Úvod    Archív čísiel    2019    November/December 2019

November/December 2019

Čaputovej faux pas so štátnymi vyznameniami
Líder v informačných technológiách
Trakoščanský hrad
Dimenzie bodujú v zahraničí
EÚ zachráni pôvodný model
Rozkladné jedy liberalizmu
Čaro myslavského folklóru
Matteo Salvini čelí súdnemu procesu
Imperializmus predstavivosti (2. časť)
Sabotáž náboženstiev pokračuje

 

Editorial
Čaputovej faux pas so štátnymi vyznameniami

Stalo sa už „tradíciou“, že odovzdávanie štátnych vyznamenaní pri príležitosti Dňa vzniku Slovenskej republiky sprevádza séria faux pasov. Túto „nešťastnú tradíciu“ zaviedol prezident Andrej Kiska, keď, iste vďaka svojim poradcom, pravidelne a systematicky odmeňoval ľudí (Fedor Gál, Martin Šimečka), ktorí boli v prvej línii kritikov samostatného Slovenska, nikdy ho nechceli a veľmi dlho, možno nikdy ho neprijmú či neprijali.
Ak si niekto myslel, že so zmenou  v prezidentskom paláci nastane aj zmena v kľúči, respektíve v parametroch,  podľa ktorých budú laureáti vyberaní, tak sa veľmi mýlil.  Okrem tradičných mien, ktoré síce širšia verejnosť nepozná, ale v oblasti vedy, pedagogiky či iných oblastí života dosiahli významné úspechy, býva už pravidelným zvykom, že sú oceňovaní aj poslední preživší odbojári. Tak sa tomu stalo aj teraz. Trocha prekvapivo vysoké štátne vyznamenanie dostala aj Milada Horáková, česká antikomunistická politička, ktoré bola v komunistických monster procesoch odsúdená na smrť. Niet pochýb, že na jej ocenenie mal veľký vplyv práve v minulom roku odpremiérovaný film o jej živote a tragickej smrti Milada. Vzbudil relatívne slušný záujem a dostal Miladu Horákovú z okraja povedomia takmer do jeho centra. Milada Horáková síce žiadnu významnú väzbu na Slovensko nemala, ale povedzme, že bola martýrkou  demokracie a v tom čase sme žili  v spoločnom česko-slovenskom štáte, takže prečo nie?
V súvislosti s tridsiatym výročím Nežnej revolúcie sa priam očakávalo, že sa laureátkou stane nejaká predstaviteľka vtedajšieho študentského hnutia. A naozaj. „Karta“ v tomto prípade padla na Zuzanu Mistríkovú, jednu zo skupiny študentských vodcov Novembra 1989. V rokoch 1990 až 1992 pôsobila aj ako poslankyňa Slovenskej národnej rady za Verejnosť proti násiliu.
Ako relatívne málo kontroverzné ešte možno môžeme pokladať ocenenie iste talentovaného fotografa a reportéra týždenníka .týždeň Andreja Bána. Hríbov časopis .týždeň je všetko možné len nie objektívnym a nestranným periodikom. V prezidentskej kampani nepokryte stranil Zuzane Čaputovej, čo samo osebe vyvoláva dojem jasného konfliktu záujmov. Ten bol zmiernený len tým, že ocenenie nedostal extrémne kontroverzný šéfredaktor tohto periodika Štefan Hríb, ale len jeho umiernenejší kolega. Tým však selanka končí.
Ocenenie Petra Zajaca bolo skutočne úplne vedľa. Peter Zajac bol vždy v prvej línii agresívnych čechoslovakistov a unitaristov. Zúrivo a zúfalo bojoval proti vzniku  samostatnej Slovenskej republiky, dlho ju odmietal a pravdepodobne ju ani nikdy vnútorne neprijal. Jeho ocenenie  Radom „nacionalistu, antisemitu“ Ľudovíta Štúra je tak zároveň obojstranne paradoxné. Paradoxné je, že toto vyznamenanie sa nepáčilo ani Igorovi Matovičovi, ktorý nazval Petra Zajaca „kukuričným revolucionárom“ predovšetkým preto, že jeho liebling Domovník B(udaj), prípadne jeho súputník Milan Kňažko takéto vyznamenanie dosiaľ nedostali. Absurdné je, že prezidentská kancelária takúto obskúrnu figúrku na vyznamenanie vôbec navrhla, ale rovnako absurdné je, že Peter Zajac toto vyznamenanie prijal. Tomu sa hovorí akútna strata osobnej integrity – ibaže by ju vlastne ani nikdy nemal. Potom nemal čo stratiť a všetko je tak jasné.
No a nakoniec sa pristavme pri najväčšej absurdite celého aktu vyznamenávania „pseudo“ osobností. Jednoznačným víťazom v tejto fraške je ocenenie Františka Mikloška - tiež Radom Ľudovíta Štúra. František Mikloško je totiž „hrdým“ nositeľom Pamätnej medaily Jánosa Esterházyho, popredného maďarského iredentistu, človeka, ktorý celý svoj politický život zasvätil iredente, revízii Trianonu a ktorý po zásluhe skončil ako vojnový zločinec a za  svoje vojnové zločiny bol právoplatne odsúdený na doživotie. No a vďaka Zuzane Čaputovej bude mať tento človek naraz Pamätnú medailu Jánosa Esterházyho i Rad Ľudovíta Štúra. Tomu sa hovorí dokonalá fraška. Ale, nakoniec, poznajúc mentálny svet poradcov našej pani prezidentky sa to asi aj celkom dalo očakávať. Uvidíme teda, čo nám jej squadra pripraví na budúci rok.
Roman Michelko, politológ (roman.michelko@gmail.com)

Osobnosť
Líder v informačných technológiách

,,Univerzitný vedecký park Technicom je našou výkladnou skriňou v oblasti inovácií a transferu technológií,“ zdôrazňuje Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach.

Galéria
Tradičná procesia s Jaroslavľskou Kazaňskou Ikonou Matky Božej

Fotoreport
Trakoščanský hrad

Ponúka reinkarnovanú romantiku 19. storočia a perfektnú syntézu prírody a architektúry.

Report
Dimenzie bodujú v zahraničí

Európske ocenenie Charta F.E.S.T. – Antonio Conte je v poradí štvrtou medzinárodnou cenou, ktorá ocenila doterajší prínos časopisu pre prezentáciu a rozvoj cestovného ruchu.

Názor
EÚ zachráni pôvodný model 

Strana Vlasť nikdy nedovolí, aby sa Slovensko  vzdalo suverenity v prospech Bruselu, USA a iných štátov.

Zaujalo nás
Rozkladné jedy liberalizmu

Na človeka hľadia ako na konzumenta, hodnotu a kvalitu ľudského života merajú iba mierou spotreby.

Úspešná
Čaro myslavského folklóru

Uchováva ho súbor Hrabina a zviditeľnujú autentické ženské kroje a ušité dobové kostýmy.

Anketa
Matteo Salvini nepovolil údajne záchrannej lodi Open Arms vplávať do talianskych vôd so 164 ilegálnymi migrantami. Čelí súdnemu procesu. Čo si o tom myslíte? 

Reflexie
Imperializmus predstavivosti (2. časť)

Starý kontinent už nie je bohatým klubom. Je to divadlo so spomienkou na jeho bohatú minulosť a trojuholníkovú ekonomiku.

Sonda
Sabotáž náboženstiev pokračuje

V každom spoločenskom sektore, ktorý bol pretvorený v súlade so špecifikáciami psychiatrie, došlo k úpadku.

Spoveď spoza mreží (2. príbeh)
Príbeh 30-ročnej ženy, ktorá spáchala trestný čin pod vplyvom návykových láto

Šoubiz
Le Magnifique
si želá rozlúčkový film
Prirodzenému hereckému štýlu Jeana-Paula Belmonda vždy chýbala konkurencia a ani v súčasnosti nemá žiadneho nástupcu.

História
Najväčšia bitka na Slovensku (I.)

Boje na Dukle boli krvavé a kruté. Sovieti, Česi i Slováci zaznamenali veľké straty

Kultúra
Má rád svoj národ

)„Vlasť je ako matkina náruč. Kto ju odmietne, nikdy nič nepochopí a nikdy nebude šťastný,“ zamýšľa sa spisovateľ Jaroslav Rezník.  

Knihy a recenzie
Slovensko sa prebije...

O Štefánikovej húževnatosti a skromnom hrdinstve.

Umenie
Umenie v duši, pomoc v srdci
Dražobná aukcia umeleckých diel pre Centrum pre deti a rodiny v Sečovciach – Anjelik.

Šport
Ako pristátie na Mesiaci

Keňský vytrvalec Eliud Kipchoge prelomil vo Viedni magickú hranicu a maratónsku trať zvládol za menej ako dve hodiny.

 


  

Dimenzie č.3/2021Ruské vysvedčenie Ukrajine
Cez Rusko ďalej do Ázie
Prístav na rieke Krka
Otvorenosť napriek minulosti
Tragická bilancia ,,Búrky“
Pravicový cirkus ovládol Slovensko
Vybudujme spoločný „Veľký múr imunity“
Kultový rákociovský kaštieľ
Nástup Pekingu na Blízkom východe
,,Malý Verdun“ pod Dujavou
...Čítať viac