Október 2015

Pre koho svieti ,,maják nádeje“?
Buduje sa nová jadranská metropola
Pravoslávny monastier Savina
Obnovia Albánci srbské kláštory?
Vojvodinský Salaš 137
Front proti Islamskému štátu
Čiernohorský kandidát
Nový raj pre developerov
Nová hybná sila rozvoja
Rozsudok smrti pre ukrajinské hospodárstvo?
,,Deharabinizácia“ justície a jej trhliny
Ježiš Kristus v islame (2. časť)
Fuggerovská stredoveká ríša
Cigara exhibície Jima Morrisona
Generál pôsobí aj po smrti
Oko v ženskej estetike
Flám roka a Peter Sagan

Editoriál
Pre koho svieti ,,maják nádeje“?   
Škandalózny cirkus okolo tzv. utečeneckej krízy v Európskej únii potvrdzuje, že do organizovaného a nelegálneho obchodovania s ľuďmi sú priamo zapojené aj niektoré vlády členských štátov Európskej únie, Európska komisia i Európsky parlament. Oficiálne podporili zárobkový biznis nielen pre pašerákov ľudí a súkromných dopravcov, ale aj štátne firmy, ktorým budú dokonca ,,refundované náklady“ z národných rozpočtov všetkých štátov EÚ. Namiesto toho, aby sa ihneď zatvorila a začala sa konečne dôsledne strážiť aj schengenská hranica medzi Gréckom a Tureckom (čo je najjednoduchejšie riešenie), od niektorých európskych babrákov typu Angely Merkelovej, Jeana-Claudea Junckera a Martina Schulza počúvame iba nekonečné frázy o solidarite, ľudských právach, novej azylovej politike a humanitárnej pomoci. V skutočnosti sme ale svedkami pokračujúceho seriálu neschopnosti a alibizmu, ktoré od januára 2015 neustále zvyšujú bezpečnostné riziko a neistotu občanov v Európskej únii. Aké tragické udalosti sa ešte musia odohrať v Európe, aby sme sa konečne zobudili a uvedomili si, že politická šľachta Európskej únie nechce chrániť jej občanov? Namiesto toho, aby boli ihneď nasadené vojenské zložky a EÚ ukázala svoju jednotu, silu a rozhodnosť, Nemecko, Francúzsko a lídri tzv. európskych inštitúcií radšej rokujú s Tureckom o ďalšej finančnej pomoci vo výške 3 mld eur. Čo je však jednoduchšie a logickejšie  – prinútiť Grécko, aby si plnilo svoje schengenské záväzky (nielen tie voči veriteľom), alebo finančne neustále korumpovať Turkov, aby si na svojom území ponechali utečencov zo severnej Afriky, najmä zo Sýrie? Korumpovať je vždy jednoduchšie a pohodlnejšie, pretože zodpovednosť za ďalšie skutky sa takto presúva na stranu skorumpovaného. Ale takáto korupcia môže mať aj svoju inú tvár – cielené vydieranie toho kto korumpuje. V našom prípade ide o politické aj finančné vydieranie, keďže Turecko vie, že Európska únia a Grécko nevedia prefinancovať ochranu svojej vonkajšej hranice. Ak by to nebola pravda, Turecko by si iste nedovoľovalo ,,púšťať“ utečencov ďalej a nevydieralo by s touto kartou Európu, svojho spojenca v NATO a v tzv. Arabskej jari.     
Kto sa však pozbiera na tie 3 mld eur a ďalších 401,3 mil. eur, ktoré schválil Európsky parlament na riešenie migračnej krízy - politici, europoslanci, nadnárodné korporácie alebo radoví daňoví poplatníci? Európsky parlament bleskovo podporil politický návrh Európskej komisie, aby v rámci ,,európskej solidarity“ nútil členské štáty ešte viac prispievať z národných rozpočtov. Ponáhľal sa a ani nepočkal, kedy sa k takýmto návrhom a k migračnej kríze vyjadria aj národné vlády a národné parlamenty...
Ak si podrobnejšie rozoberieme 401,3 mil. eur, zistíme, že 100 miliónov eur majú dostať Fond pre azyl, migráciu a integráciu a Fond pre vnútornú bezpečnosť. Ďalších 300 miliónov eur tzv. Nástroj európskeho susedstva (ENI), ktorý by mal financovať nový trustový fond Madad. Tento fond bol oficiálne založený na podporu sýrskych utečencov. A teraz možno pre niekoho malé prekvapenie – na ochranu vonkajších hraníc EÚ iba 1,3 milióna eur. Aby som bol presnejší, táto suma je určená pre 120 nových pracovníkov agentúry Frontex na ochranu vonkajších hraníc, Európskeho podporného úradu pre azyl a Europolu. Aké je toto systémové a praktické riešenie, keď sa napríklad krajiny Vyšehradskej štvorky museli radšej dohodnúť na spoločnom posilnení kontroly a ochrany schengenskej maďarskej a slovinskej hranice?   
Keď bezpečnosť Ruskej federácie začali vážnejšie ohrozovať Američanmi podporované skupinky džihádistov zo Sýrie, ktoré sú napojené na tzv. Islamský štát, Moskva dlho nešpekulovala a rozhodla sa konať. 30. septembra 2015 začala úspešne bombardovať infraštruktúru tohto ,,kalifátu“ na území Sýrie. Súčasne vyzvala USA a EÚ na vytvorenie medzinárodnej koalície v boji proti terorizmu, ktorý 4 roky neničí iba Sýriu a Líbyu, ale vážne ohrozuje aj Európsku úniu, v ktorej dlhodobo nefunguje spoločná bezpečnostná a zahraničná politika. Aké však boli reakcie Washingtonu, Bruselu, Londýna, Paríža alebo Berlína? Viac-menej vlažné, v prípade USA a Veľkej Británie dokonca kritické a odmietavé, keďže ruské bombardovanie ,,iba zhorší či skomplikuje celkovú situáciu“ v Sýrii a na Blízkom východe. Čas ukáže, kto sa mýlil a kto mal pravdu. Možno konečne dozrel čas na to, aby sa aj o terorizme a jeho financovaní začala hovoriť pravda. Zdá sa, že ju Rusi postupne v Sýrii odhaľujú, keďže Američania, Briti a Izrael nechcú Rusom poskytovať spravodajské informácie a súradnice o vybudovaných bunkroch, skladoch a cvičných táboroch džihádistov. Týmto konaním potvrdzujú, že Rusko nepovažujú za svojho partnera, ale vysoký rizikový faktor, ktorý verejnosti môže povedať a ukázať inú pravdu ako napríklad CNN či BBC. Ak sa Rusom podarí dokázať, že ktosi tu iba kamufluje boj proti terorizmu a Islamskému štátu náletmi dronov na neexistujúce ciele v púšti, aký vplyv to bude mať na ďalší vývoj v Európe a celú migračnú krízu a jej sponzorov? Cieľom Európskej únie nemôže byť prijímanie legálnych či nelegálnych migrantov v čase, keď sa sama nevie vymaniť z hospodárskej a sociálnej krízy. Jej cieľom musí byť návrat čo najväčšieho počtu vojnových utečencov domov. A samozrejme, aj výrazné obmedzenie prílevu sociálnych a hospodárskych migrantov z nečlenských štátov EÚ. ,,V očiach žien a mužov na Blízkom východe a v Afrike dnes Európa predstavuje maják nádeje, útočisko stability. Je to niečo, na čo môžeme byť hrdí, a nie niečo, čoho sa treba obávať,” povedal 9. septembra 2015 v Európskom parlamente pán Juncker, predseda Európskej komisie, keď oficiálne verboval za kvóty pre utečencov. Tento politik, ktorý je zrelý na demisiu, to nepovedal presne. Súčasná EÚ je skôr majákom beznádeje a nestability, keďže nie je schopná vyriešiť svoje mnohé vnútorné problémy. V každom prípade Európska únia nevznikla pre to, aby ju osídľovali rôzni prisťahovalci a migranti, ale najmä preto, aby bola Európa bezpečnejšia, hospodársky a kultúrne silnejšia. Aby bola spoločným domovom predovšetkým pre Európanov.       
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
Buduje sa nová jadranská metropola
,,Ak zmeníme imidž mesta, prilákame investorov aj svetovú elitu. Z Hercegu Nového sa môže stať čiernohorské Monte Carlo,“ tvrdí podnikateľ Dušan Radović Krušo a líder občianskeho hnutia Izbor.   
 
Fotoreport
Pravoslávny monastier Savina
V máji 2005 bol v ňom pokrstený uznávaný srbský filmový režisér Emir Kusturica.
 
Názor
Obnovia Albánci srbské kláštory?
Kosovská republika nemôže byť členom UNESCO. Jej občania súnetolerantí k iným a doteraz ničili prevažne srbské kultúrne a historické dedičstvo.    
 
Reportáž
Vojvodinský Salaš 137
Je priekopníkom v rozvoji vidieckej turistiky a domácej gastronómie v novosadskom regióne.    
 
Bez komentára
Front proti Islamskému štátu
Európa chápe, že jej najnovšou „rokovou hviezdou“ nie je bezradný mrzák Barack Obama ani Angela Merkelová, ale Vladimír Putin, nový premožiteľ džihádistických hord.
Zaujalo nás
Čiernohorský kandidát   
Na prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2021 kandiduje aj Herceg Novi s projektom Frenemies – peace of art.  
 
Interview
Nový raj pre developerov
,,Investorom ponúkame atraktívnu investičnú mapu na poloostrove Luštica, na vstupe do Kotorského zálivu, v srdci nášho mesta i v pohorí Orjen,” hovorí Nataša Aćimovićová, primátorka mesta Herceg Novi v Čiernej Hore.   
 
Investstory
Nová hybná sila rozvoja
Technologický park Varaždín, ktorý sa špecializuje na ICT priemysel,  pripravil najväčší výskumný projekt v Chorvátsku. Po výstavbe parku II. v ňom bude pracovať minimálne 2 000 vysokokvalifikovaných ľudí.
 
Zahraničie
Rozsudok smrti pre ukrajinské hospodárstvo?
Podivuhodná ,,reštrukturalizácia“ ukrajinského dlhu znova ukazuje, že americká vláda nemá kontrolu nad finančnou situáciou na Ukrajine.
 
Justícia
,,Deharabinizácia“ justície a jej trhliny
,,Trestný sudca najvyššieho súdu, ktorý sa nepodvolil a nedal zastrašiť ministrom vnútra, je za svoje právne názory šikanovaný,“ tvrdí Štefan Harabin, sudca Najvyššieho súdu SR.
 
Anketa
Slovenská vláda ani diplomacia sa doteraz nevyjadrila, či podporuje alebo nepodporuje ruskú pomoc Sýrii a bombardovanie štruktúr tzv. Islamského štátu. Maďarsko Rusko podporilo. Ako komentujete slovenské mlčanie?
 
Sonda
Ježiš Kristus v islame (2. časť)
Z pohľadu kresťanstva môžeme povedať, že zakladateľ islamu a komentátori jeho učenia sfalšovali celú históriu Ježiša Krista a poznali iba heretické učenie o ňom.
 
História
Fuggerovská stredoveká ríša
Členovia rodiny veľkými pôžičkami neovplyvňovali iba Habsburgovcov, ale aj európsku politiku a cirkev.
 
Svet šoubiznisu
Cigara exhibície Jima Morrisona
Obdivujeme až nečakanú nádheru a podstatu muziky, ktorá často prichádza z injekčnej striekačky, kriminálu a so zvratkami zašpinených flámov.
 
Kultúra
Generál pôsobí aj po smrti
,,Označiť M.R. Štefánika za „popierača Boha”, je nielen odvážne, ale i urážlivé,” konštatuje Peter Uhlík, publicista a propagátor podbradliansko-podjavorinského kraja.
 
Umenie
Oko v ženskej estetike
Z tvorby umeleckého fotografa Mihaila Mika Djuričića z Tivatu, ktorému pri práci neprekáža invalidný vozík.   
 
Šport
Flám roka a Peter Sagan
,,Nefunguje to tak, že si oblečiete na seba tričko a zrazu ste silnejší,“ zamýšľa sa slovenský cyklistický šampión a majster sveta.  

 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac