ale...
Vytráca sa mravnosť myslenia aj konania iba zo života alebo aj z konania vlády, ministrov, ústavných činiteľov a politikov?
 
Fikcia či skutočnosť?
,,Každý Slovák musí cítiť, že mu Matica pomáha. Že mu hovorí z duše a že hľadá lieky vlastenectva na každý deň,“ vraví Marián Tkáč, predseda Matice slovenskej.
 
Zahraničie
Ako vtlačiť Moldavsko do NATO?
,,V prípade, že Moldavská republika stratí svoju suverenitu alebo neutralitu, Ruská federácia sa vráti k realizácii práva Podnesterska na sebaurčenie,“ varuje Sergej Gubarev, zvláštny veľvyslanec ruského ministerstva zahraničných vecí.    
 
Sonda
Kováči ,,amerického šťastia“
Tragédia Ameriky a Edward Snowden. Spoločnosť Booz Allen Hamilton, v ktorej pracoval, je len pobočkou Carlyle Group, do ktorej investovala rodina Usámu Bin Ládina.
 
Reflexie
Dielo pre Slovensko
Slováci si z prvého slávneho obdobia svojich dejín nezachovali nijaký materiálny symbol. Nemáme hrob Svätopluka, Rastica, ani Slavomíra, ale ani svätého Metoda alebo Gorazda.
 
Názor
Slovenčina či staroslovienčina?
O dejinách Slovákov treba hovoriť z pozície Slovákov a podľa slovenských historických
skúseností.   
 
História
Cez vojny ku Kráľovstvu SHS
Územie Srbska bolo rozdelené medzi Rakúsko - Uhorsko a Bulharsko. Na obsadenom území rakúske i bulharské úrady zaviedli nevídaný teror.  
 
Kultúra
Nikdy nebola bez práce  
,,Dnes už nestačí iba sa postaviť na javisko a zaspievať svoj part. Na profesionálnych scénach sa vyžaduje aj kvalitný herecký výkon,“ zdôrazňuje Eva Rysová, zaslúžilá umelkyňa, herečka a pedagogička.
 
Umenie
Múzy prežijú rok 2013
Umelci takmer z celého sveta sa každoročne stretávajú v Snine, aby sa spoznávali, tvorili a vyjadrovali svoj vzťah k človeku i k prírode.
 
Šport
Prežil „svoj pohreb“
,,Zazvonil telefón. Chceli manželku, reku zakondolovať,  povedať jej sústrasť. So mnou sa nikto nebavil, veď som predsa nebol,“ spomína 80 – ročný Viliam Novák, bývalý tréner Spartaka Trnava.
 

 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac