Dimenzie 05 2020 Uhrik

Obsah

  • Pokrytectvo Merkelovej voči Rusku

  • Brusel ženie EÚ do priepasti

  • Beckovský hrad

  • Maďarsko pred bránami víťazstva?

  • Krása a hodnota tradičného odevu

  • Rusofóbiu nepociťuje

  • Ako komentujete zasahovanie EÚ a Slovenska do vnútorných záležitostí Bieloruska?

  • ,,Terapeutické vzdelávanie detí“

  • Život s ružovými okuliarmi

  • Príťažlivá dievčenská nevinnosť

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Editoriál

 

Pokrytectvo Merkelovej voči Rusku

 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá vládne Nemecku už 15 rokov a ktorá chce v roku 2021 konečne odísť do politického dôchodku, obvinila ruskú vládu z pokusu o vraždu Alexeja Navaľného. Bez toho, aby predložila dôkazy, to oznámila po návšteve nemeckého vojenského laboratória v medicínskom komplexe Charité v Berlíne. Odvolala sa na tvrdenie laboratória, ktoré má údajne ,,jednoznačný dôkaz“ o tom, že Alexeja Navaľného 20. augusta 2020 v Tomsku na letisku otrávili jedom novičok. Kto? Odpoveď doteraz nevieme. Podobne ako ju nepoznáme ani z prípadu v roku 2017, keď pána Navaľného mal ktosi ,,otráviť“ v Barcelone. Môžeme sa preto iba domnievať, že režisérmi a aktérmi ,,zabíjania Navaľného“ sú pravdepodobne spravodajské služby pôsobiace v Rusku a proti Rusku. Tohto 44-ročného kontroverzného advokáta, obchodníka, finančníka, majiteľa a režiséra dvoch youtubových kanálov, ,,bojovníka proti korupcii“ a neúspešného vodcu tzv. ruskej opozície proti Vladimírovi Putinovi, ktorý sám o sebe tvrdí, že má v génoch viac ukrajinskej ako ruskej krvi, vykresľujú na Západe, EÚ a USA ako ,,silného a vplyvného disidenta“. Vraj to je v súčasnosti jediný ruský opozičný politik, ktorého sa najviac obáva prezident Putin.

Údajný dôkaz pani Merkelová komentovala novinárom takto: „Vyvoláva to vážne otázky, na ktoré môže a musí odpovedať iba ruská vláda.“ Nič viac. Ale jej tvrdenie ihneď bez dôkazov podporili USA, Británia a komický šéf NATO s požiadavkou, aby Moskva dôkladne a s plnou transparentnosťou vyšetrila prípad pravdepodobnej otravy Navaľného a vyvodila zodpovednosť voči tým, ktorí ju zavinili. Ruská vláda obvinenie rázne odmietla s tým, že je obviňovaná neoprávnene. Poznamenala, že nemecké orgány neinformovali Moskvu o svojich zisteniach priamo, ale najskôr komunikovali so svojimi západnými spojencami. Podľa Kremľa reakcia Západu – priame obvinenie Ruska upiera Moskve právo obhájiť sa, respektíve právo na riadny proces. Existuje predsa prezumpcia neviny, porušené boli diplomatický protokol a procesuálnosť. A samozrejme, nebolo to po prvýkrát, čo Západ takto opovrhol Ruskom, pokúsil sa nastaviť medzinárodnú verejnú mienku proti Moskve a v prospech ,,Moskvou týraného a pre Putina nebezpečného“ pána Navaľného.

Logika posudzovania Navaľného kauzy hovorí čosi iné. Na otázky by mali jednoznačne odpovedať nemecké úrady a najmä pani kancelárka. Mali by vysvetliť svoje zistenia a doložiť ich overiteľnými dôkazmi. V opačnom prípade ide o ohováranie a neopodstatnené narážky. Prečo? Po prvé, Nemci tvrdia, že majú „jednoznačný dôkaz“ o tom, že Alexej Navaľnyj bol otrávený novičokom. Ich dôkaz pochádza údajne z testov vykonaných na jeho vzorkách krvi. Nemecké vojenské laboratórium a lekári v Berlíne ale neposkytli Rusku žiadny biomateriál, aby mohli nezávisle overiť údajnú detekciu novičoku.

Po druhé, ruskí lekári v Omsku, ktorí Navaľného vyšetrili ešte 20. augusta 2020, keď náhle skolaboval počas letu zo sibírskeho Tomsku do Moskvy, potvrdili, že vykonali komplexné toxikologické testy jeho biologických tekutín a orgánov. A nezistili žiadne stopy po toxínoch. Konkrétne po organofosfátových nervových látkach. Ruskí lekári, ktorí mu pravdepodobne rýchlou intervenciou zachránili život, dospeli k záveru, že mohol trpieť metabolickými poruchami, ako je napríklad extrémne nízka hladina cukru v krvi. Zistili prítomnosť inhibítorov (tzv. tlmičov) cholínesterázy, ktoré pôsobia na nervový systém. Tieto látky obsahuje široká škála humánnych aj klinických liekov na liečbu cukrovky. Pán Navaľnyj údajne trpí na toto ochorenie. Len pre stručné vysvetlenie – cholínesteráza sa nachádza v pečeni, pankrease, srdci, v sére a v bielej mozgovej hmote. Sérová cholínesteráza slúži ako indikátor možnej otravy insekticídmi. Meria sa ako ukazovateľ funkcie pečene. Predoperačný skríning cholínesterázy sa využíva na detekciu pacientov s atypickými formami enzýmu, aby sa mohlo zabrániť predĺženej zástave dýchania (apnea) spôsobenej pomalou elimináciou svalových relaxancií.

Vráťme sa k podstate. Pre naše uvažovanie je rozhodujúce to, že ruské toxikologické testy nezistili v krvi ani v tkanivách žiadne stopy novičoku alebo iného nervového jedu. Podľa dostupných zdrojov, ruskí zdravotníci disponujú pôvodnými vzorkami, ktoré boli odobraté z tela pána Navaľného počas jeho liečby v omskej nemocnici. Sú to ale Nemci, ktorí tvrdia, že odhalili stopy novičoku v krvi a to na piaty deň po prevoze Navaľného do Berlína.

Existuje niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú odpovede. Prečo Nemecko a západné štáty tak silno naliehali, aby Moskva súhlasila s leteckým presunom Navaľného do Berlína 22. augusta? Prečo  Kremeľ podľahol tomuto tlaku a povolil tento podivný zahraničný zásah do svojich vnútorných záležitostí? Z úcty k tristoročnej histórii Charité, kde sa kedysi ,,liečili“ aj Viktor Juščenko, Júlia Tymošenková, Boris Jeľcin, Michail Gorbačov, Eduard Ševarnadze či Angela Merkelová?

Ak by chcel Kremeľ ublížiť Navaľnému tak, že by zabezpečil jeho zabitie novičokom alebo iným jedom, prečo by Moskva povolila jeho prevoz do Berlína, aby toxikologické testy odhalili a potvrdili jeho údajné otrávenie? Aby usvedčila samú seba? Tento scenár je nelogický.

Navaľného spolupracovníci tvrdili, že ho mohli otráviť čajom, ktorý vypil pred odletom. Otrávený čaj mu údajne doniesol čašník, ktorý potom náhle zmizol. Zábery CCTV na letisku ale ukázali, že Navaľnému odovzdal čaj jeho spoločník.

Ruskí vedci, ktorí vynašli novičok, jednoznačne tvrdia, že ak by Navaľnyj vypil otrávený čaj, neupadol by do kómy, ale bol by s najväčšou pravdepodobnosťou mŕtvy. A takisto spolu s ním aj jeho spolupracovníci, ktorí ho zachraňovali počas letu. Boli by ihneď kontaminovaní.

Sme svedkami ďalšej paródie. Všimnime si lepšie jej načasovanie vo vzťahu k niekoľkým geopolitickým faktorom. Začnime s pokusom izolovať Trumpovu administratívu od OSN v otázke opätovného uloženia sankcií voči Iránu. Ruskí, čínski, britskí, francúzski a nemeckí diplomati sa usilujú zachrániť jadrovú dohodu s Iránom aj napriek americkej sabotáži. Prípad Navaľnyj môže pôsobiť ako ,,rýchly jed“ na diplomatickú jednotu obhájcov jadrovej dohody s Iránom. Ďalším faktorom sú pokusy politicky destabilizovať Bielorusko podporou samozvanej opozičnej líderky Cichanovskej, ktorá výrazne prehrala v prezidentských voľbách. Ich výsledky uznalo Rusko aj Čína. Cieľom USA a EÚ je narušiť vzťahy medzi Ruskom a jeho susedmi. A

tretím a súčasne najdôležitejším faktorom je projekt dodávok ruského plynu do Nemecka cez  Nord Stream 2. Cieľom Washingtonu je prerušiť a zrušiť výstavbu 1 200 kilometrov dlhého plynovodu v hodnote 11 miliárd dolárov. Trumpovi hrá do kariet aj proamerická opozícia v CDU, ktorá vystupuje proti posilňovaniu obchodu so zemným plynom medzi Ruskom a Európou. V tejto súvislosti denník New York Times 3. septembra 2020 publikoval článok pod titulkom: „Otrava Navaľného zvyšuje tlak na Merkelovú, aby zrušila ruský plynovod“. Pani Merkelová najprv trvala na tom, aby prípad Navaľného nezasahoval do dokončenia projektu Nord Stream 2. Ale pozor – nemecké vojenské spravodajské služby tvrdia, že na otravu Navaľného bol použitý novičok. Ale kto ho údajne použil? Pokrytectvo pani Merkelovej voči Rusku má aj iné dimenzie. Je zrejmé, že je pod silným tlakom zo strany USA, keďže jej Nemecko je stále okupovanou krajinou. Trumpovi nechce ustúpiť v otázke plynovodu, preto nepodporila americké sankcie voči firmám, ktoré sa podieľajú alebo sa chceli podieľať na výstavbe plynovodu. Podľahla však v prípade uvalenia protiruských sankcií (pod rúškom EÚ) za údajnú ruskú anexiu Krymskej republiky a podporu vojny na Donbase. Tieto sankcie boli uvalené ešte v roku 2014 a neustále sa predlžujú. A pán Navaľnyj sa opäť ,,zázračne“ uzdravil a vrátil do Ruska. Kedy budeme svedkami tretieho pokusu o jeho otrávenie?

Osobnosť
Brusel ženie EÚ do priepasti

,,Bruselskí politici, a medzi nimi aj slovenskí poslušníci, vytrvalo a permanentne štvú proti Rusku pri každej príležitosti,“ konštatuje Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu.

Fotoreport
Beckovský hrad

Aj vďaka EÚ a nórskym fondom obnovuje čaro svojej kráľovskej minulosti.

Zaujalo nás
Maďarsko pred bránami víťazstva?

,,Radi budujeme spoločnú budúcnosťso Slovenskou republikou, Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom, ktoré sú hrdé na svoju národnú identitu,“ zdôrazňuje maďarský predseda vlády Viktor Orbán.

Úspešný
Krása a hodnota tradičného odevu

,,V ére troch generácií sme z krojov postupne spravili minisukne,“ tvrdí Pavel Surový, poslanec vojvodinského parlamentu a autor projektu Slovenské kráľovné, princezné a princovia v pôvodných ľudových krojoch. 

Inteview (Ruské Dimenzie)
Rusofóbiu nepociťuje

,,Zaleží mi na tom, aby študenti mali pozitívny vzťah k Rusku,“ hovorí Anna Nemcová z Bieloruska, profesorka ruského jazyka na Gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach.

Anketa
Ako komentujete zasahovanie EÚ a Slovenska do vnútorných záležitostí Bieloruska? Sú sankcie správnym riešením?

Sonda
,,Terapeutické vzdelávanie detí“

Je nízka schopnosť ľudí pracovať výsledkom vopred naplánovanj stratégie alebo ide len o náhodu? Psychológia a psychiatria by už nemali dominovať nad školským systémom.

Svedectvo
Život s ružovými okuliarmi

Príbeh mladej ženy a matky, ktorá prišla o syna, rodinu a slobodu, ktorá si vo väzení odpykáva trest za spoluúčasť na úžívaní, výrobe a predaji drog. 

Šoubiznis
Príťažlivá dievčenská nevinnosť

Jennifer Anistonovú muži zbožňujú, lebo je sexi a krásna. Ženy ju obdivujú tiež, ale zároveň aj nenávidia.  

Vojenská história
,,Národ v zbrani“

Pod vplyvom Napoleonských revolučných vojen, ktoré ukončili dynastické vojny s profesionálnymi armádami, vstúpila Európa do éry totálnych vojen s masovými armádami.

História
Živá kronika cisárskej armády (1. časť)

Ladislav Škultéty – Gábriš, najslávnejší husár a najdlhšie slúžiaci vojak v histórii, pochádzal zo Slovenska.

Knihy a recenzie
Teória a dejiny utópií

Na Slovensku konečne vyšla kniha od slovenského autora, v ktorej systematicky spracoval tému dejín utópií a utopizmu z pozície systematickej filozofie.

Umenie
S dušou od čistého srdca
Kazašská maliarka Alpysbajeva Altynšaš Jessenbajevová sa venuje aj dizajnérstvu dekoratívneho a úžitkového umenia. 

Šport
Končí sa Saganova zelená éra?

Na Tour de France dominovali Slovinci a Ír Sam Bennett. Slovenský šampión skončil  „až“ na 2. mieste, ale z tohto umiestnenia si ťažkú hlavu nerobil

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám