Varaždin<br />
kupele

Varaždínske Toplice sa hrdia zachovalým vzácnym komplexom starovekých rímskych kúpeľov a termálnou liečivou vodou, ktorá položila základy pre rozvoj zdravotného, liečebného, wellnessového a kultúrneho turizmu. 

Pripravili: Dimenzie

Róbert Matejovič
Foto: autor, archív TZ Grada Varaždinske Toplice

Sú najväčšími a najstaršími kúpeľmi v Chorvátsku s tradíciou liečenia termálnou vodou, ktorá má viac než tisícročnú históriu. Od roku 2014 ich doma a v zahraničí prezentuje aj pani Lana Husnjak, riaditeľka Turistického združenia mesta Varaždínske Toplice. Vyštudovala kultúrológiu a cestovný ruch, magisterské vzdelanie so špecializáciou na komunikáciu v cestovnom ruchu získala na Zadarskej univerzite. Ako sama o sebe hovorí, cestovný ruch je zapísaný v jej štruktúre DNA a svoju prácu veľmi miluje.

Pani riaditeľka, aká je súčasná turistická ponuka kúpeľného mestečka, na čo kladiete najväčší dôraz?

Na území našich kúpeľov kedysi žili príslušníci ilírsko-keltského plemena Jasi (Iasi), ktorých názov sa významovo prekladá ako ,,vlastníci horúcich prameňov“. Termálnu vodu využívali na rituálne a liečebné účely a svoje poznatky neskôr odovzdávali novým majiteľom – starým Rimanom, ktorí tu vybudovali svoje kúpele Aquae Iasae. V ich centrálnej časti Forum Romanum sa dodnes nachádza aktívny prameňový bazén. 

Práve táto liečivá voda určila smer rozvoja mestečka, ktoré sa vyprofilovalo ako destinácia zdravotného cestovného ruchu. Jeho centrom je Špeciálna nemocnica pre liečebnú rehabilitáciu s kúpeľnými domami (Minerva, Lovrina Kupelj, Konštantínov dom, Terme). Špičkoví medicínski odborníci sa v nich venujú prevencii aj rehabilitácii. V moderných medicínskych riešeniach, ktoré sa uplatňujú v liečebných procedúrach, zohráva mimoriadne dôležitú úlohu aj liečivé bahenné blato (fango). 

Naše kúpeľné mestečko sa nachádza v údolí rieky Bednja, ktoré obkolesujú lesnaté kopce. Turisti a návštevníci v nich môžu využiť na oddych krásne ,,dovolenkové domy“ (Kuče za odmor) s bazénmi, saunami, vírivkami a bicyklami. Každý z nich hosťom ponúka naozajstný únik z uponáhľaného každodenného života. 

Aj naša gastronomická ponuka rozpráva svoj autentický príbeh – ekologické plody lesov, ktoré nás obklopujú, staré autohtónne sorty viniča, ekologický chov zvierat a biodynamika – toto všetko sú dôvody prečo naši šefkuchári ponúkajú na tanieroch špičkové jedlá. 

 V čom je ale turistický potenciál vášho kúpeľného mestečka špecifický z pohľadu rozvoja kontinentálneho cestovného ruchu? 

Varaždínske Toplice sú členom Európskeho združenia historických termálnych miest (E.H.T.T.A.). Svoj budúci rozvoj vnímajú v rámci vyhľadávanej destinácie pre zdravotný, liečebný, kúpeľný a wellnessový turizmus. A na druhej strane, ako destináciu kultúrneho turizmu založeného na bohatej histórii a antickom dedičstve s osobitným dôrazom na zachovalý komplex starovekých rímskych kúpeľov, ktorý je jedným z najcennejších archeologických nálezísk v kontinentálnom Chorvátsku. Súčasne podporujeme rozvoj malých hotelov s vysokou kvalitou služieb, ale nikdy nebudeme destináciou pre masovú turistiku a bláznivý nočný život.

My termálnu vodu naozaj nemusíme vymýšľať ani hľadať, keďže jej máme dostatok. Ona je základom rozvoja destinácie aj v súčasnosti. Naším cieľom je, aby sa jej blahodárne účinky využívali nielen vo wellnessovom a liečebnom zmysle, ale aj na konzumáciu prostredníctvom fľaškovania. Jej zdravotné účinky pre organizmus sú fantastické. Ak ju pijeme, udržiava nám mladosť, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a riešiť mnohé gastroenterologické problémy. V tejto súvislosti radi zdôrazňujeme historický fakt, že voda sa tu do fliaš plnila už v 19. storočí a už vtedy bolo známe nielen jej minerálne zloženie, ale aj blahodárne pôsobenie na ľudský organizmus.  

Zdroj: Dimenzie č.3/2022

Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Mali by ste záujem navštíviť toto miesto?

Sme špecialisti na organizovanie zájazdov pre malé skupiny ľudí so spoločným záujmom, ktorí chcú navštíviť zaujímavé miesta a spoznať zaujímavých ľudí.