Zamok Peles, Rumunsko
Romania Coat of Arms
Coat_Transylvania_Country.png

Podzemný soľný komplex baní Salina v Turde ponúka nielen haloterapiu a zdravotné pobyty, ale aj nevšedný zábavný park a soľné jazerá na povrchu.

Pripravili: Dimenzie
Róbert Matejovič
Foto: autor

Americký portál Business Insider ho označil za najkrajšie podzemné miesto Zeme. Jeho história je stará viac než dvetisíc rokov. Nikdy sa v ňom nepoužívali výbušniny, soľ sa ťažila ručne alebo s pomocou strojov. V stometrovej hĺbke pod zemou ukrýva unikátny svet, ktorý návštevníkov nielen očarí, ale aj šokuje. Niektorým takmer vyrazí dych. Komplex štyroch pôvodných soľných baní pod názvom Salina patrí k najväčším turistickým atrakciám v Rumunsku, ktorý každoročne navštívia státisíce turistov z celého sveta.   

Nájdete ho v meste Turda, v druhom najväčšom meste v Klužskej župe v historickej Transylvánii (Sedmohradsku) na severozápade Rumunska. Od mesta Kluž (Cluj) je vzdialený iba 30 km.   

Liečivé účinky

Historické pramene uvádzajú, že v tomto meste sa soľ ťažila už od 2. storočia a že sa v ťažbe pokračovalo aj po zániku Rímskej ríše. Prvá zachovaná písomná zmienka o soľnej bani pochádza z roku 1271 a soľné bane tu svojmu účelu slúžili až do roku 1932. Celkovo sa v nich vyťažili až tri miliardy ton soli. Počas druhej svetovej vojny boli útočiskom pre civilistov a istý čas sa v nich skladovali syry. Verejnosti boli opäť otvorené až po šesťdesiatich rokoch v roku 1992. Celý komplex získal súčasnú reprezentatívnu podobu po rozsiahlej renovácii, ktorá si v rokoch 2008 a 2009 vyžiadala investície v hodnote takmer 6 miliónov eur z európskych fondov. Od januára 2010 ohromuje každého turistu a návštevníka nielen svojou veľkosťou a hĺbkou, ale aj magickou a futuristickou architektúrou, infraštruktúrou a ponukou. Nájdete v ňom najväčšie banícke múzeum na svete s pôvodnými nástrojmi a ťažiarenskými strojmi. Súčasne slúži ako haloterapeutické sanatórium na inhaláciu soľných častíc (slaného vzduchu), ktorá pomáha najmä alergikom a astmatikom. Vnútorná stála teplota dosahuje 10 až 12 stupňov Celzia. Liečba slaným vzduchom stimuluje imunitu, podporuje detoxikáciu tela a zlepšuje fungovanie trávacieho traktu.

Zdroj: Dimenzie, č.3/2023

Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Mali by ste záujem navštíviť toto miesto?

Sme špecialisti na organizovanie zájazdov pre malé skupiny ľudí so spoločným záujmom, ktorí chcú navštíviť zaujímavé miesta a spoznať zaujímavých ľudí.