Január 2015

Blíži sa porážka prezidenta Porošenka?
Čo môžu dať Srbi Európe?
Grossglockner z južnej strany
Kto sa bojí pána Harabina?
„Porazí Ficovu armádu?“
Ferovo čaká na investorov
Reality potrebujú nové zákony
Tvrdošský kláštor
Poľská ukrajinizácia oslobodenia Osvienčimu
Hrozba pre Syrizu
Euroázijská únia
Konkurencia pre EÚ
Riziká špecializácie súdov a súdnictva
Sme bohatší, ale spoločensky nerovní
Neberie život až tak vážne
Slovenská otázka vo Vatikáne
Nerobme zo Slova chatrč
Vydreté doláre v baniach
Autor majstrovskej drobnokresby
Pozitívne abstrakcie
,,Paganini v sukni“ na svahu

Editoriál
Blíži sa porážka prezidenta Porošenka?  
Rusko je vraj agresorom voči Ukrajine a okupuje jej územie, píše sa to v kontroverznom vyhlásení ukrajinského parlamentu, ktoré schválilo 271 poslancov (zo 422 poslancov) 27. januára 2015. Ten istý parlament, v ktorom dominuje paradoxne proamerický a nie proeurópsky Porošenkov blok (132 poslancov), v tom istom vyhlásení označuje dve samozvané republiky (Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku) za teroristické organizácie. ,,Vyzývame medzinárodných partnerov Ukrajiny, aby nedopustili beztrestnosť ľudí, ktorí sú zodpovední za zločiny proti ľudskosti spáchané od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine,“ píše sa ďalej v tomto vyhlásení, ktorý pripomína rukopis skôr americko-poľských a nie ukrajinských poradcov Porošenkovho bloku. A samozrejme aj zahraničných mediálnych poradcov, ktorí majú ukrajinskú a minimálne európsku verejnosť presvedčiť o tom, že oligarcha Petro Porošenko je v skutočnosti spravodlivý, pravdu hovoriaci a mierumilovný prezident Ukrajiny. Dodajme, že vďaka niektorým scénkam počas rokovaní, na ktorých vidieť, ako v rukách žmolí ruženec, máme uveriť aj tomu, že je hlboko veriaci a modliaci sa pravoslávny kresťan...
Ukrajinský parlament prijal toto vyhlásenie 6 dní po úspešnej ofenzíve jednotiek samozvaných republík na letisku pri Donecku, ktoré mala ukrajinská armáda pôvodne opustiť na základe prímeria dohodnutého v Minsku ešte v septembri 2014. Po prehratej bitke, ktorej predchádzala už štvrtá čiastočná mobilizácia ukrajinských záloh, prezident Porošenko na Svetovom ekonomickom fóre v Davose tvrdil, že na východe Ukrajiny bojuje 9000 vojakov Ruskej federácie (pre ukrajinskú agentúru Ukrinform povedal, že 8000 vojakov). Bez akýchkoľvek dôkazov v Davose dokonca smelo vyhlásil: ,,Dnes prekročilo hranice viac než 2000 ruských vojakov a 200 tankov a obrnených transportérov. Ak toto nie je agresia, čo je potom agresia?“ A západné médiá i mnohí európski politici ,,zjedli“ túto informáciu aj s navijákom - s vyrezaným a postrieľaným žltým kusom plechu z autobusu, na ktorý 12. januára 2015 južne od Donecka, podľa prezidenta Porošenka, zaútočili ,,proruskí teroristi a separatisti“. Napriek tomu, že monitorovací tím Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu ešte neoznámil výsledky vyšetrovania tohto útoku na autobus, ktorý zabil 13 civilistov, ukrajinský prezident už poznal vinníka. Neskôr sa potvrdilo, že útok smeroval z oblasti, ktorú kontrolujú ukrajinské ozbrojené sily...V tej chvíli som si spomenul na povestné satelitné fotografie CIA, ktoré mali dokázať svetu údajnú existenciu zbraní hromadného ničenia v Husajnovom Iraku, aby americká armáda mohla zahájiť letecké útoky na túto krajinu.   
Na pozadí tohto švajčiarskeho PR (Public Relations) chcel Petro Porošenko presvedčiť ,,demokratický svet“, že Ukrajina je vo vojnom stave s ,,agresívnou“ Ruskou federáciou a preto potrebuje nielen nové a veľké pôžičky, ale najmä dodávky moderných zbraní z USA a členských krajín NATO. Fakt, že Ukrajina doteraz nevyhlásila vojnu Rusku a ani Rusko Ukrajine, už ale nebol taký podstatný pre médiá, ani pre Washington či Európsku úniu, aby jednoznačne odmietli inscenáciu ukrajinského prezidenta.
Pán Porošenko, ktorý ešte v máji 2014 vo volebnej kampani sľuboval, že zabezpečí mier pre východ Ukrajiny, chce pravdepodobne ďalej zarábať na obchode so zbraňami. Vie veľmi dobre, že nákup novej vojenskej techniky a výzbroje bude naďalej vyciciavať štátny rozpočet a zadlžovať Ukrajinu, ktorú dodávkami uhlia paradoxne zachránilo ,,agresívne Rusko“. Všetko nasvedčuje tomu, že namiesto reformy ukrajinskej ústavy, decentralizácie štátu a priameho dialógu so zástupcami ukrajinských občanov ruskej národnosti na východe Ukrajiny, chce radšej bojovať a čítať štatistiky nielen o zabitých civilistoch, ale aj vojakoch svojej armády. Ako keby sa nechcel či nemohol vzdať politiky ostreľovania a vypaľovania ,,ruskej zeme“, vyháňania a zabíjania etnických Rusov na Donbase, čo
bolo a ešte stále je jedným zo základných cieľov novodobej ,,derusifikácie“ Ukrajiny po štátnom ozbrojenom prevrate 21. februára 2014. Tento chorý, protiprávny a neľudský cieľ ,,európskej Ukrajiny“ umožňovala propagovať najmä Porošenkova súkromná televízia Kanal 5. Ako? Tým, že v rôznych politických a spoločenských debatách poskytuje priestor aj radikálom a tzv. patriotom (napríklad Júlii Tymošenkovej), aby mohli prezentovať, podnecovať a šíriť národnostnú nenávisť a propagovať rusofóbiu či ukrajinský šovinizmus.  
S odstupom času sa Petro Porošenko ukazuje ako hlavný páchateľ zločinov proti ľudskosti, pretože so svojimi zahraničnými poradcami vedie cielenú vojnu proti svojim občanom za to, že odmietli uznať protištátny prevrat a majú iný názor napríklad na vývoj demokracie, občianske a ľudské práva na Ukrajine. Prezident túto vojnu oficiálne nenazýva občianskou vojnou, ale hovorí o ATO - protiteroristickej operácii. Tá sa začala sa ešte v máji 2014 a podľa ďalšieho vojnového fanatika Oleksandra Turčynova, bývalého dočasného predsedu parlamentu a prezidenta, dnes tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny, mala ,,rozbiť odpor proruských teroristov a separatistov.“ Aj keď si doteraz vyžiadala už minimálne 5 mld USD, tento odpor nielenže nerozbila, ale naopak, ešte ho viac posilnila.
Aj preto sú výsledky tejto operácie pre Porošenka, Turčynova, Jaceňuka, Tymošenkovú a ďalších lídrov integrácie Ukrajiny do EÚ a NATO veľkým neúspechom. Karta sa pomaly obracia a pravda vychádza na povrch. Čoskoro môžeme byť svedkami aj toho, ako ATO postupne politicky a po nastolení skutočnej demokracie na Ukrajine aj trestnoprávne postihne jej autorov. Prezident Porošenko už teraz stráca na svojej popularite a čelí čoraz silnejšej kritike za neplnenie predvolebných sľubov. Napríklad, doteraz sa v rámci boja proti korupcii, čo bolo jedným z hlavných cieľov Majdanu, nepodarilo prijať protikorupčný zákon ani odsúdiť či znárodniť aspoň jedného oligarchu.
Zdá sa, že sa od ukrajinského prezidenta potichu vzdiaľuje aj Nemecko a Francúzsko, ktoré si začalo uvedomovať krvavú tragédiu stratégie tzv. východnej politiky či Východného partnerstva EÚ voči Ukrajine. Presadzovala ju najmä Barossova komisia a barónka Ashtonová s tichým súhlasom všetkých členských krajín Európskej únie, ktoré nesú spoločnú zodpovednosť za občiansku vojnu na Ukrajine. Keď koncom roka 2013 prezident Putin navrhoval rokovania na úrovni Ukrajina - EÚ - Rusko, aby sa dohodol postupný a logický prechod Ukrajiny zo zóny voľného obchodu s Ruskom (SNŠ) do zóny voľného obchodu s EÚ na základe asociačnej dohody, Brusel aj Angela Merkelová zmietli tento návrh zo stola. Neskôr aj ďalší ruský návrh, aby sa v záujme mieru na Ukrajine v novej ústave zakotvila decentralizácia a federalizácia štátu. Výsledok poznáme – bývalá Krymská autonómna republika a Sevastopoľ sa už v marci 2014 stali súčasťou Ruskej federácie (na základe referenda) a na východe Ukrajiny sa začala operácia ATO. Už teraz som zvedavý, ako Brusel, členské krajiny EÚ a Slovensko budú pomáhať Donbasu a ľuďom, ktorým nezodpovedná východná politika EÚ zničila život, domovy, prácu, existenciu, zabila nevinných príbuzných a deti.   
Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
Čo môžu dať Srbi Európe?
,,Statočnosť a odvaha Srbska sa môžu ukázať ako celkom dobrá kombinácia s pragmatizmom a s európskymi pravidlami,“ tvrdí Ivica Dačić, srbský minister zahraničných vecí.
 
Fotoreport
Grossglockner z južnej strany
Vysoké Taury sú prvým národným parkom v Rakúsku. Ochraňuje 120 vysokých vrchov a 169 ľadovcov.
 
Komentár
Kto sa bojí pána Harabina?
Denníky SME a Korzár trápia Štefan Harabin a ,,neznámy” časopis Dimenzie, ktorý na Slovensku vychádza 15 rokov.  
 
Reakcie
„Porazí Ficovu armádu?“
Pripomienky Sudcovskej rady Krajského súdu v Košiciach k niektorým tvrdeniam sudcu Štefana Harabina v rozhovore pre časopis Dimenzie.
 ,,Pán kolega Juraj Sopoliga nepochopil moje tvrdenia o zámere politickej moci ovládnuť, vydierať, kontrolovať a riadiť súdnu moc aj cez policajné previerky,“ reaguje v replike Štefan Harabin.
 
Investstory
Ferovo čaká na investorov
,,Veľmi by sme privítali, keby sa náš park dostal medzi prioritné parky obchodnej diplomacie vlády a agentúry SARIO,” hovorí Ján Ragan, primátor mesta Vranov nad Topľou.
 
Úspešná
Reality potrebujú nové zákony
,,Pre vstup do realitného podnikania stále platia normy z roku 1925,“ konštatuje Timea Gruszecká, odborníčka v oblasti realít.
 
Galéria
Tvrdošský kláštor
Patrí k najkrajším kláštorom Srbskej pravoslávnej cirkvi v Bosne a Hercegovine.
 
Zaujalo nás
Poľská ukrajinizácia oslobodenia Osvienčimu
Šéf poľskej diplomacie sa škandalózne pridal k tým politikom, ktorí chcú skresľovať a prekrúcať históriu Druhej sverovej vojny.
 
Zahraničie
Hrozba pre Syrizu
Je minister Yanis Varoufakis „trójskym koňom“ bankárov a Sorosových globalistických odkazov v novej gréckej vláde?
Euroázijská únia
Konkurencia pre EÚ
Západ a USA vnímajú Euroázijskú úniu len ako pokus o obnovenie bývalého Sovietskeho zväzu.
 
Anketa
Aký postoj by malo zaujať Slovensko, ak na východnej Ukrajine zasiahnu koordinačné jednotky rýchleho nasadenia NATO?
 
Justícia
Riziká špecializácie súdov a súdnictva
,,Nie je možné, aby boli špecializované všetky alebo väčšina z oblastí práva,“ zamýšľa sa sudca Pavol Tomáš.
 
Interview
Sme bohatší, ale spoločensky nerovní
,,Nekultúrni ľudia bez vzdelania si často ako kultúru vyberú gýč vo forme napríklad televíznych seriálov,“ zamýšľa sa Krzysztof Zanussi, poľský režisér a intelektuál.
 
Svet šoubiznisu
Neberie život až tak vážne
George Clooney sa opäť oženil. Aj keď tvrdil, že otcovstvo nie je pre neho, zmenil názor a chce si adoptovať dieťa.
 
Reflexie
Slovenská otázka vo Vatikáne
Najvzácnejším darom blahoslaveného Pavla VI. pre Slovensko bolo zriadenie samostatnej Slovenskej cirkevnej provincie v roku 1977.
 
Duchovné slovko
Nerobme zo Slova chatrč
 
História
Vydreté doláre v baniach
V USA bolo na konci 19. storočia najviac Slovákov zastrelených počas Lattimerského masakru.  
 
Kultúra
Autor majstrovskej drobnokresby
Nevie, či prežíva istú katarziu pri písaní. ,,Nedokážem odhaliť, aký je to pocit, neviem ho nazvať,“ hovorí Ján Čomaj, spisovateľ, reportér a esejista.
 
Umenie
Pozitívne abstrakcie
Róbert (Viktor) Němeček, riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave, maľuje obrazy výhradne technikou olejomaľby na plátne.
 
Šport
,,Paganini v sukni“ na svahu
Populárna umelkyňa Vanessa Mae chce očistiť svoje meno aj lyžiarsku česť.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac