Úvod    Archív čísiel    2019    Január/Február 2019

Január/Február 2019

Maskoti ekonomickej vlastizrady na Ukrajine
Chce vrátiť hrdosť Slovensku
Kultúrny klenot nad Dunajom
Smrtonosné zbrane pre Ukrajinu
Zostať alebo emigrovať?
Návrat Ľudovíta XVI.
Je hnutie ,,Žlté vesty“ vo Francúzsku pokusom revolty občanov za obnovenie suverenity národných štátov?
Rozbehnutý formát 16 + 1
Kontrasty vo Svätej zemi
Zazubadlený reportér

 

Editoriál
Maskoti ekonomickej vlastizrady na Ukrajine 

Sotva nájdeme lepší príklad dvojitých štandardov, ktoré prezentuje EÚ a niektorí západní lídri v rámci zahraničnej politiky voči iným štátom, ako je Ukrajina. Východný sused Slovenska sa od ,,majdanu“ výraznejšie posunul. Kam? Od  krajiny, ktorú ovládajú štruktúry oligarchov, do rusofóbnej autokracie s obmedzovanou slobodou slova. V krajine, ktorú už opustilo niekoľko miliónov jej občanov, je takmer dennou realitou vraždenie nepohodlných novinárov a politikov. Na moci sa podieľajú tie najodpudivejšie antisemitské skupiny a ultranacionalistické zoskupenia. Štát naďalej ovláda despotická kleptokracia, ktorá je v mene udržania sa pri moci ochotná použiť akékoľvek prostriedky.
Parafrázujúc prezidenta Masaryka, štáty žijú z takých myšlienok, z ktorých vznikli. Ak si uvedomíme, že súčasný ukrajinský režim spolodil ,,majdan“, tak sa niet veľmi čomu čudovať. Ukrajinská „revolúcia“ bola veľmi krvavá. Vyžiadala si stovky obetí, pričom dodnes nie je vyšetrené a jasné, kto toto masové krviprelievanie vyprovokoval. Isté je, že ,,majdan“ vytiahol z politického suterénu tie najodpudivejšie figúrky. Napríklad Dmitra Jaroša, lídra ultraextrémistického Pravého sektora či nechvalne známeho Oleha Tjahnyboka, predsedu  ultranacionalistickej, antisemitskej a krajne pravicovej strany Sloboda. Táto strana sa otvorene hlási k odkazu Ukrajinskej povstaleckej armády z čias druhej svetovej vojny a k odkazu jej vodcu Stepana Banderu, ktorý vyzýval k likvidácii Rusov, Bielorusov, Maďarov, Poliakov a Židov. ,,Národ, uvedom si, že Moskva, Poľsko, Maďari, židovstvo sú tvoji nepriatelia. Likviduj ich, likviduj Židov, Poliakov, komunistov, nič ich bez milosrdenstva,“ aj takéto jeho výroky sú zdokumentované.
Viackrát sa pokúšal vyjednať pakt s Adolfom Hitlerom, ktorý spočiatku nemal záujem o vznik samostatnej Ukrajiny. V roku 1944 však už potreboval akýchkoľvek spojencov. Spojili sa a Bandera dostával masívnu pomoc od Hitlera. Spájala ich najmä nenávisť k Sovietskemu zväzu. V mene odpútania sa od Sovietov boli banderovci ochotní páchať akékoľvek zločiny. Od masových pogromov na Židov až po vyvraždenie viac než 100 000 Poliakov, vrátane žien, detí a starcov. Ani takéto skutky však nezabránili exprezidentovi Juščenkovi, aby počas jeho éry sa na západnej Ukrajine stavali pamätníky Stepanovi Banderovi. Dovolil si vyznamenať in memoriam desiatky príslušníkov Organizácie ukrajinských nacionalistov, predchodcu Ukrajinskej povstaleckej armády, a Stepana Banderu dokonca rádom Hrdina Ukrajiny. V civilizovanom svete je niečo takéto absolútne nepredstaviteľné.
O tom, že duch Stepana Banderu je dodnes veľmi živý najmä na západnej Ukrajine, svedčia aj vystúpenia Iriny Fariovej, poslankyne ukrajinského parlamentu: ,,Ideály ukrajinského nacionalizmu, ktoré sa za druhej svetovej vojny postavili na odpor proti Moskve, by mali byť platné pre celú Ukrajinu... Každý, kto na Ukrajine nemá ukrajinskú dušu, by mal byť popravený. A Moskva by mala byť vymazaná z povrchu zemského, pretože je nenapraviteľnou čiernou dierou v európskej bezpečnosti.“
Jasným prejavom militarizácie a fašizácie ,,postmajdanovskej“ Ukrajiny je aj vznik polovojenských zoskupení, ktoré pôsobia paralelne vedľa oficiálnych ozbrojených zložiek štátu. Najznámejším takýmto zoskupením je poľný prápor Azov. Jeho vodcom je pravicový radikál Andrij Bileckyj s väzbami na Pravý sektor. Je poslancom ukrajinského parlamentu, v ktorom má prezývku Biely vodca. Pravdepodobne aj jeho zásluhou sa Azov už začlenil do Ukrajinskej národnej gardy a on si za svoje konanie vyslúžil hodnosť podplukovníka. Emblémom jeho práporu je zrkadlovo obrátený Wolfsangel so znakom čierneho slnka. Práve obráteného Wolfsangela ako svoj symbol používala hitlerovská divízia SS Das Reich. A súčasťou ideológie bojovníkov jeho práporu sú tézy o prevahe bielej rasy či o nutnosti autokratickej diktatúry.
Našťastie, takéto odpudivé správanie nezostalo celkom bez odozvy. Na výčiny bataliónu Azov a názory jeho členov reagovala Snemovňa reprezentantov amerického kongresu. Na základe informácií, ktoré sa dostali až ku kongresmanom, prijala dodatok k zákonu o zahraničnej vojenskej pomoci. V ňom sa vyslovne zakazuje, aby americkí inštruktori cvičili jeho bojovníkov. Tento dodatok blokuje aj dodávku mobilných protilietadlových rakiet na Ukrajinu. A v dôvodovej správe k zákonu sa konštatuje, že väčšina príslušníkov práporu Azov otvorene vyznáva „nacistické názory“. V každom demokratickom a právnom štáte by takéto zokupenie bolo zakázané, jeho vodcovia a členovia by boli trestne stíhaní a pod dohľadom spravodajských služieb. Toto však neplatí pre Ukrajinu. Naopak, aj Dmitra Jaroša zvolili občania Ukrajiny za poslanca ukrajinského parlamentu.
Všimnime si aj prípad Alexandra Muzyčka, pravej Jarošovej ruky. Zastrelili ho v kaviarni v meste Rovno na východe Ukrajiny počas prestrelky so špeciálnym komandom Sokol, ktoré podlieha ministrovi vnútra Avakovi. Tento bývalý poľný veliteľ bol známy aj tým, že bojoval v čečenskej vojne na strane islamistických teroristov. Počas majdanu velil jednej z najagresívnejších zložiek demonštrantov, ktorí útočili na policajtov. Po istom čase sa vymkol spod kontroly a ukrajinské ozbrojené sily sa rozhodli pre jeho likvidáciu. Nebuďte prekvapení, musíme si uvedomiť, aký režim vládne na Ukrajine. Minister vnútra Avakov dá pokyn na likvidáciu pravej ruky poslanca ukrajinského parlamentu, ktorý je zároveň poradcom ministra obrany!
O tom, že Pravý sektor je viac kriminálnou skupinou či gangom, svedčí aj incident, ktorý sa stal pred nedávnom v Mukačeve v Zakarpatskej oblasti. Účastníkmi divokej prestrelky boli stúpenci Pravého sektora a miestni policajti. Následky boli krvavé - traja mŕtvi a viac než desať zranených. Incident sa odohral vo vilovej štvrti a strieľalo sa aj z granátometov a guľometov. Podstatou sporu bolo vybavovanie si účtov medzi pašerákmi a Pravým sektorom. Pašovanie cigariet a iného tovaru je veľmi výnosným biznisom, ktorý je v Zakarpatskej oblasti veľmi rozšírený. A na čele jedného z gangov bol Michail Lanjo, ďalší poslanec ukrajinského parlamentu, o ktorom sa tvrdí, že je zapletený do vydierania a pašovania. Dostal sa do ostrého sporu s Viktorom Balohom, bývalým primátorom Mukačeva, ministrom pre mimoriadne situácie na Ukrajine a súčasným poslancom ukrajinského parlamentu. K tomuto sporu sa schyľovalo už dávno a bolo len otázkou času, kedy vypukne. Pravý sektor však dodnes nevysvetlil, kto mu dal právo používať zbrane a naviac v súkromnom spore, respektíve v spore medzi mafiánskymi skupinami.
Vo svetle týchto skutočností nás musí negatívne prekvapovať, prečo tieto udalosti a skutky prehliadajú tzv. mienkotvorné médiá a prečo lídri EÚ voči Ukrajine presadzujú pštrosiu politiku. Ukrajina má dnes imidž skorumpovanej kleptokracie a polomafiánskeho štátu, ktorý toleruje fašistické zoskupenia. Je však zjavné, že takýto stav na Ukrajine niekomu veľmi vyhovuje. V kalných vodách sa dobre loví a 3500 ukrajinských štátnych podnikov stále čaká na privatizáciu. Presnejšie, na rozdanie do rúk západných a zaoceánskych investorov za symbolické či mikroskopické ceny. Páni Dzurinda a Mikloš tam iste tiež nepôsobia náhodne, sotva by na takúto operáciu našli lepších slovenských expertov. Pripravuje sa esenciálna ekonomická vlastizrada, ktorú skompromitovaná politická elita dotiahne do konca, pretože sa musí zavďačiť svojim západným protektorom.
Roman Michelko, politológ a spisovateľ

Osobnosť
Chce vrátiť hrdosť Slovensku

Treba zachrániť štát, rodinu, urobiť v štáte poriadok. Viem, ako to dosiahnuť, a nebojím sa to urobiť,“ hovorí sudca Štefan Harabin, kandidát na slovenského prezidenta.

Galéria
Gotický kamenný hrad v Liptovskom Hrádku.

Fotoreport
Kultúrny klenot nad Dunajom
Linecký zámok je dominantou historického centra Starého mesta a spojnicou medzi minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou. 

Bez komentára
Smrtonosné zbrane pre Ukrajinu

USA zvyšuje vojenskú pomoc pre Kyjev.    

Názor
Zostať alebo emigrovať?

Východní kresťania v bývalej Veľkej Sýrii trpia a hrozí im vyhynutie.

Zaujalo nás
Návrat Ľudovíta XVI.

Emmanuel Macron sa prejavil ako verný pudel, ktorý slúži Washingtonu a nie Francúzsku.

Anketa
Je protestné hnutie ,,Žlté vesty“ vo Francúzsku novým pokusom revolty občanov za obnovenie suverenity národných štátov?

Investstory
Rozbehnutý formát 16 + 1

Hospodárska a obchodná spolupráca medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy sa úspešne prehlbuje a rozvíja.  

Reportáž
Kontrasty vo Svätej zemi

Mestské dvojčatá Tel Aviv - Jaffa a jeruzalemská chodba pod Múrom nárekov.

Interview
Zazubadlený reportér

,,Vatry zvrchovanosti som zapaľoval v strede Európy pod Kremnickými Baňami s úprimným nadšením,“ spomína Maroš Smolec, novinár a spisovateľ.

Justícia
Justícia versus spravodlivosť

Čo má na Slovensku prednosť – štátna moc a jej byrokratická administratíva, alebo základné ľudské a občianske práva občanov?

Sonda
Oslabovanie spravodlivosti (6.časť)

Psychiatria aj psychológia si postupne podmaňujú súdnictvo vo svete aj na Slovensku. 

Reflexie
Prekážky zjednotenia (1. časť)

Pravoslávie nikdy neprijalo sporné katolícke dogmy v náuke o spáse, satisfakčnú teóriu ani zbožštenie Matky Božej.  

História
Najkrajšia žena stredoveku (I. časť)

Eleonóru Akvitánsku v Byzancii prirovnávali k slávnej vodkyni Amazonke. 

Kultúra
Sopránová kráľovná

,,Svojim vnúčatám by som poradila, aby sa usilovali žiť podľa Desatora Božích prikázaní,“ zamýšľa sa česká spevácka legenda Eva Pilarová.

Knihy a recenzie
Nereálne očakávania v ekonomike (Igor Daniš)

Umenie
Zviditelňuje jemný kolorit dreva
Jána Nusa zlákala jedinečná štruktúra letokruhov a prirodzená farba dreva.  

Šport
Milovaný i nenávidený

Futbalový kráľ Jozef Adamec vyrastal bez otca, miloval ovácie, potlesk, ruky nad hlavou.   

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac