King Willem and Queen Maxima

Deň kráľa v Prešove

Narodeniny holandského monarchu oslávili aj charitatívnou tombolou, ktorej výťažok darovali ukrajinským deťom v utečeneckom tábore.

Pripravili: Dimenzie
Foto: archív M. Murajdu

Koningsdag alebo Deň kráľa je štátnym sviatkom v Holandskom kráľovstve. Deň, ktorý sa oslavuje 27. apríla na jeho počesť, je dátumom narodenia súčasného kráľa Willema-Alexandra. Po celom Holandsku sa oslavuje rôznymi spôsobmi, medzi ktorými nechýbajú pouličné trhy a výpredaje. Občania Holandska sa v tento deň oblečú do oranžových farieb. A monarcha so svojou rodinou tradične navštívi jednu alebo viac regiónov v kráľovstve. Keď bola holandským panovníkom žena, sviatok bol známy ako Deň kráľovnej (Koninginnedag), ktorý sa nepretržite oslavoval od roku 1891 až do roku 2013, keď kráľovnú Beatrix na tróne vystriedal jej najstarší syn Willem-Alexander.

,,Je to oslava najmä spolupatričnosti Holanďanov a občanov Holandska. Tento sviatok oslavujú každoročne aj Holanďania, ktorí žijú a pracujú v zahraničí. Na Slovensku v Bratislave a tradične aj u nás v Prešove,“ hovorí Matúš Murajda, dlhoročný honorárny konzul Honorárneho konzulátu Holandského kráľovstva pre Košický a Prešovský kraj so sídlom v Prešove.

Na počesť narodenín kráľa zorganizoval už po osemnásty raz slávnostnú recepciu pod názvom ,,King´s day“ 28. apríla 2023 vo Ville Plaza Boutique Hotel v Prešove. Medzi pozvanými hosťami nechýbali pani Henriette van Notten, zástupkyňa a radkyňa holandskej veľvyslankyne na Slovensku, honorárni konzuli Izraela, Lotyšska a Ukrajiny, primátori miest Prešov a Vysoké Tatry.

,,Hlavným poslaním takýchto recepcií, ktoré trochu prispôsobujeme slovenskému štýlu, je vytvoriť priestor pre každoročné stretnutie holandskej komunity, ktorá žije na východnom Slovensku. Ide o to, aby si na počesť kráľových narodenín spoločne zaspievala holandskú hymnu, pripomenula zvyky a tradície, upevnila vzťahy v rámci komunity a medzi slovenskými a holandskými obyvateľmi,“ zdôraznil pre Dimenzie Matúš Murajda.

Súčasťou recepcie, okrem slávnostnej torty, bola tradičná tombola. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine bola tentokrát zameraná na charitatívne účely. ,,Dobrovoľné príspevky sme darovali vybratým deťom z ukrajinskej utečeneckej komunity v Prešove. Do tomboly svojimi darmi prispel aj pán Daniel Lučkanič, honorárny konzul Honorárneho konzulátu Španielskeho kráľovstva na východnom Slovensku,“ dodal Matúš Murajda.

Toto je úryvok z rozhovoru. Celý si ho môžete prečítať v archíve.
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám