jún 2002

Nie sme druhoradí ani druhotriedni
Koľko zeme, toľko Poľska
Maršalova jaskyňa na Vise
Hemingwayova Havana
Slovenskú goudu vyrába Holanďan
Zabudnutí Polabskí Slovania
Dokedy budeme ešte blázniť?
Verte svojim schopnostiam
Fuggerovci: priekopníci podnikania v Európe
"Hochšíkovci" sa často bili

 Nie sme druhoradí ani druhotriedni
Temperamentný diplomovaný inžinier Béla Bugár (1957), podpredseda NR SR a predseda Strany maďarskej kolície, je v politike už 12 rokov. Má povesť umierneného pravicového politika, ktorý musí často hasiť neuváženú menšinovú rétoriku niektorých straníckych horlivcov.

Banská Štiavnica
Dejiny mesta, úzko späté s baníctvom, sa začali písať v roku 1238, keď mu boli udelené privilégiá kráľovského mesta. Od 13. do konca 18. storočia bol banskoštiavnický rudný revír v ťažbe zlata a striebra jeden z najproduktívnejších revírov v Európe.

Koľko zeme, toľko Poľska
Jeho excelencia Jan Komornicky (1943), veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku, zasvätil svoj život prírode, Tatrám, horolezectvu a kočom. Pred príchodom na Slovensko pôsobil ako štátny tajomník Ministerstva ochrany životného prostredia Poľskej republiky a poslanec Snemu za Poľskú ľudovú stranu.

Maršalova jaskyňa na Vise
Vari žiadny jadranský ostrov nevonia viac rozmarínom, levanduľou a históriou ako Vis, jeden z najzelenejších a najpozoruhodnejších ostrovov Stredomoria vôbec. Od pevniny ho delí 45 km a ďalej k pobrežiu nemá žiaden z ostatných, viac ako tisíc chorvátskych ostrovov.

Podnikanie na Kube
Orchideová farma v kubánskej Soroy je približne 250 metrov nad úrovňou mora. V roku 1943 jeden zámožný španiel - povolaním právnik - sa tu rozhodol vystavať exotickú záhradu na počesť svojej dcéry. Vybral si úrodnú výšinu veľkosti 35 tisíc metrov štvorcových na výbežku Guaniguanského pohoria. Hojnosť vôd a jemná vlhkosť z hôr mu v krátkom čase dovolili vypestovať viac ako 700 druhov orchideí pochádzajúcich zo všetkých kútov sveta.

Hemingwayova Havana
Viete komu patria mená Floridita a Bodeguita? Nie, neboli to priateľky slávneho amerického spisovateľa E. Hemingwaya. Boli a sú to miesta, kde každý návštevník, ktorý zavíta na Kubu a do hlavného mesta Havany, sa príde aspoň raz opäť pozrieť a znova by sa tam rád vrátil.

Slovenskú goudu vyrába Holanďan
Jedným z mála holandských podnikateľov, ktorý sa rozhodli vyvíjať aktivity mimo hlavného mesta Slovenska, je štyridsaťročný Willem van der Weide, rodák z fr?zskeho Bolsvardu. V päťtisícovom Strážskom na východnom Slovensku riadi slovensko-holandská výrobno-obchodná spoločnosť Gouda Slovakia, s.r.o., ktorá vyrába elitní fr?zsky syr Gouda.

Nemôžu mlčať, keď vidia porušovanie politických práv
Slovenský helsinský výbor (SHV) patrí medzi renomované mimovládne organizácie, venujúce sa ochrane a monitorovaniu dodržiavania ľudských práv podľa Helsinského záverečného aktu a ďalších dokumentov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. O úrovni dodržiavania ľudských práv na Slovensku a mnohom inom, čo s tím bezprostredne súvisí, sme sa porozprávali s výkonnou riaditeľkou SHV Ingrid Baumannovou.

Nie je maklér ako maklér
Maklér - finančný poradca - poskytuje služby fyzickým i právnickým osobám v oblasti finančného trhu (poistné produkty, produkty kolektívneho investovania). Rozdiel medzi maklérom a agentom je v tom, že maklér ponúka produkty viacerých finančných inštitúcií, agent spravidla zastupuje len jednu finančnú inštitúciu.

Zabudnutí Polabskí Slovania
Hoci sa nazývajú Srbi, žijú už tisícročia na severe Európy - v povodí riek Správa a Labe. Hoci stáročia odolávali nemeckým dobyvateľom, stali sa nakoniec prvými Slovanmi, ktorí vstúpili do európskej únie a NATO. Dodnes im hrozí germanizácia, ale žijú a budú žiť ďalej. Sú to Lužickí Srbi, najmenší slovanskí národ.

Dokedy budeme ešte blázniť?
Počas socializmu na Slovensku, teda až do prevratu v roku 1989, nás západné masmédiá, naši ?disidenti? a podomový mudrlanti presviedčali o tom, ako je za socializmu všetko zlé v porovnaní s kapitalistickými krajinami. Počas prevratu v roku 1989 a krátko po ňom verejne vyhlasovali, že za päť rokov dobehneme v životnej úrovni Rakúsko.

Ekonomické dopady rozšírenia
V nadchádzajúcich rokoch je pre Európsku úniu najdôležitejšou úlohou rozširovanie. Počet kandidátskych krajín zahrnutých do procesu rozširovania v súčasnom štádiu je trinásť: 10 krajín strednej a východnej Európy - Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovenská republika a Slovinsko - a tiež Cyprus, Malta a Turecko.

Verte svojim schopnostiam
Veľký operný skladateľ Richard Wagner sa naučil komponovať podľa žtlej knižky pre samoukov. Ruský spisovateľ Alexander Solšenicyn sa naučil písať v korešpondenčnom kurze. Sokratesa časť spoločnosti považovala v jeho dobe za ?hlúpeho nemravníka, ktorá kazí mládež.

Fuggerovci: priekopníci podnikania v Európe
Ambíciou tejto novej rubriky je pravidelne predstavovať známe či menej známe šľachtické rody, ktoré ovplyvňovali hospodárske, sociálne a kultúrne pomery aj na Slovensku, erby, šľachtické združenia a rády. Takisto chceme predstaviť mestské či obecné erby v ich historickom kontexte.

Zachráňme Lednicu
O lednickom hrade sa hovorí, že bol pôvodne kláštorom. Isté je, že svojou polohou opanoval cestu vedúcu zo Slovenska na Moravu. Jeho niektorí majitelia boli postrachom celého okolia, pretože žili podľa vtedajšej obyčaje z lúpežníctva.

Bitka pri Rozhanovciach
Vojenský stret kríža Karola Róberta s Omodejovcami v roku 1312 odštartoval hospodársky vzostup Košíc, ich zrovnoprávnenie s Budínom a udelenie prvého mestského erbu v Európe.

Ľubomír Repaský
Je rodák z Levoče a toto prostredie vytváralo inšpiračný rámec jeho neskorších obrazov. Jeho doménou sú olejomaľby akrylu, grafiky, perokresby, linoryty, medenoryty. Jeho tvorba je zaujímavou mozaikou pestrosti myšlienok a farieb a jeho nevyčerpateľnou inšpiráciou je žena. V rôznych podobách, v spleti reálnych i nereálnych podôb a fantázie.

Eagle 21 - orol 21. storočia
Predstavte si nádherného veľkého orla letiaceho ponad končiare. Čo vás pri tejto predstave napadne? Sila? Dravosť? Rýchlosť? Jasný cieľ? Pred pár rokmi si aj Miloš Zverina vysníval svoj cieľ - umelecko-produkčnú a reklamnú agentúru, ktorá bude niesť meno vtáka velikána a jasnú víziu dvadsiateho prvého storočia - Eagle 21.

Knihy, ktoré sa čítajú lupou
Je kuriózne, že knihy sú tím zaujímavejšie, čím sa ťažšie čítajú. Paradox, ktorý by bežného čitateľa priviedol k zúfalstvu, je pre zberateľov miniatúrnych kníh vrcholom potešenia: čím totiž menší formát knihy, tým je na prečítanie jej textu potrebná silnejšia lupa, a to knižnému dielku, pridáva na zberateľskej vzácnosti.

"Hochšíkovci" sa často bili
Peter a Pavol Hochschornerovci. Narodili sa 7. septembra 1979 s rozdielom jednej minúty. Obaja vedia každú jazdu na vode poriadne oddrieť, k drine ich systematicky viedol prísny otec.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac