Dimenzie č.2/2021

Obsah

  • Bidenov rozsudok nad Putinom

  • Pandémia chudoby a drogy moci

  • Počiteljská pevnosť v Hercegovine

  • Hrad ,,Šťastný kameň“

  • ,,Slováci, akú kultúru si vyberiete?“

  • Ciele amerického režimu

  • Vranovské nohavičky pre Európu

  • Harabin versus LGBTI

  • Kozáctvo je životná filozofia

  • Rasizmus v tieni psychiatrie

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Editoriál

 

Bidenov rozsudok nad Putinom

 

Prezident Macron hovorí o novom type svetovej vojny v spojení s vakcínami. Zabúda ale na to, že sú to členovia Európskej komisie a sluhovia USA, ktorí zneužívajú šírenie vírusu C-19, aby zakryli chyby z politických, hospodárskych a finančných rozhodnutí v ostatných troch dekádach.  Prakticky rušia právo občana na slobodný prístup k lekárskej pomoci a starostlivosti svojou  nekompetentnou politickou a distribučnou vakcinačnou stratégiou. V neposlednom rade aj politizáciou a spochybňovaním vedeckej i etickej úrovne ruských aj čínskych vedcov a ponúk na spoluprácu s nimi. Pán Macron si neuvedomuje, že aj vo vojne majú svoju úlohu medzinárodné hnutia Červený kríž, Červený polmesiac a podobné organizácie. Neuvedomuje si tri hlavné korene ich vzniku a existencie. Prvým je Henri Dunant (1828 – 1910), spoluzakladateľ Medzinárodného Červeného kríža, ktorý pomáhal a ošetroval ranených v bitke pri  Solferine (1859) bez ohľadu na farbu uniforiem a v duchu svojho presvedčenia, že ,,všetci ľudia sú si bratmi“. Po návrate z vojny do rodnej Ženevy napísal a 8. novembra 1862 vydal útlu knižôčku v rozsahu 62 strán pod názvom Spomienka na Solferino.
Druhým koreňom je ruský lekár Nikolaj Ivanovič Pirogov (1810 – 1881), jeden zo zakladateľov chirurgie. Bol prvým chirurgom na svete, ktorý používal éter ako anestetikum v roku 1847 počas operácie v poľných podmienkach aj v Krymskej vojne (1853 – 1856). A tretím koreňom je Florence Nightingalová (1820 – 1910), anglická ošetrovateľka šľachtického pôvodu, autorka odbornej literatúry a priekopníčka porovnávacej lekárskej štatistiky. Pracovala vo vojenskej nemocnici v Scutari (Istanbul) až do konca konfliktu v roku 1856. Bola obdivovaná za svoj neochvejný súcit, za čo si vyslúžila prezývku Lady of the Lamp a Anjel Krymu.

Michael Anthony McFaul (1963), bývalý americký veľvyslanec v Moskve (2012 – 2014) a architekt  politiky tzv. Ruského resetu v priebehu Obamovho prezidentského mandátu si prednedávnom dovolil navrhnúť Rusku, aby Ukrajine vrátilo Krym a aby sa vrátilo k hraniciam z roku 1783. Pozabudol však pripomenúť veľkosť Ruska v 17. a 18. storočí v porovnaní s územím USA k roku 1783, ktoré nebolo väčšie než 30 percent ich súčasnej veľkosti. Štáty Texas, Florida, Louisiana, Kalifornia, Oregon a Aljaška neboli súčasťou USA. Zato prezident Biden svojím verbálnym vyjadrením, že prezident Putin je vrah, pripomenul svetu svoju minulosť a ukázal na štyri veci. Prvou z nich je poznanie, že ovláda históriu pirátstva a jeho modernú definíciu: únosy, lúpeže, vraždy, nezákonné zabavovanie tovaru alebo lodí, vrátane sabotáže a ich potopenia. Po druhé, hlavným cieľom zahraničnej politiky USA nebude priama vojenská konfrontácia s Ruskom, ale komplexné úsilie o čo najrýchlejšie fyzické odstránenie prezidenta Putina od moci a to pomocou ruskej piatej kolóny. Po tretie, pán Biden pripomenul Európskej únii jej funkciu v systéme kognitívneho kapitalizmu v boji USA proti Rusku a Číne. A po štvrté, českým politikom si dovolil pripomenúť, aby si uvedomili, koho USA podporujú, a aby sa včas zamysleli nad osudom českej kotliny, ak v jesenných voľbách zvíťazí Česká pirátska strana. Pripomeniem ešte, že to bol práve prezident Biden, ktorý kedysi v osobnom rozhovore označil prezidenta Miloševiča za ,,čertovho vojnového zločinca“. Miloševič vtedy pravdepodobne nepochopil, že v chápaní pirátov to znamená vynesenie rozsudku smrti. Ako vieme, rozsudok bol vykonaný za stenami Haagského tribunálu.

Označenie prezidenta Putina za vraha nie je náhoda. Je to krok od uskutočnenie amerického sna, cieľa a dlhého radu neviditeľných i viditeľných krokov opísaných v médiách, ktoré je nevyhnutné  hodnotiť v kontexte vraždy Saddáma Husajna a Muammara Kaddáfího. Prezident Putin iste veľmi dobre vie o vynesení rozsudku nad ním, ktorý už pred rokmi vyslovili Bidenovi bábkovodiči. Takisto vie, že americká vláda ani vo sne nepremýšľa o kompromise alebo o partnerskej dohode s Ruskou federáciou pod vedením prezidenta Putina a s Čínou pod vedením prezidenta Si Ťin-pinga. Prozápadný prezident Putin v poslednej nádeji na mierové spolužitie so Západom a v rámci historického poňatia Euroázie (od Lisabonu do Vladivostoku) hodil do tváre rukavicu liberálnemu globalizmu v on-line prejave v rámci tohtoročného fóra v Davose. Od Bidenovho zverejnenia časti telefonického rozhovoru s prezidentom Putinom a následnom potvrdení, že je vrah, žijeme v úplne novej realite.

Táto nová realita urýchľuje proces zmien vo svete, vo vzťahu USA-EÚ s Ruskom a s Čínou, a v bilaterámych rusko-čínskych vzťahoch. Prvá etapa zmien vo svete bude ukončená do roku 2024. Dovtedy bude na Západe v mysliach vládnuť tradičná čierna farba pirátov a pirátstva, internetové more s ostrovmi moderných digitálnych koncentrákov a sloboda slova len na témy, ktoré povolí neviditeľná moc. Horúcu vojnu medzi USA a Ruskom nezažijeme s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou. Atómová parita bude držať na uzde Bidenových bábkovodičov. Nezažijeme ani novú inscenáciu viac než sto rokov trvajúcej ,,Veľkej hry“ ruského a britského impéria, pretože impériá už neexistujú. Studená vojna s tragickým rozpadom ZSSR a tragickými následkami pre život obyčajných Rusov sa takisto nebude opakovať, pretože Bushovci a Gorbačovovci sú mimo hry. Čo nás však čaká a neminie je totálne víťazstvo jednej strany nad druhou, bez pardónu a so všetkými trpkými následkami pre porazenú stranu.

Z histórie vieme, že v horúcich vojnách na bojiskách Rusko zvyklo byť víťazom. V iných formách vojen tak tomu nebolo. Urážka hlavy jadrovej mocnosti, národných symbolov v športe a v kultúre, protiprávne sankcie v kontexte uvedeného a faktické vyhlásenie nie studenej ani horúcej vojny znamenajú, že v boji pôjde o existenciu štátu, ruského národa, vrátane slovanského. Z hľadiska bábkovodičov prezidenta Bidena, jeho osobnej histórie a udalostí ostatných tridsiatich rokov sa mi ukazuje ako úplne logické tvrdenie, že prezident Putin je vrah. Zodpovedá to západnému mysleniu o nadradenosti západnej civilizácie a súčasne i vysvetleniu pre nedávno zavedený pojem ,,mentálnej vojny“ do politickej diskusie.

Andrej Iľnickyj, poradca ministra obrany Ruskej federácie v rozhovore pre časopis Arsenál Vlasti spomenul dôvod, prečo bola ,,mentálna vojna“ pridaná k ,,informačnej a hybridnej vojne“ Západu proti Rusku. Podľa vyjadrenia poradcu sa Západ usiluje vyhnúť priamej konfrontácii s Ruskom. To preto, že v prípade použitia ruských zbraní, vrátane atómových a úrovne morálky vojsk, priamy konflikt s Ruskom spôsobí Západu neakceptovateľné a dlhodobé škody. Preto sa  realizujú metódy ,,mentálnej vojny“. Iba pripomínam, že umožňujú zvýšiť efektívnosť informačnej vojny a zmenu sebauvedomenia si. Akákoľvek zmena schopnosti sebapozorovania a uvedomenia si seba samého ako individua oddeleného od ostatných ľudí aj prostredia, vedie k nenávratnej zmene mentálnej a civilizačnej základne spoločnosti protivníka. Ide o sofistikovanú dlhodobo pôsobiacu metódu. Podčiarkujem slovo nenávratne a doplňujem, že následky zmeny sebauvedomenia sa pre obyčajných ľudí zviditelňujú najskôr po jednej generácii. Pre menej chápavých pripomínam, že už od roku 1956 je represívnym orgánom k dispozícii osembodová  Bidermanova tabuľka donucovania a od roku 1981 Teória sebauvedomenia od psychológov C. S. Carvera a M. F. Scheiera. Text nazvali Attention and self-regulation: A control-theory approach to human behavior.
Koncept sebeuvedomenia je teóriou deindividuácie (čiastočnej alebo úplnej straty pocitu vlastnej individuality). Sebauvedomenie sa testuje pomocou tzv. zrkadlového testu. Píšem o tejto kategórii vojny, pretože už prebieha celé desaťročia pod vedením srdca kognitívneho kapitalizmu proti občanom spojencov a nepriateľov, ktorí prepadli konzumu, zábave, respektíve zradili tradičné hodnoty spojené s prírodou. Bude to tragédia civilizácie s nedoziernými následkami v prípade, ak sa trojica mocností (USA, Rusko a Čína) v poslednej minúte nedohodnú na partnerskej spolupráci a spolužití. Je preto nevyhnutné bojovať nielen za udržanie nádeje pre lepšiu budúcnosť, ale tiež sa pripravovať na najhoršie. Súhlas nie je potrebný.

Ján Campbell, analytik a komentátor (Česká republika)

Osobnosť
Pandémia chudoby a drogy moci
,,Nepotrebujeme sprisahania, ale spoluprácu. Koniec súčasnej vlády príde neodvratne, pretože uprednostňuje iba revolučného ducha nenaplnených volebných hesiel,“ tvrdí Zdenko Čambal, primátor mesta Holíč a podpredseda SNS.

Galéria
Počiteljská pevnosť v Hercegovine

Fotoreport
Hrad ,,Šťastný kameň“
Je ozdobou dediny Boldogkőváralja v severovýchodnom Maďarsku. V jeho ,,oválnej pracovni“ sa nachádza najväčšia stredoeurópska výstava cínových a olovených vojačikov.

Z archívu
,,Slováci, akú kultúru si vyberiete?“
Retrospektívny pohľad na časopis a jeho témy. Časopis Dimenzie má 20 rokov.      

Zaujalo nás
Ciele amerického režimu
Invázia a dobytie Ruska a Číny s pomocou NATO. Prečo je potrebné rozpustiť toxické NATO?   

Úspešný
Vranovské nohavičky pre Európu
Spoločnosť Faveo Healthcare patrí medzi tri najväčšie európske firmy, ktoré sa špecializujú na výrobu zdravotníckych textílií a pomôcok pre inkontinentných pacientov a seniorov. 

Anketa
Zlyhala prezidentka Zuzana Čapútová morálne aj hodnotovo, keď vymenovala Igora Matoviča za ministra financií?

Justícia
Harabin versus LGBTI
Ministerka Mária Kolíková našla v rozpočte desaťtisíce eur pre ,,sexuálne a rodové menšiny“ a Sexistický kix. Ignoruje rozsudok ESĽP a čelí exekúcii za nevyplatenie dlžnej sumy heterosexuálnemu sudcovi. 

Príloha Ruské Dimenzie
Kozáctvo je životná filozofia
,,Ako národ sme vždy stáli za pravoslávnym kresťanstvom, ochraňujeme ho ako svoje najcennejšie duchovné dedičstvo,“ hovorí Jaroslav Achejev, ataman bratislavskej kozáckej stanice Všekozáckeho zväzu českých zemí a Slovenska. 

Sonda
Rasizmus v tieni psychiatrie
Kto vyháňa z domovov afrických obyvateľov, ženie ich v ústrety násiliu a pod zdanlivú ochranu Európskej únie?

Šoubiznis
,,Pirátka z Karibiku“
Britská herecká hviezda Keira Knightleyová si v súčasnosti vyberá scenáre životopisných a rodinných drám, alebo historických výletov podľa skutočných príbehov.

História
Najslávnejšia švédska kráľovná  (I. časť)
Kristína Švédska patrila k silným a najvzdelanejším ženám stredoveku. Jej odolnú a húževnatú povahu formovalo náročné detstvo.

Kultúra
Je šťastím skrášľovať knihy
,,Literatúra určená deťom má oproti literatúre pre dospelých jednu obrovskú výhodu. Nemá žiadne limity,žiadnehranice,“ konštatuje Peter Cpin, výtvarník, ilustrátor  a grafik. 

Knihy a recenzie
Balada o Polárii
S pádom starého režimu padajú ďalšie masky a hra na dokonalosť končí. Cez mozaiku pocitov a zážitkov zaľúbeného chlapca nazeráme do života v 80-tych rokoch.

Umenie
Zrastený so sklom
Akademický sochár Drahomír Prihel pracuje s drevom i s kovom, ale najviac ho fascinujú možnosti skla.

Šport
„Big Z“ boduje v tíme Capitals
„Bol v Bostone počas celej mojej kariéry a myslel som si, že tu zostane navždy,“ hovorí Brad Marchand, útočník Bostonu Bruins na margo odchodu Zdena Cháru do Washingtonu.

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám