Úvod    Archív čísiel    2016    Február/Marec 2016

Február/Marec 2016

Fico vrátil Sulíka do Európskeho parlamentu
Slovenské zemetrasenie vo Vojvodine
Spoločná deklarácia pápeža Františka a patriarchu Kirilla
Anketa
Rodinná farma Kezeleových
Hollandeho blamáž
Porošenkova Ukrajina krachuje
Kedy Kiska odstráni protiústavný stav?
Aktivity Ruského domu
Svetová východná otázka
Zlaté dukáty Svätej Kataríny
Svätý Eligius a kováčstvo.
"Šéf" katolíckeho Španielska
Zatiaľ všetko z nadhľadu
Investigatívny spisovateľ
Prach si a v prach sa obrátiš
Trénersky svetobežník Lolo

Editorial
Fico vrátil Sulíka do Európskeho parlamentu

Slovensko čaká na programové vyhlásenie novej ľavo-pravej slovenskej vlády premiéra Roberta Fica. Slovenskí voliči 5. marca 2016 rozhodli, že sociálno-demokratická strana SMER - SD už nebude vládnuť sama. Napriek nevýraznej volebnej kampani a výraznej strate 30 poslaneckých kresiel (zo 79 na 49), si Robert Fico a jeho sociálni demokrati, víťazi parlamentných volieb (28,3%), udržali líderskú pozíciu aj v novej koaličnej vláde. Vytvorili ju s troma pravicovými stranami - s obrodenou Slovenskou národnou stranou, s maďarsko-slovenskou občianskou stranou Most - Híd a so ,,spoločenstvom usilovných ľudí“ zosieťovaných v strane Sieť. V 15 - člennej vláde majú premiéra a 8 ministrov, čo opäť posunulo ťažisko najväčšej zodpovednosti za vládnutie na SMER – SD.  
V každom prípade, spôsob, akým Robert Fico bleskovo a dôstojne zostavil novú vládu, si zasluhuje uznanie a rešpekt. Takisto aj rozhodnutie jeho koaličných partnerov, ktorí uprednostnili stabilnejší ľavo-pravý variant koaličnej vlády štyroch strán pred mediálnym a virtuálnym projektom netrpezlivého Richarda Sulíka, nového lídra slovenskej opozície a predsedu strany Sloboda a Solidarita. Aj keď pán Sulík nemal poverenie od prezidenta Kisku na zostavenie vlády, predčasne sa videl v pozícii budúceho premiéra a viedol už neformálne rokovania o vytvorení pravicovo-liberálnej vlády. Najčastejšie v kaviarni. Chcel ju zostaviť s troma štandardnými pravicovými stranami, so štvorčlenným oportunistickým hnutím Obyčajných ľudí – nezávislé osobnosti Slovenska, s konzervatívnym a súčasne pravicovo-liberálnym hnutím Nova a s podporou nového politického hnutia SME rodina. K tejto konštalácii širokospektrálnej pravice musíme prirátať aj dve marginálne politické strany, ktorých vodcovia sa dostali do parlamentu na kandidátke iných strán - liberálnu stranu Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska a Občiansku konzervatívnu stranu. Richard Sulík chcel zostaviť vládu z ôsmich politických subjektov, ktorej stabilitu chcel garantovať podpismi poslancov zvolených za tieto strany! Jeho cieľom bolo násilne a za každú cenu, teda nezodpovedne, zostaviť akúkoľvek vládu bez strany SMER - SD a Roberta Fica. Keď vyšlo najavo, že Slovenská národná strana nepodporí jeho zámer, pretože uprednostnila ústavné postupy a hľadanie programových prienikov so stranami, ktoré majú štandardnú členskú základňu a štruktúru, začal hovoriť o zrade a zlyhaní najmä strán Most - Híd a Sieť. S lídrami týchto strán sa predbežne dohodol na tom, že podporia vznik pravicovo - liberálnej vlády pod vedením strany Sloboda a Solidarita, ale to bolo maximum, čo bolo dohodnuté. Aj tieto dve strany radšej podporili zodpovednosť pred hazardom. Ale Richard Sulík, napriek tomu, že virtuálne ani fakticky nedokázal zostaviť koaličnú väčšinu, po prehratom boji tvrdošijne presadzoval v médiách a na sociálnych sieťach myšlienku o ,,reálnej šanci“ na vznik pravicovej vlády. Jeho kampaň vyvrcholila teatrálnym protestným zhromaždením občanov a umelcov paradoxne proti demokraticky vznikajúcej vláde (!) 17. marca 2016 v Bratislave pod ešte paradoxnejším názvom Chceme vládu, nie zradu!
Absurdnosť jeho pokusu o ,,majdanizáciu“ slovenskej politickej scény, ku ktorej sa pridali politickí extrémisti z hnutia Obyčajní ľudia – nezávislé osobnosti Slovenska, spočíva v tom, že hlavnú vinu za svoj neúspech a vznik tretej Ficovej vlády prisúdil slovenským oligarchom.  Nedokáže ich však verejne pomenovať ani súdne obžalovať z korupcie, z ovplyvňovania výkonnej moci a vykrádania európskych fondov a Slovenska. A čo je možno najpodstatnejšie, nedokáže občanom Slovenska ani povedať, ani vysvetliť, akým legálnym a ústavným spôsobom je možné zastaviť či obmedziť podnikateľské aktivity ,,vplyvných oligarchov“ a ich finančných skupín. Chce ich azda znárodniť a vyvlastniť? A všetkých alebo iba tých slovenských?           
Väčšine slovenských občanov je jasné, že tretia Ficov vláda vydrží minimálne do konca tohto roka, keď sa skončí historicky prvé slovenské predsedníctvo v Európskej únii. A potom sa uvidí, či bude pokračovať ďalej a bude naďalej súdržná. Medzinárodná prestíž Slovenska, pokoj a bezpečnosť, relatívne zodpovedná a stabilná vláda sú pravdepodobne tými najdôležitejšími prioritami prečo sa Robertovi Ficovi podarilo zostaviť túto vládu ,,veľkých a historických kompromisov“. Na druhej strane, až jej programové vyhlásenie a plnenie ukážu, či využije šancu na historický reparát, ktorú jej dali voliči. Čaká ju oprava mnohých chýb a nedostatkov. Musí sa ešte viac otvoriť pravde, konštruktívnej kritike a preukázať zmysel pre užitočné, kompromisné a pragmatické ľavo-pravé či neutrálne riešenia. Inak jej hrozí rozpad a príprava na predčasné voľby.
Slovensko nepotrebuje iba nový zákon o politických stranách, kultivovať a štandardizovať sa musí aj mediálna oblasť. Nie je ďalej možné, aby napríklad tlačový zákon museli rešpektovať iba novinári a majitelia médií, a nie blogeri alebo tzv. prispievatelia na sociálnych sieťach. Anarchia v mediálnej oblasti totiž zrkadlí aj anarchiu v politickej oblasti. A výsledkom takejto symbiózy môže byť iba chaos, šírenie nenávisti, zloby a strachu. A toto Slovensko nepotrebuje. Aj toto by si mala uvedomiť opozícia, ktorá takisto musí rešpektovať ústavu a zákony, a najmä vtedy, ak sa štylizuje do pozície polície, spravodlivých vyšetrovateľov, žalobcov a sudcov novej vlády. Staré slovenské príslovie hovorí: Kto seje vietor, zožne búrku. Ak chce byť konglomerát pravicovej, liberálnej, občianskej a konzervatívnej opozície dôveryhodný a rešpektovaný, musí byť sám príkladom pre občanov a vládu. A nie mediálnym cirkusom s predohrami na sociálnych sieťach. Aj opozícia totiž potrebuje sebareflexiu a podlieha verejnej kontrole, aj ona ,,žije“ zo štátneho rozpočtu. Aj ona musí národu povedať pravdu napríklad o tom, akým oligarchom, finančným a záujmovým skupinám slúži. Nezačala dobre a šťastne, novej vláde, ktorú chce ,,tvrdo kontrolovať“, sa zatiaľ iba vyhráža. Hodnotí to, čo ešte nie je známe. Čiže nič. Kto vie, aký výsledok by dosiahla, ak by boli na jej niektorých lídrov podané trestné oznámenia minimálne za ohováranie, osočovanie a šírenie nepravdivých informácií či podnecovanie k nenávisti. Na tomto základe bodovali Obyčajní ľudia – nezávislé osobnosti Slovenska aj Richard Sulík. Kto vie, či by bol lídrom opozície, ak by Slovensko neohrozovala migračná kríza v Európskej únii a
neschopnosť bruselskej administratívy riešiť pružne bezpečnostné, hospodárske a sociálne riziká.
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor
 
Osobnosť
Slovenské zemetrasenie vo Vojvodine

,,Presadzujeme korektné vzťahy a spolužitie s väčšinovýn srbským národom, boj proti korupcii, budovanie právneho štátu a inštitúcií, členstvo Srbska v EÚ, hospodárky a sociálny rozvoj Vojvodiny,“ tvrdí Pavel Surový, predseda strany Slováci vpred!,  ktorá chce byť novým lídrom vojvodinských Slovákov
 
Galéria
Historická električka Kométa
 
Bez komentára
Spoločná deklarácia pápeža Františka a patriarchu Kirilla

,,Ostávame otvorení príspevku iných náboženstiev, ale Európa musí ostať verná svojim kresťanským koreňom.“
 
Anketa
Ako komentujete výsledky historicky prvého stretnutia pápeža a patriarchu Mosky a celej Rusi?
 
Fotoreport
Rodinná farma Kezeleových

Preslávila ju moslavinská ,,kotlovina“, domáca kuchyňa a ochrana vidieckeho kultúrneho dedičstva.      
 
Zaujalo nás
Hollandeho blamáž

Francúzsko udelilo prestížny Rad čestnej légie ministrovi vnútra despotického režimu v Saudskej Arábii.
 
Zahraničie
Porošenkova Ukrajina krachuje

Hospodársky môže prežiť len s obnovenými ruskými investíciami. Do EÚ može vyvážať iba 72 ukrajinských spoločností.  
 
Justícia
Kedy Kiska odstráni protiústavný stav?

,,Ak prezident republiky dobrovoľne neplní povinnosť, ktorú mu uložil ústavný súd, nie je dôvod, aby občania rešpektovali akékoľvek záväzné rozhodnutie štátnych orgánov,“ myslí si sudca Juraj Sopoliga.  
 
Report
Aktivity Ruského domu

,,Teší nás, že ruský jazyk získal na Slovensku štatút jazyka národnostnej menšiny,“ konštatuje Sergej I. Žiganov, riaditeľ Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.
 
Reflexie
Svetová východná otázka

Už Katarína II. chcela vyhnať Turkov z Európy a obnoviť Byzanciu. Katolícky Západ bol tradične nielen proti pravoslávnemu Rusku, ale aj rozpadu Osmanskej ríše.
 
Dedičstvo
Zlaté dukáty Svätej Kataríny

O ich vzácnu existenciu a limitovanú výrobu sa postaral prezident T.G. Masaryk.
 
Patróni vedy, techniky a remesiel (2. časť)
Svätý Eligius a kováčstvo.
 
História
,,Šéf“ katolíckeho Španielska

V diktatúre generála Franca neexistovala možnosť rozvodu, boli obmedzené interrupcie aj antikoncepcia. V roku 1954 bol prijatý zákon, ktorý definoval pedofíliu, homosexualitu aj prostitúciu ako trestný čin.  
 
Svet šoubiznisu
Zatiaľ všetko z nadhľadu

,,Vždy, keď cítim intrigy a toxický slovenský vzduch, zbalím sa skôr, než ma niekto vyhodí,“ hovorí Martin Sarvaš, textár a kultúrny diplomat.
 
Kultúra
Investigatívny spisovateľ

,,Umenie či literatúra je hľadanie seba samého,“ zamýšľa sa Ivan Szabó, novinár, spisovateľ a výtvarník.
 
Knihy a recenzie
 
Umenie
Prach si a v prach sa obrátiš

Lajtmotívom veľkorozmerných diel akademickej mlaliarky Anny Hausovej je téma smrti a znovuzrodenie.

Šport
Trénersky svetobežník Lolo
 
Kedysi ho pobozkala Gina Lolobrigida. A možno aj preto bol Jozef Vengloš nielen úspešným futbalovým trénerom, ale aj jedným z najznámejších vyslancov slovenského športu vo svete.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac