September 2015

Európska únia ohrozuje bezpečnosť občanov
,,Vladyka budovateľ“
Ekocentrum pri Tise
Tekuté zlato Veľkej Kumánie
Proti hydre a korupcii
Investičný hit v Srbsku
Európsky líder nikotínových náplní
Neokonzervatívci a teroristi
Destabilizačný plán pána Sorosa a CIA
Ježiš Kristus v islame (1. časť)
Potrebujeme ekologickú konverziu
,,Kat“ stalinského obdobia
Dialógy o divadle
Vrabček z Paríža
Slovo nie je bezmocné
Poetica ženských pocitov a zmyslov
Túži po medaile z Rio de Janeira

Editorial
Európska únia ohrozuje bezpečnosť občanov
Namiesto toho, aby Európska únia a jej členské štáty mobilizovali svoje sily na okamžitú ochranu vonkajších hraníc Európskej únie a konečne aj vojensky zasiahli proti pašerákom ľudí a organizovanému zločinu v rámci obchodovania s ľuďmi a so schengenskými vízami, sme svedkami nekonečných monológov a summitov, výziev a deklarácií. Ich cieľom však nie je základná úloha všetkých úloh, ktorú má určiť a plniť. A tou je spoločná, jednoznačná, rýchla  a nekompromisná ochrana vonkajšej hranice Európskej únie. Presne toto od nej očakáva takmer každý európsky občan, každý prirodzený patriot, ktorý miluje svoju vlasť, Európu, jej kultúrne a historické dedičstvo. Aký je však výsledok za napríklad posledných 6 mesiacov? Európska únia a jej summity, ktoré stoja milióny eur, nie sú schopné ani len naformulovať spoločnú azylovú a imigračnú politiku. Európski byrokrati, lobisti, Európska komisia aj poslanci Európskeho parlamentu už dokonca vyčíslili a aj schválili niekoľko miliárd eur na finančnú, technickú a materiálnu pomoc európskym bezpečnostným agentúram, vládam niektorých členských štátov a uznaným azylantom, ale čo tým vyriešili?  Túto tzv. pomoc podmienili povinnými kvótami a násilným prerozdeľovaním ilegálnych prisťahovalcov medzi členské krajiny Európskej únie. Takáto politika nie je prejavom sily EÚ a ,,európskej solidarity“, na ktorú sa odvoláva aj Poľsko, ktoré zradilo prezieravý spoločný a dohodnutý postup krajín Vyšehradskej štvorky, ale politika nechutného diktátu. Slúži ku cti aj Fínsku, že sa zdržalo, a Rumunsku za to, že takisto hlasovalo proti tomuto diktátu.
Ako to potvrdil ďalší vývoj, väčšina národných vlád v Európskej únii, ktorá bola za ,,solidárne riešenie“, si ani neuvedomila, že ,,kvótami vyriešila iba papierovú otázku prerozdelenia 160 000 ilegálnych prisťahovalcov. Ako a kto ich bude financovať? A prečo to bude zase na úkor životnej úrovne ostatných občanov EÚ, ktorá sa zmieta v hospodárskej a sociálnej kríze? Týmto vládam akosi uniklo, že za bodom A nasleduje aj bod B. V čase, keď riešili otázku prerozdeľovania migrantov, Al Jazeera Balkans a iné televízne stanice už hlásili, že do schengenského priestoru úspešne a nelegálne prišlo takmer 800 000 ľudí...Ako sa bude riešiť ich prerozdeľovanie? Ktorí z nich sú naozaj vojnoví utečenci, ktorí sociálni a hospodárski migranti (paraziti sociálnych systémov), ktorí z nich sú kriminálnici, dezertéri, náboženskí a vojnoví fanatici? Kedy budeme poznať presné štatistiky a odpovede na tieto otázky, keď sa sloboda slova a prejavu v EÚ mení na nadiktovanú cenzúru?
V hľadaní odpovedí na tieto otázky nám čiastočne pomôžu augustové údaje z Nemecka. Spomedzi žiadateľov o azyl (status utečenca) bolo iba 32 % žiadateľov zo Sýrie, až 28 % bolo z tzv. Kosovskej republiky, z medzinárodného protektorátu pod ochranou EÚ a NATO, a ďaľších 13 % bolo z Albánska. K tejto štatististike môžeme pokojne prirátať aj ďalších Albáncov, ktorých nemecké úrady evidujú ako občanov Srbska (6 %), keďže majú srbské pasy. Keď to zrátame, takmer polovicu žiadostí o azyl podali prevažne Albánci. Na druhej strane Angele Merkelovej a ďalším tzv. veľkým lídrom EÚ to nebránilo v tom, aby sa poponáhľali s vyhlásením, že zoznam bezpečných krajín v Európe, ktoré môžu prijímať ,,utečencov“, sa môže rozšíriť aj o Albánsko a tzv. Kosovskú republiku! K týmto štátom, ktoré sú pod ochranou NATO, pridali aj Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu, ktoré však nie sú členmi aliancie, i keď v prípade Čiernej Hory je toto členstvo na dosah ruky.  
Možno sa pýtate, prečo sa má zrazu rozšíriť zoznam tzv. bezpečných krajín v Európe aj o ďalšie balkánske krajiny? Dôvod je jednoduchý. Nemecko utečeneckú krízu nezvládne a Angela Merkelová čelí tvrdej kritike za to, že ,,otvorila nemeckú náruč“ takmer každému. Ako to nasvedčuje ďalší vývoj v organizovanom zločine a v obchodovaní s ľuďmi, na mapu pašeráckych trás v Európe pribudne čoskoro nová trasa. Paradoxne vďaka Chorvátom, ktorí odmietli zatvoriť hranice. Čiastočne už zasiahla chorvátske Slavónsko a určite zasiahne Slavónsky Brod, kde sa už buduje utečenecký tábor pre 10 000 ľudí. Odtiaľ sa rozšíri smerom na juh do Bosny a Hercegoviny (Republiky srbskej) a postupne zasiahne aj juh Dalmácie neďaleko Dubrovníka a Trebinje, aj Čiernu Horu. Táto trasa bude ,,živá“, ak sa ,,neuživí“ súčasná trasa cez macedónsku Gevgeliju, srbské Preševo do Chorvátska, ďalej do Slovinska, Rakúska a Nemecka. Samozrejme, stále nie je jasné, čo bude s takými nelegálnymi prisťahovalcami, ktorí nezískajú azyl, ktorí sa odmietnu usídliť v nadiktovanom štáte EÚ a ktorí budú vyhostení. Zatiaľ títo ,,migranti“ putujú cez srbský a chorvátsky koridor do Rakúska a Nemecka. Ale dokedy? Čo bude s nimi v zime a na jar?
Takisto nie je jasné, ako chce Európska únia zvládnuť odpor tých nelegálnych prisťahovalcov, ktorým nebude poskytnutý azyl. Bude s nimi bojovať polícia a armáda? Ako budú vyhostení a kam? Ako ich chcú presvedčiť, aby sa vrátili domov? Z Nemecka do Rakúska? A kto zaplatí ich vyhostenie? Opäť iba daňoví poplatníci členských štátov alebo aj pašerácke skupiny? A usadia sa na Balkáne v táboroch, ktoré tam budú medzitým vybudované?  
Ak by sa Európska únia naozaj riadila zdravým rozumom a mala by na mysli skutočnú bezpečnosť svojich občanov, boj proti terorizmu, organizovanému zločinu a aj ochranu európskych hodnôt, už dávno mohla o pomoc požiadať Severoatlantickú alianciu. Je  naozaj také ťažké a zložité nariadiť námornú blokádu voči pašerákom ku gréckemu, cyperskému či talianskemu pobrežiu? Alebo hermeticky uzavrieť hranice EÚ a zobrať si príklad z Maďarska, ktoré dôsledne stráži svoj úsek schengenskej hranice?
Už roky počúvame o tom, ako NATO neustále podporuje boj proti terorizmu a chráni zónu bezpečnosti, stability a mieru v Európe. Zdá sa, že v prípade utečeneckej či migračnej krízy v Európe rezignovala na bezpečnosť a stabilitu v Európe. Rusofóba Jensa Stoltenberga, generálneho tajomníka NATO, aj poslušných ministrov obrany členských štátov NATO, však viac trápi Rusko. Putin vraj ohrozuje pobaltské štáty a ich bezpečnosť. Trápi ich to Rusko, ktoré viackrát už ponúklo EÚ pomoc pri riešení problémov s pašerákmi a utečencami do Európy. Komusi asi vyhovuje, že sa súčasná EÚ zmieta aj v utečeneckej kríze. Komusi vyhovuje aj to, že EÚ nie je schopná nájsť riešenie a garantovať bezpečnosť občanom v blízkej budúcnosti. Chce, ale nemôže? Alebo nevie a nechce? Príklad neschopnosti francúzsko-britského riešenia utečeneckej krízy v Calais pri Lamančskom zálive, ktoré trvá už 16 rokov, takisto potvrdzuje, že za rétorikou politicky labilných a nestabilných F. Hollandeho a D. Camerona sa ukrývajú asi iné záujmy a ciele. Aj Veľká Británia, aj Francúzsko si medzi sebou prehadzujú horúci zemiak. Daň za súkromné vojny a Arabskú jar však platíme všetci.       
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
,,Vladyka budovateľ“
,,Naša cirkev ešte stále nebola rehabilitovaná. Žijeme z milodarov a z pomoci veriacich,“ konštatuje Milan Šášik, eparchiálny gréckokatolícky mukačevský biskup.
 
Fotoreport
Ekocentrum pri Tise
Jeho hlavnou atrakciou je najväčšie sladkovodné akvárium v Európe.     
 
Reportáž
Tekuté zlato Veľkej Kumánie
Liečebné a termálne kúpele v Berekfürdő sú mekkou liečby v ochorení pohybového ústrojenstva v Maďarsku.
 
Zaujalo nás
Proti hydre a korupcii
Strana Slováci vpred! chce poraziť klientelizmus, rodinkárstvo, zneužívanie funkcií a moci, ktoré sa udomácnilo medzi slovenskými funkcionármi vo Vojvodine za posledných 15 rokov.  
 
Interview
Investičný hit v Srbsku
,,Náš okres, v ktorom sa rozvíjajú štyri priemyselné zóny, chceme transformovať na okresné mesto solidarity, investícií a priemyslu,“ hovorí Đorđe Radinović, predseda okresu Stará Pazova.
 
Investstory
Európsky líder nikotínových náplní
Slavónska firma ELDA exportuje tekutinové flaštičky a ampulky do 80 štátov na svete.   
 
Bez komentára
Neokonzervatívci a teroristi   
Nadnárodný kalifát má poskytnúť Izraelu zámienku k invázii a k obsadeniu území v duchu šírenia židovského životného priestoru.
 
Zahraničie
Destabilizačný plán pána Sorosa a CIA
Sýrski džihádisti sa húfne valia do Európy.
Anketa
Ako hodnotíte európsku politiku Angely Merkelovej? Mala právo zatiahnuť EÚ do protiruských sankcií a do migračnej krízy?
 
Sonda
Ježiš Kristus v islame (1. časť)
Podľa moslimskej tradície Ježiš zabije Antikrista kópiou, zničí všetkých neveriacich a ustanoví spoločenstvo jediného Boha ako univerzálnu moslimskú komunitu.
 
Duchovné slovko
Potrebujeme ekologickú konverziu
Pápež František predstavil koncept novej paradigmy – integrálnej ekológie, ktorá formuluje základné vzťahy osoby s Bohom, so sebou samým, s inými ľuďmi a so stvorenstvom.
 
História
,,Kat“ stalinského obdobia  
Vasilij Blochin zabíjal 29 rokov a takmer každý deň.
 
Divadlo
Dialógy o divadle
Reflexie na 49. ročník Belehradského medzinárodného divadelného festivalu.
 
Svet šoubiznisu
Vrabček z Paríža
Edith Piaf prišla nepotrebovala na svoje koncety kamióny rekvizít, materiálu a techniky ako súčasné hviezdy.
 
Kultúra
Slovo nie je bezmocné
,,Vďaka knihám sme múdrejší, odolnejší voči duševným úrazom, knihy nás učia žiť,“ tvrdí Viera Švenková, spisovateľka a prekladateľka.
 
Umenie
Poetica ženských pocitov a zmyslov
Ági Boda sa usiluje zachytiť atmosféru ženského žitia a bytia, reakcie ženy na napätie a stres každodenného života.
 
Šport
Túži po medaile z Rio de Janeira
Chodec Matej Tóth vybojoval v Pekingu historicky prvú zlatú medialu na majstrovstvách sveta pre slovenskú atletiku.   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  
 
 
 

Dimenzie č. 4/2021Hybridná vojna Západu proti Rusku
Srbské výzvy na ceste do EÚ
Rozprávkový zámok Hluboká
Nebyť ,,otrokmi strachu“
Život na fare
Veľká „zmena“ musí nastať
Čo vás najviac zaujalo na politike Roberta Fica?
Od nacizmu ku Covidu-19
Zachránila ju väznica
Tarantinov dvorný herec
...Čítať viac