Chorvatsky betlehem

Najstaršie chorvátske kráľovské mesto Nin rozvíja celoročnú turistickú ponuku ako európska destinácia excelentnosti s titulom najromantickejšia destinácia v Európe.

Pripravili: Dimenzie

Róbert Matejovič
Foto: autor, archív HTZ grada Nin

 

Patrí medzi najstaršie mestá na jadranskom pobreží. Život na malebnom ostrovčeku (s priemerom 500 m), na ktorom sa rozprestiera povôdné historické jadro mesta Nin uprostred plytkej lagúny, sa datuje už pred 3000 rokmi. Toto živé múzeum na otvorenom nebi, ktoré s pevninou spájajú dva kamenné mosty, opatruje záznamy mnohých civilizácií. Ich stopy môžete vidieť nielen na mostoch, ale aj na stenách a priečeliach zachovalých historických budov a objektov. Mesto sa nachádza asi 15 km od mesta Zadar v severnej Dalmácii a viac než 500 rokov je vyhľadávaným mariánskym pútnickym miestom. 

Nin zdobí aj niekoľko ďalších primátov. Napríklad, je strediskom Ninskej riviéry s najväčšou plochou pieščitých pláží v Chorvátsku (50 km), ktoré sa rozprestierajú nielen na pobreží mesta, ale aj v jeho ďalších osídlených častiach – v Zatone, Privlake, Vire a vo Vrsoch. Kráľovninu trojkilometrovú piesčitú pláž, ktorá je pomenovaná po manželke prvého chorvátskeho kráľa Tomislava, ohodnotil American Travel Channel ako jednu z najlepších pláži na svete. A vnútrozemské mestské dedinky Ninski stanovi, Grbe, Žerava i Poljica Brig ponúkajú oddych v nedotknutej prírode vo vidieckom prostredí. Nin sa hrdí aj najznámejším autokempingom v Chorvátsku, ktorý je v modernom turistickom rezorte Zaton Holiday Resort.

Zdroj: Dimenzie č.3/2022

Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Mali by ste záujem navštíviť toto miesto?

Sme špecialisti na organizovanie zájazdov pre malé skupiny ľudí so spoločným záujmom, ktorí chcú navštíviť zaujímavé miesta a spoznať zaujímavých ľudí.