Matuš Murajda, holandský honorárny konzul, Dimenzie č.3/2023

Obsah

 • Odevný dravec v európskej špičke
 • Zámok Peleš
 • Čarovný svet v hĺbkach Transylvánie
 • Európa sa musí osamostatniť
 • Európske armády kontrolujú Američania
 • Kto bude financovať vojnu na Ukrajine?
 • Kráľov deň v Prešov
 • Deň nezávislosti Gruzínska
 • Dal Slovákom vlajku Hitler?
 • Čaká EÚ skvelý zajtrajšok?
 • Aké problémy by mala prioritne riešiť vláda prezidentky Čaputovej?
 • Obchodovanie s deťmi z Ukrajiny (1.časť)
 • Ešte jeden rok
 • Dievča z Titanicu
 • Posledné dni Napoleona
 • Zmätené mediálne psy
 • Zrkadlenie ženskej duše
 • Rekonštrukcia slovenských dejín (Eduard Chmelár)
 • Slovensko vo farby
 • Apokalypsa v peruánskych Andách  

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Editoriál

Úpadok EÚ a Ukrajiny pokračuje

 Rozpadávajúca sa Ukrajina, jedna z najskorumpovanejších a najnedemokratickejších štátov v Európe, sa drzo a rýchlo tlačí do Európskej únie. Po štátnom neústavnom prevrate už deväť rokov vedie vojnu proti etnickým Rusom na územiach, ktoré postupne obsadila ruská armáda a začlenila do Ruskej federácie (Krymskú republiku v roku 2014, Luhanskú ľudovú republiku, Doneckú ľudovú republiku, Záporožskú a Chersonskú oblasť v administratívnych hraniciach v októbri 2022).

Keď Rusko 22. februára 2022 začalo špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, Kyjev bleskovo podal žiadosť na členstvo v EÚ. Skompromitovaná Európska rada (lídri členských štátov EÚ) a následne Leyenovej komisia ešte bleskovejšie o štyri mesiace neskôr udelili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ (v júni 2022). Namiesto mierovej politiky a tlaku na pokračovanie mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré zlyhali v marci 2022 po zásahu Washingtonu a Londýna, Brusel de facto a de iure odsúhlasil pokračovanie vojny ,,do posledného Ukrajinca“. Tým podporil exodus Ukrajincov do členských štátov EÚ a Bieloruska, respektíve etnických Rusov prevažne do Ruskej fedrácie. Súčasne ,,pritvrdil“ balíčky rôznych protiruských sankcií a začal politicky a finančne podporovať dodávky zbraní a munície na Ukrajinu.

Bruselská Leyenovej komisia bez akéhokoľvek vysvetlenia prestala podporovať minské mierové dohody (podporovala ich predchádzajúca Junckerova komisia) a bez odporu sa úplne podriadila geopolitickým záujmom USA a Veľkej Británie v rámci NATO. Tie sa v rámci prehnaného rusofóbneho politického marketingu na čele s pánom Stoltenbergom prezentujú ako ,,obranná politika“ voči ,,ruskej hrozbe“, ochrana demokracie a tzv. spoločných hodnôt západnej civilizácie.

Výsledkom tejto nerozumnej a odsúdenia hodnej bruselskej politiky pod vedením Ursuly von der Leyenovej je zatiahnutie celej Európskej únie do vojny na Ukrajine proti Rusku, čo bolo a zostalo hlavným cieľom amerických jastrabov reprezentovaných prezidentom Bidenom. Sprievodnými dopadmi sú státisíce mŕtvych vojakov a milióny utečencov, pokračujúci hospodársky a sociálny úpadok, vysoká inflácia, hroziaca recesia, zhoršenie životnej úrovne obyvateľov, vysoký rast cien potravín a životných nákladov, nárast nezamestnanosti, chudoby a biedy, krachujúce malé a stredné podniky, energetická a surovinová kríza. Slovami Ryszarda Antoniho Legutka, rešpektovaného poľského konzervatívneho poslanca Európskeho parlamentu za stranu Právo a spravodlivosť, v celej EÚ je niečo zhnité – je v nej viac nestability, konfliktov, napätia a neistoty.  

Podľa americkej agentúry Bloomberg Layenovej komisia chce už v októbri 2023 odporučiť lídrom členských štátov otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou, ktoré majú schváliť na decembrovom samite Európskej rady. Tento krok má byť ,,impulzom pre spojencov“, aby pokračovali vo vojenskej a finančnej podpore Ukrajiny. Všimnime si – nejde o žiadny impuz pre mierové rokovania. Ak sa tak stane, vznikne precedens, ktorý vážne zdiskredituje Európsku úniu v jej zaužívaných kritériách a zavedených prístupových podmienkach. A tie hovoria jasnou rečou. Získanie členstva je zložitý a dlhodobý proces. Podmienky sú známe ako kodanské kritériá a zahŕňajú stabilnú demokraciu a zásadu právneho štátu, fungujúce trhové hospodárstvo a akceptáciu všetkých právnych predpisov EÚ, vrátane právnych predpisov týkajúcich sa eura.

Ak sa agentúra Bloomberg odvoláva na dobré informované zdroje z Leyenovej komisie, prakticky to znamená, že Ukrajina sa v rekordnom čase, a to iba za 16 mesiacov, pretransformovala na štát, ktorý je schopný splniť kodanské kritériá. História rozširovania Európskej únie ešte nezaznamenala takýto rýchly ,,zázrak“, aby štát, ktorý je vo vojne, nemá stabilné hranice a je prakticky v bankrote, respektíve odkázaný na zahraničné pôžičky, sa aspoň priblížil k schopnosti plniť kodanské kritériá. Zelenského Ukrajina, ktorú ničí rozbujnená korupcia a v ktorej prebieha boj o sféry vplyvu najmä medzi židovskými oligarchami a ich zahraničnými sponzormi (prípad uväznenia Kolomojského), nemá finančné zdroje ani na usporiadanie parlamentných a prezidentských volieb v roku 2024, ako to tvrdí prezident a miliardár Volodymyr Zelenskyj. Ten nielenže kritizuje napríklad Izrael za zdržanlivý postoj v otázke dodávok zbraní a munície, diktuje iným štátom obsah vojenskej a finančnej pomoci, ale dokonca požaduje, aby Západ financoval aj parlamentné a prezidentské voľby.

Aj keď pani Leynová tvrdí, že rozširovanie EÚ je ,,katalyzátorom pokroku“, neusiluje sa o mierové rokovania, ale požaduje ďalšie výdavky na ukrajinskú vojnu. Nemá žiadny problém presviedčať poslancov Európskeho parlamentu, že ,,sme svedkami veľkého pokroku, ktorý už Ukrajina dosiahla od získania štatútu kandidátskej krajiny“. Žiaľ, doteraz ale nekonkretizovala obsah tohto pokroku, aby vzápätí schizofrenicky konštatovala, že ,,pristúpenie k EÚ je proces založený na zásluhách – a túto zásadu bude Komisia vždy obhajovať. Vyžaduje si tvrdú prácu a líderstvo“.

V prípade Ukrajiny ide však skôr o jej servilnosť a ilúziu, než o logický úsudok. Veď doteraz nevieme, prečo si má Ukrajina zaslúžiť členstvo v EÚ. Iba za to, že je ,,obeťou“ ruskej agresie, ktorú vyvolala neschopnosť Nemecka a Francúzska, respektíve tzv. spoločnej a zahraničnej politiky EÚ garantovať dodržanie a naplnenie obsahu minských dohôd? Čo si má potom o takomto prístupe myslieť napríklad Gruzínsko alebo Moldavsko, ktoré je v porovnaní s Ukrajinou na vedľajšej ,,zásluhovej“ koľaji? Doterajšia finančná pomoc štátov EÚ Ukrajine dosiahla sumu už 76 miliárd eur. A stále to je málo oproti americkým 165 miliárdám dolárov.

Je viac než jasné, že na Ukrajine sa bojuje a zomiera predovšetkým za geopolitické záujmy USA, Veľkej Británie či Poľska, ktoré je tretím najväčším dodávateľom zbraní a munície na Ukrajinu. Európska únia stále nie je v pozícii vysnívaného silného geopolitického hráča (tento sen trvá od roku 2009), pretože nie je štátom, ale iba scentralizovaným klubom členských štátov s rôznymi záujmami. Ukrajinskí vojaci, civilisti a zahraniční žoldnieri, vrátane inštruktorov NATO, nezomierajú za mier či pokrok a členstvo Ukrajiny v EÚ, ale najmä za lobistické skupiny a ich lídrov, ktoré chcú politicky, hospodársky, kultúrne kolonizovať Ukrajinu a postaviť ju voči Rusku na večné časy. Týmto skupinám ide o nové teritórium, akýsi ,,druhý Izrael“, na ktorom chcú uplatniť aj sociálne inžinierstvo, príchod ,,nových osídlovateľov“. Aj preto sa vojna ,,ukrajinských hrdinov“ proti Rusku demagogicky medializuje ako ,,vojna do posledného Ukrajinca“. Je iba otázkou času, kedy si to v cenzurovanej Ukrajine uvedomia samotní Ukrajinci a kedy povstanú proti Zelenského režimu.

V hre je samozrejme aj celosvetová obchodná vojna medzi USA a rusko-čínskom strategickom partnerstve, ktorému sa podarilo postaviť na nohy dedolarizované hospodárske zoskupenie BRICS a presadiť jeho rozšírenie o nové členské štáty. Svet sa mení na multipolárny, hegemónia anglosaského sveta je v kríze a pravdepodobne vstúpi do minulosti. Žiaľ, pani Leynová a tzv. lídri EÚ túto zmenu ešte stále nechcú pochopiť a prijať.  Ich snívanie o silnej a vplyvnej Európskej únii pokračuje ďalej. Takisto aj deformačné prvky, ktoré presadzujú.

Jedným z nich je finančne extravagantná migračná politika, ktorá zlyhala. ,,Obchod s pašovaním ľudí prekvitá a rozklad sociálnej štruktúry pokračuje. V západnej Európe počet krádeží, lúpeží a znásilnení prudko vzrástol: vo Francúzsku a v Belgicku je to asi 30 znásilnení na 100 000 obyvateľov v porovnaní s menej ako dvoma znásilneniami v mojej krajine,“ uvádza Ryszard Antoni Legutko, poľský poslanec Európskeho parlamentu.

Podľa neho je ďalšou veľmi drahou extravaganciou ,,Zelená dohoda“ (Green Deal), vlajková loď Leynovej komisie. ,,Namiesto toho, aby bola nástrojom hospodárskeho rastu, si vyžaduje viac než 300 miliárd eur do roku 2030, rastúce životné náklady, účty za energiu a iné nepríjemné aspekty fantázie Komisie a Parlamentu“. Pán Legutko tvrdí, že deklarovaný spoločný dlh vo výške 800 miliárd eur do roku 2026 bude minimálne dvojnásobný: ,,Rozpočet EÚ je v troskách: mínus 66 miliárd eur k dnešnému dňu“.

Európski konzervatívci a reformisti kritizujú aj pokračujúcu oligarchizáciu Leynovej komisie, ktorá neustále ignoruje akékoľvek obmedzenia uvedené v Zmluve o fungovaní Európskej únie. Tvrdia, že Komisia sa zmenila na partizánsku mašinériu, ktorá sa mieša do národných politík členských štátov EÚ, ovplyvňuje voľby a usiluje sa zvrhnúť alebo spacifikovať vlády, ktoré sa jej nepáčia. Príkladom je Taliansko a ďalším príkladom, okrem Maďarska a Poľska, môže byť aj Slovensko po predčasných parlamentných voľbách.
Róbert Matejovič, šéfredaktor

Osobnosť
Odevný dravec v európskej špičke
,,Vyspelú Európu môžeme dobiehať len inováciami a modernými technológiami, prácou s vysokou pridanou hodnotou,“ zamýšľa sa Matúš Murajda, honorárny konzul Holandského kráľovstva a výkonný riaditeľ spoločnosti GEMOR Fashion, s.r.o. 

Galéria                                                                                                         
Zámok Peleš
Už 140 rokov patrí k najkrajším zámkom v Európe. Nachádza sa v atraktívnom horskom mestečku Sinaia v Prahovskej župe v sedmohradskom regióne Rumunska.

Fotoreport
Čarovný svet v hĺbkach Transylvánie
Podzemný soľný komplex baní Salina v Turde ponúka nielen haloterapiu a zdravotné pobyty, ale aj nevšedný zábavný park a soľné jazerá na povrchu.

Interview
Európa sa musí osamostatniť
,,Keď Biden hovoril o zastavení Nordstreamu, Scholz stál ako utopená krysa,” hovorí oscar Lafontaine, bývalý nemecký minister financií.

Európske armády kontrolujú Američania
,,Občania EÚ by sa mali zamyslieť nad tým, či európskemu vedeniu záleží na blahu obyvateľov ,,starého sveta”, zamýšľa sa Alberto Bradanini, taliansky diplomat a riaditeľ spoločnosti Pirelli.

Zaujalo nás
Kto bude financovať vojnu na Ukrajine?
Väčšina západných lídrov vie, že čas už vypršal. Tri kľúčové voľby zohrajú veľkú rolu v úsilí, ako ubrzdiť kampaň na nepretržité zásobovanie kyjevskej kabaly.

Report
Kráľov deň v Prešove
Narodeniny holandského monarchu oslávili aj charitatívnou tombolou, ktorej výťažok darovali ukrajinským deťom v utečeneckom tábore.

Komentár
Deň nezávislosti Gruzínska
,,Po obnovení nezávislosti v roku 1991 Gruzínsko ihneď začalo s obnovovaním mostov so Západom a pokračovalo na ceste k európskej integrácii,“ konštatuje Revaz Beshidze, gruzínsky veľvyslanec na Slovensku.

Názor
Dal Slovákom vlajku Hitler?
Ruský analytik Valerij Pjakin sa mýli. Slovenská vlajka má veľmi dlhú históriu.  

Európska únia
Čaká EÚ skvelý zajtrajšok?
Uršulin ,,budovateľský“ až utopistický prejav o stave Únie 2023 potvrdil iba ďalšiu centralizáciu a globalizáciu v ,,spoločnom európskom dome“.

Anketa
Aké problémy by mala prioritne riešiť dočasná úradnícka vláda prezidentky Čaputovej?

Sonda
Obchodovanie s deťmi z Ukrajiny (1.časť)
Sexuálny biznis s deťmi smerom na Západ je oveľa závažnejším problémom ako sú vykonštruované obvinenia NATO proti prezidentovi Putinovi.

Svedectvo
Ešte jeden rok
Príbeh a utrpenie slobodnej matky, ktorej život skomplikovalo užívanie drog a dílerstvo. Dedičstvom jej lások sú dvaja synovia. Jedného z nich porodila vo väzenskej nemocnici. 

Šoubiznis
Dievča z Titanicu
Charizmatická Kate Winsletová zreje ako víno. Kráska z nesmrteľného filmu Titanic a matka troch detí stále patrí k absolútnej hereckej špičke.

História
Posledné dni Napoleona
Otrávili ho arzénom alebo zomrel na rakovinu žalúdka? Do Francúzska previezli jeho telesné pozostatky v štyroch rakvách.  

Literatúra
Zmätené mediálne psy
Úryvok z knihy Gustáva Murína „Slovensko – raj kajúcnikov. Spravodlivosť podľa Matoviča“.

Poézia
Zrkadlenie ženskej duše
Silvia Chytilová vo svojich veršoch odráža prežívanie, túžby či želania nielen ženskej, ale možno aj mužskej duše.

Knihy a recenzie
Rekonštrukcia slovenských dejín (Eduard Chmelár)

Umenie
Slovensko vo farbe
Významný užhorodský maliar a grafik Anton Michajlovič Kovač si zamiloval kolorit Slovenska. Inšpirovali ho najmä významné sakrálne a historické objekty.

Šport
Apokalypsa v peruánskych Andách
Posledný májový deň v roku 1970 kamenno-ľadová lavína pod horou Huascarán pochovala všetkých členov československej horolezeckej expedície. Zaniklo takmer 250 miest a obcí, zahynulo asi 75 000 ľudí.

 

 

 

 

Na zobrazenie obsahu sa musíte prihlásiť do archívu. Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám