illustration of Old town Ljubuški, Bosnia, watercolor
Coat of arms Bosnia and Herzegovina

Po takmer dvesto rokoch ho zviditeľňuje obnovovaná stredoveká pevnosť vojvodu Stjepana Vukčića Kosača.

Rozprestiera sa krasovom kopci Buturovica nad pohraničnom meste Ljubuški v západnej časti Hercegoviny (Západohercegovský kantón) približne 7 km od hranice s Chorvátskom a 32 km od mesta Mostar. Od roku 2003 je národnou pamiatkou Bosny a Hercegoviny. Historici predpokladajú, že mestečko ako pohraničná pevnosť medzi Chorvátskom a Osmanskou ríšou bolo vybudované v polovici 15. storočia.

Vďaka projektu Európskej únie Heritage Revived (Oživené dedičstvo), ktorá na obnovu pevnosti poskytla 1 milión eur, sa doteraz podarilo zrekonštruovať, zreštaurovať a obnoviť už 60 percent pôvodnej stavby. Pre mesto Ljubuški má obrovský kultúrno-historický význam, ktorý chce zviditeľniť najmä v rámci rozvoja cestovného ruchu. V jej oblasti sa nachádza niekoľko krásnych prírodných vodopádov (Kravické vodopády, Koćuša) a iné prírodné poklady. A neďaleko aj mariánske Medžugorie, cieľ katolíckych pútnikov, a tiež veľa dobrých tradičných reštaurácií.

Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Mali by ste záujem navštíviť toto miesto?

Sme špecialisti na organizovanie zájazdov pre malé skupiny ľudí so spoločným záujmom, ktorí chcú navštíviť zaujímavé miesta a spoznať zaujímavých ľudí.