Medzimurie

Ponúka vám atraktívnu vínnu cestu, chránenú prírodnú krajinu amazónskej atmosféry riek Mura a Dráva, náhrdelník z perál kultúrneho a historického dedičstva aj dobrodružný prírodopisný príbeh o svete medzi dvoma vodami.

Pripravili: Dimenzie

Foto: archív Turistickej organizácie Medzimurskej župy

 

Medzimurie (Međimurje) sa nachádza medzi riekami Mura a Dráva. Je to zelená malebná krajina, jemná, ohraničená riekami, no napriek tomu hravá a zdobená láskou. Stvorená pre potešenie. V jej samom srdci vyviera jedna z najliečivejších termálnych vôd v Európe. Vďaka výnimočnej biodiverzite a zachovaným hodnotám kultivovanej krajiny je takmer tretina Medzimuria časťou medzinárodnej biosférickej rezervácie Mura-Dráva-Dunaj, ktorú UNESCO vyhlásilo za miesto svetového dedičstva.

Miestni ľudia s veľkou vášňou zachovávajú svoje tradičné dedičstvo a autentický životný štýl s medzimurskými piesňami, ktoré UNESCO zaradilo do svetovej pokladnice nehmotného kultúrneho dedičstva. Prírodné a tradičné dedičstvo, skvelé vína a autentická kuchyňa, športové ihriská a zdravý životný štýl sú zdrojmi, z ktorých vychádza turistická ponuka Medzimuria. O jej kvalite svedčí nielen trojnásobne ocenenie Medzimuriaznačkou EDEN (Európska destinácia excelentnosti) za trvalo udržateľný cestovný ruch vo vidieckom priestore, miestnu gastronómiu, wellness a zdravotný cestovný ruch, ale aj švajčiarska cena za rozvoj cestovného ruchu a ocenenie pre najúspešnejšiu turistickú destináciu v kontinentálnom Chorvátsku.

 

Medzimurská vínna cesta

Medzimurie je najmenšou vinárskou oblasťou na krajnom severe Chorvátska. Svetu ponúka hravé a ľahké mladé vína, a výnimočné skvosty s tými najlahodnejšími nektármi v predikátnych vínach.

Jedinečnú krajinársku čipku horného Medzimuria v nadmorskej výške 300 metrov vytvárajú malé strmé kopce so zaoblenými vrcholmi, kľukaté cestičky, idylické dedinky a státisíce starostlivo udržiavaných trsov viniča. V takomto prostredí môžete spoznať rodinné vinohrady a pivnice, v ktorých s veľkým množstvom vášní a zručností vznikajú príťažlivé vône, osviežujúce chute a skvelé arómy dvadsiatich bielych odrôd vína. Ich kvalitu a hodnotu potvrdzujú najvýznamnejšie svetové ocenenia. Na čele sú sauvignon, sylvánske zelené, rulandské šedé, rizling rýnsky, muškát žltý a pušipel – jediné autochtónne víno Medzimuria.

Regionálna značka Pušipel predstavuje ľahké biele víno so živým charakterom, s decentnými ovocnými citrusovými arómami a grafitnými minerálnymi tónmi. Pušipel je medzimurská značka mimoriadne vysokej kvality. Pušipel je odroda so širokou elasticitou – vinárovi ponúka štandardný zber, neskorý zber, všetky druhy voliteľných zberov a ľadový zber, ak sú vytvorené ideálne poveternostné podmienky.

Koncom deväťdesiatych rokov 20. storočia boli v najatraktívnejších lokalitách Medzimuria vysadené prvé planty s poprednými medzinárodnými červenými odrodami. Na čele sú pinot červený, syrah a cabernet sauvignon.

Urbanovo je najpopulárnejší festival vína Pušipel a medzimurskej vinárskej scény s viac než dvadsaťročnou tradíciou. Koná sa v polovici mája v dedine Štrigova. Jeho súčasťou sú odborné hodnotenia vín, atraktívne vinárske workshopy, otvorené pivnice a záverečným finále je očarujúci vinársky bál.

Na jednom z najkrajších kopcov kontinentálneho Chorvátska bola prednedávnom postavená rozhľadňa Goričko sviralo, z ktorej vidieť Slovinsko, Rakúsko, Maďarsko a za ideálneho počasia dokonca aj Slovensko.

Počas celého roka vás na malom a obsahovo bohatom priestore, a na mimoriadne dostupnej a dobre značenej vínnej ceste čaká tridsať rodinných vinárstiev (vinárskch domov). V minulých rokoch pod strechu desiatich z nich prišli najvyššie ocenenia a medaily od najprísnejších svetových vinárskych hodnotiteľských panelov Decantera i medzinárodnej súťaže International Wine Challenge. Vitajte a ochutnajte to najlepšie z Medzimuria!

 

Ekomúzeum Medzimurie v malom

O Medzimurí sa hovorí, že je zeleno-modrým nebom medzi riekami Mura a Dráva, ktoré je ozdobené perlami kultúrneho a historického dedičstva. Jedným z náhrdelníkov, ktorý je zostavený z týchto perál, je Ekomúzeum Medzimurie v malom (Ekomuzej Međimurje malo), ktoré môžete navštíviť počas celého roka v Čakovci.

Prvými zo série perál sú chránená prírodná krajina amazonskej atmosféry riek Mura a Dráva a tradičná medzimurská pieseň, ktorá bola zaradená do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. V náhrdelníku tohto múzea sa spájajú príbehy o starých Keltoch a archeologickom dedičstve, o veľkom kresťanskom svätom biskupovi Martinovi a posvätnom dedičstve, o mlynárovi na riečnom mlyne a starých remeslách, o chránenom motýľovi a prírodnom dedičstve, o Rudolfovi Steinerovi, svetovom gigantovi antropozofie a biodynamiky, o drakovi – strážcovi pokladnice folklórneho dedičstva, o drávskych ryžovačoch zlata, o báječných chutiach v dobrých reštauráciách a choholoch z peria najvyššej kvality na medzimurskej vínnej ceste.

Príbehy o nekaždodenných hrdinoch môžete zažiť v atraktívnych multimediálnych centrách pre návštevníkov, ktoré sú zriadené na pôvodnych miestach zrodenia a života každého z týchto hrdinov. Prehliadka múzea je príjemná v každom ročnom období. Všetky jeho atrakcie sú ako na dlani cestovateľa, či už cez ne prechádza pešo alebo cestuje bicyklom, pričom si užije zážitok z nevšednej pohostinnosti obyvateľov Medzimuria, hospodárov a strážcov perlového náhrdelníka z malého Medzimuria.

 

Medzi dvoma riekami

Ste pripravení zažiť dobrodružný príbeh o svete Medzi dvoma vodami? Vezmeme vás na cestu do modrozelenej prírody Medzimuria. Nahliadnete do oblasti medzi riekami Murou a Drávou, ktorá sa vyznačuje skutočným prírodným bohatstvom aj napriek tomu, že sa nachádza v najmenšej a najhustejšie obývanej župe v Chorvátsku. Regionálny park Mura-Dráva je prvým regionálnym parkom v Chorvátsku, ktorý zaberá takmer štvrtinu medzimurského kraja. UNESCO vyhlásilo toto územie za biosférickú rezerváciu Mura-Dráva-Dunaj a dalo tak svoju pečať hodnote tejto oblasti. Rieka Mura je jednou z posledných riek, ktorá si zachovala prirodzený tok. Pozdĺž neho sa ukrývajú povodňové lesy preplnené prevrátenými stromami, zelenými mlákami pokrytými vodným povlakom, z ktorého môžete počuť kvákanie žiab a spev vtákov.

Na strmých a piesočnatých pobrežiach rieky Mura žijú vtáky, ako sú brehule riečne, rybáriky riečne a včeláriky, a na brehoch malý vtáčik so zlatým okom – kulík riečny. Aby ste mohli naplno zažiť prírodné hodnoty Medzimuria, pozývame vás na návštevu novootvoreného múzejného klenotu – Návštevníckeho centra Medzi dvoma riekami (Med dvemi vodami). Presiaknuté je láskou k medzimurskému prírodnému dedičstvu a potrebou zachovať pôvodnú prírodu. Nachádza sa v malej dedinke Križovec, ktorá má viac než 600 obyvateľov a patrí do regiónu mesta Mursko Središće. Nachádza sa v zrekonštruovanej bývalej lesníckej budove v bývalom dome feudálneho pána Feštetića, v ktorom je dnes sídlo Medzimurskej prírody, verejnej inštitúcie na ochranu prírody.

Kto sú hlavní hrdinovia náučného a dobrodružného prírodopisného príbehu Medzi dvoma vodami? Rieky Mura a Dráva. Potom medzimurský les a legendárny dub Adam, ktorý sa dožil 500 rokov. Na prízemí budovy centra sa nachádzajú dve moderne vybavené galérie so stálymi výkladovými expozíciami, predajňou suvenírov a vstupným informačným pultom. V okolí centra sa nachádza interpretačný zrub Môj dub Adam a tematické detské ihrisko Rječica. Odborní zamestnanci inštitúcie Medzimurská príroda vedú tematické workshopy pre predškolské a školské skupiny v samotnom centre, ale aj v teréne v Križovci a v Žabniku. Jednotlivci i skupiny počas komentovanej prehliadky v priestoroch galérie získajú prehľad o zaujímavostiach medzimurskej chránenej oblasti cez prizmu ochrany prírody.

Čo sú stojaté vody rieky, má aj Medzimurie svoju tresku, prečo je dôležité zachovať brehule, kto sú kopáči slieňa (laporaši), aká je legenda o drávskom vodníkovi, kto sú pltníci (flojsari), prečo je Medzimurie najlepším biotopom pre vážky, prečo sú korunkovka a poniklec lúčny ohrozenenými druhmi kvetov? Toto je len časť mnohých zaujímavých otázok, na ktoré vám odpovedia v Návštevníckom centre Medzi dvoma vodami.

(platené PR)

Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Mali by ste záujem navštíviť toto miesto?

Sme špecialisti na organizovanie zájazdov pre malé skupiny ľudí so spoločným záujmom, ktorí chcú navštíviť zaujímavé miesta a spoznať zaujímavých ľudí.