September 2015

Európska únia ohrozuje bezpečnosť občanov
,,Vladyka budovateľ“
Ekocentrum pri Tise
Tekuté zlato Veľkej Kumánie
Proti hydre a korupcii
Investičný hit v Srbsku
Európsky líder nikotínových náplní
Neokonzervatívci a teroristi
Destabilizačný plán pána Sorosa a CIA
Ježiš Kristus v islame (1. časť)
Potrebujeme ekologickú konverziu
,,Kat“ stalinského obdobia
Dialógy o divadle
Vrabček z Paríža
Slovo nie je bezmocné
Poetica ženských pocitov a zmyslov
Túži po medaile z Rio de Janeira

Editorial
Európska únia ohrozuje bezpečnosť občanov
Namiesto toho, aby Európska únia a jej členské štáty mobilizovali svoje sily na okamžitú ochranu vonkajších hraníc Európskej únie a konečne aj vojensky zasiahli proti pašerákom ľudí a organizovanému zločinu v rámci obchodovania s ľuďmi a so schengenskými vízami, sme svedkami nekonečných monológov a summitov, výziev a deklarácií. Ich cieľom však nie je základná úloha všetkých úloh, ktorú má určiť a plniť. A tou je spoločná, jednoznačná, rýchla  a nekompromisná ochrana vonkajšej hranice Európskej únie. Presne toto od nej očakáva takmer každý európsky občan, každý prirodzený patriot, ktorý miluje svoju vlasť, Európu, jej kultúrne a historické dedičstvo. Aký je však výsledok za napríklad posledných 6 mesiacov? Európska únia a jej summity, ktoré stoja milióny eur, nie sú schopné ani len naformulovať spoločnú azylovú a imigračnú politiku. Európski byrokrati, lobisti, Európska komisia aj poslanci Európskeho parlamentu už dokonca vyčíslili a aj schválili niekoľko miliárd eur na finančnú, technickú a materiálnu pomoc európskym bezpečnostným agentúram, vládam niektorých členských štátov a uznaným azylantom, ale čo tým vyriešili?  Túto tzv. pomoc podmienili povinnými kvótami a násilným prerozdeľovaním ilegálnych prisťahovalcov medzi členské krajiny Európskej únie. Takáto politika nie je prejavom sily EÚ a ,,európskej solidarity“, na ktorú sa odvoláva aj Poľsko, ktoré zradilo prezieravý spoločný a dohodnutý postup krajín Vyšehradskej štvorky, ale politika nechutného diktátu. Slúži ku cti aj Fínsku, že sa zdržalo, a Rumunsku za to, že takisto hlasovalo proti tomuto diktátu.
Ako to potvrdil ďalší vývoj, väčšina národných vlád v Európskej únii, ktorá bola za ,,solidárne riešenie“, si ani neuvedomila, že ,,kvótami vyriešila iba papierovú otázku prerozdelenia 160 000 ilegálnych prisťahovalcov. Ako a kto ich bude financovať? A prečo to bude zase na úkor životnej úrovne ostatných občanov EÚ, ktorá sa zmieta v hospodárskej a sociálnej kríze? Týmto vládam akosi uniklo, že za bodom A nasleduje aj bod B. V čase, keď riešili otázku prerozdeľovania migrantov, Al Jazeera Balkans a iné televízne stanice už hlásili, že do schengenského priestoru úspešne a nelegálne prišlo takmer 800 000 ľudí...Ako sa bude riešiť ich prerozdeľovanie? Ktorí z nich sú naozaj vojnoví utečenci, ktorí sociálni a hospodárski migranti (paraziti sociálnych systémov), ktorí z nich sú kriminálnici, dezertéri, náboženskí a vojnoví fanatici? Kedy budeme poznať presné štatistiky a odpovede na tieto otázky, keď sa sloboda slova a prejavu v EÚ mení na nadiktovanú cenzúru?
V hľadaní odpovedí na tieto otázky nám čiastočne pomôžu augustové údaje z Nemecka. Spomedzi žiadateľov o azyl (status utečenca) bolo iba 32 % žiadateľov zo Sýrie, až 28 % bolo z tzv. Kosovskej republiky, z medzinárodného protektorátu pod ochranou EÚ a NATO, a ďaľších 13 % bolo z Albánska. K tejto štatististike môžeme pokojne prirátať aj ďalších Albáncov, ktorých nemecké úrady evidujú ako občanov Srbska (6 %), keďže majú srbské pasy. Keď to zrátame, takmer polovicu žiadostí o azyl podali prevažne Albánci. Na druhej strane Angele Merkelovej a ďalším tzv. veľkým lídrom EÚ to nebránilo v tom, aby sa poponáhľali s vyhlásením, že zoznam bezpečných krajín v Európe, ktoré môžu prijímať ,,utečencov“, sa môže rozšíriť aj o Albánsko a tzv. Kosovskú republiku! K týmto štátom, ktoré sú pod ochranou NATO, pridali aj Čiernu Horu a Bosnu a Hercegovinu, ktoré však nie sú členmi aliancie, i keď v prípade Čiernej Hory je toto členstvo na dosah ruky.  
Možno sa pýtate, prečo sa má zrazu rozšíriť zoznam tzv. bezpečných krajín v Európe aj o ďalšie balkánske krajiny? Dôvod je jednoduchý. Nemecko utečeneckú krízu nezvládne a Angela Merkelová čelí tvrdej kritike za to, že ,,otvorila nemeckú náruč“ takmer každému. Ako to nasvedčuje ďalší vývoj v organizovanom zločine a v obchodovaní s ľuďmi, na mapu pašeráckych trás v Európe pribudne čoskoro nová trasa. Paradoxne vďaka Chorvátom, ktorí odmietli zatvoriť hranice. Čiastočne už zasiahla chorvátske Slavónsko a určite zasiahne Slavónsky Brod, kde sa už buduje utečenecký tábor pre 10 000 ľudí. Odtiaľ sa rozšíri smerom na juh do Bosny a Hercegoviny (Republiky srbskej) a postupne zasiahne aj juh Dalmácie neďaleko Dubrovníka a Trebinje, aj Čiernu Horu. Táto trasa bude ,,živá“, ak sa ,,neuživí“ súčasná trasa cez macedónsku Gevgeliju, srbské Preševo do Chorvátska, ďalej do Slovinska, Rakúska a Nemecka. Samozrejme, stále nie je jasné, čo bude s takými nelegálnymi prisťahovalcami, ktorí nezískajú azyl, ktorí sa odmietnu usídliť v nadiktovanom štáte EÚ a ktorí budú vyhostení. Zatiaľ títo ,,migranti“ putujú cez srbský a chorvátsky koridor do Rakúska a Nemecka. Ale dokedy? Čo bude s nimi v zime a na jar?
Takisto nie je jasné, ako chce Európska únia zvládnuť odpor tých nelegálnych prisťahovalcov, ktorým nebude poskytnutý azyl. Bude s nimi bojovať polícia a armáda? Ako budú vyhostení a kam? Ako ich chcú presvedčiť, aby sa vrátili domov? Z Nemecka do Rakúska? A kto zaplatí ich vyhostenie? Opäť iba daňoví poplatníci členských štátov alebo aj pašerácke skupiny? A usadia sa na Balkáne v táboroch, ktoré tam budú medzitým vybudované?  
Ak by sa Európska únia naozaj riadila zdravým rozumom a mala by na mysli skutočnú bezpečnosť svojich občanov, boj proti terorizmu, organizovanému zločinu a aj ochranu európskych hodnôt, už dávno mohla o pomoc požiadať Severoatlantickú alianciu. Je  naozaj také ťažké a zložité nariadiť námornú blokádu voči pašerákom ku gréckemu, cyperskému či talianskemu pobrežiu? Alebo hermeticky uzavrieť hranice EÚ a zobrať si príklad z Maďarska, ktoré dôsledne stráži svoj úsek schengenskej hranice?
Už roky počúvame o tom, ako NATO neustále podporuje boj proti terorizmu a chráni zónu bezpečnosti, stability a mieru v Európe. Zdá sa, že v prípade utečeneckej či migračnej krízy v Európe rezignovala na bezpečnosť a stabilitu v Európe. Rusofóba Jensa Stoltenberga, generálneho tajomníka NATO, aj poslušných ministrov obrany členských štátov NATO, však viac trápi Rusko. Putin vraj ohrozuje pobaltské štáty a ich bezpečnosť. Trápi ich to Rusko, ktoré viackrát už ponúklo EÚ pomoc pri riešení problémov s pašerákmi a utečencami do Európy. Komusi asi vyhovuje, že sa súčasná EÚ zmieta aj v utečeneckej kríze. Komusi vyhovuje aj to, že EÚ nie je schopná nájsť riešenie a garantovať bezpečnosť občanom v blízkej budúcnosti. Chce, ale nemôže? Alebo nevie a nechce? Príklad neschopnosti francúzsko-britského riešenia utečeneckej krízy v Calais pri Lamančskom zálive, ktoré trvá už 16 rokov, takisto potvrdzuje, že za rétorikou politicky labilných a nestabilných F. Hollandeho a D. Camerona sa ukrývajú asi iné záujmy a ciele. Aj Veľká Británia, aj Francúzsko si medzi sebou prehadzujú horúci zemiak. Daň za súkromné vojny a Arabskú jar však platíme všetci.       
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
,,Vladyka budovateľ“
,,Naša cirkev ešte stále nebola rehabilitovaná. Žijeme z milodarov a z pomoci veriacich,“ konštatuje Milan Šášik, eparchiálny gréckokatolícky mukačevský biskup.
 
Fotoreport
Ekocentrum pri Tise
Jeho hlavnou atrakciou je najväčšie sladkovodné akvárium v Európe.     
 
Reportáž
Tekuté zlato Veľkej Kumánie
Liečebné a termálne kúpele v Berekfürdő sú mekkou liečby v ochorení pohybového ústrojenstva v Maďarsku.
 
Zaujalo nás
Proti hydre a korupcii
Strana Slováci vpred! chce poraziť klientelizmus, rodinkárstvo, zneužívanie funkcií a moci, ktoré sa udomácnilo medzi slovenskými funkcionármi vo Vojvodine za posledných 15 rokov.  
 
Interview
Investičný hit v Srbsku
,,Náš okres, v ktorom sa rozvíjajú štyri priemyselné zóny, chceme transformovať na okresné mesto solidarity, investícií a priemyslu,“ hovorí Đorđe Radinović, predseda okresu Stará Pazova.
 
Investstory
Európsky líder nikotínových náplní
Slavónska firma ELDA exportuje tekutinové flaštičky a ampulky do 80 štátov na svete.   
 
Bez komentára
Neokonzervatívci a teroristi   
Nadnárodný kalifát má poskytnúť Izraelu zámienku k invázii a k obsadeniu území v duchu šírenia židovského životného priestoru.
 
Zahraničie
Destabilizačný plán pána Sorosa a CIA
Sýrski džihádisti sa húfne valia do Európy.
Anketa
Ako hodnotíte európsku politiku Angely Merkelovej? Mala právo zatiahnuť EÚ do protiruských sankcií a do migračnej krízy?
 
Sonda
Ježiš Kristus v islame (1. časť)
Podľa moslimskej tradície Ježiš zabije Antikrista kópiou, zničí všetkých neveriacich a ustanoví spoločenstvo jediného Boha ako univerzálnu moslimskú komunitu.
 
Duchovné slovko
Potrebujeme ekologickú konverziu
Pápež František predstavil koncept novej paradigmy – integrálnej ekológie, ktorá formuluje základné vzťahy osoby s Bohom, so sebou samým, s inými ľuďmi a so stvorenstvom.
 
História
,,Kat“ stalinského obdobia  
Vasilij Blochin zabíjal 29 rokov a takmer každý deň.
 
Divadlo
Dialógy o divadle
Reflexie na 49. ročník Belehradského medzinárodného divadelného festivalu.
 
Svet šoubiznisu
Vrabček z Paríža
Edith Piaf prišla nepotrebovala na svoje koncety kamióny rekvizít, materiálu a techniky ako súčasné hviezdy.
 
Kultúra
Slovo nie je bezmocné
,,Vďaka knihám sme múdrejší, odolnejší voči duševným úrazom, knihy nás učia žiť,“ tvrdí Viera Švenková, spisovateľka a prekladateľka.
 
Umenie
Poetica ženských pocitov a zmyslov
Ági Boda sa usiluje zachytiť atmosféru ženského žitia a bytia, reakcie ženy na napätie a stres každodenného života.
 
Šport
Túži po medaile z Rio de Janeira
Chodec Matej Tóth vybojoval v Pekingu historicky prvú zlatú medialu na majstrovstvách sveta pre slovenskú atletiku.   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  
 
 
 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac