Úvod    Archív čísiel    2016    November/December 2016

November/December 2016

Hľadá sa Trump pre Slovensko a EÚ
Domaša má prvú perlu
Mešita Ferhadija
Monastier Gomionica
Plná mobilizácia slovenskej ľavice
Pomôže sudcom tajná služba?
Investície do modernizácie Šale
Od falošných správ k falošným špiónom
Ukončí Trump americkú unipolaritu?
Dostojevského prorocké slová

Editorial
Hľadá sa Trump pre Slovensko a EÚ

Konečne aj Američania majú svojho ,,Putina“. Je ním Donald John Trump, nezávislý miliardár, ktorý chce zastaviť ,,vyciciavanie“, úpadok a rozvrat Spojených štátov a presadzovať ,,glasnosť a perestrojku“ v politickom, hospodárskom, sociálnom živote a v mediálnom svete, ktorý ovládli elity establišmentu a nimi ovládané mediálne korporácie.
Vzhľadom na jeho predvolebné sľuby sú očakávania obrovské. Nielen jeho voliči v Amerike, ale aj občania iných štátov v Európe budú pozorne sledovať, ako sa mu bude dariť v procese avizovaných veľkých zmien, ktoré chce vykonať jeho administratíva. Základné ciele sú na prvý pohľad veľmi jednoduché. Trumpova revolúcia chce zreformovať a znovuvybudovať Spojené štáty tak, aby sa opäť stali skvelou a silnou krajinou, ktorá bude schopná presadzovať stabilitu a skutočný mier a spoluprácu vo svete. Jeho voliči a sympatizanti veria tomu, že bude podporovať celosvetové iniciatívy zamerané na ochranu slobody prejavu, sebaurčenia ľudí a národov, a legitímnych suverénnych štátov, respektíve že bude podporovať práva ľudí na ochranu ich života a majetku. Úprimne veria aj tomu, že vláda Donalda Trumpa vyhlási vojnu proti celosvetovej korupcii a tzv. politickej korektnosti, že zabráni vzostupu globalizácie a bude podporovať iba férové praktiky vo svetovom obchode.
Na hodnotenie celkovej atmosféry, súčasného stavu a pomerov v americkej spoločnosti nepotrebujeme rozsiahlu ani podrobnú analýzu. Stačí si uvedomiť, o čom Donald Trump hovoril a komu ďakoval za podporu v New Yorku 9. novembra 2016 vo svojom prvom prejave po víťazstve v prezidentských voľbách. Nehovoril o žiadnej víťaznej kampani, ale o hnutí miliónov ťažko pracujúcich mužov a žien, ktorí chcú novú a lepšiu budúcnosť. ,,Je to hnutie Američanov všetkých rás a vyznaní, ktorí chcú rešpektovať vládu, ktorá bude slúžiť ľuďom a ich vôli,“ zdôraznil. Za podporu a pomoc ďakoval viac než 200 generálom a admirálom americkej armády, ,,ostrým, chytrým a schopným ľuďom“ v amerických spravodajských službách, vojnovým veteránom a ďalším americkým patriotom, ktorý si ,,obuli“ topánky, vzali letáky a v teréne podporovali jeho vízie. Osobitná vďačnosť Donalda Trumpa bezpečnostným a armádnym predstaviteľom zároveň potvrdila hlbokú krízu dôvery voči Obamovej administratíve,  federálnym inštitúciám a médiám, ktoré zradili nezávislé a objektívne spravodajstvo.  
Všetko nasvedčuje tomu, že Trumpov zápas o pravdu a spravodlivosť, o nové a silné Spojené štáty, bude v skutočnosti zápasom medzi americkými patriotmi a rôznymi ,,parazitujúcimi“ korporáciami a skupinami senátorov a reprezentantov Kongresu, ktoré v ostatných dekádach zneužívali Pentagon a spravodajské služby, aby v mene USA, amerického ľudu a demokracie viedli svoje súkromné vojny takmer po celom svete. Hrali sa na svetových policajtov a čo je najhoršie, do týchto svojich málo úspešných vojen, ktorých výsledkom je iba chaos, anarchia, hospodársky a sociálny úpadok,  riadený terorizmus či organizovaná nelegálna migrácia, nezatiahli iba amerických daňových poplatníkov, ale aj NATO a Európsku úniu, respektíve vlády a armády iných suverénnych štátov,  mediálne korporácie a ich tzv. slobodné a nezávislé médiá v USA a v Európe.
,,Nikto nie je viac nenavidený ako ten, čo hovorí pravdu“, povedal kedysi Platón. Ak chce Trumpova administratíva  uspieť, bude musieť úspešne eliminovať najmä vplyv a nečestné praktiky týchto parazitov a elitných skupín establišmentu. Vrátiť štát americkým občanom a zabezpečiť im hospodársky a spravodlivý sociálny rozvoj nebude jednoduché, bude si vyžadovať nové zákony, veľkú odvahu a vytrvalosť. Riadené protitrumpovské demonštrácie a protesty večne nespokojných sexuálnych a rodových skupín občanov, ktoré podporujú a financujú ,,porazené skupiny neokonzervatívcov“, sú nielen vizitkou nerešpektovania demokracie a výsledkov volieb zo strany neúspešných, ale dokazujú aj to, že Trumpova revolúcia nebude ľahká a možno aj bez krvi, zatýkania, personálnych čistiek, súdnych procesov a možno aj dočasného znárodňovania. Americká spoločnosť čelí ostrej devirtualizácii a odtabuizovaniu hegemónie USA, mnohých fráz a klamstiev, ktoré sa elitám a médiám darilo ukrývať za tradičné a rokmi znehodnocované hodnoty americkej demokracie a slobody. V tejto virtuálnej realite a sile USA už vyrástla minimálne jedna generácia. Vytriezvenie bude určite bolieť, ale pravda a nová vízia mnohé rany postupne zahoja.
A ako je na tom Slovensko a Európska únia, zasiahne ich Trumpova revolúcia? A ak ich zasiahne, aký výsledok prinesie? Z pohľadu väčšiny slovenských aj ,,európskych občanov“ už dávno pretiekol pohár trpezlivosti a dôvery voči tzv. európskemu establišmentu, respektíve Bruselu. Hovoríme o skupine ľudí, ktorá zneužila Lisabonskú zmluvu na silnú centralizáciu politickej a ekonomickej moci do rúk vybratých jednotlivcov a bánk. Výsledkom tejto centralizácie od roku 2009, ktorú zviditeľňujú tzv. Európsky parlament, Európska centrálna banka a Európska komisia, je už takmer 8-ročný hospodársky úpadok EÚ, rozdelenie EÚ na eurozónu a zvyšok, prudký nárast chudoby a biedy, korupcia a riziko veľkých sociálnych nepokojov. Na rozdiel od USA, v Európskej únii zatiaľ neexistuje ,,európsky patriotizmus“ ani nacionalizmus, pretože EÚ nie je štát a to ani federálny, ani konfederatívny. Je to iba klub štátov, ktorý má medzinárodno-právnu subjektivitu. Je to produkt globalizmu, ktorý postupne ničil USA a Európu. Prakticky každý, kto chce byť dnes v Európe či na Slovensku patriotom, a chce eliminovať výsledky vládnutia nadnárodného establišmentu a jeho parazitov, môže voči nemu politicky zápasiť iba doma vo svojom štáte. Takzvané národné vlády členských štátov EÚ, aj keď sú formálne výsledkom demokratických volie, sú prakticky súčasťou tohto establišmentu a jeho systému a nemôžu sa od nich len tak odtrhnúť či izolovať. A vzhľadom na to, že Európska únia a jej inštitúcie nie sú schopné sa reformovať, respektíve decentralizovať a priblížiť sa k občanom, ktorým majú slúžiť, nemôžu občanom a ľuďom zabezpečiť ani dlhodobé zvýšenie životnej úrovne, pracovné príležitosti, bezpečnosť a kultúrny rozvoj. Logickým výsledkom zápasu patriotov proti establišmentu a národným vládam musí byť preto rozpad EÚ a obnovenie štátnej, politickej a hospodárskej suverenity štátov. Projekt EÚ zlyháva práve vďaka silnej centralizácii politickej a finančnej moci, ktorá sa mení na diktátorský režim. Patrioti a občania, ktorí nesúhlasia s jednotlivými politikami či praktikami establišmentu a jeho systému, ktorí poukazujú napríklad na riadenú korupciu cez eurofondy alebo obmedzovanie ekonomickej slobody, ktorí chcú žiť dôstojne v bezpečnej a slobodnej krajine, určite nereprezentujú akúsi krajnú pravicu, nacionalizmus, xenofóbiu či antieuropeizmus, ale práve naopak - tradičné kresťanské, politické a kultúrne hodnoty v Európe a na Slovensku. Takíto občania a patrioti sú naopak veľmi potrební a nemôžu byť izolovaní od spoločnosti, vedenia a riadenia štátu a jeho inštitúcií.
Tak ako sa netreba báť Putina a Trumpa, netreba sa báť ani procesu rozpadu Európskej únie. Putin a Trump môžu pozitívne inšpirovať nielen Slovákov, ale aj ďalšie európske národy. Čas dozrieva aj na Slovensku. Cieľom slovenského patriotizmu by mali byť dva hlavné ciele – ukončiť éru prevažne arogantného establišmentu súčasnej Druhej Slovenskej republiky, ktorá prakticky trvá od roku 1993, a ponúknuť občanom a národu skutočnú víziu vybudovania Tretej Slovenskej republiky ako suverénneho a nezávislého štátu, ktorý bude slúžiť predovšetkým svojim občanom, národným a štátnym záujmom, respektíve domácej podnikateľskej sfére. Samozrejme, takáto vízia si vyžaduje novú generáciu politikov a patriotov ochotných uskutočňovať ,,slovenské sny“ pre Slovensko, ktorá oslobodí Slovensko od nánosov cudzích ideológií a politík a bude presadzovať medzinárodnú spoluprácu so štátmi na základe rovnoprávnosti, vzájomného rešpektu a úcty.
Traduje sa, že ozdobou patriotizmu je pestovanie objektívnej zodpovednosti za svoj štát a národ, za dodržiavanie ústavy štátu a jeho zákonov, za poriadok a bezpečie, za svoju rodinu a deti. Človek, ktorý nemá rozvinutý cit patriotizmu či vlastenectva, je človekom bez svojho štátu. Alebo inými slovami, vytvorený a uprednostňovaný produkt globalizmu – tzv. človek sveta, je v skutočnosti človekom, ktorý nemá svoj domov a je preto bezdomovcom vo veľkom svete.   
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor

Osobnosť
Domaša má prvú perlu
,,Usilujeme sa pozdvihnúť a oživiť cestovných ruch a vrátiť na Domašu čulý spoločenský život,“ hovorí Silvia Manduľáková, riaditeľka hotelového resortu Zelená Lagúna na Domaši. 

Galéria
Mešita Ferhadija

Predstavuje jeden z najväčších úspechov osmanskej islamskej architektúry v 16. storočí v Bosne a Hercegovine.

Fotoreport
Monastier Gomionica

Patrí k najkrajším ženským srbským pravoslávnym kláštorom na severe Bosny, respektíve v Republike srbskej.

Zaujalo nás
Plná mobilizácia slovenskej ľavice
,,Musia nás zaujímať ľudia na Slovensku a až potom problémy, ktoré nám neustále vnucuje niekto iný,“ vyhlásil Robert Fico v Prešove na pracovnom sneme strany SMER - SD. 

Justícia
Pomôže sudcom tajná služba?
,,Policajti a politici vydierajú aj pani Švecovú, ľahko ju dohnali do ponižujúceho postavenia, keď musela verejne deklarovať spoluprácu so šéfom tajnej služby,“ tvrdí Štefan Harabin, trestný sudca Najvyššieho súdu SR.

Interview
Investície do modernizácie mestečka
,,Mojím osobným cieľom je transformovať Šaľu na mesto, v ktorom ľudia nájdu pokojné bývanie, vzdelanie pre deti a možnosti na využitie voľného času,“ hovorí Jozef Belický, primátor mesta Šaľa.

Anketa
Čo môže Donald Trump zmeniť v súčasných americko-ruských a americko-európskych vzťahoch?

Zahraničie
Od falošných správ k falošným špiónom
Počas prezidentskej kampane to nebolo Rusko, ale CIA, ktoré sa snažilo ovplyvniť Američanov.

Sonda
Ukončí Trump americkú unipolaritu?
Končí sa éra hegemónie USA a globalizmu vo svete.

Reflexie
Dostojevského prorocké slová
Už pred 140 rokmi predpovedal, že oslobodení Slovania sa nadšene vrhnú do Európy a nakazia sa európskymi politickými i sociálnymi formami.

Nebol ,,ružový kresťan“
Dostojevskij sníval o „ruskom socializme“ a pritom videl „ruského mnícha“.

Patróni vedy, techniky a remesiel (7. časť) 
Sv. Barbora a baníctvo.

História
Tajomná Jantárová komnata
Existuje ešte ôsmy div sveta a je ukrytý niekde v podzemí, alebo bol zničený pri dobytí Königsbergu?

Svet šoubiznisu
Elvisove filmy

Drel do vyčerpania, poznal naspamäť celé scenáre a sníval o Jamesovi Deanovi.

Kultúra
Kapela z kaplnky

Ľudia sú prekvapení, čo všetko sa dá s ľudským hlasom dosiahnuť,“ konštatuje Braňo Kostka, líder a cappellovej skupiny Fragile.

Knihy a recenzie
Eseje o kríze
Stojíme na prahu paradigmatickej zmeny?

Pravek sa nekonal
Zoznámte sa s bludmi evolúcie a sfalšovanej histórie ľudstva, Slovenov a Európy.

Umenie
Krátke príbehy indonézskeho folklóru
Zulkiplie Muhammad Saniesa inšpiruje tradičnou kultúrou a prírodou Bornea.  

Šport
Kopnite si ,,Panenku“
,,Som šťastný, že moja penalta nezomrela,“ zamýšľa sa Antonín Panenka, československá futbalová legenda. 

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac