Eko pastierska osada Čierna hora Vranjak
Coat of arms Montenegro

Ponúka autentický život pod vrcholmi Zekovej glavy a Troglavi v nadmorskej výške 1865 metrov, letné búrky a hromy, a domácu výživnú stravu. Aj toto je recept pre čistú radosť a ,,oceľový“ krvný obraz.

Pripravili: Dimenzie

Róbert Matejovič
Foto: autor

 

Som v meste Kolašin, v stredisku rozvíjajúceho sa zimného a letného cestovného ruchu v pohorí Bjelasica v severnej časti Čiernej Hory. Toto približne šesťtisícové mesto na pravom brehu rieky Tara a obkolesené horami vybudovali Turci ako menšiu pevnosť v 17. storočí. Vo svojej histórii 23-krát menilo svojich vládcov, dobyvateľov, okupantov aj osloboditeľov. Dnes sa o Kolašine, ktoré je od Jadranského mora vzdialene necelé dve hodiny autom, hovorí, že je ,,nedotknutým Švajčiarskom“. Dôvod? Prírodné krásy, zdravý vzduch (klimatické kúpele) a maximálna orientácia na celoročný horský a vysokohorský rekreačný turizmus, a životný štýl.

Sedím v elektromobilnej štvorkolke zaparkovanej pred hotelom Bianca v centre mesta. Spoločnosť mi robí pán Milan Bulatović z renomovanej čiernohorskej turistickej agentúry Gold Travel, ktorá sa už takmer 20 rokov špecializuje na komplexné služby ,,na kľúč“ v rámci všetkých odvetví cestovného ruchu. Svojim domácim a zahraničným klientom ponúka aj atraktívne adrenalínové spoznávanie ukrytých krás Čiernej Hory. Napríklad horskými terénnymi štvorkolkami po hrebeňoch pohoria Bjelasica alebo terénnymi džípmi (Jeep safari). A v zime napríklad na motorových saniach.

Najstaršia chránená oblasť v Európe

,,Bjelasica je nádherná hora, bohatá na vodné zdroje, so zelenými svahmi, fantastickými a magickými jazerami, posiatymi dedinkami a katunmi (pastierskymi osadami) nad nimi,“ hovorí mi Milan Bulatović a podáva mi prilbu.

Bjelasica je najzelenejším pohorím v Čiernej Hore. V jej strednej časti sa rozprestiera Národný park Biogradska Gora, najstaršia chránená oblasť v Čiernej Hore (5650 ha) a v Európe. Historickým jadrom tejto chránenej oblasti je Biogradske jazero (230 000 m2) a prales okolo neho, ktorého štátnu ochranu v roku 1878 nariadilo čiernohorske knieža Nikola I. Petrovič – Njegoš, neskôr prvý a posledný čiernohorsky kráľ. Z celkovej rozlohy parku sa pôvodné pralesy rozpresierajú na ploche 1600 ha a patria k trom najstarším zachovalým pralesom v Európe.

Pastierska cesta v pohraničí

Našim cieľom je Vranjak, prvá ekologická pastierska osada (katun) v Čiernej Hore v nadmorskej výške 1865 metrov. Cesta z mesta do osady meria približne 15 km. A v horskom prostredí prechádza aj dvoma lyžiarskymi strediskami, ktoré prežívajú investičný boom vo výstavbe nových hotelov, apartmánových ubytovacích kapacít, zjazdoviek a tratí. Ako mi povedal Milan Bulatović, investormi sú prevažne Albánci a Arabi. ,,Nové hotely sa postavia aj v Kolašine. Najviac zahraničných turistov tu máme z Albánska, Kosova, Srbska,“ dodáva.

Takzvaná pastierska cesta, nová turistická atrakcia, spája aj ďalšie katuny v pohraničnom pásme Čiernej Hory a Kosova. Autentický život pastierov, ich prácu a prácu horských dievčat a žien láka aj turistov zo západnej Európy. Spolu so skupinou mojich kolegov z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Severného Macedónska, Slovinska a Srbska som mal aj ja možnosť spoznať aspoň na chvíľu spôsob života v autentických menších a väčšcíh drevených pastierskych kolibách a na pasienkoch vo vysokohorskom prostredí pod vrcholmi Zekovej glavy a Troglavi. Počas leta v nich pastieri spávajú do 1. septembra. V prípade vranjackej osady slúžia ako ubytovne pre domácich a zahraničných turistov. ,,Každý turista sa môže zapojiť do kosenia alebo pasenia stáda. Alebo môžu zbierať čučoriedky, maliny, lesné jahody a čaje,“ vysvetľuje mi gazdiná Sanja, ktorá má na starosti aj prípravu tradičných domácich gastronomických špecialít. Pre nás pripravila domácu polievku, žihľavový a syrový koláč (pita), upečený domáci pšeničný chlieb, kyslú kapustu, pečené zemiaky, pečené bravčové mäso, dusené jahňacie a teľacie mäso a populárny kačamak (polentu)- kašu z kukuričnej múky, zemiakov a mliečnych výrobkov. ,,Pre pastierov je najsladšou tradičnou potravinou tradičný horúci chlieb a mäkký syr, ktorý zreje na horskom vzduchu,“ pokračuje Sanja, keď naberá domácu kyslú pastiersku polievku.

Súčasťou nášho programu bola aj krátka spoznávacia rekreačná jazda na horských koňoch v sprievode vodcov po hrebeňoch Troglavi a Zekovej glavy. Keby sme tam boli v zime, určite by sme si užili aj adrenalínovú jazdu motorovými sánkami na prvý Ski Centar, ktorá trvá iba 5 minút. Keďže je leto, kone sme vymenili za štvorkolky a ,,otrávení“ vysokohorským kyslíkom sme sa vrátili do Kolašina.

Toto je úryvok z članku. Celý si ho môžete prečítať v archíve
s prístupom k obsahu všetkých časopisov Dimenzie
Prosím Log In. Nie ste členom? Pridajte sa k nám

Mali by ste záujem navštíviť toto miesto?

Sme špecialisti na organizovanie zájazdov pre malé skupiny ľudí so spoločným záujmom, ktorí chcú navštíviť zaujímavé miesta a spoznať zaujímavých ľudí.