Úvod    Archív čísiel    2017    August/September 2017

August/September 2017

Za koho a proti komu bojujú žoldnieri Islamského štátu?
Investičná top destinácia na Balkáne
Jaskynný monastier v Butuceni
Junckerove návrhy a scenáre
Legionárske vlakové múzem
Slovenské zemetrasenie vo Vojvodine
Kórejská vojna sa neskončila
Kto bude strážiť Donbas?
Pomôže Srbsku ústavno-právny zápas o udržanie Katalánska pod španielskou korunou?
Buďme apoštolmi milosrdenstva

 

Editorial
Za koho a proti komu bojujú žoldnieri Islamského štátu?

Na rozdiel od západnej Európy, respektíve EÚ, kde kresťanské náboženstvá (najma katolícke)  pociťujú neustály pokles veriacich, v prípade moslimských náboženstiev sú trendy presne opačné. V súčasnosti je islam na veľkom vzostupe a spomedzi všetkých náboženstiev vykazuje najväčší rast počtu veriacich. Na celom svete sa k islamu hlási už 1,8 mld obyvateľov (24 % z celkovej svetovej populácie). Najviac moslimov žije v Južnej Ázii a na Blízkom Východe. V Európskej únie žije už 44 miliónov moslimov, prevažne v západoeurópskych členských štátoch, ktoré boli kedysi baštami kresťanstva a tradičnej kresťanskej kultúry. Ak posledné trendy budú pokračovať ďalej a moslimským politikom a náboženským vodcom sa podarí zaviesť medzi ,,islamské hodnoty“ aj transparentnosť, vládu zákona a efektívnu finančnú kontrolu, ktoré sú akýmsi ,,neotrasiteľným monopolom“ moderných anglosaských či európskych hodnôt, ,,atraktívny islam“ môže čoskoro vytlačiť neustále polarizované a nejednotné kresťanstvo na druhú priečku v rebríčku najväčších a najpočetnejších náboženstiev na svete.
Je zaujímavé, že tento trend nijako výrazne neohrozuje ani tzv. vojna proti radikálnemu islamu či tzv. Islamskému štátu. Zdá sa, že ide o takmer nezničiteľné veličiny, ktorý neustále menia svoje výborne vyzbrojené bojové zoskupenia a teritoriálne pozície. Ak si už myslíme, že sa blíži ich koniec a vojenská porážka, zrazu udrú novými teroristickými útokmi v Európe. Ako je to možné? Sú až takí neporaziteľní? Ktoré štáty a z akých súkromných a verejných rozpočtov platia ,,islamských žoldnierov“ a bojovníkov? Za koho bojujú? Za svoj ,,štát na kolesách“, za americké, izraelské či saudsko-arabské geopolitické záujmy na Blízkom východe, repektíve za ovládnutie a kontrolu ropných a plynových polí a nových tranzitných koridorov? Alebo naozaj bojujú za akúsi novú pravovernú islamskú ríšu, proti judaizmu či kresťanstvu na Blízkom východe, ktoré sú tam výrazne menšinovými náboženstvami? Alebo máme veriť tomu, že bojujú proti interupciám, multikulturalizmu, homosexuálnym manželstvám, transformácii mužov na ženy a žien na mužov (rodová ideológia) a ďalším tzv. moderným európskym hodnotám, ktoré sa na Blízkom východe nedarí zakoreniť a rozšíriť? Ak tieto hodnoty nie sú atraktívne ani pre moslimské poloasimilované komunity, ktoré žijú v Európskej únii a v Európe, prečo by sa potom mali Európania a ,,multikulturálna slobodná a demokratická spoločnosť“ v EÚ obávať moslimských spoluobčanov? A špeciálne, prečo by sa ich mali báť kresťanské komunity v Európe? Ak sú kresťanské cirkví a náboženstvá (najmä katolícke) dostatočne pevné a silné, nemal by byť pre nich žiadny problém obhájiť a šíriť ,,kresťanskú vieru a kresťanské pravdy“. Moslimovia a islam predsa nemôžu za to, že kresťanské cirkví v EÚ nedokážu výraznejšie čeliť ani liberalizmu a ani ateizmu, ktorým sa dokonca začali prispôsobovať. Kľúčové otázky znejú asi takto: prečo nie je ,,západné (nezjednotené) kresťanstvo“ nie je atraktívne pre Európano.v, prečo nie je ,,také silné a pevné“ ako islam a prečo nie je dokonca ani pilierom Európskej únie a európskej politiky, ktorá nedokáže brániť a chrániť kresťanov ani na Blízkom východe? A dokonca, nedokáže oceniť a ani podporiť konanie a úsilie ,,východného kresťanstva“, čiže pravoslávnych kresťanov, ktorí vojensky aj politicky bojujú proti medzinárodnému terorizmu z dielne tzv. radikálneho islamu a Islamského štátu.
Lídrom tohto konania je pravoslávne Rusko, ktoré dokázalo integrovať nielen moslimov. Za dva roky od začiatku vojenskej operácie v Sýrii bolo od militantov tzv. Islamského štátu oslobodených už 87,4% územia krajiny. Ruské ministerstvo obrany uvádza, že ruské vzdušno-kozmické sily zaútočili na žoldnierov až 92 000 krát a zničili takmer 97 000 objektov. V období od 30. septembra 2015 do 20. septembra 2017 ruské lietadlá uskutočnili 30 650 bojových letov v Sýrii. Zasiahnutých a zničených bolo 8 330 veliteľských stanovíšť, 53 700 sústredených oddielov bojovníkov, 6 770 muničných skladov a skladov pohonných hmôt, 212 ropných polí a 184 ropných rafinérií a čerpacích staníc. Ruskí ženisti odmínovali takmer 5 300 hektárov územia, z toho približne 2 950 hektárov v Aleppo a takmer 2 340 hektárov v Palmýre. Celkovo bolo zneškodnených 60 384 výbušných objektov.
Ruská vojenská operácia v Sýrii bude trvať až do úplnej likvidácie teroristických organizácií tzv. Islamského štátu a Jabhat an-Nusra, ktoré sú v Rusku zakázané. Na rozdiel od Európskej únie, ktorá nie je schopná vytvoriť ,,protiteroristickú koalíciu“ s Ruskom a poslať do Sýrie výraznejšiu humanitárnu pomoc. O tejto téme sa nevedia žiadna diskusia ani v členských štátoch EÚ. Brusel mlčí aj v prípade, keď Američania, Briti, Francúzi či Izraelčania bombardujú  (bez súhlasu a mandátu BR OSN a sýrskej vlády) ,,pozície“ islamských radikálov, ktorí potom úspešne zaútočia na jednotky sýrskej armády. Európska únia v rámci boja proti ,,islamskému terorizmu“ a Islamskému štátu rieši radšej organizovanú migračnú krízu takmer z celej severnej Afriky a Blízkeho východu a nedokáže zvládnuť ani milión ilegálnych migrantov. Rusko v tichosti a v pokoji zvládlo už 2,5 milióna utečencov z Ukrajiny, čo si Brusel doteraz nedokázal ani všimnúť. A títo utečenci sú pritom výsledkom ,,proeurópskej“ politiky na Ukrajine a ,,európskej pomoci“ Ukrajine. Európska únia bude radšej strašiť občanov ,,ruskou kartou“ a možným ruským útokom na východné územia Európskej únie, ako by mala priznať, že nedokáže vyriešiť chaos na Ukrajine. Takto nejako majú fungovať ,,západné a východné pľúca kresťanstva“ v Európe, o ktorých ešte donedávna sníval aj Vatikán?
Andrej Krasov, prvý zástupca Výboru pre obranu Štátnej dumy Ruskej federácie, podrobil kritike postup západných krajín v otázke boja s medzinárodným terorizmom. „Nech si naši západní oponenti hovoria, čo chcú, ale ja pripomínam, že západná koalícia v roku 2011 spustila svoj akože „boj“ s teroristickými zoskupeniami. Tak si poďme porovnať ich boj s bojom vládnych vojsk, ktoré podporujú naše vojensko-vzdušné sily a naši priatelia a partneri z Iránu. Nevyzerá to pekne.“
Pod kontrolou Islamského štátu ešte zostáva takmer 13 % sýrskeho územia. Okrem letectva a námorníctva v Sýrii operujú aj ruské špeciálne jednotky, ktoré sa zúčastňujú na likvidácii vodcov teroristov, zneškodnení mimoriadne dôležitých objektov protivníka a riadení náletov ruského letectva. V auguste 2017 námestník ministra obrany Jurij Borisov vyhlásil, že Rusko „odskúšalo“ v Sýrii prakticky všetky novinky svojho vojensko-priemyselného komplexu. Alexej Arbatov, šéf  Centra medzinárodnej bezpečnosti Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied zdôrazňuje, že ruské vládne kruhy pokladajú za cieľ ruskej vojenskej operácie aj zneškodnenie teroristov, ktorí prišli do Sýrie bojovať z Ruska a z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. „Ťažko viem pochopiť, ako pri bombardovaní zo vzdušného priestoru možno zistiť, odkiaľ prišli. Počet teroristov, vrátane z bývalého Sovietskeho zväzu, nevedno prečo neklesá, naopak, ustavične rastie,“ povedal pre agentúru Interfax a dodal: ,,Cieľ zneškodniť teroristov tak, aby sa tam nevrátili, nebol dosiahnutý. A myslím, si, že ani nebude. Dokonca ani vtedy, ak by Islamský štát a Jabhat an-Nusra utrpeli zdrvujúcu porážku. Premiestnia sa na sever Afriky, do Afganistanu, z Afganistanu do Strednej Ázie a odtiaľ aj do Ruska na Severný Kaukaz“. 
Ak sa skeptický pán Arbatov nemýli, je cieľom tzv. Islamského štátu vyvolávať a udržiavať vojenské konflikty, ktoré budú finančne dlhodobo vyšťavovať a oslabovať aj Rusko? Podľa rôznych odhadov, za uplynulé dva roky vynaložilo na vojnu v Sýrii od 100 do 200 mld rubľov. A podľa údajov novín Kommersant z konca septembra 2017, od začiatku operácie v Sýrii v nej zahynulo 38 ruských vojakov.
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor

Osobnosť
Investičná top destinácia na Balkáne

Srbské mesto Inđija sa pripravuje na výstavbu európskeho centra filmových štúdií Bollywood a najväčšieho vodného parku v Európe. 

Fotoreport
Jaskynný monastier v Butuceni

Vybudovali ho pravoslávni pustovní mnísi nad kedysi opevneným antickým mestom Orheiul Vechi.

Bez komentára
Junckerove návrhy a scenáre

,,Nepotrebujeme rozpočet pre eurozónu,“ zdôrazňuje J. C. Juncker, predseda Európskej komisie.

Reportáž
Legionárske vlakové múzem

V cárskom Rusku počas I. svetovej vojny bojovalo proti Nemecku a Rakúsko-Uhorsku takmer 6 000 Slovákov.

Interview
Slovenské zemetrasenie vo Vojvodine

O finančné škandály v slovenskej národnostnej rade v Srbsku sa zaujíma srbská štátna Agentúra pre boj proti korupcii.

Zaujalo nás
Kórejská vojna sa neskončila

Podpísanie mierovej zmluvy by mohlo ohroziť americký lukratívny predaj zbraní pre Južnú Kóreu a Japonsko.

Zahraničie
Kto bude strážiť Donbas?

Rusko navrhuje mierovú misiu OSN na Ukrajine.

Anketa
Pomôže Srbsku ústavno-právny zápas o udržanie Katalánska pod španielskou korunou ukončiť protiprávnu okupáciu Kosova a Metohije?

Duchovné slovko
Buďme apoštolmi milosrdenstva

,,Skúmajte duchov, aby ste zistili, či skutočne pochádzajú od Boha,“ píše pápež František v bule Misericordiae vultus.

Reflexie
Revolta v Treťom Ríme
Moskovský podvod s falošným cárom Dimitrijom I. podporovali najmä Poľsko a Vatikán.

Dedičstvo
Patróni vedy, techniky a remesiel (12. časť) 
Sv. Izidor a internet.

História
Záhadný princ

Rudolf, syn Františka Jozefa I. a krásnej Sissi, prežil najkrajšie roky svojho života v Prahe.   

Kultúra
Vyžíva sa v satire
,,Som skeptik a satirický diagnostik, neverím v obrodenie kapitalizmu,“ tvrdí Milan Kenda, významný slovenský satirik, spisovateľ a recenzista.

Knihy a recenzie
Z Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov

Zlyhanie kapitalistickej utópie
Dialógy s deviatimi ľavicovými intelektuálmi z USA, Francúzska, Česka a Slovenska.

Umenie
Kreatívna recyklácia hry
Ivan Kocić je priekopníkom tvorby trojrozmerných diel recyklovaním hračiek a predmetov.

Šport
Money Fight v Las Vegas
Boxerista Mayweather porazil zápasníka McGregora a posunul sa do klubu milardárov.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac