

Po troch storočiach jej zrúcaninu postupne obnovuje a oživuje mesto Novi Marof v spolupráci s ministerstvom kultúry a médií. Stala sa motívom aj pre európsky projekt.
Viac než či najmenej 800 rokov sa vypína na východnom okraji Ivanščice, najvyššieho pohoria Chorvátskeho záhoria (Hrvatsko zagorje) na severozápade Chorvátska neďaleko mestečka Novi Marof a jej obce Mađarevo vo Varaždínskej župe. Vybudovaná bola na neprístupnom útese pod vrchom Veliki Lubenjak vo výške 502 m.n.m. pravdepodobne na pôdoryse pôvodného hradu Greben po mongolskej invázii do strednej Európy.
Staré mesto Greben a jeho hrad (spolu Grebengrad) sa spomínajú už v roku 1209 v listine chorvátsko-uhorského kráľa Ondreja II. V nej potvrdil slobodu varaždínskym prisťahovalcom a určil im hranice územného panstva, ktoré im dal do trvalej držby. Majiteľmi mesta, hradnej pevnosti a jej okolitých dedín boli významné šľachtické rodiny – Grebenovci, Celjskovci, Korvínovci, Batthyányovci a Erdödyovci.
Obnova po 300 rokoch
Až do roku 1710, keď Grebengrad vyhorel, bola druhou najväčšou obývanou pevnosťou v Chorvátskom záhorí. Útočište a ochranu pred nepriateľskými útokmi poskytovala aj v ére Kráľovského Uhorska po tureckej expanzii. Po ničivom požiari sa Erdöyovci z pevnosti presťahovali do údolia rieky Bednja. Do obnovy pevnosti už investovať nechceli, neskôr sa ich prioritou stal Novi Marof. V tomto meste žili až do roku 1923.
Prešlo takmer 300 rokov od požiaru, keď sa v roku 2006 vedenie mesta Novi Marof rozhodlo, že bude investovať do archeologického výskumu a do sanácie zachovalých zvyškov múrov zrúcaniny. Odvtedy, s finančnou podporou chorvátskeho ministerstva kultúry a médií, ktoré doteraz investovalo 550 000 eur, každoročne z rozpočtu spolufinancuje jej postupnú architektonickú obnovu. Konečným cieľom je oživiť pevnosť tak, aby sa stala atraktívnou kultúrno-edukatívnou a turistickou destináciou. Keďže si tento cieľ vyžaduje veľké finančné prostriedky, stal sa motívom pre vypracovanie európskeho projektu na obnovu a revitalizáciu tohto kultúrneho a historického dedičstva.
Na piknik a vyhliadku
V súčasnosti je obľúbeným piknikovým a vyhliadkovým miestom turistov a návštevníkov. Vedú k nej dobre vyšliapané chodníky z niekoľkých smerov. Najjednoduchší a najrýchlejší prístup je z obce Mađarevo. Túto približne polhodinovú lesnú trasu som si vybral aj ja. Prechádza cez opustenú dedinu Novoselci na okraji lesa, v ktorej sa zachoval už len jeden pôvodný dom a kresťanský kríž. Našťastie, je tu aj horská chata s areálom, v ktorej si môžete odpočinúť.
Do pevnosti som sa dostal z východnej strany cez umelo vykopanú priekopu v lese. Po vstupe do celého komplexu som obdivoval, ako stavitelia dokázali využiť okolité skaly na jeho výstavbu, na oporu a štít pevnosti. Keď som vystúpil na jej najvyšší bod, odmenou mi boli krásne výhľady do údolia a na horu Ivanščica, v ktorej sa nachádzajú ďalšie stredoveké opevnené hrady.
Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám