Úvod    Archív čísiel    2018    Marec/Apríl 2018

Marec/Apríl 2018

Dominovať bude Čína, nie USA
,,Pomáhať, učiť, liečiť“
Po štyroch rokoch v Rusku
Esterházyovský kaštieľ v Pápe
Brusel Európu nechráni
Javorové ,,hnedé listy“
Boja sa povedať pravdu
Prinášať ľuďom radosť
Mala by tzv. iniciatíva Za slušné Slovensko žiadať aj odstúpenie prezidenta Andreja Kisku pre vážne podozrenia z daňových podvodov?
O štvrtom svete (2. časť)

 

Editorial
Dominovať bude Čína, nie USA

Aj keď sa mnohí z nás zamýšľajú nad súčasnými rusko-americkými vzťahmi, z pohľadu súčasného vývoja svetovej geopolitiky by sme mali našu pozornosť venovať najmä americko-čínskym a rusko-čínskym vzťahom. V prípade obnovenej studenej vojny medzi Washingtonom a Moskvou, ktorú režírujú americkí neokonzervatívni stratégovia s Pentagonom, sa potvrdzuje, že Biely dom sa dostáva do slepej uličky. Prezident Trump hrá poker nielen s Ruskom, ale aj s Čínou a s Európskou úniou. V ňom, okrem mediálnej vojny, rusofóbie a propagandy, polienka do ohňa prikladá obchodná vojna. Amerika má zlé vzťahy s Ruskom aj s Čínou. A súčasný vzťah medzi USA a Európskou úniou, ak vynecháme kecy o tradičnom či povinnom spojenectve v rámci NATO, môžeme definovať ako vlažný a kontraproduktívny. Mnohí ruskí aj americkí politológovia sa zhodujú, že rusko-americké vzťahy sú horšie ako v ére existencie Sovietskeho zväzu. Čoraz častejšie sa hovorí o možnej otvorenej vojenskej konfrontácii medzi Moskvou a Washingtonom. Pred mesiacom sme s napätím sledovali, ako sa bude vyvíjať hrozba priameho rusko-amerického konfliktu na území Sýrie. Riziko vojny bolo väčšie ako v prípade Karibskej krízy v roku 1962, ktorá bola jedinou vážnou (námornou) konfrontáciou medzi USA a Sovietskym zväzom. Dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že na území Sýrie pôsobí najmenej 2000 amerických vojakov, samozrejme nelegálne. Takisto sa už nedá utajiť, že Američania nelegálnym bombardovaním (bez mandátu BR OSN a súhlasu sýrskej vlády), ktoré sa mediálne prezentovalo ako spojenecké bombardovanie pozícií bojovníkov tzv. Islamského štátu, v skutočnosti cielene ničili infraštruktúru Sýrie. Podľa dostupných informácií, americké lietadlá zničili minimálne 32 mostov a vážne poškodili jednu z najväčších vodných priehrad v Sýrii.

Je takisto viac než jasné, že Washington, ktorého cieľom je rozdeliť Sýriu na tri časti, podporuje tzv. demokratickú opozíciu voči prezidentovi Assadovi. Politicky aj vojensky. Pokiaľ Rusko v Sýrii nezasiahlo, americké a spojenecké výsledky viac-menej propagandistických vojenských operácií proti medzinárodnému terorizmu a tzv. Islamskému štátu boli veľmi úbohé. Radikálni islamisti po nich paradoxne zosilneli alebo sa presunuli na iné pozície. 

Veľmi vážny rusko-americký súboj sa odohráva aj na Ukrajine. Ešte si živo pamätáme, ako Donald Trump v predvolebnej kampani tvrdil, že ho Ukrajina nezaujíma, že USA sa nebudú ďalej na Ukrajine angažovať. V skutočnosti na Ukrajine pôsobia nielen americkí poradcovia a vojenskí špecialisti, ale už aj kanadskí. Utajované dodávky letálnych zbraní, ktoré sa na Ukrajinu v tichosti začali dodávať ešte v roku 2015, boli požehnané už oficiálnymi dohodami. Takže na Ukrajine hrozí eskalácia ukrajinsko-ruského vojnového konfliktu. Moskva je znepokojená, pretože Ukrajina pre ňu predstavuje existenčný a bezpečnostný problém. Rusi si však veria a sú presvedčení, že v prípade veľkého konfliktu Američania určite na Ukrajine vojnu prehrajú. Podobne ako vo Vietname či na Kórejskom polostrove. Rusi sa spoliehajú najmä na svoj moderný a účinný jadrový raketový potenciál. V hre je aj rozšírenie ,,celonárodného ruského povstania“ na Ukrajine, ktoré môže vytvoriť Novorusko (federáciu viacerých republík zo súčasných ukrajinských juhovýchodných oblastí) medzi ,,zmenšenou Ukrajinou“ a Ruskom. Pesimisti tvrdia, že bez vojny to určite nepôjde, pretože Kyjev doteraz nesplnil ani jeden bod z minských mierových dohôd. 

Natíska sa otázka, prečo Američania vyvíjajú taký silný politický a ekonomický tlak na Rusko, prečo ho chcú hospodársky zlomiť a zadusiť rôznymi sankciami, ktoré majú vyvolať rozkol v ruskej spoločnosti a sociálne nepokoje? Pokúsme sa hľadať odpovede v tejto úvahe: Rusko uzavrelo s Čínou strategické partnerstvo. Rusko-čínske politické aj hospodárske vzťahy sú veľmi priateľské a úspešne sa rozvíjajú aj v rámci veľkých globálnych hospodárskych a investičných projektov. Čína v poslednom desaťročí rýchlo napreduje, rastie jej medzinárodný vplyv, v mnohých smeroch už technologicky predstihla aj Spojené štáty, ktoré už evidentne nie sú svetovým lídrom a ,,policajtom“ číslo 1. Podiel USA na svetovom HDP z roka na rok klesá a bude ďalej klesať. Pokiaľ po II. svetovej vojne dosahoval takmer 50%, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 22 – 24 %, podľa niektorých iných štatistík iba na úrovni 17 percent. Prezident Trump sa pokúša zachrániť Ameriku a udržať ju vo svetovej extralige. Ak si však napríklad uvedomíme, že čínske počítače pracujú päťkrát rýchlejšie ako americké a že Čína, najväčší veriteľ USA,  každoročne zaregistruje milión patentov, je naivné očakávať, že USA súčasnú Čínu dostihnú, respektíve predbehnú. Skutočným nepriateľom číslo 1 pre USA nie je Rusko, ale Čína. A to aj z vojenského hľadiska. Nie je žiadnym tajomstvom, že súčasťou čínskeho projektu Námorná hodvábna cesta je aj vybudovanie 32 čínskych vojenských námorných základní. Geopolitická americko-čínska diplomatická bitka o Juhočínske more, v ktorom Číňania v krátkom čase vybudovali už 7 vojenských základní, je toho jednoznačným dôkazom. Nateraz americko-čínska obchodná vojna môže neskôr prerásť do vojnového konfliktu medzi USA a Čínou. 

Vráťme sa k Rusku. Podľa logiky amerických stratégov, ak sa Američanom podarí zraziť hospodársky Rusko na kolená, Moskva nebude môcť presadzovať nezávislú zahraničnú politiku a filozofiu multipolárneho sveta. Slabé Rusko nebude sekundovať ani Číne, čo by znamenalo koniec čínsko-ruského partnerstva. Namiesto dvoch protivníkov by zostal iba jeden – Čína. Lenže Američanom sa tento zámer nedarí zakoreniť. V Rusku nie je prezidentom Boris Jeľcin a sankcie fatálne neohrozili ruské hospodárstvo. Ani súdržnosť a konsolidáciu ruských elít. Situácia je presne opačná. Rusko je v pozícii, že si môže vybrať, na ktorú stranu sa pridá. Je stále atraktívne, má veľké prírodné zdroje a bohatstvo, respektíve veľké územie a moderné zbrane.  V prípade zostrenia americko-čínskych vzťahov je zrejmé, že v tomto súboji zvíťazí ten, koho podporí Rusko. A všetko nasvedčuje tomu, že vďaka nezodpovednej, hlúpej a agresívnej neokonzervatívnej americkej stratégie bude Rusko uprednostňovať Čínu. A neprehliadnime ani ďalšie poznanie – výstavba plynovodu Severný prúd 2 z Ruska do Nemecka je ďalšou lekciou pre Američanov. V konečnom dôsledku sa karta môže obrátiť a Američania zlomia samých seba. Každá ich geopolitická avantúra a ignorovanie národných záujmov iných štátov bude iba posilňovať rusko-čínske strategické partnerstvo. A v prípade ďalšieho hospodárskeho oslabovania USA bude len otázkou času, kedy sa aj v Bruseli začne hovoriť a presadzovať obnovenie strategického partnerstva medzi Ruskom a Európskou úniou.
Mgr. Róbert Matejovič, šéfredaktor  

Osobnosť
,,Pomáhať, učiť, liečiť“

„Na božskosti Ježiša nič neuberá fakt, že bol dvakrát ženatý a mal det,“ konštatuje Immanuel II., hlava Cirkvi Essénsko-Kresťanskej.

Galéria
Perovičov most v Trebinji

Interview
Po štyroch rokoch v Rusku

,,Federálny cieľový program vyčlenil pre sociálno-ekonomický rozvoj Krymskej republiky do roku 2020 sumu  837 miliárd rubľov,“ hovorí A.L.Fedotov, veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku.

Fotoreport
Esterházyovský kaštieľ v Pápe

Svoju súčasnú barokovú podobu získal v roku 1743, keď sa František Esterházy rozhodol, že v meste obnoví veľkolepé sídlo svojho rodu.

Zaujalo nás
Brusel Európu nechráni

,,Budeme bojovať proti tomu, čo impérium Georga Sorosa robí v Maďarsku a čo chce v Maďarsku robiť,“ sľubuje Viktor Orbán. 

Bez komentára
Javorové ,,hnedé listy“

Prečo Kanada obhajuje ukrajinský fašizmus? Rusofóbka a vnučka bývalého ukrajinského nacistu je ministerkou zahraničných vecí.   

Názor
Boja sa povedať pravdu

Napriek propagande Donalda Trumpa, pekné a inteligentné nové rakety Američania, Briti ani Francúzi voči Sýrii, ktorá ich vojensky nenapadla, nepoužili. 

Úspešná
Prinášať ľuďom radosť

,,Aj malé veci môžeme robiť s veľkou láskou,“ zamýšľa sa mezzosopranistka Daniela Baňasová.  

Anketa
Mala by tzv. iniciatíva Za slušné Slovensko žiadať aj odstúpenie prezidenta Andreja Kisku pre vážne podozrenia z daňových podvodov?

Zahraničie
O štvrtom svete (2. časť)
,,Model globálneho trhu, v ktorom je všetko na predaj, v skutočnosti nahradzuje spoločné zdieľanie statkov a ženie obyvateľstvo k chudobe,“ tvrdí Hervé Juvin, francúzsky ekonóm.

Justícia
Skvelý život právnika

,,Keď môj klient rozpráva úplne inak, ako sme sa pred pojednávaním dohodli, očakávam, že príde ,,vyššia moca zničí ho,“ parodizuje mladá právnička skúsenosti z praxe.

Sonda
Pomáha či je hrozbou? (2. časť)

Psychiatria umelo vytvára dojem o zvyšujúcom sa počte duševných porúch obyvateľov, aby podporila svoj marketing.

Reflexie
Násilná latinizácia Slovanov (2. časť)
Svätí bratia Cyril a Metod nikdy nekonvertovali na katolicizmus.

História
Posledný nemecký cisár

Viliam II. tlieskal Hitlerovi, keď Nemci obsadili Paríž.

Kultúra
Narodil sa v rozhlase

,,Aký krásny by bol svet, keby sa dospelí celý život správali ako deti,“ vyznáva sa Peter Guldan, herec, legendárny scenárista, textár a redaktor.   

Knihy a recenzie
Súdnosť ako explikácia

Príbeh sudcu Štefana Harabina je dynamickým svedectvom doby, príbehom práva a charakteristiky, ktorá je v spoločnosti definovaná ako právny štát.

Umenie
Svet akvarelu
Pod záštitou Veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku sa prezentovala medzinárodná výstava o láske, mieri a harmónii prostredníctvom akvarelu.

Šport
Otec trnavského zázraku
Životný osud trénera futbalovej Trnavy Antona Malatinského bol trnistý, plný vzostupov a pádov.

Dimenzie č.5/2022Ursula vedie EÚ do záhuby
Silný líder pre Košický kraj
Mostar z mosta
Staré mesto Ljubuški
Rusko bude vždy Ruskom
Kedy padne Liz?
Digitálna mena sa približuje
,,Únik z energetickej pasce“
Čo bráni EÚ (Slovensku) a USA, aby iniciovali mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom?
Ako prekonávať strach zo smrti?
...Čítať viac
Dimenzie č.4/2022Región budúcnosti v Európe
Turistický príbeh o Medzimurí
Ali pašove pramene
Eko pastierska osada Vranjak
Prvý Healthness v Európe
Inscenácie - metódy západnej politiky
„Spáchal“ pán Mečiar subverziu?
Čo si myslíte o súčasnej zahraničnej politike USA voči EÚ, Ukrajine a Rusku?
Z armády pod zámok väznice
...Čítať viac