Úvod    Archív čísiel    2020    Dimenzie č.3/2020

Dimenzie č.3/2020

Využime pozitívne impulzy v rozvoji vzťahov medzi Čínou a EÚ
Ničia základy povojnovej Európy
Čiernohorský Alcatraz
Najväčšie jazero na Balkáne
Minister Budaj na východe zlyhal
Zotnú aj predsedníčku súdnej rady?
Výsledky ,,deharabinizácie“ justície
Od Versailles po Mníchov (2. časť)
Detektor lži pre psychiatrov
Nevedia opustiť peklo drog

Editoriál
Využime pozitívne impulzy v rozvoji vzťahov medzi Čínou a EÚ 

Prostredníctvom videokonferencie sa uskutočnilo v poradí 22. rokovanie vedúcich predstaviteľov Číny a Európskej únie. Videokonferenčnej schôdzky, ktorej predsedal čínsky premiér Li Kche-čchiang, sa zúčastnili čínsky prezident Si Ťin-pching, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Išlo o prvéoficiálne rokovanie čínskych predstaviteľov a nových lídrov EÚ, respektíve o prvé rokovanie na najvyššej úrovni medzi Čínou a EÚ od vypuknutia epidémie nového typu koronavírusu. Čínski a európski lídri dosiahli široký konsenzus na základe podrobnej výmeny informácií o súčasnej spolupráci medzi Čínou a Európskou úniou v rôznych oblastiach a v hlavných otázkach spoločného záujmu.

Toto rokovanie dalo jasný smer ďalšieho rozvoja čínsko-európskych vzťahov v postpandemickej dobe. Prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína je partnerom a nie oponentom, že medzi Čínou a EÚ neexistuje žiadny zásadný konflikt záujmov. Spolupráca je omnoho väčšia ako vzájomná konkurencia a konsenzus prevyšuje vzájomné rozdiely. Obidve strany by sa mali navzájom rešpektovať a budovať svoje vzťahy na spoločnom základe pri zachovaní prirodzených rozdielov, naďalej posilňovať vzájomné porozumenie a dôveru, rozširovať spoločné záujmy v spolupráci, riešiť zložité problémy v rozvoji a budovať komplexnejšie strategické partnerstvo s ešte väčším globálnym vplyvom. Očakávame, že vzájomný rozvoj vzťahov prinesie so sebou silný impulz k budovaniu stabilnejších vzťahov v post-pandemickej ére a posunie vzájomnú spoluprácu na vyššiu úroveň.

Na tomto rokovaní sa špecifikoval aj vzťah obojstranne výhodnej spolupráce medzi Čínou a EÚ.V tomto roku si pripomenieme 45. výročie nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov. Už 45 rokov je ich hlavným nositeľom spolupráca. V roku 2019 celkový objem obchodu s tovarom medzi Čínou a EÚ prekročil hodnotu 680 miliárd USD a priemerný objem obchodu za minútu bol približne 1,3 milióna USD. V máji tohto roku bolo vypravených 1033 čínsko-európskych vlakov, ktoré prepravili 93 000 kontajnerov tovaru, čím počet vlakov a zásielok za jediný mesiac dosiahol rekordnú úroveň a zabezpečil takto stabilný a hladký dodávateľský reťazec s protiepidemickým materiálom.
Počas rokovania sa obidve strany dohodli, že prehĺbia a posilnia spoluprácu vo viacerých oblastiach. Po prvé, v oblasti hospodárskej obnovy a koordinácie makroekonomických politík. Spoločne budú udržiavať stabilitu čínsko-európskeho a globálneho priemyselného dodávateľského reťazca a poskytovať impulz pre oživenie svetového hospodárstva. Druhým cieľom je rozšíriť obojsmerné otvorenie trhu na základe rovnosti, vzájomného prospechu a rešpektu, posilniť vzájomné prepojenie a spoluprácu v obchode, investíciách, v oblasti environmentalistiky, digitálnych technológií a v iných oblastiach tak, aby sa podarilo dosiahnuť vzájomný prospech. Tretím cieľom je ukončiť rokovania o investičnej dohode medzi Čínou a EÚ ešte v tomto roku a dosiahnuť komplexnú a vyváženú investičnú dohodu na vysokej úrovni. Štvrtým dôležitým cieľom je podporiť skoré podpísanie dohody o zemepisnom označení výrobkov medzi Čínou a EÚ a urýchliť rokovania na vypracovaní nového plánu spolupráce v oblasti vedeckého výskumu a inovácií. Tieto výsledky spolupráce ďalej obohatia konotáciu čínsko-európskych vzťahov a prinesú viac výhod podnikom a ľuďom na obidvoch stranách.

Čínsko-európske rokovanie upozornilo aj na globálny význam rozvoja vzťahov medzi Čínou a EÚ. Prezident Si Ťin-pching v tejto súvislosti zdôraznil globálnu dôležitosť toho, čo Čína a EÚ podporujú ako dve hlavné svetové veľmoci, ako dva hlavné svetové trhy a ako dve veľké civilizácie, s čím nesúhlasia a na čom spolupracujú. Celkový ekonomický objem Číny a EÚ predstavuje jednu tretinu sveta. Čína a EÚ majú preto spoločne pôsobiť v prospech udržania globálneho mieru a stability, podporovať dva hlavné trhy globálneho rozvoja a prosperity, presadzovať multilateralizmus a zlepšovať globálne riadenie. Obidve strany už dosiahli sériu dohôd o dodržiavaní multilateralizmu a voľného obchodu, o napredovaní v reforme Svetovej obchodnej organizácie, o spolupráci v riešení problematiky klimatických zmien, boja proti epidémii nového typu koronavírusu a o trojstrannej spolupráci s Afrikou.Počas videokonferenčného rokovania obidve strany vyslali pozitívne signály, ktorých cieľom je  spoločne bojovať proti epidémii, usilovať sa o spoluprácu, podporovať multilateralizmus a podporovať oživenie svetového hospodárstva, čo určite posilní sebadôveru medzinárodného spoločenstva v jeho schopnosti vyrovnať sa s výzvami a v spolupráci na podpore hospodárskej obnovy.

Pragmatická spolupráca medzi Čínou a Slovenskom v rámci čínsko-európskych vzťahov preukázala svoju silu a odolnosť vo vysporiadaní sa s rizikami a výzvami, ktoré spôsobila epidémia nového typu koronavírusu a ktoré vytvárajú obrovské príležitosti.Slovensko je štvrtým najväčším obchodným partnerom Číny v strednej a vo východnej Európe. Objem obchodu medzi Čínou a Slovenskom, ktoré čelí výzve epidémie, sa v prvom štvrťroku tohto roka zvýšil o 11,8 %. Inštitúcie, ako Svetová banka a Medzinárodný menový fond, nedávno predpovedali, že globálna ekonomika a rozvinuté ekonomiky budú v roku 2020 čeliť poklesu celkového výkonu. Čína je jedinou hlavnou svetovou ekonomikou, ktorá môže dosiahnuť pozitívny rast. Hospodársky rast Číny určite zaistí nové kolo možností spolupráce a dividend rozvoja pre európske krajiny, vrátane Slovenska. Očakávame perspektívny rozvoj vzájomne výhodnej čínsko-slovenskej spolupráce. Slovensko je členom rodiny EÚ a dôležitým partnerom Číny v EÚ, v strednej a vo východnej Európe. Toto vytvára sľubné predpoklady, že budovanie strategického, komplexného a vzájomne prospešného vzťahu medzi Čínou a EÚ ešte viac pomôže tradične priateľskej spolupráci medzi Čínou a Slovenskom. Verím, že dokážeme vnímať tento silný impulz rozvoja vzťahov medzi Čínou a EÚ, medzi Čínou a Slovenskom. Prajem si, aby všetky zúčastnené strany dobre využili príležitostí, ktoré so sebou prináša pozitívny vývoj vzťahov medzi Čínou a EÚ, a posunuli tak obojstranne výhodnú spoluprácu medzi Čínou a Slovenskom na novú a vyššiu úroveň.
Sun Lijie, veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike

Osobnosť
Ničia základy povojnovej Európy

Podlosť môže byť zámerná, pokrytecká, vedomá, keď sa vo vyhláseniach uvádza zoznam všetkých členov protihitlerovskej koalície s vynechaním ZSSR,“ píše vo svojom komentári ruský prezident Vladimír Putin.

Fotoreport
Čiernohorský Alcatraz

Zrúcanina bývalej čiernohorskej väznice je stále ozdobou ostrova Grmožur na Skadarskom jazere.

Najväčšie jazero na Balkáne
Národný park Skadarské jazero láka svojím jednoduchým spôsobom života s ohromujúcou flórou a faunou.

Interview
Minister Budaj na východe zlyhal

V tzv. chemickom trojuholníku smrti riešenia neprezentoval, no stihol pourážať a krivo obviniť nielen miestne štátne orgány a inštitúcie zodpovedné za životné prostredie, ale aj podnikateľskú sféru.   

Anketa
Akú vakcínu potrebuje Európska únia na to, aby prekonala dlhoročnú pandémiu svojej politickej, hospodárskej a kultúrnej roztrieštenosti a stagnácie?

Justícia
Zotnú aj predsedníčku súdnej rady?

,,Vládnucej koalícii sa nedarí obnoviť dôveru v právny štát,“ konštatuje Juraj Sopoliga, prezident Združenia sudcov Slovenska.

Výsledky ,,deharabinizácie“ justície
Morálna, škandalózna a odborná deštrukcia Súdnej rady SR pokračuje aj po odchode Štefana Harabina z Najvyššieho súdu SR.    

Zaujalo nás
Od Versailles po Mníchov (2. časť)

Morganovci a Rockefellerovci financovali aj rozvoj nacistického vojensko-priemyselného komplexu. 

Sonda
Detektor lži pre psychiatrov

Dokážu rozpúťať vojny, vypustiť bomby aj vírusy, a potom vyhlasovať do celého sveta, že pomôžu všetkým postihnutým.

Svedectvo
Neviedia opustiť peklo drog

Z príbehov dvoch žien, ktoré sú vo výkone trestu za spáchanie trestného činu krádeže návykovej látky. 

Reflexie
Medzi Moskvou a Konštantinopolom (3. časť)

Poľsko-litovský kráľ Žigmund III., ktorého riadili jezuiti, podporoval podriadenie západoruskej pravoslávnej cirkvi pápežovi prostredníctvom cirkevnej únie.

Šoubiz
Dominantná Flatfoosie

„Svojim hercom musíte neustále preukazovať lásku,“ konštatuje populárna francúzska herečka a modelka Sophie Marceauová.

História
Dedičstvo kráľa Ľudovíta XIV.

Jeho vojenské reformy prevzali všetky európske monarchie. 

Posledný let Hindenburgu
Nemecká vzducholoď sa mala stať kráľovnou oblohy, skončila rovnako tragicky ako kráľ morí Titanic.

Kultúra
Čerpá z ľudových piesní a balád

,,Slovenská ľudovka môže mať aj moderný world music/etno štýl,“ zamýšľa sa speváčka Zuzana Homolová.

Knihy a recenzie
Americké rozprávky

Zrážka romantických snov s biznisovou realitou očami príbehov emigrantov, vysťahovalcov, kolonistov a zlatokopov.

Umenie
Galéria maľovaný rovník
Cieľom projektu je spojiť ľudí všetkých národov a vytvoriť 40 075 malých obrázkov od rôznych osobností.  

Šport
Obnovil slávu Realu

K prominentným obetiam koronavírusu patrí aj Lorenzo Sanz, bývalý prezident klubu Real Madrid.  

 

 

 


  

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac