Úvod    Archív čísiel    2015    November/December 2015

November/December 2015

Volební sparingpartneri Roberta Fica
Slováci nemajú chuť na európske fondy
Egerská arcidiecézna knižnica
Insitný dom Martina Jonáša
Očakávajú aj slovenských investorov
Oslava slavónskej gastronómie
Nezradil štát ani národ
,,Chorý muž Európy"
Uzbeci v službách USA
,,O zlodejoch rozhodujú politici“
Ježiš Kristus v islame (3. časť)
Trpiaci mystici
Všetko pre vieru a krajinu
Filmová tvár zloduchov
V tieni tenoristov
Terapia so štetcom a ceruzkou
Muž, ktorý rozplakal Brazíliu

Editorial
Volební sparingpartneri Roberta Fica  
Na Slovensku sa už rozbehla neoficiálna súťaž o najúspešnejšieho volebného sparingpartnera pre vládnucu stranu SMER - SD. Jej hlavnou témou je, ktorá mimoparlamentá politická strana a kariérni poslanci pomôžu Robertovi Ficovi opäť získať nadpolovičnú väčšinu poslaneckých kresiel v marcových parlamentných voľbách v roku 2016. Pomôcť strane SMER - SD k ďalšiemu volebnému triumfu znamená znížiť počet mandátov pre rozbitú a rozhádanú nadnárodnú, liberálnu, občiansku, proeurópsku či euroskeptickú pravicu. Hlásia sa k nej kresťanskí demokrati, aj strany Most - Híd, Sloboda a Solidarita, Obyčajní ľudia či virtuálne prezentovaná nová ,,hodnotová nádej Slovenska“ - širokospektrálna strana Sieť politicky labilného, ale Američanmi prevereného právnika Radoslava Procházku. Voličský potenciál týchto ,,večných garantov demokracie, slobody, spravodlivosti, lepšieho života a boja proti korupcii“ sa síce približuje voličskému potenciálu sociálnych demokratov, ale podstatný je len vtedy, ak je spoločný a zjednotený, čo nie je.
Spomedzi mimoparlamentných strán a strán, ktoré neprešli voľbami, ale majú svojich poslancov v parlamente, sa v predvolebnom ringu vytvorila silnejšia štvorica – Slovenská národná strana,  Ľudová strana Naše Slovensko, Slovenská občianska koalícia a hnutie Sme rodina. Chce výraznejšie zabojovať o dôveru nespokojných pravicových, liberálnych, ľavicových, protestných i nerozhodnutých voličov, respektíve o hlasy prvovoličov a mladej generácie. Ona je pre nich najväčšou cieľovou skupinou bez ohľadu na to, či dokáže s nimi komunikovať s modernými prostriedkami - nedokončenými vetami a slovami, pocitmi, anglickými slovíčkami, obrázkami, grafickými znakmi a značkami...  
V rámci tejto štvorice najexotickejšie pôsobí hnutie Sme rodina oligarchu Borisa Kollára. Je určite satirou demokracie a politického systému na Slovensku, respektíve ukážkou arogantného podnikania v politickom marketingu. Jeho filozofia je jednoduchá - založiť novú alebo si kúpiť zaregistrovanú stranu tesne pred voľbami, následne povedať niekoľko sloganov, ktoré aktuálne reagujú na problémy a nálady občanov, vylepiť bilbordy, nájsť aktivistov na sociálnych sieťach a v médiách, aby vytvorili ,,stádo“, ktoré do parlamentu zvolí ,,nového záchrancu slovenských rodín pred inváziou islamských imigrantov, pred úžerníkmi a exekúciami“. Stačí 5 percent a bude mať rodinu v rodine iných rodín. Takýto jednoduchý program Slovensku ponúka Boris Kollár, otec deviatich nemanželských detí. Podnikateľ, ktorý náhle vytriezvel  z ,,bábok a lokajov finančných skupín a oligarchov v slovenskej politike, ktorí vyciciavajú štátny rozpočet“. So svojími názormi pripomína éru mediálneho a virtuálneho kreovania ,,osobnosti a uznávaných hodnôt“ oligarchu Andreja Kisku, súčasného slovenského prezidenta, ktorého nebankové firmy s úžerníckymi úrokmi doviedli do exekúcie nejednu slovenskú rodinu...V každom prípade hnutie Sme rodina je biznisovým plánom človeka, ktorý chce ukázať, že ešte má ,,svoje gule“ aj na slovenskú politiku v bratislavskom prostredí, aby si za svoje peniaze a so svojou rodinou dokázal kúpiť kreslo v parlamente, ktoré mu následne refundujú daňoví poplatníci.  
Sociálne istoty, bezpečnosť a prácu voličom strany SMER – SD nemôže vážnejšie ohroziť ani Slovenská občianska koalícia (SKOK!), strana všetkých možných až utopistických ideológií ,,slušných a úprimných ľudí“, ktorí sa milujú a majú radi Slovensko. Juraj Miškov, predseda strany a poslanec národného parlamentu, so svojím tímom kariérnych a preskakujúcich poslancov pripravil program generálnej opravy Slovenska s odlukou cirkví od štátneho rozpočtu. Hlavnou motiváciou programu je vrátiť štát občanom z rúk malej skupiny jednotlivcov, ktorí sú údajne napojení na SMER – SD. Strana SKOK!, tento občiansko-liberálny guláš ,,slobodných a silných občanov otvorenej spoločnosti, ktorí si sami hľadajú cestu za svojim šťastím“, bude určite predskokanom jedného testu. Aká je a aká bude skutočná sila hnutia LGBTI na Slovensku a prívržencov zvrátených sexuálnych a rodových teórií? Ich medzinárodnému lobingu, nie sile na Slovensku, podľahol aj SMER – SD, ktorý chce byť solidárny so všetkými, aj s národnostnými, sexuálnymi a rodovými menšinami. Tomuto lobingu neodolala ani euroskeptická strana Sloboda a Solidarita, ktorá však hnutie LGBTI sklamala, pretože v slovenskom parlamente nevýrazne presadzovala ,,ich menšinové práva“ a napojenie sa na štátny rozpočet.
O návrat do parlamentu pod vedením právnika Andreja Danka sa usiluje Slovenská národná strana (SNS), ktorá sa považuje za najstaršiu slovenskú politickú stranu (1871). V ére Rakúsko-uhorskej monarchie aj Prvej Československej republiky združovala prevažne národnú inteligenciu a aristokraciu. Mimo parlament vo voľbách 2012 ju dostala nečitateľná politika predchádzajúceho vedenia strany, hádky, podozrenia z korupcie a najmä ,,krádež“ voličov, ktorým prekážali kauzy SNS v prvej vláde Roberta Fica. Po ,,vyčistení strany“ od skompromitovaných lídrov (J. Slota) chcú umiernení národniari ,,hrdo, erudovane a slušne“ budovať štát s niekoľkými prívlastkami – ako štát silný, národný, sociálny, bezpečný, vzdelaný, ekonomický, zdravý, ekologický a kultúrny a to v zreformovanej Európskej únii. Strana je síce proti Transatlantickej dohode o obchode a investíciách (TTIP) medzi EÚ a USA, ale napríklad pre prípad krachu eurozóny a Európskej únie nemá pre Slovensko plán B. Nekritizuje premiéra Fica a jeho stranu SMER – SD za to, že Slovensko už trikrát podporilo protiruské sankcie a že európski poslanci za túto stranu dvakrát hlasovali za nadiktované bruselské kvóty pre rozmiestnenie nelegálnych prisťahovalcov medzi členské štáty EÚ. Otvorene nehovorí ani o spolupráci medzi EÚ a Euroázijskou hospodárskou úniou. SNS sa jednoznačne nevymedzila voči sociálnym demokratom a ,,svoju neutralitu“ komentuje chýbajúcou debatou a dohodou v strategických otázkach pre národ a štát.    
Aj preto sa v slovenskom tábore národných a vlasteneckých síl s istým napätím očakávajú výsledky, ktoré dosiahne Ľudová strana Naše Slovensko. V regionálnych voľbách v roku 2013 prekvapujúco získala post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, keď jej líder Marián Kotleba, vyštudovaný učiteľ a inžinier ekonómie, v druhom kole získal viac než 71 000 hlasov a porazil kandidáta strany SMER – SD. V predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 slovenskí ľudovci získali 1,58% hlasov (40 460 voličov), o tri percentá menej ako SNS. Najviac hlasov získali v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji, ktorý Transparency International dvakrát po sebe vyhlásila sa najtransparentnejší kraj na Slovensku pod vedením Mariána Kotlebu.  
Táto strana je na slovenskej politickej mape od roku 2011. Tvrdí, že je alternatívou a jedinou skutočnou opozíciou ,,voči skorumpovanému a zločineckému „demokratickému“ systému a súčasným parlamentným stranám na Slovensku, ktoré viac či menej rozkradli, zradili a zapredali Slovensko a jeho národ. Ľudovci preto napríklad požadujú vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO, stiahnutie slovenských vojakov z ,,okupačných misií NATO“, vyrovnaný štátny rozpočet, zavedenie slovenskej koruny, obnovenie potravinovej, hospodárskej a energetickej sebestačnosti Slovenska, zrušenie zvýhodňovania zahraničných investorov a podnikateľov, pravidelné protidrogové testy na základných a stredných školách, vytvorenie Domobrany či boj proti ,,parazitom a zlodejom v parlamente a v rómskych osadách“. Ľudovci, ktorí podporujú politiku Viktora Orbána, Marine Le Penovej či Vladimíra Putina, si veria a sú presvedčení, že ich národ zvolí do slovenského parlamentu. Ak sa tak stane, možno na úkor Slovenskej národnej strany. Alebo sa do parlamentu dostanú obidve strany, aby namiesto Roberta Fica otvorene hovorili o tom, o čom on hovoriť nemôže alebo nechce.
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
Slováci nemajú chuť na európske fondy
,,Veľkým problémom je najmä byrokratický prístup na Slovensku. Je nad rámec povinností, ktoré vyžaduje Európska komisia,“ tvrdí Vladimír Chlebo, riaditeľ Regionálnej Inovačnej Agentúry Košice.  
 
Fotoreport
Egerská arcidiecézna knižnica
Jej fresky pripomínajú obsah Tridentského koncilu.
 
Insitný dom Martina Jonáša
Je pilierom cestovného ruchu v slovenskej Kovačici v Srbsku.    
 
Interview
Očakávajú aj slovenských investorov
,,Z Panónskeho zeleného priemyselného parku vybudujeme najkvalitnejšiu investičnú destináciu v oblasti juhovýchodnej Európy,“ hovorí Željko Bigović, primátor mesta Nová Gradiška v Chorvátsku.
 
Report
Oslava slavónskej gastronómie
Na Katarínskom veľtrhu sa konalo 1. kolo súťaže o Chorvátky kuchársky pohár, ktorá zviditeľnila chov čiernych ošípaných a žaluďovú nátierku – slavónsku nutelu.
 
Názor
Nezradil štát ani národ
,,Dávali sme hospodárske i politické možnosti každému Slovákovi, ktorý sa chcel zapojiť do budovateľskej práce,“ povedal vo svojom poslednom prejave na slobode Jozef Tiso, prezident 1. Slovenskej republiky.
 
Zaujalo nás
,,Chorý muž Európy"
Washington, Peking a NATO nechcú z Británie izolovaný ostrovček na pobreží Francúzska.    
 
Zahraničie
Uzbeci v službách USA
Džihádistická armáda, ktorá bojovala proti Sovietom v Afganistane, bola bunkou, ktorú oplodnila CIA a z nej sa vyliahli Taliban a Al-Kájda.
 
Justícia
,,O zlodejoch rozhodujú politici“
,,Politici sa musia pri kradnutí niekoho báť, teraz sa neboja, lebo pani Švecová počúva pána Kaliňáka,“ komentujete vývoj v justícii Štefan Harabin, sudca Najvyššieho súdu SR.
 
Anketa
Slovensko prijalo prevažne pravoslávnych kresťanov z Iraku s rodinami (149 osôb), ktoré je pod bezpečnostnou kontrolou USA, a nie kresťanov zo Sýrie. Mala by Ficova vláda povedať občanom celú pravdu?
 
Sonda
Ježiš Kristus v islame (3. časť)
Z polemiky sv. Cyrila – Konštantína s moslimskými učencami: ,,Pokiaľ je Mohamed prorokom, ako máme uveriť Danielovi?“
 
Reflexie
Trpiaci mystici
Poézia katolíckej moderny v podaní Jozefa Tótha, Jana Zahradníčka i Jánosa Pilinszkého je modernou humanistických hodnôt.
 
História
Všetko pre vieru a krajinu
Chorvátsky biskup J.J. Strossmayer bol proti dogme o neomylnosti pápeža, podporoval zbližovanie katolicizmu s pravoslávím aj slovenskú kolonizáciu Slavónska.  
 
Svet šoubiznisu
Filmová tvár zloduchov
,,Herectvo je pre mňa ako manželstvo,“ priznáva Benicio del Toro.
 
Kultúra
V tieni tenoristov
,,Rád interpretujem novú slovenskú vážnu hudbu, obohacuje ma,“ konštatuje Peter Mikuláš, sólista Opery SND.  
 
Umenie
Terapia so štetcom a ceruzkou
Keď vojnový veterán Drago Matošević maľuje v ateliéri, nemyslí na to, čo všetko prežil vo vojne v bývalej Juhoslávii.
 
Šport
Muž, ktorý rozplakal Brazíliu
,,V Taliansku sa v poslednom čase žiadny výrazný talent neobjavil,“ priznáva Paolo Rossi, bývalý útočník talianskej futbalovej reprezentácie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac